Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells re-entry permit mutlaka yapmamız gerekecek bence de çünkü Türkiyede okurken 6 ayda bir gelemeyebilir Amerikaya. Alması da yazdıgınıza göre 1-1.5 ay sürüyormuş , zaten bu sürede green card'ı da gelir sanırım yani kızım Amerikaya ilk girince 1-1.5 ay kalması gerekir diye anlıyorum. Biyometrik mülakatından hemen sonra dönebilir ve re-entry permitini de Türkiyedeki Amerikan konsolosluğuna gönderilmesini talep edecek bu durumda. Doğru mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@crazycells re-entry permit mutlaka yapmamız gerekecek bence de çünkü Türkiyede okurken 6 ayda bir gelemeyebilir Amerikaya. Alması da yazdıgınıza göre 1-1.5 ay sürüyormuş , zaten bu sürede green card'ı da gelir sanırım yani kızım Amerikaya ilk girince 1-1.5 ay kalması gerekir diye anlıyorum. Biyometrik mülakatından hemen sonra dönebilir ve re-entry permitini de Türkiyedeki Amerikan konsolosluğuna gönderilmesini talep edecek bu durumda. Doğru mu?

dogrudur. Teorik bilgi o sekilde, yani resmi sitelerde yazan bilgi. Ama uygulamada nasil oluyor, konsoloslugun hangi birimine gidiyor, kiminle iletisime gecip alabilirsiniz vs. bu sorularin cevaplarini bilmiyorum. Eger siz ogrenirseniz bu konuya aktarabilirseniz sevinirim.

• Merhaba @cecyunus,
    8-9 defa 1 yil araliklarla giris yaptim demissinizde, konu hakkinda bilgi almak istedim. #

• Herhangi bi sorun yasamadiniz mi bu araliklarla girislerinizde , vize gorevlileri yada baska bi yer herhangi bir sikinti cikardimi?
    • Ne kadar sure Amerika da kalip geri donus yaptiniz?
    • En uzun ve en kisa ne kadar Amerika disinda kaldiniz?

Bu gibi sorulara cevap verebilirseniz cok mutlu olurum.

Tskler.

• @crazycells Ya da ilk girişinden sonra çıkarken re-entry permit almayacak ama tekrar Amerikaya girişi 365 günü geçmeden önce olacak. Bu ilk çıkışı oldugundan ve de 365 günü geçmediğinden re-entry permit çok da gerekmeyecek. Belki bir sonraki yazın gelişinde (ikinci sınıf bitince) 2 yıllık re-entry permit yaparsa zaten Türkiyede okulu bitmiş olur 🙂
    Kızımın Vatandaşlık konusuna gelince : İlk olarak 6 aydan fazla 1 yıldan az Abd dışında kalınca , sonra da 2 yıllık Re-entry permit alınca vatandaşlık için gerekli 30 ay sıfırlanacagından?, bu durumda Vatandaşlık alabilmek için okulu bitince Abd'de en az 30 ay geçirmesi gerekecek sanırım.( 5 yıl süre zaten dolmuş oluyor ilk 3 yılın üstüne 30 ay daha geçince)
    Doğru mudur ?
    Cevaplar için tekrar teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Ya da ilk girişinden sonra çıkarken re-entry permit almayacak ama tekrar Amerikaya girişi 365 günü geçmeden önce olacak. Bu ilk çıkışı oldugundan ve de 365 günü geçmediğinden re-entry permit çok da gerekmeyecek. Belki bir sonraki yazın gelişinde (ikinci sınıf bitince) 2 yıllık re-entry permit yaparsa zaten Türkiyede okulu bitmiş olur 🙂
    Kızımın Vatandaşlık konusuna gelince : İlk olarak 6 aydan fazla 1 yıldan az Abd dışında kalınca , sonra da 2 yıllık Re-entry permit alınca vatandaşlık için gerekli 30 ay sıfırlanacagından?, bu durumda Vatandaşlık alabilmek için okulu bitince Abd'de en az 30 ay geçirmesi gerekecek sanırım.( 5 yıl süre zaten dolmuş oluyor ilk 3 yılın üstüne 30 ay daha geçince)
    Doğru mudur ?
    Cevaplar için tekrar teşekkürler.

Re-entry permit almasi illaki ABD disinda kalmasini gerektirmiyor. Re-entry permit devam ederken ABD'ye giris cikis yapabilir.

vatandaslik icin 5 yil yasamasi gerekiyor. 30 ay diye bir sinir yok, 5 yilin en az 30 ayi diye bir sinir var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

tabii ABD'de kalici olarak yasamaya baslamadan onceki 6 ayi da hesaba katarsaniz 4.5 yil da diyebiliriz...

• @crazycells Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

tabii ABD'de kalici olarak yasamaya baslamadan onceki 6 ayi da hesaba katarsaniz 4.5 yil da diyebiliriz...

Ok yani 5 yıllık süresi aslında okulu 3 yıl sonra bitip de Abd'ye artık kalıcı olarak yerleşince mi başlayacak? Çünkü dediğim gibi 3 yıllık okulu boyunca Abd'ye tahminen senede 1 kez girip 1-2 ay kadar kalıp okul için Tr'ye geri dönecektir.( senede 10 ay Tr'de olacak , sadece 1-2 ay Abd'de olacak). Yani 5 yıl içindeki en az 30 ay yaşama kuralı hiç başlamamış olacak, sıfırlanmış olacak değil mi. Yani ikamet devamlılığını sağlayamamış olacak Tr'de okulu devam ederken. Dolayısıyla vatandaşlığı bana ve eşime göre daha geç olacaktır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Ok yani 5 yıllık süresi aslında okulu 3 yıl sonra bitip de Abd'ye artık kalıcı olarak yerleşince mi başlayacak? Çünkü dediğim gibi 3 yıllık okulu boyunca Abd'ye tahminen senede 1 kez girip 1-2 ay kadar kalıp okul için Tr'ye geri dönecektir.( senede 10 ay Tr'de olacak , sadece 1-2 ay Abd'de olacak). Yani 5 yıl içindeki en az 30 ay yaşama kuralı hiç başlamamış olacak, sıfırlanmış olacak değil mi. Yani ikamet devamlılığını sağlayamamış olacak Tr'de okulu devam ederken. Dolayısıyla vatandaşlığı bana ve eşime göre daha geç olacaktır.

Amerika'da yasama ve calisma gibi bir istegi varsa boyle seyleri dert etmesi gereksiz bence. Zaten vatandaslik sureci, ABD'de yasayinca dogal bir sekilde gerceklesecek.

• @erkoholland
    Amerikada universitelere yatay gecis yapmak cok yaygin. Turkiyede birinci ya da ikinci sinifi bitirdikten sonra, yatay gecisle burada devam edebilir. Okulu belki bir donem uzar ama bence deger. Devlet universitelerinin senelik ucreti genelde $15 bin. Bunun $5000'a yakinini burs alabiliyor. Geri kalanini da biraz ogrenim kredisi biraz da part-time calisarak oduyorlar.
    Turkiyede universitelerde kutuplasmanin arttigi bir donemde, bence bu ihtimali de degerlendirin. Turkiyede iyi bir universiteye gidiyor oldugunu dusunseniz bile, dunya universiteleri siralamasinda degerlendirdiginizde bu algi da degisiyor.

• @wahap Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhaba @cecyunus,
    8-9 defa 1 yil araliklarla giris yaptim demissinizde, konu hakkinda bilgi almak istedim. #

• Herhangi bi sorun yasamadiniz mi bu araliklarla girislerinizde , vize gorevlileri yada baska bi yer herhangi bir sikinti cikardimi?

Tskler.

Merhaba arkadaslar,
    Daha once yukarida ki gibi bi kac soru sormustum @cecyunus 'a,

Daha once gir-cik yapan arkadaslar varmi aramizda?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wahap Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhaba @cecyunus,

Tskler.

Merhaba arkadaslar,
    Daha once yukarida ki gibi bi kac soru sormustum @cecyunus 'a,

Daha once gir-cik yapan arkadaslar varmi aramizda?

Aslinda boyle deneyimleri kiyaslamaniz dogru olmaz, herkesin ABD disinda kalis amaci ve suresi farkli, baskasinin 1.5 yil sonra girisinde sorun yasamamasi sizin de yasamayacaginiz anlamina gelmez. Sizin gostermeniz gereken ABD'de yasama ve calisma isteginiz. Eger memuru bu yonde ikna edemezseniz sorun cikabilir. Bilginize.

• @crazycells tesekkurler bilgilendirmeniz icin.

Belki tam olarak aciklayamadim, bir arkadas 10 yil icinde senede bir kere giris cikis yapmis. Bende elimden geldigince Amerika ya yerlesimimi ertelemeye calisiyorum. Asil sorum arkadaslarin ne kadar sure Amerika disinda giris-cikis yaparak kaldiklari.
    Benim gibi durumda olanlar icinde bilgilendirme niteligi tasir.

Bu arada cevapla yada alinti ya tiklayinca hata ile karsilasiyorum chrome ve edge'de

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler bilgilendirmeniz icin.

Belki tam olarak aciklayamadim, bir arkadas 10 yil icinde senede bir kere giris cikis yapmis. Bende elimden geldigince Amerika ya yerlesimimi ertelemeye calisiyorum. Asil sorum arkadaslarin ne kadar sure Amerika disinda giris-cikis yaparak kaldiklari.
    Benim gibi durumda olanlar icinde bilgilendirme niteligi tasir.

Bu arada cevapla yada alinti ya tiklayinca hata ile karsilasiyorum chrome ve edge'de

Ilk birkac yil genelde ABD disinda uzun sureli kalsaniz da makul gerekcelerle ABD'ye girebiliyorsunuz. ilk birkac yil icinde hickimseyi bu nedenle zorlamazlar, sadece gelecek sefer bu kadar uzun kalma derler. Ama bir yerden sonra ayni taktikle iceri girmeniz zorlasir. ABD disinda uzun sure kaldiginiza dair uyari alirsaniz, kapidaki gorevli bunu pasaporta not dusuyor, bu da gelecek seferki girislerde eger uzun sureli ABD disinda kalmissaniz iceri girmenizi zorlastiriyor. Arkadasin hangi gerekcelerle ne kadar uzun kaldigini bilmiyorum, ama eger uzun sure ABD disinda kalmaniz gerekiyorsa re-entry permit almayi denemeniz daha iyi olur:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131

• ⭐⭐

Sn. @crazycells aklıma geldi hazır cuma akşamı rahatlığı varken.
    Benim 10 yaşında bir oğlum var. Diyelim ki hayırlısıyla aldık Green Card larımızı. Ama planlar değişti 2 sene sonra vazgeçtik döndük. Oğlum 18 yaşına geldiğinde,
    Amerikan yetkililerini gidip "Ben bu yaşıma kadar reşit olmadığım için yalnız ülke dışına yolculuk yapamadığımdan giriş çıkış yapamadım" derse kartını geri alabilir mi ?
    Teşekkürler,

• @arnblt
    Crazycells sorunuza cevap verir de...

Ben de dusuncemi yazayim, burda 2 seneyi atlattiktan sonra, hele bir de cocugunuzun burada ne kadar mutlu oldugunu gordukten sonra "3 sene daha kalayim, vatandasligi da alayim" dersiniz gibi geliyor. Zaten en zor kismi ilk 1-2 sene, tam rahatlamisken donmeyi dusunur musunuz bilmiyorum 🙂

• ⭐⭐

Yok @Senay-Sirin sadece aklıma geldiği için sordum. İnşallah gideriz de orada güzel bir hayat kurarız. Dediğiniz gibi ilk gidiş zor. Buradaki rahatlığımızı zaten oğlan için bozmayı göze alıyoruz sadece.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Sn. @crazycells aklıma geldi hazır cuma akşamı rahatlığı varken.
    Benim 10 yaşında bir oğlum var. Diyelim ki hayırlısıyla aldık Green Card larımızı. Ama planlar değişti 2 sene sonra vazgeçtik döndük. Oğlum 18 yaşına geldiğinde,
    Amerikan yetkililerini gidip "Ben bu yaşıma kadar reşit olmadığım için yalnız ülke dışına yolculuk yapamadığımdan giriş çıkış yapamadım" derse kartını geri alabilir mi ?
    Teşekkürler,

Maalesef alamaz, o kadar uzun sure ABD disinda kalirsa gocmenlige devam edebilmesi icin aklima gelen tek yol su:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/324/sb-1-returning-resident-visa-sb1-geri-donen-gocmen-vizesi

Ama SB1 almasi oldukca zor bir vize; elinizde olmayan, gecerli ve belgelerle gosterebileceginiz nedenlerinizin olmasi gerekiyor.

• benim bir sorum olacak, pasaportumuzda yer alan immigrant vizesiyle kanadaya kara yoluyla geçebilir miyiz? kartla gidildiğini biliyorum ama bizim planladığımız tarihte kart gelmemiş olabilir o yüzden soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

benim bir sorum olacak, pasaportumuzda yer alan immigrant vizesiyle kanadaya kara yoluyla geçebilir miyiz? kartla gidildiğini biliyorum ama bizim planladığımız tarihte kart gelmemiş olabilir o yüzden soruyorum.

soruyu surada sorun isterseniz, bu konudaki bilgiler tek bir bolumde yer alsin:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/236/seyahat-vizesi-gerektiren-ulkeler-green-card-sahipleri-abd-veya-tc-vatandaslari

• @crazycells süpersiniz bu konuyu aramıştım bulamamıştım. hemen soruyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |