Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Oncelikle kendimeden bahsedeyim kisaca...yas 30, mayista 31 olacak.bransim ziraat muhendisligi, 5 yillik tecrubem var.Midland Tx da yasiyorum su anda.

Kendi alanimda master yapip sonra alanimda calismayi dusunuyordum ancak bu ara sagolsun bir arkadasim aklima bi fikir soktu ve yavastanda buyuyor. Hos, net sonuca varmak icin daha zamanim var ama it sektorunde ki arakdaslardan bilgi almak isterim.

Arkadasim bilgisayar muhendisi danimarkada ve it ye yonelmek gibi bir fikir asiladi sagolsun.liseden beri arkadasim kendisiyle iyi kotu tanir beni...liseden beri amator olarak css html ve flash ile web siteleri yaptim hobi olarak... computer engineering (science agir olur dedi) uzerine Ai ve ML development calis, ileride cok fazla acik olacak bir alan, getirisi de cok iyi olur diye gorus belirtti. Daha universal bir meslek olmasi da ayri bir avantaj. Genel olarak mantiksiz da gelmedi hani.Maddi olarak ise daha cok kazandiracak bir alan. Gozume kestiriyorum dogrusu. Su an ki yasamim ve isim guzel, esnek. okumama engel olmayacak sekilde bir program ayarlayabilirim. Bolge olarak ise okullar 2+2 olarak dusunuldugunde maddi olarak rahatlikla karsilayabilecegim sekilde.

1-Sayfadaki it cilerin yorumlari nelerdir duymak isterim. zorluklar vs neler olabilir,
    2- okul secimi konusunda ;

Midland College

Odessa College

Odessa egitimi gozuken daha kolay ilk iki yili tik tik atlayip gidecegim dersler. Midland da ise direk programlamadan basliyor.

• Okul seçimi konusunda fikrim yok. Ancak IT analitik düşünebilen hemen herkesin öğrenebileceği bir alan. Yetenek ve ayıracağınız emek-zaman miktarına göre kendinize bir yer bulabileceğinize hiç kuşum yok. Bu sene ve önümüzdeki yıl IT de çok fazla açık olacağını hemen her yerde duyuyorum. Ama bu bir skala üzerinde yer alacaktır. Ziraat konusunda onlarca branş var. Çiftçiye de ihtiyaç var, farklı branşlardaki ziraat mühendislerine de, ilaç/gübre bayiilerine de ihtiyaç var vb. Skalanın üst kesiminde yer alan, piyasayı sadece yüksek rakımlı tepelerden ibaret sananlar yorum yaparsa aldırmayın. Piramidal bir yapı var, ne kadar çok konuda ve ne kadar fazla uzmanlaşırsanız o kadar iş olanağı artar ve maaşlar yükselir. Ama fazla konuda çok iyi olmak ve o seviyelerde kalabilmek daha fazla yetenek/emek/zaman gerektiriyor.
    Tercihen ML, AI gibi bir alanı seçip kendinize güzel bir profil oluşturabilirsiniz.
    Ama şu kadarını söylemeliyim -en başta söylemek gerekti aslında ama- boş zamanlarınızda yapılacak işler değil maalesef.
    Ben de kariyer değiştirmeye çalışanlardanım. Üstelik fen bilimlerinden bir branştan geliyorum. Bakalım neler olacak 🙂
    Tercihinizde ısrarcı olun lütfen. Başarılar dilerim.

• Kariyer değişikliği konusu benim de son birkaç haftadır kafamı kurcalıyor. Daha öncesinde hiçbir fikrimin ve bilgimin olmadığı ve tamamen tesadüf başka şeyleri araştırırken keşfettiğim Data Science alanı aklımı çelmeye başladı. Kimya mühendisliği okudum, bu alanda mezun olduktan sonra hiç çalışmadım ama yine de kafamda hep "acaba geç mi kaldım" sorusu vardı. Sonra özellikle bu forumdan farkettim ki buraya gelip yerleşen, ilk telaşeleri atlatan ve bu tarz şeyler düşünmeye başlayan herkesin kafasında yaş farketmeksizin " acaba geç mi kaldım" sorusu var 🙂
    Üniversitede 60lı yaşlarında bir hocam vardı, hep yeni yeni bir şeyler yapar öğrenmeye çalışırdı. Tabii insanlar ya hocam bu yaştan sonra türlü türlü işlerle uğraşıyorsun diyince de "ben uğraşmazsam da zaman geçiyor uğraşınca da" derdi.
    Ben de kendisinden feyz alarak ufak ufak Python, SQL, istatistik çalışmaya başladım. Ben çalışmayınca da zaman geçiyor çalışınca da 🙂

• @gallifrey Çok güzel haber 🙂

• Konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Bşz daha çekiliş sonuçlarının açıklanmasını bekleyen heyecanlı grubuz. Ama şans yüzümüze gülerse acaba orda mesleğime dewam etmelimiyim diye düşünüyorum.

Tabiki ilk olarak ayak bastığım andan itibaren inglizcemi geliştirip sonrasında okumaya dewam etmek istiyorum.
    Şuan 38 yaşındayım ve 22 yaşından beri gıda teknikeriyim. Mesleki tecrübem Türkiye için fazlasıyla var. Ama yasalarla çalıştığımız için ilk olarak Amerika Sağlık ve Gıda Güvenlik Yasasını bilmem gerekli ve iş bulabilmek içinde kendi Ünv. dengim olan bir bölüme dewam etmem lazım.

Şayet olurda loto bize çıkarsa dewam etmek ve mesleğimi yapmak istiyorum. Belli olmaz belki de şanslı oluruz bizede çıkar neden olmasın ?

• @Ercan-Tekoglan Bilgisayar muhendisi degilim ama Amerika'da kariyer degistirilecekse yazilim cok dogru bir karar olur diye dusunuyorum. Imkaniniz elveriyorsa kesinlikle anlattiginiz yolu izlemelisiniz.

• Benim ev arkadaşım psikoloji mezunu.Okuldan sonra,data analiz işlerini kendi çapında araştırmaya başlamış ve stajyer olarak ücretsiz birkaç yerde çalışmış.7 yıl önce Citi bank çalıştığı işlerden dolayı bir teklif yapmış o da kabul etmiş,evden çalışıyor.Aşçı olmak istiyormuş maaşım çok iyi hatta stajyer olarak çalıştığım zamanı düşününce haftlık aldığımı saatlik alıyorum diyo ama mutlu değilmiş... Para tek düşümcemiz olmamalı bence.
    Not:Ben geçtiğimiz yıl bizzat çalışan kimselerden ne kadar açık olduğunu ne kadar para kazanıldığını duyup çok istemiştm data analizini 🙂

• Data science Olarak İyi bir firma da 100k üstü kazanma olasılığınız cok yüksek 🙂 hiç ilgim yok napalim bizde şans bu :)) ben project Managementla ilgileniyorum 🙂

• @caglaror Kariyer degistirmek içinde söyledi:

a fikrim yok. Ancak IT analitik düşünebilen hemen herkesin öğrenebileceği bir alan. Yetenek ve ayıracağınız emek-zaman miktarına göre kendinize bir yer bulabileceğinize hiç kuşum yok. Bu sene ve önümüzdeki yıl IT de çok fazla açık olacağını hemen her yerde duyuyorum. Ama bu bir skala üzerinde yer alacaktır. Ziraat konusunda onlarca branş var. Çiftçiye de ihtiyaç var, farklı branşlardaki ziraat mühendislerine de, ilaç/gübre bayiilerine de ihtiyaç var vb. Skalanın üst kesiminde yer alan, piyasayı sadece yüksek rakımlı tepelerden ibaret sananlar y

ziraati seviyorum, hatta kendi bahcemi tesis etmek istiyorum ileride.Ancak, gelecek icin it daha iyi bir yatirim olacak gibi geliyor bana.cunku ortalam 3 yilimi kendimi gelistirmek icin harcamam gerekiyor. o sureyi it ye yatirim yapip yapmama konusunda dusunuyorum simdilik...bol sans size de..

@gallifrey Kariyer degistirmek içinde söyledi:

on birkaç haftadır kafamı kurcalıyor. Daha öncesinde hiçbir fikrimin ve bilgimin olmadığı ve tamamen tesadüf başka şeyleri araştırırken keşfettiğim Data Science alanı aklımı çelmeye başladı. Kimya mühendisliği okudum, bu

belki de egitim sistemimizin kurbani oldugumuzdandir.kucukken hayal ettigimiz meslegi oss ye belki de yeteri kadar calisamadigimiz icin okuyamadik? burda o imkan var.insanin kullanasi geliyor 😉

• @aliarmgn Tabiki her sey degil para ancak hayattimda istedigim bazi seyleri yapabilmek icin belirli bir birikim gerekiyor. Yukarida bahsettigim gibi, yeterli birikimim olursa kendime guzel bir bahce kurmak istiyorum. antalyadaki isim o sekildeydi. isverenim hobi olarak muthis bir bahce kurmus keyfini cikartiyordu oragrofarm.com

@damladav el birligiyle daha science e baslicam galiba 😃

• @ercan-tekoglan eğer ki it alanını seviyorsanız imkaniniz da varsa bence deneyin sonra insanin icinde kaliyor zaman da gectikce geciyor bilmiyorum ben aklına her geleni deneyen bir tip old. Için belki de boyle soyluyorum ama insan denemeden de anlayamiyor kendini bulamiyor ki. Dediginiz gibi ulkemizde bu imkanlar yok sırf puanim yetti diye ogretmenlik okudum ama hic sevmedim ve biraktim simdi ben de IT ogrencisiyim keske biri bu ilgimi, yetenegimi fark edip beni daha gencken yonlendirseydi ya da alan disi secince puanin dustugu bir sistem olmasaydi da biz de şimdi kac yillik tecrubeli olurduk.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Kariyer degistirmek içinde söyledi:

Benim ev arkadaşım psikoloji mezunu.Okuldan sonra,data analiz işlerini kendi çapında araştırmaya başlamış ve stajyer olarak ücretsiz birkaç yerde çalışmış.7 yıl önce Citi bank çalıştığı işlerden dolayı bir teklif yapmış o da kabul etmiş,evden çalışıyor.Aşçı olmak istiyormuş maaşım çok iyi hatta stajyer olarak çalıştığım zamanı düşününce haftlık aldığımı saatlik alıyorum diyo ama mutlu değilmiş... Para tek düşümcemiz olmamalı bence.
    Not:Ben geçtiğimiz yıl bizzat çalışan kimselerden ne kadar açık olduğunu ne kadar para kazanıldığını duyup çok istemiştm data analizini 🙂

Sayin @aliarmgn , unutmayin ki Maslow'un ihtiyaclar piramidi insanlarin ve toplumlarin gelisimini iyi aciklayan bir teori...

Dolayisiyla arkadaslarin ilk asamada parayi onemsemesi, fakat hayatlarini duzene koyduktan ve ABD yasamina alistiktan sonra parayi daha da arka plana atmasi oldukca anlasilir bir durum...

Turkiye'de maalesef en alt iki basamaktan yukarilara cikamamis insanlarin sayisi oldukca fazla. ABD'de ise toplum hepsini gerceklestirmenize izin veriyor.

alt metni

• @crazycells
    Herkesin motivasyonu farklı olabiliyor,benimki para olmadığı için bu şekilde düşündüm.Biraz da bundan kaçmak için Amerikaya geldim diyebilirm 🙂
    Sonuçta kariyer değişimi için güzel bir fırsat.Yeni ülke yeni hayat...
    Belki de Maslow bu piramidi yaparken modern toplumları düşünmüştür bilemiyorum.Bir yerde çalışma gruplarının beyaz erkeklerden oluştuğunu okumuştum.Bir üst tabakaya geçmek için içinde bulunduğun tabakadan %100 tatmin lazım,ben tatmin olmamış olabilirm 🙂
    Ve en üst tabakay ulaşmak,kendini gerçekleştirmek... Bunu bir çok tabakayı atlayarak ulaşmış insanlar biliyoruz 🙂

• @ercan-tekoglan Umarım dilediğin hayata çok kısa sürede ulaşıp keyifle yaşarsınız, Antalya da ben de bir bahçeli ev istiyordum,ki hala istiyorum tabi Bi yerde dönülmeyecekse orası memleket değildir diyordu benim.Memleketim 🙂

• IT sektöründe olupta nefret eden, bırakmanın yollarını arayan bir ben varım sanırım. Gerçi kısmet olurda USA yolları açılırsa orada belki durum değişebilir. @caglaror arkadaşım seni özellikle mesleğini sevdiğini gördükçe takdir ediyorum. TR için bişey demek istemiyorum ama bu sektöre yönelecek arkadaşlara USA için kesinlikle doğru bir tercih diyebilirim. Bu konuda zaten @caglaror dünyanın bilişim kalbinden tecrübeleri ile bizleri daha iyi aydınlatacaktır.

• @iacar Eskiden universite sinavina secim yapip secimlerle giriyorduk. Annem sagolsun onlarca muhendisligin arasina bir tane eczacilik ekledi. Okudum hatta master yaptim. Ama 17 yil dayanabildim 🙂
    TR de hemen tum meslekler gibi IT de hakettigi yerde degil. bugun 2-2.5k TL ile bilgisayar muhendisi calistirmak isteyen bir piyasa var TR de. Ustelik ayni meslek gibi bilgisayar muhendisliginde de istedigin alanda calisamiyorsun. O yuzden sizi anliyorum.
    Burada interviéw haziligim devam ediyor. Gelismeleri paylasacagim. Dun meslegimin (eczacilik) ilk faydasini gordum. Yazilimla ezaciligin kesistigi noktalarda is ilanlarinda one cikiyorum 🙂
    Not: Klavye isini cozemedim. Garip karakterler icin ozur dilerim.

• @caglaror klavye hiç sorun değil, her Amerika'ya gidenin Türkçe karaktersiz ortamda olması durumu, gayet havalı boşver 🙂 aynen kardeşim dediğin gibi yerlerde sürünüyor IT ülkemizde, 2009 dan beri bu sektörde işletmeciyim ve öncesinde de bazı şirketlerin IT yöneticiliğini yaptım. Söylediğin tutarlarda çalışan gerçekten işinin ehli arkadaşlarım da var. Birde son kur etkileri bizim sektörü tamamen sekteye uğrattı. İnşallah dilediğin işe kavuşacaksın, çok güzel yerlere geleceksin, inanıyorum. Gelişmeleride dört gözle bekliyoruz.

• Konu uzun zamandir acilmamis ama bende Amerika'ya geldikten sonra is alanini degistirenlerdenim. Turkiye'deyken ogretmendim. DAU'den computer alaninda mezun oldum. Amerika'ya gelince ne ogretmenlik nede IT alaninda calismak istemedim. Finans alaninda calismak istedim. Calistigim yer, okula gidersen hem okulu odeyecegiz hemde ustune sana para odeyecegiz dedi bende ikinci diploma olarak computer & network security bitirdim. Bunu secmemin nedeni onceki diplomamdan dolayi hic fark dersi almama gerek olmamasiydi. Ama ben nasil olsa patron oduyor diye ekonomiden tutun da psikolojiye, fotografciliktan tutun da Roma tarihine kadar bir suru extra ders aldim. 😁 Sonra birde ustune MBA tamamladim, bu sefer finans uzerine. Yine patron odedi ☺ Simdide accounting veya finans uzerine doktora icin ugrasiyorum. Bu arada yasim 48. MBA'i iki yilda bitirdim, haftada iki aksam derse giderek ve mezun oldugumda 43 yasindaydim. Yani hicbirsey icin gec degil!

• @MySea Ayip olmazsa patronun adini ve eposta adresini ogrenebili rmiyim 🙂
    Saka bir yana helal olsun.
    Az once interview kickstart sirketinin webinar'ini izledim. Buralarda saglam bir bootcamp bulursam ardina bu sirketten de destek alarak ben de yeniden oyuna doneyim diyorum. Lyft arayi cok actirdi.

• ⭐⭐⭐

Uzun bir zamandir muhtemelen ihtiyacim olan sey; kariyer degistirmek. Su anki meslegimde 10. yilimi tamamladim. ve cogu zaman ayni filmi bilmem kacinci yuz defa izlemek gibi bir his geliyor. Ozelliklede ulasmak istedigim noktaya ulasip biraktiktan sonra pek bir motivasyon kalmadi.

ABD'ye goc aslinda iyi bir firsatti degisiklik icin fakat aktif gocmenlik islemlerim nedeni ile hicbir degisiklik yapamiyorum suan. Belki firma degisikligi, belki alan veya komple kariyer degisikligi lazim, bilemiyorum 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

51

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |