Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@sir-altan, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

.bu gunlere amerika ve australya fransa hukumetini darilttilar fransa australya elcisini geri cagidi..australya hukumeti fransa ile 60 milyar dolarlik denizalti anlasmasi yapmis veya yapmak uzereymis,fikir degistirip kararlarini iptal etmisler iste o yuzden fransada kuplere bindi...

Aslında şaşılacak bir durum değil. Avustralya, Çin tarafından büyük baskı altında ve Fransanın bu baskıyı engelleyebilecek donanma gücü yok. Bunu yapabilecek tek güç ABD. Onlar da kararını bunu bilerek değiştirdiler. Ayrıca Avustralya Common wealth ülkesi. Anglo sakson kardeşlerini kayırabilir doğal bu.

• @uzaysan Dedikleri gibi Gülü seven dikenine katlanacak artık...

• ⭐⭐

....her ulkeye dusman olan ve sevmiyen kimseler olabilir,ayrica bir seyler satabilmek icin dokumenterler yapilir,tabi ne kadari dogrudur allah bilir.47 yildir burdayim evimde veya bahcemde ciyan gormedim, yilan gormedim agaclik yerlerde parklarda cok dolasirim yilana rastlamadim.zehirli orumcekler dunyanin her yerinde vardir,zehirli yilanlar dunyanin her ulkesinde vardir.burda ormanlar icinde gezi yollari vardir,bayagi kaldirim yapmislardir,yuruyeceksen bu kaldirimda yuru,ama kaldirimi birakip agaclar arasinda yurumeyi tercih edersek ayagimiza birsey batabilr, cukura dusebiliriz orumcek sokabilir. 30 sene her yil iki hafta cadir kampi yaptim agaclar icindedeydi ne yilan gordum ne ciyan,orumcek boldur biz 3 haftada bir ev sacaklarini ve camlari temizleriz cunku orumcekler ag yaparlar, ama zararsiz orumceklerdir.

..australya buyuk sehirlerin disinda ciflik ulkesidir, gerek hayvancilik gerek tarim yapilir, simdiye kadar bir inegi veya koyunu yilan soktugunu duymadim,turkiyenin bazi bolgelerinde ayilar var, bazi bolgelerinde yaban domuzlari var, ama koyluler yine o muhitte yasiyorlar.

• ⭐⭐

.australya yerlileri aborgine lerin danslari.....uzun bir video ama bazi bolumlerini fast forward yapabilirsiniz,korkmak yok....

• ⭐⭐

australian koalas

• ⭐⭐

....australyada delta variant virusu devam ediyor,ne varki bulasma sayisi gun gectikce azaliyor,sydney sehrinin bazi bolgelerinde halen kapanmalar yasaklar devam ediyor,cift asilanma orani %70 i bulmus durumda 11 ekim pazartesi gununden itibaren seyahat yasaklari kalkacak gibi,biraz daha serbestlik gelecek, ekim ayi sonlarina dogru,her seylerin normale donecegi dusunuluyor.

..victoria eyaletinin melbourne sehri en cok lockdown olan sehir, dunya listesinde birinci sirada 9 ayi gecen bir kapanma var,bu kapanmalar millete stress getiriyor ama yapilacak fazla bir sey yok,insan ister istemez uzerindeki baskiyi hissediyor...sali gunu hatunla biraz disari ciktik,bunning adli buyuk nalburiye magazasi var her sey bulunuyor,oraya gittigimiz zamanlarda hatun hemen cicekler tarafina kosar, bende ilk once tools takimlar el aletleri kismina kosarim,elektrikli aletlere bakarim,alacagimiz bir sey varsa arar buluruz veya goruruz,...
    iste sali gunu yine gittik bana bir iki matkap ucu lazimdi,buyuk capli matkap uclarini bileyebiliyorum ama kucuklerini bilemek cok zor,neyse bir iki matkap aldim,hatun cicek kismina yonelmisti,baktim iki dakika sonra yanimda oldu, ben disarda bekliyorum dedi...evde kontraplakdan bir hortum sarma makarasi yapmaya calisiyorum,musluk parcasi lazim bir ucu donecek sekilde, o kisma gittim,daha bakmadan disari ciktim,kendi kendime allah allah diyorum parcayi aramadim bile, anladimki uzerimizde hala kapanmanin ve virusun baskisi var, her magazanin onunde guvenlikci,insanlarin yuzlerinde maskeler....
    .dunku internet haberlerinde okumustum, pandemi dolayisiyla millet para harcamadan tasarruf yapmis,bir bankada 230 milyar dolar birikmis yani musterilerin parasi,pandemi biterse millet de buyuk bir para harcama yarisina girecekler diye dusunuyorlar,bende ayini fikirdeyim alacagim bir sey yok ama bir iki haftaligina bir yere gidip tatil yapmayi dusunuyorum.kalin saglicakla

• @sir-altan sende sağlıcakla kal Altan abi kendine dikkat et, yazdıklarını okumak insanın ufkunu açıyor.

• ⭐⭐

.tasmanya seytani, tasmanian devil

.bu hayvan sadece australyanin tasmanya adasinda yasamaktadir.

• ⭐⭐

....bu gun 18 ekim pazartesi,bu sabahdan itibaren sydneyde okullar egitime basladilar yani bir iki saat sonra basliyacaklar,17 haftadir kapanma icindeydik lockdown....milletin %80 i asi olmus.vaka sayilari cok dustu,olum orani cok az,ve eyalet hukumeti bir cok seyleri serbest birakti,yani 17 hafta sonra ozgurluk geri geldi gibi.otobusde trende ve kapali toplu tasima vasitalarinda maske kullanilmasi isteniyor.eyalet sinirlari icinde gezmek serbest,lakin diger eyaletler SINIRLARINI acmadiklari icin eyaletler arasi gidip gelmeler yok,bir cok insan aylardir akrabalarini goremiyor...
    ..okullar acilinca velilerin omuzlarindanda buyuk bir yuk kalkmis oluyor bilhassa ilk okul cocuklari icin evde baslarinda bir olup ders calistirmasi lazim.
    ...insallah yavas yavas bu delta variant virusude gider, ucuncu bir dalga geri gelmez.,sydneyden herkeslere selamlar.

• @sir-altan Bizimki bu yil full time gidiyor okula. Okul otobusune bindigi andan itibaren hep maskeliler. Sadece ogle yemegi sirasinda (15-20 dakika) maske cikartiyorlar. Siniflardaki oturma duzenini falan mesafe kurallarina gore ayarlamislar. Ayrica heryerde hand sanitizers var. Simdilik bir problem yok.

• ⭐⭐

....butun dunyada uyusturucu yasakli maddeler kullanilir,australyada da cok bagimli vardir,madde parasi bulmak icin arabalar calinir evler soyulur,,,,kullananlar icin pek ceza yoktur, satanlar icin cezalar vardir,,gelen uyusturucu kilo ile degil ton ile gelir, kimileri ele gecirilir kimileri iceri girer,madde geliyorsa karsiligindada para cikmasi lazimdir.kara para aklama yollariyla parada disari cikar,
    ..gecen hafta cinden bir is makinesi geliyor insaat makinesi paletli kepce gibi bir sey, getirenler makinenin icine 150 milyon dolarlik yasakli madde gizlemisler.birileri yakalaniyor baskalari cikiyor, hele custom gumruk programlarinda goruyorum uyusturucu getirmek icin ne seytani yollara bas vuruyorlar,....
    .....iki gun evvel bize yakin bir muhitte daha dogrusu eski oturdugum muhitte 18 yasindaki ogul ile 60 yasin uzerindeki babasi arabalarina binerken infaz edildiler,yani kursunlanip oldurulduler, lubnan araplarindan,bunlarda bu islerin icinde olduklari icin.mafia gibi bir birlerini olduruyorlar.

....bizim eyalette yasaklarin cogu kalkti sayilir, diger eyaletler henuz kapilarini acmadilar, eyalet icinde seyahat serbest,galiba ulke genelinde cok yakinda yurt disi ucuslari basliyacak,okullarin bir kismi gecen pazartesi acildi,tum olarak gelecek pazartesi hepsi egitime basliyacak,maske takmak hala mecburi.en sevdigim sey milletin %90 dan fazlasinin kurallara uymus olmasi,bu sayede de virusu atlatmis gibiyiz, tabi baska bir dalgasi gelmezse.

• ⭐⭐

..1 kasim 2021 bu ay herkesler icin hayirli olsun.
    ..bir kasim itibariyle international ucak seferleri basladi, bu sabah sydneye 16 ucak inis yapmis veya yapacakmis, ayni zamanda 14 ucak da dis sefer yapacakmis,guzel gunler basladi demektir,australyalilar ve permanent visa ile yasiyanlar icin seyahat kisitlamasi yok, istedikleri yere gidip istedikleri kadar kalabilirler..
    ...victoria eyaleti melbourne sehri 9 ay filan kapanma icinde kaldilar,vaka sayisi azaldi herkes cift asi oldu ve serbestlik geldi...eyaletler devlet calisanlari icin asi olmalarini istiyorlar, bizim eyalet hukumetinde 400,000 kisi calisiyormus en buyuk isveren diyelim.victoria eyaletinde 173 polis memuru ve 19 hapishane gorevlisi hayir biz asi olmak istemiyoruz,mecbur edemezsiniz deyip direniyorlar, hukumetde kendilerine bir kac gun muhlet veriyor,asi olmazsaniz isinize son verecegiz diyor...
    .....bizim ailede de bir damat okulda calisiyor,oda asi olmamak icin cok inat ediyor asi kelimesinin konusulmasini bile istemiyor,gecen hafta okullar acildi,arayip soramadim,okul musaade ettimi yoksa gelme mi dediler...

....sydneyde yaza yaklastigimiz icin havalar cok guzel gidiyor.20 ile 30 derece arasinda asagi yukari gidip geliyor.. dunyanin her yerinde oldugu gibi burdada uyusturucu ticareti cok,buyuk baslar tonlarla getiriyorlar, 5-6 ay evvel guney amerikadan 900 kilo uyusturucu getirmeye calisan mustafa isimli lubnanli arabi yakaladilar, bir muddet yattiktan sonra adami kefaletle serbest birakmislar, burda kefalet bedeli olarak nakit para alinmiyor, para yerine bir emlakin tapusu veriliyor,emlakin guvencesi veriliyor, mustafanin ayagina gps takip edilen cinsinden bilezik takmislar,gecen hafta mustafa ayagindaki elektronik bilezigi kesiyor ve kayiplara karisiyor,eyalet poliside mustafayi yakalamak icin kosturup duruyor.

• ⭐⭐

.covid-19 virusunun etkisi azalinca bende haber takip etmeyi biraktim sayilir yani australya haberlerine pek baktigim yok.simdilik durumlar iyi yasaklarin cogu kalkti,kapali yerlerde ve yolcu tasima vasitalarinda maske takilmasi isteniyor.bizde mecburen maskemizi cebimizde tasiyoruz,,asilanma olayi % 90 i gecmis durumda,bazi yerler asi oldunuzmu diye soruyorlar,kucuk bir asi olduk belgesini cuzdanlarimiza koyduk soran olursa gosteriyoruz,benimcep telefonumda cekilmis resimleride var..
    .eyaletler arasi sinirlar acikmi yasaklimi pek bilgim yok,yurt disi seyahatleri acildi zannediyorum..

qantas hava yollarinin A380 AIRBUS ucagi bir yildir amerikada colde duruyormus yasaklar cikinca o da orda kalmis ,her tarafi toz toprak olmus,neyse bir iki hafta evvel guzelce temizlediler ve koca ucakda australyaya gelip vatanina kavustu.
    ...bizim eyalette bu ara yagmurlar bollasti,barajlardaki su seviyesi tehlikeli boyutlari bulunca nehirlere su birakiyorlar,bir zamanlar su aman su diye agardik aman yagmur yagsin derdik,simdide yagmurlardan sikayetciyiz.

• ⭐⭐

australyada hayat devam ediyor,iktidardaki partinin bir iki vekili mecburen istifa ettirildi,ahlak kaidelerine uymayan seyler yapmislar.gecen hafta cumartesi gunu belediye secimleri vardi,malum benim oturdugum bolge hep arap bolgesi adaylar arap,bir tane hanim aday vardi soyadi harika,baska bir erkek aday ismini bile tellafuz ,,,edemiyorum ..iki buyuk parti var son bir kac secimdir reyimi libarel partisine veririm,bu seferde oyle yaptim baktim adayin ismide charli filan..

.....bizim eyaletten yukarlara cikilinca queensland eyaletine gidilir yani gunesin bol oldugu bir yer,40 km uzunlukta gold coast diye plajlari vardir,brisbane sehrini gectikten sonrada sunshine coast baslar,yani gunluk guneslik yerler. queensland eyaletinin bir slogani vardi tabi turizm icin....(beatifull one day perpect the next) emekli olan yaslilar genellikle bu eyalete tasinirlar......evet mevsimi guzeldir yazlari uzundur,bazen rutubetli sicaklar olur yapis yapis terletir insani,birde kotu tarafi vardir,her yil olmasada her iki yilda bir bu eyalete bir felaket gelir,yangin ve sel, yangin o kadar cok olmaz ama sel felaketi buyuk olur, cok firtinali yagmur yagar dereler nehirler tasar,evleri seller basar, son bir iki haftadir ulkenin bir cok bolgesinde sanki muson yagmurlari yagiyor,queensland eyaletinde yine bir cok yerleri sular seller basti buyuk zararlar acti,neyseki cok can kaybi olmadi......bir asfalt yol vardir uzerinden sel suyu geciyordur, bazi soferler, adam sende baksana suyun yuksekligi yarim metre bile yok,ben arabamla gecerim der ve suya dalar, tahmin etmedigi sel gucu koca arabayida surukleyip goturur,en cok can kaybi boyle yasanir.

..corona tedbirleri halen devam ediyor bir cok tedbir gevsetildi,bu bunlerde omicron diye yeni virus cikti,katar hava yollari ile gelen bir kac yolcuda virus gorulmus....
    .ozel okullar iki hafta evvel yaz tatiline girdiler,normal public okullarida bu hafta sonu yaz tatiline giriyorlar,bizim okul yaz tatili galiba 29 ocakta son buluyor.

• ⭐⭐

• ⭐⭐

...australyada bir kac sehiri gordum ama kisa kalis oldugu icin pek taniyamadim sayilir,arasira you tube videolarindan baslica sehirleri inceliyorum,ve sonunda yasamakta oldugum sehirin her seyiyle diger sehirlerden ustun oldugunu anliyorum.bazi sehirlerde doga guzelligi var ama ekmek yok.sydneyde bir milyon dolarlik ev adelaide sehrinde 600 bin dolara alinabilinir melbourne sehrinde 800 bine alinabilinir...melbourne sehrindede is sahasi coktur, ne varki hafta sonu soyle guzel bir plaja gidelim deniz kenarina gidelim dersek zor buluruz.

• ⭐⭐

gecen ay amerikanin futbolcu kizlari australyaya geli8p australya nkiz mmilli futbol takimiyla iki mac oynadilar ilk maci amerika 3-1 kazandi ve ilk 24 saniyede gol attilar,daha sonra ikinci mac 1-1 berabere bitti.... 2023 yilinda dunya bayanlar futbol kupasi var, bu kupa oyunlarini austrtalya ve yeni zellanda ustlendi yani aldi, dunya kupasi maclari bu iki ulkede oynanacak....

..australian open acik teniz turnuvasi her yil melbourne sehrinde yapilir,ve dunyanin en iyi teniscileri bu turnuvaya katilirlar..bir kac defa roger federer kazandi zannediyorum son bir kac yildirda sirbistanli novak dokovic kazaniyor,melbourne turnivasindan once brisbane ve sydney sehirlerine kucuk turnuvalar yapilir. australian open 17 ocakta basliyacak...

...omicron virusu burdada yayiliyor, bazi insanlar hala cok tedbirli geziyorlarlar bazilarida pek umursamaz cinsindenler.toplu tasima vasitalarinda maska takmak hala isteniyor.

• ⭐⭐

...17 ocak tarihinde australya acik tenis turnuvasi basliyacak,dunyanin en iyi teniscileri bu turnuvaya katiliyorlar,yine dunyanin bir numarasi ve bu turnuvayi 9 kere kazanmis olan sirp asilli tenisci djokovic,tenis federasyonu bu sporcuya mesaj atip medical kosul sorulmadan gelebilirsiniz demis,oyuncu net uzerinden vize alip, dubai uzerinden australyaya melbourneye geliyor, oyuncu galiba asi olmamis biraz sorgulayip suale tutuyorlar, sabahleyinde vizesini iptal ediyorlar ama hemen ucaga koyup geri dondurmuyorlar, bir otele yerlestiriyorlar,pasaport gorevlileri gercekten gorevlerini yapmislar...sporcunun avukatlari devreye giriyor ve mahkemeye muracaat ediyorlar, bu gun 10 ocak,mahkeme sporcunun kalip kalmiyacagina karar verecek, buyuk bir ihtimal ile geri gonderilecek, ayni sekilde cekoslovak asill bir hanim sporcuda var oda asi olmamis onada ayni muameleyi yapiyorlar.

.....gecen ay burda asi olmiyanlari magazalara , bazi dukkanlara sokmuyorlardi,bu asi olmiyan tenisciye turnuvaya katilma musaadesi verilirse australya halkina cok buyuk haksizlik yapilmis olur,kendimde sonucu merakla bekliyorum ve australyada adaletin nasil isledigini anlamis olacagim.

• @sir-altan Abi boyle boyle ses getirecek olaylarla asiyi tum herkese mecburi dayatmaya calisiyorlar. Turnuvanin 1 nolu seribasi eger katilmasina izin verilmezse, turnuva ve Australia adina buyuk bir hayalkirikligi olur. Ama buyuk ihtimalle mahkeme, halk sagligi vs nedeniyle kendisini geri gonderecek diye tahmin ediyorum. Umarim yanilirim!

• ⭐⭐

....australyaya gelen sahisin gumruk pasaport girisinde vizesi iptal edilip geri gonderilirse 3 yil vize yasagi geliyor,,,teniscinin durumu biraz uzadi, galiba kaderi gocmen bakaninin eline kaldi...bu tenisci genc yasinda milyoner olmus adam,tabi her kesin kendi mantigi ve gorusu vardir,ben kendim o durumda olsaydim hadi bye bye deyip cekip giderdim diye dusunuyorum...omicron hizla yayiliyor,belki ilerdeki gunlerde daha SIKI tedbirler alinabilinir,hafta sonu bir kac futbol maci vardi postpone edildi....dugune davet edilmistik kendimiz gitmedik, cumartesi gunu buyuk kizim ve damadimi gonderdim, dugune davet edilen misafirlerin yarisi virus korkusuyla gelmemisler,hele yaslilar hic gelmemisler, tesaduf iste bir gun evvelde gelinin ablasi pozitif cikmis. ve kardesinin dugununde bulunamamis...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

32

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |