Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• selam arkadaşlar.
    Ben seneye wat yapacağım. Wat yaparken abd'de kalmak istiyorum. Bu nasıl mümkün olur? Ve J1 vizesini statü değişikliğiyle F1 e çevirmek gibi bir yol duydum.
    Work and travel yaparken DİL okuluna kaydolarak orada daha fazla kalabilmemiz mümkünmüş. Yalnız bunun için sponsor da gerekiyormuş. Sponsor işini pek anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

• @Ex-Ask https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme şu konuyu incelemeni öneririm bildiğim kadarı ile bu şekilde konu açman doğru değil link attığım konuda zaten senin sorduğun soruların cevabı vardır incelemeni öneririm

• @Ex-Ask, içinde söyledi: Change of status

selam arkadaşlar.
    Ben seneye wat yapacağım. Wat yaparken abd'de kalmak istiyorum. Bu nasıl mümkün olur? Ve J1 vizesini statü değişikliğiyle F1 e çevirmek gibi bir yol duydum.
    Work and travel yaparken DİL okuluna kaydolarak orada daha fazla kalabilmemiz mümkünmüş. Yalnız bunun için sponsor da gerekiyormuş. Sponsor işini pek anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme/321

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ex-Ask, içinde söyledi: Change of status

selam arkadaşlar.

Arkadaslarin dedigi gibi ilgili konuyu inceleyebilirsiniz. Dil okuluna kaydolacaksaniz zaten onlar sponsor olup I-20 formunu cikartacaklar, siz de bu formlar ile statu degisikligi icin basvuru yapabilirsiniz.

• Başvuru yaptıktan sonra vize sürem bitene kadar cevap gelmezse ne olur?
    Yasa dışı mı olurum?
    Ve ben sonucu beklerken iş bulup çalışabilir miyim?
    Sponsor demişsiniz, başvurduğumuz dil okulu bize sponsor mu oluyor?
    Aile bağlarını kanıtlamak gerek demişsiniz. Bu konuyu biraz açarmısınız?
    Hesapta para göstermek nedir? Amerikadan bir bankadam kart mı almamız gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Başvuru yaptıktan sonra vize sürem bitene kadar cevap gelmezse ne olur?
    Yasa dışı mı olurum?

Hayir, cevap gelene kadar kacak olmuyorsunuz ama red gelirse hizli sekilde ulkeyi terketmelisiniz. Statunuz bitmeden gecis icin basvuru yapmalisiniz. Su baslikta ayrintili bilgileri bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

Ve ben sonucu beklerken iş bulup çalışabilir miyim?

Hayir, J1 statunuz bitmeden calisabilirsiniz (degisiklik icin basvuru yapmis olsaniz da), fakat J1 suresi bittikten sonra calisma iznine sahip olmuyorsunuz, o nedenle yeni statu alana kadar yasal olarak calisamazsiniz. Ayrica F1 vizesi de size yasal olarak calisma hakki vermiyor, genelde sadece universite okursaniz kampuste belli bir saate kadar calisabiliyorsunuz ama bu durum dil okullari icin gecerli degil maalesef.

Sponsor demişsiniz, başvurduğumuz dil okulu bize sponsor mu oluyor?

Eger dil okulu sizi kabul ederse size bir I-20 belgesi cikariyor ve bununla statu degisikligi icin basvuru yapabiliyorsunuz. Eger sponsorluktan kastiniz buysa, dil okulu olmus oluyor. I-20 belgesi olmadan F1 icin basvuru yapamazsiniz, once bir egitim kurumundan onay almalisiniz.

Aile bağlarını kanıtlamak gerek demişsiniz. Bu konuyu biraz açarmısınız?
    Hesapta para göstermek nedir? Amerikadan bir bankadam kart mı almamız gerekiyor?

Aile baglari kismini net anlayamadim maalesef; soru hangi konuyla ilgiliyse o baslikta sorunuzu sorabilirsiniz. Ya da soruyu daha net yazmalisiniz 🙂

• yani statü değişikliğinde abd de kalıcı olmadığımı düşünmeleri için aile bağlarımın güçlü olduğunu göstermem gerekir diye birşey okumuştum. Şimdi tek yapmam gereken şey statü değişikliğine başvurmak ve beklemek mi? O esnada da okula ücretini ödemek ve statü değişikliği için ücret ödemek. Başka yapacak birşey yok değil mi maddi olarak?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yani statü değişikliğinde abd de kalıcı olmadığımı düşünmeleri için aile bağlarımın güçlü olduğunu göstermem gerekir diye birşey okumuştum. Şimdi tek yapmam gereken şey statü değişikliğine başvurmak ve beklemek mi? O esnada da okula ücretini ödemek ve statü değişikliği için ücret ödemek. Başka yapacak birşey yok değil mi maddi olarak?

Ha evet, bunu soruyorsaniz dogrudur... F1 vizesi de gocmen olmayan bir vize oldugu icin, USCIS ABD'de gecici olarak kalmak istediginizi ve sonrasinda Turkiye'ye geri doneceginizi gorebilmeli.

Bir de ogrenci statusu icin USCIS'e SEVIS fee odeyeceksiniz, ama zaten okul sizi yonlendirecektir islemlere baslamadan...

Ayrica su konudan haberdar olmalisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/3554/online-egitime-gecen-okullardaki-f-1-ve-m-1-statuleri-ile-ilgili-degisiklikler/

Sizi kabul eden okul sadece "online" egitim vermemeli...

• Ve WAT öğrencileri change of statusu zaten abd de biraz daha kalıp çalışmak için yapıyorlar. Sonucta çalışmadan orada geçinmek mümkün değil. Çalışırsam, ne olurki? İllegal mi oluyorum? Çalıştığımı öğrenseler ne olur? Orada çalışmadan dil okuluna gidilmeyeceğini zaten biliyorlardır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ve WAT öğrencileri change of statusu zaten abd de biraz daha kalıp çalışmak için yapıyorlar. Sonucta çalışmadan orada geçinmek mümkün değil. Çalışırsam, ne olurki? İllegal mi oluyorum? Çalıştığımı öğrenseler ne olur? Orada çalışmadan dil okuluna gidilmeyeceğini zaten biliyorlardır?

Eger maddi durumunuzun dil okulu masrafini karsilayabilecek kadar iyi oldugunu gosteremezseniz ogrenci statusu alamazsiniz maalesef. Calismak icin calisma vizelerine basvuru yapmalisiniz, onun icin de bir is yerinin sizi ise alip size vize sponsoru olmasi gerekiyor. Fakat su an itibariyle pek cok is yerinin buna yanasacagini pek sanmiyorum.

Eger statunuz izin vermeden calisirsaniz, statunuzu ihlal etmis oluyorsunuz. Bu durum bir sure once kacak duruma dusmenize neden oluyordu, fakat su an icin boyle olmuyor... Ama tabii statunuzu ihlal etmis olmak, daha sonra alacaginiz vizeleri olumsuz yonde etkileyebilir, o nedenle yasalari cignemenizi kesinlikle tavsiye etmem.

Bahsettigim kacaga dusme konusu surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/89/öğrenim-vizeleri-f-m-ve-j

Ayrica ogrenci vizeleri bolumundeki diger basliklari da inceleyebilirsiniz, bu konular orada da daha once konusuldu...

• Aile bağlarımın güçlü olduğunu nasıl kanıtlayabilirim? Hangi belgeler gerekir?

Ve ailemin tek çocuğuyum. Bu bana avantaj sağlar mı? Bu onlarda ailenin tek çocuğu evi terkedemez düşüncesini oluşturur mu?

• Maddi durumumun iyi olduğunu nasıl gösterebilirim? Ne yapmam gerekir?
    Hangi belgeler gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ex-Ask, içinde söyledi: WAT sonrası statü değişikliği

Aile bağlarımın güçlü olduğunu nasıl kanıtlayabilirim? Hangi belgeler gerekir?

Ve ailemin tek çocuğuyum. Bu bana avantaj sağlar mı? Bu onlarda ailenin tek çocuğu evi terkedemez düşüncesini oluşturur mu?

Bunu sizin bilmeniz gerekiyor 🙂 bunu A,B,C diye sayamazsiniz... Kisiden kisiye gore durum degisir... Eger anne ve babanizin size ihtiyaci varsa bu durumu gosterebilirsiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ex-Ask, içinde söyledi: WAT sonrası statü değişikliği

Maddi durumumun iyi olduğunu nasıl gösterebilirim? Ne yapmam gerekir?
    Hangi belgeler gerekiyor?

Tum paranizi bankaya koyup, banka hesabinizi gosterebilirsiniz.

• türkiyede kullandğm kartları orada kullanabiliyor muyum? Yoksa yeni bir kart mı almam gerekiyor abd'den ?

• @crazycells aileme olan bağlılığımı hikaye gibi o kağıda döküp yazmam mı gerekiyor? Anlamadım bunu pek..

• @Ex-Ask, içinde söyledi: WAT sonrası statü değişikliği

Aile bağlarımın güçlü olduğunu nasıl kanıtlayabilirim? Hangi belgeler gerekir?

Belki size paylastigimiz linki okusaniz butun bunsorulara zaten cevap bulacaksiniz crazycells kibarlik yapip sorulariniza tek tek cevap vermis biraz degerli vaktinizi ayirip gecmiste zaten sorulmus ve cevaplanmis sorulara ilgili linki okuyarak goz atabilirsiniz.

• Okudum zaten ve linkte cevabı olmayan şeyleri soruyorum. Binlerce genç var abd ye gitme hayali kuran. Onlarada kendimede iyilik yapıyorum

• @Ex-Ask, içinde söyledi: WAT sonrası statü değişikliği

Okudum zaten ve linkte cevabı olmayan şeyleri soruyorum. Binlerce genç var abd ye gitme hayali kuran. Onlarada kendimede iyilik yapıyorum

hanımefendi bahsettiğiniz başlıkda dahil bu forumu oldukça iyi bildiğimi düşünüyorum sorduğunuz soruların hepsinin cevabı en ince ayrıntısına kadar var. siz armut piş ağzıma düş yapıyorsunuz carzycells kibarlık yapıyor yardımcı olmaya çalışıyor sizde kibarlık yapıp önce okusanız sonra sorsanız, daha büyük iyilik yaparsınız cevabı belli soruları 20 kere sormak forumu çöplüğe çeviriyor.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   SchoField SchoField 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |