Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@arkben, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

@clourpoint bence kesinlikle hayır , ds 260 formunda snn istediğinizi belirtip , sadece ABD ye ilk girişte sarı zarfı görevliye verirken ve görevli sizlerin bilgilerini sisteme girerken ssn kartınız için de giriş yaptı mı diye sorulması en kolay yol...zira green kart şilla ki sürece giriyor ama görevli ssn için forma giriş yapmazsa süreç başlamıyor...

kapidaki CBP gorevlisi bazen hic islem yapmayabiliyor, bilginize. Eger cok yogunlarsa, su an adres degisikligi yapmayacagini ama USCIS'ten online olarak adresini degistirebileceginizi de soyleyebilirler. Daha once bu sekilde cevapla karsilasanlar olmustu. O nedenle kartlarin takibini kolaylastirmak icin en garanti yol, tek bir guvenilir adres bulup DS-260 formuna onu yazip, daha sonra bu adresi degistirmemek.

• @arkben doğru söylüyorsunda ds 260 formunda işaretleyip adrese gönderme 21 gün sonra git deniyor. orada sıfırdan bir hayat kurulacağı için ehliyet ve iş başvuruları banka hesabı açmada da ssn soracakları için en kısa süreli yöntem hangisi ise onu uygulamak lazım

• @clourpoint bu forumda hangi konuda kaç kişi görüşlerini bildirerek yardımcı oluyorsa o kadar sayıda farklı case var olabilir, bizim girişte bu görevli arkadaş ssn ile ilgili işlemi atlamış (sonradn böyle bir şey olduğunu öğrendik maalesef) alırız nasılsa dedik, eşimin hala ssn i yok , yok pandemiden dolayı kapattılar, yok sonra işe kabul kağıdı getirin demeler, randevu almak için telefon beklemeler, telefon gelmemesi , tam Turkiyeye döndükten sonra randevu için aramaları , daha sayabilirim... Ancak SSN lotaryadan green kart çıkanlar için doğal bir hak, yani ilave bir şartı şurtu yok, sadece ds 260 da istiyorum demen yeterli ve bunu girişteki görevliye açıkça belirtmek en kolayı, yoksa sonra açık ssa ofis bulursun bulmazsın, randevu alırsın alamazsın, ek belge isterler istemezler...geçen sene bu zamanlar , pandemi olmadan önce yani şöyleydi, giriş yaptın, gidiyordun ssa ofise, soruyordun, kayıt falan göremiyorsa görevli , "yok, 15 gün sonra bir daha gelin ) sende diyordun ki en sevimli halinle , tamam benim başvurumu şu an alın, 1 hafta sonra hala bir gelişme yoksa başvurumu işleme alın, kızımın ssn ini öyle aldık, gerçekten 10 gün sonra geldi. eşim için başvuru yapmamıştık , nasılsa gelir ya da gelmezse sonra alırız diye , bir kapandı ofisler, onun hala ssn i yok... elbette bu forumun en güzel yanı , iyi niyetle yapılmış pek çok yorum , dile getirilen çok farklı vakalar var , ancak sonuçta nasıl davranacağınızı hareket edeceğinize siz karar vereceksiniz...kolay gelsin, yolunuz açık olsun..

• @arkben doğru söylüyorsun.hayatımızda covid 19 her konuda negatif etkileri görülüyor.her ihtimali değerlendirmek öyle hareket etmek lazım

• @Erkangeziyor @tugbafurkan hocam iş teklifi formunuzun şekli şemali nasıldı? Yani basit bir mektup formatında mıydı yoksa böyle etrafında imzalar mühürler uçuşan bir şey miydi? Bir şey denemeyi düşünüyorum da 🙂

• Merhabalar bir sorum olacak Philadelphia’ya bilet alacağım pasaportum basım aşamasında yenileniyor bilet alırken Pasaport numarasını sonra versem olurmu acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Maybeoneday, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhabalar bir sorum olacak Philadelphia’ya bilet alacağım pasaportum basım aşamasında yenileniyor bilet alırken Pasaport numarasını sonra versem olurmu acaba

Bu baslikta SSN ve SSN Basvurusuna dair sorularinizi sormalisiniz.

• Merhaba,

2019 Aralık ayında ilk girişimi yaptım. 15 gün sonra Türkiye'ye döndüm ve Nisan ayında Green Card'ımı teslim aldım. SSN kartım Green Card'ım ile birlikte gelmedi. 2. girişim 6 Aralık 2020. SSN ofisi aradığımda (DS-260 formunda işaretlemiş olmama rağmen) Aralık 2019'da SSN için başvurumun yapılmadığı bilgisine telefonda ulaştım. Pandemi sebebiyle ofisler kapalı ve 6 hafta içinde aranacaksınız yanıtı ile görüşmeyi sonlandırdım. Görüşmeye gelmeden önce getirilmesi gereken belgeler arasında GC, ID ve Birth Certificate istendi. 26 Ocak'ta oluşturulan randevuma Green Card, Pasaport, e-devletten alınmış ve yeminli tercümana çevriltilmiş nüfus kayıt örneği ile gittiğimde doğum belgesi olarak e-devletten alınmış (indirilmiş) kopya belgenin kabul edilmediğini ve orjinal doğum belgesi getirmem gerektiği söylenerek başvurumu 'Pending' statüsüne aldılar ve görüşmeyi sonlandırdılar. Türk vatandaşlarının doğum belgesi veya kimlik/pasaport kullanabildiklerini, doğum belgesi gerekmediğini söylediğimde ise sert bir tavırla karşılaştım. Nereden alabileceğim, hangi belgelerin kabul edileceği konusunda yardımcı olmadıkları gibi 'belge nerede, bu belge olmadan yapılabilecek başka bir şey olmadığını' söyleyerek belgeyi tamamlayıp posta ile kendilerine göndermem gerektiğini ve kabul edilirse eğer tekrar posta ile bilgilendireceklerini söylediler.

Konsolosluk ile görüşme halindeyim. Oradan doğum belgesi/nüfus kayıt örneği (International Birth Certificate Formul A) belgesi alıp teslim edeceğim fakat konsolosluktan alacağım belgenin kabul edilip edilmeyeceği konusunda da endişelerim var. Bu belge ile daha önce alıp SSA Ofise verip süreci tamamlamış veya benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?

Teşekkür ederim.

• nicetosee Yaşamış olduğun olaylar her ne kadar üzücü olsa da aynı benim günlük hayattaki yaşadıklarım gibi. Markette sıradaki herkes kasaya parasını öder sıra bana gelince kasa bozulur, herkes bir işini tek seferde halleder (bil hassa devlet dairelerinde) sıra bana gelince vay efendim şu eksik yok bu eksik yok müdür yok yarın gel, haftaya gel gel de gel bunun gibi niceleri ama bir şekilde hallederim. Inşallah sende halledersin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nicetosee, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhaba,

2019 Aralık ayında ilk girişimi yaptım. 15 gün sonra Türkiye'ye döndüm ve Nisan ayında Green Card'ımı teslim aldım. SSN kartım Green Card'ım ile birlikte gelmedi. 2. girişim 6 Aralık 2020. SSN ofisi aradığımda (DS-260 formunda işaretlemiş olmama rağmen) Aralık 2019'da SSN için başvurumun yapılmadığı bilgisine telefonda ulaştım. Pandemi sebebiyle ofisler kapalı ve 6 hafta içinde aranacaksınız yanıtı ile görüşmeyi sonlandırdım. Görüşmeye gelmeden önce getirilmesi gereken belgeler arasında GC, ID ve Birth Certificate istendi. 26 Ocak'ta oluşturulan randevuma Green Card, Pasaport, e-devletten alınmış ve yeminli tercümana çevriltilmiş nüfus kayıt örneği ile gittiğimde doğum belgesi olarak e-devletten alınmış (indirilmiş) kopya belgenin kabul edilmediğini ve orjinal doğum belgesi getirmem gerektiği söylenerek başvurumu 'Pending' statüsüne aldılar ve görüşmeyi sonlandırdılar. Türk vatandaşlarının doğum belgesi veya kimlik/pasaport kullanabildiklerini, doğum belgesi gerekmediğini söylediğimde ise sert bir tavırla karşılaştım. Nereden alabileceğim, hangi belgelerin kabul edileceği konusunda yardımcı olmadıkları gibi 'belge nerede, bu belge olmadan yapılabilecek başka bir şey olmadığını' söyleyerek belgeyi tamamlayıp posta ile kendilerine göndermem gerektiğini ve kabul edilirse eğer tekrar posta ile bilgilendireceklerini söylediler.

Konsolosluk ile görüşme halindeyim. Oradan doğum belgesi/nüfus kayıt örneği (International Birth Certificate Formul A) belgesi alıp teslim edeceğim fakat konsolosluktan alacağım belgenin kabul edilip edilmeyeceği konusunda da endişelerim var. Bu belge ile daha önce alıp SSA Ofise verip süreci tamamlamış veya benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?

Teşekkür ederim.

Oradaki arkadaslar buyuk ihtimal hayatlari boyunca benzer bir belge gormedikleri icin ceviride "Birth Certificate" yazisini aradilar, fakat bu bir dogum belgesi olmadigindan ceviride de o sekilde yazmiyor. Yapmaniz gereken ceviriye bunu eklemek, sonrasinda problem kalmayacaktir.

Eger konsolosluktan belge istiyorsaniz, ustunde "Birth Certificate" yazmasini istiyorlar diye ekleyin, o belgeyi verin. Cok karmasik dusunmeyin 🙂 USCIS, DOS ve SSA birbirinden cok farkli birimler... Uygulamalarini birbirine karistirmayin.

• @nicetosee, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhaba,

Teşekkür ederim.

Başka bir SSA ofisini deneseniz olur mu acaba? Bunlar çok sert ve bilgisiz davranmış gibi

• GC geldiğinde beraberinde SSN card gelmedi.Ben de zaten ABD de kalamayacağım için sarı zarfı verip 10gün sonra dönmüştüm.3 ocak 2021 de tekrar ABD ye giriş yaptım ondan önce TR'den durumu özetleyen bir mail atmıştım SSN Administration'a geri döndüklerinde SSN application form birth certificate ile kendilerinin belirttikleri adrese göndermemi istediler.Belge 28Aralık 2020 de ellerine ulaştı 4ocak2021 de iş başı yaptıklarını da düşünürsek 22 iş günü oldu SSN ile alakalı ne e-mail ne de SSN geldi.Ofisleri arıyorum fakat ne zaman arasam 25-30dk bekleme süreniz var deyip bekletiyorlar bir süre sonra da hattan düşüyorum.Tekrar tekrar mail atmama rağmen bana hep aynı telefon numarasını verip aramamı yoğunluk olabileceğini falan söylüyorlar.1-2 gün içinde daha önce istedikleri belgeleri tekrar göndereceğim.Çok sıkıldım SSN beklemekten artık.Varsa bir fikri olan alabilirim

edit: telefonla 1 saat bekledikten sonra ulaştım işler yoğunmuş 6 hafta sürer dedi.Beklemedeyiz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orco34, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

GC geldiğinde beraberinde SSN card gelmedi.Ben de zaten ABD de kalamayacağım için sarı zarfı verip 10gün sonra dönmüştüm.3 ocak 2021 de tekrar ABD ye giriş yaptım ondan önce TR'den durumu özetleyen bir mail atmıştım SSN Administration'a geri döndüklerinde SSN application form birth certificate ile kendilerinin belirttikleri adrese göndermemi istediler.Belge 28Aralık 2020 de ellerine ulaştı 4ocak2021 de iş başı yaptıklarını da düşünürsek 22 iş günü oldu SSN ile alakalı ne e-mail ne de SSN geldi.Ofisleri arıyorum fakat ne zaman arasam 25-30dk bekleme süreniz var deyip bekletiyorlar bir süre sonra da hattan düşüyorum.Tekrar tekrar mail atmama rağmen bana hep aynı telefon numarasını verip aramamı yoğunluk olabileceğini falan söylüyorlar.1-2 gün içinde daha önce istedikleri belgeleri tekrar göndereceğim.Çok sıkıldım SSN beklemekten artık.Varsa bir fikri olan alabilirim

edit: telefonla 1 saat bekledikten sonra ulaştım işler yoğunmuş 6 hafta sürer dedi.Beklemedeyiz 🙂

Gozunuz aydin. En azindan bilgi alabilmissiniz, maalesef pandemi doneminde israrla arayip denemekten baska yapilabilecek bir sey yok.

• @Orco34, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

GC geldiğinde beraberinde SSN card gelmedi.Ben de zaten ABD de kalamayacağım için sarı zarfı verip 10gün sonra dönmüştüm.3 ocak 2021 de tekrar ABD ye giriş yaptım ondan önce TR'den durumu özetleyen bir mail atmıştım SSN Administration'a geri döndüklerinde SSN application form birth certificate ile kendilerinin belirttikleri adrese göndermemi istediler.Belge 28Aralık 2020 de ellerine ulaştı 4ocak2021 de iş başı yaptıklarını da düşünürsek 22 iş günü oldu SSN ile alakalı ne e-mail ne de SSN geldi.Ofisleri arıyorum fakat ne zaman arasam 25-30dk bekleme süreniz var deyip bekletiyorlar bir süre sonra da hattan düşüyorum.Tekrar tekrar mail atmama rağmen bana hep aynı telefon numarasını verip aramamı yoğunluk olabileceğini falan söylüyorlar.1-2 gün içinde daha önce istedikleri belgeleri tekrar göndereceğim.Çok sıkıldım SSN beklemekten artık.Varsa bir fikri olan alabilirim

Hocam normalde posta yoluyla başvuru olduğunu web sitelerinden ben de okumuştum ama belgelerin orjinalini istiyorlar diye aklımda kalmış. Mesela birth certificate için pasaportu görmek istiyorlar diye biliyorum. Ayrıca sizin bahsettiğiniz belgelere ek olarak GC'ı da istiyorlar sanırım. İşlemler tamamlandıktan sonra dökümanları adresinize yolluyorlar diye biliyorum.

Ben Amerika'da kısa kalacağım ve belgelerin tekrar elime geçmesi riskli olacağı için bu yola girmedim. Direk randevu aldım. (Tabi randevu günü de başkanlık değişimine denk gelince yine başaramadık 😕 )

Eğer birth certificate için nüfus cüzdanı/pasaport'un kopyası yetiyorsa ve GC da istenmiyorsa ben de sizin gibi yapayım.

Siz tam olarak hangi belgeleri yolladınız? Ve asıllarını mı yolladınız?

• @crazycells Güncelleme yapayım.SSN gelmedi 6 hafta doldu telefonla yerel ofisi aradım bana GC üzerindeki USCIS no'yu sordu sistemden hala 'işlemde' olduğu gözüküyormuş 2-3 hafta daha beklememi söyledi randevu günü verilmezse bir daha aramamı söyledi.Dalga mı geçiyorlar henüz anlayabilmiş değilim.Şimdi git yarın bir daha gel olmaya başladı skeç gibi dönüp duruyoruz

• @ICu Sitede de belirtiyor Birth certificate için pasaport yeterli bir de GC istiyorlar orjinallerini göndermelisiniz.Merkeze değil yerel ofise gönderin ama önceden arayın mail kabul ediyorlar mı.Çünkü insanlar yerel ofislere belge göndermişler orada kalmış google'da şikayet yazmışlar bir sürü

• dostlar güncelleme yapayım: genel merkezi aramaktan vazgeçip yerel ofisleri aramaya başladım 5-6 kere aramamdan sonra tamam gel bıktık senden diyerek randevu aldım 25ine 🙂 arayın bıkmadan arayın onlar bıksın siz bıkmayın herkese bol şans pandemi çok zorluyor bu durumları maalesef

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orco34, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

dostlar güncelleme yapayım: genel merkezi aramaktan vazgeçip yerel ofisleri aramaya başladım 5-6 kere aramamdan sonra tamam gel bıktık senden diyerek randevu aldım 25ine 🙂 arayın bıkmadan arayın onlar bıksın siz bıkmayın herkese bol şans pandemi çok zorluyor bu durumları maalesef

gozunuz aydin 🙂 "Bezdirme yontemiyle SSN almak" diye ayri bir baslik olusturmanin vakti geldi o halde 🙂

• ds-260 formunda ssn numarası istemeyip kendim başvuracağım şıkkını işaretleyen arkadaşlar ssa de doldurması istenen ss-5 formu

• @crazycells Merhaba,

Süreç ve sonuç ile ilgili bilgi vermek istedim. Konsolosluktan randevu alıp e-devletten aldığımız belgenin aynısı olan fakat üst kısmında 'Extract of Civil Birth Registration' yazan, ıslak imzalı ve kaşeli belgemi teslim alıp iade taahhühütlü olacak şekilde posta ile Social Security Administration Office'e ilettim. Birkaç hafta içerisinde yine posta yoluyla belgemin aslını ve SSN Card'ımın adresime gönderileceği bilgisini ilettiler ve hafta sonu SSN Card'ım geldi. Sürecimin yaklaşık olarak 3.5 ayda tamamlandığını üzülerek söylemek istiyorum. Uğraşan herkese de bir an önce süreçlerinin olumlu şekilde tamamlanabilmesi için iyi dileklerimi gönderiyorum.

Ek olarak, SSN olmadan ehliyet başvurusu yapılamadığı için numaramı öğrenip randevu alabilmek adına DPS'in sitesine girdiğimde en erken tarih Mayıs'ın ilk haftasıydı. Pandeminin tüm kurumlardaki işleyişi ne kadar yavaşlattığını ve uzattığını, sabretmekten başka bir yol olmadığını söyleyebilirim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler,

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |