Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hagal, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

To all : Avukata yazdik o sirada, evliligin 90 gun icerisinde gerceklemesi durumunda sorun olmayacagini kabul edilebilecegini yazmis ama ucu acik etmeyebilirler de gibi. Turkiyede bir aile yakinim yok arkadas cevresine de vereceklerini sanmiyorum mecburen konsolosluga gidecegim neyseki houstondayim. Nisanlim da gelince konusacagiz ne yapabiliriz diye.

@Rookie Vallahi yeller esti bir de hic aklimiza gelmedi hep 90 gun icerisinde evlilige vurgu yapildigi icin. Hayir ben normalde doktor randevusuna bile onden 10 kontrol yapip giden insanim nasil yaptim boyle birsey bilmiyorum.

@crazycells On sertifika gibi birsey var onu aldik bizim sehrimizin yetkilisinin imzasi var altinda olur mu bilmiyorum baska sehir 😞 . Turkiye konsolosluguna gitme sebebim nufus kaydi evlilik degil.

Evet, on sertifika gerekiyor, cunku evlilik yapmaya uygun olmaniz lazim. Gereken belgeler yerden yere degisebilir ama daha once surada deneyimler paylasilmisti:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1683/amerika-da-evlilik-yapmak-evlilik-islemleri

Evlendikten sonra tez zamanda formlari doldurup gonderirsiniz. Hatta gereken formlari doldurup, belgeleri hazirlamaya simdiden baslayin, AOS basvurusu bir gunde yapilabilecek bir sey degil, sorulari ilk defa gordugunuz icin biraz daha uzun surede hazirlayabilirsiniz ve daha sonradan eksik var mi diye de kontrol etmelisiniz...

Mumkun oldugu kadar tum islemleri 90 gune sigdirmaya calisin tabii ki. Dediginiz gibi, elinizde garanti bir durum varken, neden isi USCIS gorevlisinin inisiyatifine birakalim.

• dv lottery 2019 case number 27*** abd F1 vizesi ile lotoyu kazandım burdaki süreçte yasadigim sureci özet olarak paylaşmak istedim belki birilerine ornek teşkil etmesi acisindan 6 eylül 2019 parmak izine girdim ve 16 eylülde telefonla görüşme tarihi bildirildi 18 eylülde görüşme gerçekleşti görüşmede hersey olumlu gecti sağlık raporu tarihi gecmis oldugunda tekrar sağlık raporu aldim 20 eylülde sağlık raporunu teslim ettim green card onaylandı bu süreçte herkesin sansinin bol olmasını diliyorum umarım herkes kartına kavuşur herkese iyi günler dilerim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hsyn77, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

dv lottery 2019 case number 27*** abd F1 vizesi ile lotoyu kazandım burdaki süreçte yasadigim sureci özet olarak paylaşmak istedim belki birilerine ornek teşkil etmesi acisindan 6 eylül 2019 parmak izine girdim ve 16 eylülde telefonla görüşme tarihi bildirildi 18 eylülde görüşme gerçekleşti görüşmede hersey olumlu gecti sağlık raporu tarihi gecmis oldugunda tekrar sağlık raporu aldim 20 eylülde sağlık raporunu teslim ettim green card onaylandı bu süreçte herkesin sansinin bol olmasını diliyorum umarım herkes kartına kavuşur herkese iyi günler dilerim

Gozunuz aydin, son 10 gun kala islemleri bitirmissiniz 🙂

• ⭐⭐

@hsyn77 tebrikler turnayı gözünden vurmuşsunuz

• Merhaba herkese ileride belki baskasinin da basina gelir diye evlilik sertifikasi sorununu nasil cozdugumuzu iletiyim,dediginiz gibi gelmesi 2 haftayi buluyormus biz sertifikayi nikah sonrasi kendimiz elden county clerk office e teslim ettik ve 2 gun sonra gelip certifed copysini alabilecegimizi iletti kendisi. Nitekim bugun gidip aldim kopyasini sadece orjinali bekliyor olacagiz. Bu durumda biz de 90 gun dolmadan tamamlamis olacagiz sureci.

Bir tek su odeme konusunda kafam karisti ya seyahat ve calisma belgesi icin ayrica odeme yapiyor muyuz yapmiyor muyuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hagal, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba herkese ileride belki baskasinin da basina gelir diye evlilik sertifikasi sorununu nasil cozdugumuzu iletiyim,dediginiz gibi gelmesi 2 haftayi buluyormus biz sertifikayi nikah sonrasi kendimiz elden county clerk office e teslim ettik ve 2 gun sonra gelip certifed copysini alabilecegimizi iletti kendisi. Nitekim bugun gidip aldim kopyasini sadece orjinali bekliyor olacagiz. Bu durumda biz de 90 gun dolmadan tamamlamis olacagiz sureci.

Bir tek su odeme konusunda kafam karisti ya seyahat ve calisma belgesi icin ayrica odeme yapiyor muyuz yapmiyor muyuz ?

Hayir, I-485 ile beraber gonderdiginiz icin ayrica odeme yapmiyorsunuz.

• @crazycells Tesekkur ederim burada odenmeyecegini okudum ama USCIS filling fee calculatorda odenmesi gerektigini gosterince kafam karismisti.

• Merhaba,
    Ben 2017 greencard talihlisiyim ve eşimle geçtiğimiz Ağustos ayında New York'ta evlendik. Eşim turist vizesiye Abd'de bulunmakta. 20 Eylül'de I-130 ve I*130A formumuzu doldurup gerekli belgeler, çek ve evlilik ispatı dökümanlarla birlikte yolladık. 26 Eylül'de talebimizin kabul edildiğine ve incelemeye alındığına dair online bildirim aldım. Sonrasında posta olarak ödemenin alındığına dair belge geldi ve priorty date 23 Eylül 2019 yazıyor.
    Şimdi sanırım AOS sürecini başlatmak için I-485 formunu doldurmamız gerekiyor. Bu form için bu başlığın ilk gönderisindeki belgelerin çoğunu zaten I-130 formuyla birlikte göndermiştik (evlilik ispatı, doğum belgeleri, pasaport sayfaları vs.) Şimdi I-485 ile birlikte tekrar mı göndermemiz gerekiyor? Ayrıca ben henüz sponsorluk şartlarını karşılayamadığım için bir aile dostumuz sponsor olacak. Onu da bu formla birlikte göndermemiz gerekli mi?
    Ayrıca I-765 çalışma izni formunu da dolduracağız ancak forumda şöyle bir ifade okudum:
    ''Lakin AOS'den dolayi alacaginiz EAD statunuzu "adjustment pending"e cevirecektir. Eger AOS basvurunuz reddedilirse, statunuzu bir onceki gocmen olmayan statunuze ceviremezsiniz''
    bu durumda Allah korusun red alırsak mevcut turist statusu de mi iptal oluyor?
    Acil cevap verirseniz çok mutlu olurum. Yanlış bir şey yapmaktan çok korkuyorum... Sevgiler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fullyfully, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,
    Ben 2017 greencard talihlisiyim ve eşimle geçtiğimiz Ağustos ayında New York'ta evlendik. Eşim turist vizesiye Abd'de bulunmakta. 20 Eylül'de I-130 ve I*130A formumuzu doldurup gerekli belgeler, çek ve evlilik ispatı dökümanlarla birlikte yolladık. 26 Eylül'de talebimizin kabul edildiğine ve incelemeye alındığına dair online bildirim aldım. Sonrasında posta olarak ödemenin alındığına dair belge geldi ve priorty date 23 Eylül 2019 yazıyor.
    Şimdi sanırım AOS sürecini başlatmak için I-485 formunu doldurmamız gerekiyor. Bu form için bu başlığın ilk gönderisindeki belgelerin çoğunu zaten I-130 formuyla birlikte göndermiştik (evlilik ispatı, doğum belgeleri, pasaport sayfaları vs.) Şimdi I-485 ile birlikte tekrar mı göndermemiz gerekiyor? Ayrıca ben henüz sponsorluk şartlarını karşılayamadığım için bir aile dostumuz sponsor olacak. Onu da bu formla birlikte göndermemiz gerekli mi?
    Ayrıca I-765 çalışma izni formunu da dolduracağız ancak forumda şöyle bir ifade okudum:
    ''Lakin AOS'den dolayi alacaginiz EAD statunuzu "adjustment pending"e cevirecektir. Eger AOS basvurunuz reddedilirse, statunuzu bir onceki gocmen olmayan statunuze ceviremezsiniz''
    Acil cevap verirseniz çok mutlu olurum. Yanlış bir şey yapmaktan çok korkuyorum... Sevgiler...

Evet, eger gerekiyorsa bu form ile de ayni belgeleri gondermelisiniz. I-130 ve I-485 birbirinden farkli iki form, o nedenle siz de o sekilde hareket etmelisiniz.

Isterseniz su konunun ilk iletisini inceleyin, formlarla gereken belgeler hakkinda daha kapsamli bilgi bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

Sponsorluk belgesini de beraber gonderin. Su an gocmenlik isteginizi belirtmis oluyorsunuz, eger gocmenlik isteginiz onaylanmazsa tabii turist vizesini artik kullanamazsiniz. Turist vizesinin amaci gocmen olmak icin ABD'ye girmek degil, ABD'ye kisa sureli seyahat duzenlemek... Vizelerin amaclarini ve ne amacla kullanilabileceklerini iyi anlamalisiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Evet, eger gerekiyorsa bu form ile de ayni belgeleri gondermelisiniz. I-130 ve I-485 birbirinden farkli iki form, o nedenle siz de o sekilde hareket etmelisiniz.

Isterseniz su konunun ilk iletisini inceleyin, formlarla gereken belgeler hakkinda daha kapsamli bilgi bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

Sponsorluk belgesini de beraber gonderin. Su an gocmenlik isteginizi belirtmis oluyorsunuz, eger gocmenlik isteginiz onaylanmazsa tabii turist vizesini artik kullanamazsiniz. Turist vizesinin amaci gocmen olmak icin ABD'ye girmek degil, ABD'ye kisa sureli seyahat duzenlemek... Vizelerin amaclarini ve ne amacla kullanilabileceklerini iyi anlamalisiniz.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kafamı kurcalayan bi sorum daha var, şöyleki;
    I-130 ve I-130A formunu doldurduktan sonra USCIS'tan bize I-485 ve diğer formları doldurmamız gerektiği bilgisinin verilmesi gerekmiyor mu yada bizim onlardan bununla ilgili bildirim yada mektup beklememiz gerekmez mi? Sonuçta ben yeşilkart forumu takip etmeseydim bunları yapmam gerektiğini bilemeyecektim. Bu durumda olan bikaç kişi tanıyorum ve USCIS'ın bu formları ve belgeleri istemesini bekliyorlar. Bu durum da benim kafamı karıştırıyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kafamı kurcalayan bi sorum daha var, şöyleki;
    I-130 ve I-130A formunu doldurduktan sonra USCIS'tan bize I-485 ve diğer formları doldurmamız gerektiği bilgisinin verilmesi gerekmiyor mu yada bizim onlardan bununla ilgili bildirim yada mektup beklememiz gerekmez mi? Sonuçta ben yeşilkart forumu takip etmeseydim bunları yapmam gerektiğini bilemeyecektim. Bu durumda olan bikaç kişi tanıyorum ve USCIS'ın bu formları ve belgeleri istemesini bekliyorlar. Bu durum da benim kafamı karıştırıyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hayir, USCIS'i beklemenize gerek yok; siz vize bultenini takip ediyorsunuz. Dosya numaraniz aktif olunca AOS basvurunuzu I-485 formu ile baslatabilirsiniz. I-130 ve I-485 basvurularinin ikisi de onaylaninca Green Card almis oluyorsunuz.

• Merhaba. Tam anlamadığım için soruyorum. EB1 kategorisinde ilk onayı aldıktan sonra, USA da olmayan biri ülkesinde consular service i tercih edip mülakata girip pasaportuna oturma onayı alabiliyor, ve akabinde 6 ay içinde US ye giriş yapması gerekiyor. Bu kişi USA ya gittikten sonra AOS yapması gerekiyor mu? Çünkü 6 ay sonra (sağlık kontrolünü baz alırsak) greencard süresi bitecek. Yoksa o otomatik mi uzayacak? uzatma periyotları nedir ve neye bağlıdır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba. Tam anlamadığım için soruyorum. EB1 kategorisinde ilk onayı aldıktan sonra, USA da olmayan biri ülkesinde consular service i tercih edip mülakata girip pasaportuna oturma onayı alabiliyor, ve akabinde 6 ay içinde US ye giriş yapması gerekiyor. Bu kişi USA ya gittikten sonra AOS yapması gerekiyor mu? Çünkü 6 ay sonra (sağlık kontrolünü baz alırsak) greencard süresi bitecek. Yoksa o otomatik mi uzayacak? uzatma periyotları nedir ve neye bağlıdır.

Hayir, zaten gocmen vize sahibi oldugunuz icin Green Card'iniz basiliyor.

AOS, ABD icinde surece devam edenlerin yapmasi gereken basvuru.

• @crazycells çok teşekkürler

• Merhabalar,

Suan ABD'de F-1 statüsünde master yapmaktayım. DV 2020 cekilisini kazandım sıra numaram 14xxx, DS-260 formunu Mayis 2019 ayında submit ettim ve master programım tum yil süreceği icin AOS olarak tercih yaptım.

1. Bu sıra numarası icin AOS mantiklimi ? Sıra numarama mülakat tarihi gelmeme şansı varmi?
    2. Su asamada halen AOS u değiştirip Turkiye den yapma şansım varmi? Eğer var ise mülakat tarihinden kaç gun once tr ye donmem gerekir?
      Tesekkurler.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@ebc, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,

Suan ABD'de F-1 statüsünde master yapmaktayım. DV 2020 cekilisini kazandım sıra numaram 14xxx, DS-260 formunu Mayis 2019 ayında submit ettim ve master programım tum yil süreceği icin AOS olarak tercih yaptım.

1. Bu sıra numarası icin AOS mantiklimi ? Sıra numarama mülakat tarihi gelmeme şansı varmi?
    2. Su asamada halen AOS u değiştirip Turkiye den yapma şansım varmi? Eğer var ise mülakat tarihinden kaç gun once tr ye donmem gerekir?
      Tesekkurler.
    1. mantikli, 14.000'lere sira gelmeme ihtimali yok diyebiliriz.

2. Var, bir hafta oncesinden gitmeniz yeterli olur.

• @crazycells Sizce hangisini yapmam daha mantıklı olur? Tahminen San Francisco dan interview almaya caliscam, şubat mart gibi sıram gelirse interview ne zamana denk gelir?
    interview Process time var 9-15 ay olarak gözüküyor web sitesinde

• Merhaba, benim I-485 formum NBC da gorunuyor ancak diger sorgulama sayfasinda boyle bir secenek yok. Yani dosya islem suresini goremiyorum? Ote yandan,

I-485 ve I-765 Parmak izi gorusmesinin ardindan tam 100 gun gecmesine ragmen ne gelen var, ne de giden.

Anlayacaginiz uzere, Amerika ya geldigimden beri calismiyorum ve bu durum evliligimi zora sokuyor. Stres altindayim.

Konu ile ilgili, tarafimi bilgilendirmenizi rica ederim.

Iyi forumlar.

• @ebc mülakat sonrası process time dv vizesi için değil, diğer vize türleri için sanırım, daha doğru bilgileri sayın @crazycells verecektir

• Merhaba. Ben DV2020 talihlisiyim. ABD'de F1 vizesi ile bulunuyorum. Burada AOS yapacağım. Evrak mailini bugün aldım. Anladığım kadarıyla belgeleri e-devletten Türkçe çıkarıp gönderebiliyormuşuz. Fakat ben mülakatı burada olacağım için bu belgeleri İngilizce mi olarak göndermem gerekiyor. Eğer gerekiyorsa Türkiye'deki yeminli bir tercümana çevirtip pdf olarak gönderebilir miyim? Yoksa Türk elçiliğinden mi almam gerekiyor. Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |