Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Yamtar Eşim benden bir ay sonra DQ olmasına rağmen evet mülakatı aynı tarihe verdiler.
    NVC'ye evraklar yüklendikten sonra mülakat tarihine kadar baya zaman geçiyor biliyorsunuz. Bu geçen zamanda sponsor bir kez daha vergi bildirimi yapmış oluyor. Görüşmede de o son ödenen vergi beyanname belgesini talep ediyorlar.

• @Mango2014 detaylı bilgiler için teşekkür ederiz

• @Mango2014 Merhabalar, hayırlı uğurlu olsun. Sponsorla ilgili bir sorum olacaktı. Sponsorun vergi beyannamesini fotokopi kabul ediyorlar mı yoksa evrakın aslını mı istiyorlar. Biz her şeyi yükledik ama yine de yanıma alacağım.

• @Yamtar, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

@Mango2014 Detay bilgilendirme için teşekkürler. Ayrı dosya numaralarımız olmasına rağmen eşimizle birlikte mülakat yapılıyor anladığım. Teyid eder misiniz.

Bir de anlamadığım sponsörün son yıla ait vergi dökümü olmadan NVC nasıl DQ yaptı.

Evet guzel soru, bende tam onu soracaktim. benden once davranmis @Yamtar tskler.

Bu arada esim ve ben butun basvuru islemlerini Canada dan yapiyoruz. Acaba Ankara da istenilen belgelerin aynisi mi bizden istenecek ? Ulkeye gore farkliliklar var mi?

Kisacasi grupta Canada dan basvuru yapan var mi degerli dostlar?

Tskler ...

• @daphne Bizde fotokopisini götürdük. Sorun olmadı. Kabul edildi.

• @Mango2014 teşekkür ederim.

• Sponsorün tüm malvarlığı, gelir, gider vs. bilgisini içeren bir dökümanın 3. kişi (biz) tarafından konsolosluk yetkilisine sunulması ne kadar doğru bilemiyorum. Bu nedenledir ki NVC sayfasında bu bilgiler sponsor tarafından yükleniyor ve biz göremiyoruz içeriğini. Submit etmeden önce upload edildiğinde bakmak istediğimde "Sensitive information" diyerek göstermiyordu.

Sanırım bu nedenledir ki, mülakat davet mektubunda bu dökümanın bölüm başlığında (Upload to CEAC) yazılı..

• Referenced by  Y Yamtar 

• @Yamtar Bu belgeyi istediğinde konsolosa sunmasaydık diğerleri gibi eksik evrak kağıdı alarak ayrılacaktık. Bu da sürecimizi uzatacaktı. Ayrıca bu belge elimizdeyse demek ki sponsorumuz göndermekte bir sakınca görmemiş. Belki böyle düşünüyorlardır.

• Referenced by  G GOKAY 0 

• Bugün -5 derecede sabah gün ışımadan termalleri giyerekten evden çıkıp, arabayı 30 m ileride cadde kenarına bırakarak 15 dakika bekleme sonrası güvenlikten geçip ana binaya girdik. Numaramızı alıp, dökümanları bir 20 dakika bekleyip teslim ettik. (Birer fotograf, vukuatlı nüfuslar, askerlik ve adli sicil belgeleri) yaklaşık 1 saat kadar oturup mülakatı bekledik. Güzel, perfect diyerek dökümanları kontrol etti genç bir görevli, herhangi bir soru sormadı. Vizeniz onaylandı. 1 hafta içinde PTT, İnşallah deyip gülümsedi. Teşekkür edip ayrıldık.

• @Yamtar Çok tebrik ederim. Yeni hayatınızda bol şanslar👍

• @Mango2014 Teşekkür ederim.

• @Yamtar, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

Bugün -5 derecede sabah gün ışımadan termalleri giyerekten evden çıkıp, arabayı 30 m ileride cadde kenarına bırakarak 15 dakika bekleme sonrası güvenlikten geçip ana binaya girdik. Numaramızı alıp, dökümanları bir 20 dakika bekleyip teslim ettik. (Birer fotograf, vukuatlı nüfuslar, askerlik ve adli sicil belgeleri) yaklaşık 1 saat kadar oturup mülakatı bekledik. Güzel, perfect diyerek dökümanları kontrol etti genç bir görevli, herhangi bir soru sormadı. Vizeniz onaylandı. 1 hafta içinde PTT, İnşallah deyip gülümsedi. Teşekkür edip ayrıldık.

Tebrik ederim, hayirli olsun. Cok temiz bir surec olmus. Yolunuz acik olsun.

• Merhabalar arkadaslar,
    Birkac husus paylasayim belki birilerine faydasi olur
    Asagida hikayesini yazdigim basvuruda ocak ayinda ankarada interview'e girdiler anne-babam.
    Annem'e vize verdiler. Babama refuse verdiler. Ama sari kagit ile refusal. (Denial degil)
    Gerekce: Askerlik belgesi eksik!
    Neyse belgeyi aldik, cevirisini yaptirdik her ihtimale karsin, o verilen sari kagit ile beraber pasaportunu bir paket halinde ankara konsolosluguna postaladik. 2 hafta icinde "issued" oldu. Oldu ama babamin vizesine annotation koymuslar
    tam olarak su sekilde yaziyor:
    "Class B Req. ATTN. of USPHS at POE"
    Bu annotation ile alakali google'da cok bi sonuc cikmadi. kimisinde "TB" ibaresi de vardi. bizimkiinde o ibare yok.
    Acaba ne olacak falan derken...
    Bisey olmadi. birkac gun once sag salim giris yaptilar amerikaya.

Simdi bir sure kaldiktan sonra green kartlar geldikten sonra (gerekirse) https://www.uscis.gov/i-407 i407 formunu doldurup green kartlari green kartlari iade edip turist vizesi alacagiz.

Sorum su: Bu sekilde immigrant vize ile amerikaya giris yapanlar icin yapilmasi gereken bir islem var mi? Bi yerlere para yatirmak gibi? Tesekkurler

Merhabalar,
    Ben Amerikan vatandasiyim, Anne babam Turkiye'de.
    Anne-babama daha once 7 kere turist vizesine basvurdum. Tamaminda red verdiler. Anne babamin baska cocuklari yok. Baba: emekli. Anne: ev hanimi. Vize reddi verirken "Turkiye'de yeterince guclu baglarin yok falan filan" diyorlar.
    Ben de IR5 kategorisinden immigrant vize'ye basvurdum.
    Yalniz soyle bir durum var: Anne babam green card almak istemiyor. Onlar sadece vize almak istiyorlar.
    Yalniz vize de alamiyorlar.
    Bu durumda green card alip, onu iade edip vize alabilirler mi?
    Bunun ornekleri ile hic karsilastiniz mi? Benim bildigim su ana kadar tek bir ornek var.
    O da su:
    Bir arkadasima DV lottery'den green card cikti. islemleri yapti. Amerikaya geldi green cartini aldi,. (Not: Amerikaya daha once is icabi defalarca turist olarak gelmisti, yani tursit vizesi var)
    Green card vizesi alirken tursit vizesini iptal ediyorlar.
    Neyse bu arkadas yilda 2 kez giris cikis yapiyor Ameirkya'a . Normalde adam Turkiye'de yasiyor idi. Turkiye'de ikamet etmesinin sebebi işinden dolayi idi. Turkiyedeki sirketi cazip teklifte bulunmus idi. Neyse bu arkadas green card ile Amerikaya giris cikis yapiyor green card yanmasin diye. Derken 4. veya 5. gelisinde kapida durduruyorlar. Diyorlar ki
    "Green card bir vize degil. Burada yasamayacaksan green card'ini iade et vize al"
    Arkadas cok dusundu tasindi. En sonunda iade etme karari aldi. Turkiyede konsoloslukta green kartini iade etti turist vizesi aldi yeniden.
    Velhasil ayni durum bize de uyar mi?
    Yani IR5 kategorisinden anne babama green card alip, daha sonra bu green cardlari iade edip turist vizesi alabilir miyiz acaba? (daha once defalarca red yemislerdi)
    Green card almak istemeyislerinin sebebi: Onlar sadece bizi amerikada ziyaret etmek istiyorlar. Yilda en fazla 1 ay. Geri kalan zamanlarda Turkiyede kendi evlerinde yasamak istiyor.
    O yuzden turist vizesi bazen > Green card.
    Evet:)

Bir update geceyim:
    Anne babama i130 doldurmustum. yaklasik 2022 october gibi.
    approval notice 2023 september'da geldi.
    Belgeleri CEAC sutesine derhal yukledim. hazirdi zaten. Gelir olarak da yeterli idi gelirim
    October 2023'te Documentarily Complete oldu.
    Suan vize status 'e bakinca "at NVC" yaziyor.
    Sanirim NVC suanda Ankara'dan vize tarihi almaya calisiyor.
    Bakalim. Bizim case cok unique olacak. Anakaradan vize onayi alip amerikaya gelip green card aldiktan sonra TR'ye donup green cardlari teslim edecekler gibi 🙂
    hayirlisi

• @Evdeki-Bilgisayar, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

Merhabalar arkadaslar,
    Birkac husus paylasayim belki birilerine faydasi olur
    Asagida hikayesini yazdigim basvuruda ocak ayinda ankarada interview'e girdiler anne-babam.
    Annem'e vize verdiler. Babama refuse verdiler. Ama sari kagit ile refusal. (Denial degil)
    Gerekce: Askerlik belgesi eksik!
    Neyse belgeyi aldik, cevirisini yaptirdik her ihtimale karsin, o verilen sari kagit ile beraber pasaportunu bir paket halinde ankara konsolosluguna postaladik. 2 hafta icinde "issued" oldu. Oldu ama babamin vizesine annotation koymuslar
    tam olarak su sekilde yaziyor:
    "Class B Req. ATTN. of USPHS at POE"
    Bu annotation ile alakali google'da cok bi sonuc cikmadi. kimisinde "TB" ibaresi de vardi. bizimkiinde o ibare yok.
    Acaba ne olacak falan derken...
    Bisey olmadi. birkac gun once sag salim giris yaptilar amerikaya.

Simdi bir sure kaldiktan sonra green kartlar geldikten sonra (gerekirse) https://www.uscis.gov/i-407 i407 formunu doldurup green kartlari green kartlari iade edip turist vizesi alacagiz.

Sorum su: Bu sekilde immigrant vize ile amerikaya giris yapanlar icin yapilmasi gereken bir islem var mi? Bi yerlere para yatirmak gibi? Tesekkurler

Merhabalar,
    Ben Amerikan vatandasiyim, Anne babam Turkiye'de.
    Anne-babama daha once 7 kere turist vizesine basvurdum. Tamaminda red verdiler. Anne babamin baska cocuklari yok. Baba: emekli. Anne: ev hanimi. Vize reddi verirken "Turkiye'de yeterince guclu baglarin yok falan filan" diyorlar.
    Ben de IR5 kategorisinden immigrant vize'ye basvurdum.
    Yalniz soyle bir durum var: Anne babam green card almak istemiyor. Onlar sadece vize almak istiyorlar.
    Yalniz vize de alamiyorlar.
    Bu durumda green card alip, onu iade edip vize alabilirler mi?
    Bunun ornekleri ile hic karsilastiniz mi? Benim bildigim su ana kadar tek bir ornek var.
    O da su:
    Bir arkadasima DV lottery'den green card cikti. islemleri yapti. Amerikaya geldi green cartini aldi,. (Not: Amerikaya daha once is icabi defalarca turist olarak gelmisti, yani tursit vizesi var)
    Green card vizesi alirken tursit vizesini iptal ediyorlar.
    Neyse bu arkadas yilda 2 kez giris cikis yapiyor Ameirkya'a . Normalde adam Turkiye'de yasiyor idi. Turkiye'de ikamet etmesinin sebebi işinden dolayi idi. Turkiyedeki sirketi cazip teklifte bulunmus idi. Neyse bu arkadas green card ile Amerikaya giris cikis yapiyor green card yanmasin diye. Derken 4. veya 5. gelisinde kapida durduruyorlar. Diyorlar ki
    "Green card bir vize degil. Burada yasamayacaksan green card'ini iade et vize al"
    Arkadas cok dusundu tasindi. En sonunda iade etme karari aldi. Turkiyede konsoloslukta green kartini iade etti turist vizesi aldi yeniden.
    Velhasil ayni durum bize de uyar mi?
    Yani IR5 kategorisinden anne babama green card alip, daha sonra bu green cardlari iade edip turist vizesi alabilir miyiz acaba? (daha once defalarca red yemislerdi)
    Green card almak istemeyislerinin sebebi: Onlar sadece bizi amerikada ziyaret etmek istiyorlar. Yilda en fazla 1 ay. Geri kalan zamanlarda Turkiyede kendi evlerinde yasamak istiyor.
    O yuzden turist vizesi bazen > Green card.
    Evet:)

Bir update geceyim:
    Anne babama i130 doldurmustum. yaklasik 2022 october gibi.
    approval notice 2023 september'da geldi.
    Belgeleri CEAC sutesine derhal yukledim. hazirdi zaten. Gelir olarak da yeterli idi gelirim
    October 2023'te Documentarily Complete oldu.
    Suan vize status 'e bakinca "at NVC" yaziyor.
    Sanirim NVC suanda Ankara'dan vize tarihi almaya calisiyor.
    Bakalim. Bizim case cok unique olacak. Anakaradan vize onayi alip amerikaya gelip green card aldiktan sonra TR'ye donup green cardlari teslim edecekler gibi 🙂
    hayirlisi

Cok ilginc bir hikaye dostum, herkes Green Card almaya calisirken, siz GC uzerinden Turist vizesi B2 almaya calisiyorsun. Teknik olarak mumkun gibi.
    Ama daha once defalarca B2 icin red olma durumu olayi nasil etkileyecek bilmiyorum. Galiba, deneyip, goreceksin. Cok ornegin olan bir case oldugunu zannetmiyorum. Emekli adamlara kendi halinde yasayan insanlara turist visa vermemeleri cok ilginc olmus... Ne yapacak yasli adam, gelip amerikaya mi cokecek ? Coluk cocugunu ziyaret edip, tekrar memleketine geri gidecektir. Bu arada 2024 US secimlerine de az kaldi. Eger Trump gelirse vize ismlemleri daha da zorlasacak deniyor. Unutmayalim, at sahibine gore kisner diye bir atasozu vardir, memurlar da eminim president gore hareket edecektir. Tabii bunlar sadece tahmin. Bekleyip gorecegiz. Tek umidim, herkes islemlerini Trump tan once tamamlarsa iyi olur. Bilmiyorum katilir misiniz buna ?

• @alpha2015tr Merhaba,
    Kesinlikle katılıyorum inşallah sürecimiz bir yılı aşmadan sonuçlanır. Seçimden sonra ne olur Allah bilir.

• @Yamtar merhaba evlilik cüzdanınızın hangi sayfalarını gönderdiniz. biz sadece mühürlü sayfaları gönderdik hata verdi

• @Asude-Ugur Merhaba, İlk başlık sayfası, fotoğraflı ve yazılı ve mühürlü olan sayfayı gönderdik. Toplam 3 sayfa..

• Referenced by  crazycells crazycells 

• Annem için online başvuru yapacağım. USCIS üzerinden formu doldururken gereken her şeyi sadece e-devlet kullanarak temin edebilir miyiz? Yakın zamanda anne veya babası için başvuran birileri, ilk başvuruda USCIS’e neler yüklediklerini paylaşırlarsa sevinirim.

• Merhaba,

Annem birkac ay torunuyla vakit gecirmek icin gelmisti ama temelli kalmasinin daha iyi olacagina karar verdik.
    Doldurmam gereken formlar sanirim I-130, I-131, I-485, I-765 ve I-864. (lutfen yanlissam duzeltin)

I-130 icin kanit belge listesine baktim da, sonradan vatandas oldugum icin benim de dogum belgem gerekiyor mu yoksa 'Naturalization Certificate'in kopyasi yeterli mi?
    Annem icin ise birth certificate olarak e-devlet'ten vukuatli nufus kayit ornegini kendim cevirebilir miyim yoksa sertifikali bir cevirmen mi olmali?
    Annemin pasaportunun tum sayfalarinin kopyasini mi yollamam gerekiyor yoksa sadece kimlik bilgilerinin yazdigi sayfa mi?
    Babamin vefat belgesi gerekir mi?

Genel olarak:

Benim vatandaslik belgem
    Annemin dogum belgesi
    Annemin pasaportunun kimlik bilgileri sayfasi
    Annemin I-94 belgesi
    Babamin vefat belgesi
    Disinda bir belge var mi unuttugum?

Yanit vereceklere cok tesekkurler simdiden.

• Merhaba, babam ikinci kere sağlık muayenesine gidecek bu cuma fakat randevu oluşturduktan sonra onay maili gelmedi, sizce gitmeli mi halen? Defalarca mail attık geri dönüş olmadı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.3k

| | | |