Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Merhaba, USCIS ten I-130 formunun onayindan sonra, islemleri hizli bir sekilde yaparsam, mulakat tarihini en erken ne zamana alabilirim. Anladigim kadariyla, burada NVC ve konsolosluk sureci olmakta. NOA2 ile mulakat tarihi arasi kac hafta veya ay olabilir?

• @1702em MErhaba, benim NOA2 ile mülakat tarihi arası tam olarak 5 ay sürdü, bu arada NVC ile yüklenen belgelerin düzeltilmesi için bir 2 hafta kaybettik. iyi senaryoda 4 ay olarak kendinizi hazırlayın.

• @crazycells Bu arada konsolosluk mailime dönerek direk DoctorUN'a uğramadan konsolosluktaki vize randevuma gidebileceğimi konfirme etti. Bu konuda merağı/endişesi olan arkadaşların bilgisine.

• @dnzzzsvr acaba size interview tarihi ne zaman bildirildi? Benim 18 temmuz DQ oldugum gun fakat interview tarihimin ne zaman bildirilecegini asagi yukari bilsem isime yarayacak. Cok tesekkurler.

• Bunu tecrube eden varsa diye soruyorum. Medical examination oncesi burundan deviasyon ameliyati olma durumum var. Acaba etkiler mi medical examination'i yoksa bir sakincasi yok mudur? DoctorUN'a email de attim ama buradan da sorayim tecrube eden varsa dedim.

• @dnzzzsvr seninle aynı gün interview gireceğiz benim de 26 ağustos

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Bunu tecrube eden varsa diye soruyorum. Medical examination oncesi burundan deviasyon ameliyati olma durumum var. Acaba etkiler mi medical examination'i yoksa bir sakincasi yok mudur? DoctorUN'a email de attim ama buradan da sorayim tecrube eden varsa dedim.

Bir problem olmaz. Gecmis olsun simdiden.

• Merhaba tekrar. Herkese iyi bayramlar. Vize mulakati tarihim geldi. Acaba pasaportun vize ile elimize gecmesi ne kadar suruyor genelde? Tesekkurler simdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba tekrar. Herkese iyi bayramlar. Vize mulakati tarihim geldi. Acaba pasaportun vize ile elimize gecmesi ne kadar suruyor genelde? Tesekkurler simdiden.

Genelde 1 haftadan kisa suruyor.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba tekrar. Herkese iyi bayramlar. Vize mulakati tarihim geldi. Acaba pasaportun vize ile elimize gecmesi ne kadar suruyor genelde? Tesekkurler simdiden.

Genelde 1 haftadan kisa suruyor.

cok tesekkurler!

• Merhaba,

IR-1 mulakati icin belgelerimi topluyorum ama birkac yerde emin olamadim.

1. Sabika kaydi, vukuatli nufus kaydi gibi belgeleri NVC'ye ilk gonderdigimiz zaman olan Nisan sonu, Mayis basi gibi almistim. Bu belgeler NVC sisteminde yuklenmis olan belgeler. Orijinallerini de Eylul'deki mulakata goturecegim fakat yenilerini de almam gerekir mi Nufus Mudurlugu'nden ve Adliye'den? Zira epey bir zaman gecmis olacak neticede, kabul ediyorlar mi gene de?

2. Biz NVC surecinde vergi iadesi formlari ile I-864 formunda hatalar yapmistik. O sebeple o formlari 2 kere yukledik, cover letter koyduk vs. Simdi bu yuklenen tum hatali formlari da goturmem gerekiyor mu yoksa sadece dogru versiyonu mu gotureyim?

3. Benim gecici olarak gidecegim kent -doktora yaptigim icin 3-4 ay orada kalacagim isi gucu halletmek icin once- ile esimin su an oldugu kent farkli. Ucak bileti alirken girisi esimin oldugu -ve aslinda beraber yasayacagimizi beyan ettigimiz kentten mi almaliyim yoksa diger tarafa gitsem direkt sorun olur mu giriste?

Evlilikte bona fide sorunu olacagini sanmiyorum zira evlenmeden evvel ABD'de zaten 2-3 senedir beraber yasiyorduk. Sonrasinda da evlenip Turkiye'de 2 sene beraberdik. Ama gene de sorun yasamak istemiyorum.

Bir de, mulakatta esimle beraber yasayacagimi beyan etmeliyim degil mi diger tarafi hic karistirmadan? Yani dedigim gibi 3-4 ay kadar ayri kalacagiz; sonra ben esimin oldugu kente gececegim haliyle fakat hikayeyi bulandirmak istemiyorum mulakatta.

Cok tesekkurler

• Merhaba tekrar,

Mulakat ertesi pasaportu alacagimiz yeri nereden kaydediyoruz? Surayi buldum: https://ais.usvisa-info.com/en-tr/iv/information/iv_services

Ilk secenek uyuyor sanirim: I have received a Consular interview appointment date from the National Visa Center (NVC), Kentucky Consular Center (KCC), or the Consular Section and I have been instructed to register my appointment on this site.

Ama bana NVC'den gelen emailde buradan randevuzu kaydedin gibi gibi bir yonerge vs. yok. Gene de buradan mi yapacagiz? Aklim karisti biraz.

Cok tesekkurler simdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,

IR-1 mulakati icin belgelerimi topluyorum ama birkac yerde emin olamadim.

1. Sabika kaydi, vukuatli nufus kaydi gibi belgeleri NVC'ye ilk gonderdigimiz zaman olan Nisan sonu, Mayis basi gibi almistim. Bu belgeler NVC sisteminde yuklenmis olan belgeler. Orijinallerini de Eylul'deki mulakata goturecegim fakat yenilerini de almam gerekir mi Nufus Mudurlugu'nden ve Adliye'den? Zira epey bir zaman gecmis olacak neticede, kabul ediyorlar mi gene de?

2. Biz NVC surecinde vergi iadesi formlari ile I-864 formunda hatalar yapmistik. O sebeple o formlari 2 kere yukledik, cover letter koyduk vs. Simdi bu yuklenen tum hatali formlari da goturmem gerekiyor mu yoksa sadece dogru versiyonu mu gotureyim?

3. Benim gecici olarak gidecegim kent -doktora yaptigim icin 3-4 ay orada kalacagim isi gucu halletmek icin once- ile esimin su an oldugu kent farkli. Ucak bileti alirken girisi esimin oldugu -ve aslinda beraber yasayacagimizi beyan ettigimiz kentten mi almaliyim yoksa diger tarafa gitsem direkt sorun olur mu giriste?

Evlilikte bona fide sorunu olacagini sanmiyorum zira evlenmeden evvel ABD'de zaten 2-3 senedir beraber yasiyorduk. Sonrasinda da evlenip Turkiye'de 2 sene beraberdik. Ama gene de sorun yasamak istemiyorum.

Bir de, mulakatta esimle beraber yasayacagimi beyan etmeliyim degil mi diger tarafi hic karistirmadan? Yani dedigim gibi 3-4 ay kadar ayri kalacagiz; sonra ben esimin oldugu kente gececegim haliyle fakat hikayeyi bulandirmak istemiyorum mulakatta.

Cok tesekkurler

1. Yenileri almaniza gerek yok.

2. Sadece dogru versiyonlarini goturmeniz yeterli.

3. Esinizle bir sure ayni sehirde olmayacaksiniz o halde? bu, biraz garip bir durum, ama eger bunun icin makul nedenleriniz varsa ve bunu farkedip sorarlarsa, o durumda aciklarsiniz... aciklamanizi kabul edeceklerdir.

Bence de sehirleri mulakat sirasinda isin icine karistirmayin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba tekrar,

Mulakat ertesi pasaportu alacagimiz yeri nereden kaydediyoruz? Surayi buldum: https://ais.usvisa-info.com/en-tr/iv/information/iv_services

Ilk secenek uyuyor sanirim: I have received a Consular interview appointment date from the National Visa Center (NVC), Kentucky Consular Center (KCC), or the Consular Section and I have been instructed to register my appointment on this site.

Ama bana NVC'den gelen emailde buradan randevuzu kaydedin gibi gibi bir yonerge vs. yok. Gene de buradan mi yapacagiz? Aklim karisti biraz.

Evet, burasi... ve secenek de dogru. Mulakat tarihi aldiktan sonra bu kayit islemlerini yapabilirsiniz.

Mulakat tarihi aldiktan sonra konsoloslugun yonergesini takip etmeniz daha dogru olur:

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba tekrar,

Evet, burasi... ve secenek de dogru. Mulakat tarihi aldiktan sonra bu kayit islemlerini yapabilirsiniz.

Mulakat tarihi aldiktan sonra konsoloslugun yonergesini takip etmeniz daha dogru olur:

Cok cok tesekkurler.

Evet biraz garip bir durum ama su an esimin oldugu sehre yerlesmeye karar verdik kalici olarak, o sebeple benim doktoramin surdugu kentte zaman kaybetmek istemedik. Onun yerine esim orada is bulur -Turkiye'de idi zira- ben de sonra orada ona katilip is bakarim diye dusunduk. Ama dediginiz gibi bunu hic karistirmam ben. Eger fark edip sorarlarsa da aciklarim artik.

Iki sorum daha olacak izninizle.

1. Bu posta icin PTT subesi secerken "Care of" diye birinin adina verebiliyoruz sanirim ucretine mukabil. e. g. for minor applicants demis ama sanirim bu servisi ben de kullanabilirim degil mi? Tam olarak hangi kentte olacagim belli degil tam mulakat ertesi o sebeple kizkardesimin adini "care of"a yazsam o alabilir pasaportu herhalde sorunsuz?

2. Bu gonderdiginiz pdf dosyasinda gocmen vize ucreti 325 dolardir ve o gun nakit ya da kart ile odemeniz gerekiyor diyor. Yani ben elcilikte bir 325 dolar mi odeyecegim? Bir de USCIS'de greencard icin odeme olacak galiba? Bu ikisi ayri ayri odemeler mi?

Cok tesekkurler tekrar. Surec boyunca birkac kucuk hata yaptigimiz icin cok uzadi isler, ondan boyle artik okudugumu da emin olmak icin bir bir daha soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz

1. bu kisim konsoloslugu degil PTT'yi ilgilendiren bir soru 🙂 Size tavsiyem hangi PTT subesini kullanacaksiniz onlari arayip ya da yazili sekilde bilgi alin. Sonra o bilgiye gore hareket edin.

2. Evet, ikisi ayri odemeler.

@xyz

1. bu kisim konsoloslugu degil PTT'yi ilgilendiren bir soru 🙂 Size tavsiyem hangi PTT subesini kullanacaksiniz onlari arayip ya da yazili sekilde bilgi alin. Sonra o bilgiye gore hareket edin.

🙂
    Tesekkurler. Konsoloslugun sitesinde -yani usvisa-info'da- pick up location secerken premium service ister misiniz diye bir secenek geldi 36 lira karsiliginda. Orada soyle diyor:

"Enter name of the person who will be signing for the shipment in the 'Care of' field e.g. for applicants who are minors. The courier can deliver documents to an address for an additional upgrade fee.

Enter mobile number if you would like to receive SMS alerts about your document delivery."

O sebeple sanirim bu konsoloslugun sundugu bir opsiyon. Fakat emin de olamadim sadece minor applicant ya da baska bir sebep mi olmasi gerekiyor benzer yoksa herkes bu opsiyonu ucretine mukabil tercih edebilir mi?

Dedigim gibi artik hata yapmamak icin paranoyak oldum gercekten 🙂 Her seyi bilene sormadan is yapmak istemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@xyz

🙂
    Tesekkurler. Konsoloslugun sitesinde -yani usvisa-info'da- pick up location secerken premium service ister misiniz diye bir secenek geldi 36 lira karsiliginda. Orada soyle diyor:

"Enter name of the person who will be signing for the shipment in the 'Care of' field e.g. for applicants who are minors. The courier can deliver documents to an address for an additional upgrade fee.

Enter mobile number if you would like to receive SMS alerts about your document delivery."

O sebeple sanirim bu konsoloslugun sundugu bir opsiyon. Fakat emin de olamadim sadece minor applicant ya da baska bir sebep mi olmasi gerekiyor benzer yoksa herkes bu opsiyonu ucretine mukabil tercih edebilir mi?

Dedigim gibi artik hata yapmamak icin paranoyak oldum gercekten 🙂 Her seyi bilene sormadan is yapmak istemiyorum.

Bu site konsolosluga ait degil, sadece konsolosluklara vize mulakatlari konusunda yardimci olan bir kurum/sirket...

Oradaki cumleye gore dediginizi yapmaniz mumkun, care of kismina alacak kisinin ismini yazmaniz yetmeli.

• cok tesekkurler; gercekten cok yardimci oldunuz. o sitenin de ayri bir sirket oldugunu bilmiyordum. Ogrenmis oldum sayenizde. Cok tesekkurler tekrar.

• Merhaba,

Cok ara vermeden gene aklima dusen birkac seyi sormak istedim 🙂

Konsolosluk mulakati icin evliligi ispatlayan belgeleri hazirliyorum.

1. Kac tane fotograf koymak gerekir? 15-20 tane gotursem yeterli herhalde?

2. Esimle Turkiye'de beraber yasiyorduk. O Haziran sonu ABD'ye gecti. Su an is basvulari yapiyor ve ailesinin yaninda kaliyor is bulana kadar. Esimin babasi joint sponsor zaten. Ben de ailesinin evinde kalacagimi soyleyecegim ABD'de kalacagim yer olarak. Mulakatima kadar is bulamayabilir. Elimizde bir kira kontrati da olmayacak haliyle. Esimin ailesinden alacagimiz ve bizim orada yasayacagimizi soyleyen bir mektup is gorur mu? Is kismi icin de zaten yeni gittigini ve is baktigini soylerim.

3. Evliligi ispatlayan delil olarak koymayi dusunduklerim: 15-20 fotograf, ABD'de beraber imzaladigimiz kira leaseleri -ABD'de F-1 ile kaliyordum zaten-, son 2 senedir Turkiye'de beraber kaldigimizi gosteren ikimizin de imzasinin oldugu kira kontrati, ABD'den 2 sene evvel ayrilmadan once actirdigimiz ortak banka hesabimiz. Aklima da baska bir sey gelmiyor. Ucak biletleri vs denmis ve bir suru seyahatimiz var beraber ama boardingleri hep atmisiz maalesef. Email falan koyayim mi diyecegim ama cok da ayri kalmadigimiz icin emailler genelde su makaleye baktin mi, su haberi gordun mu seklinde birbirimize attigimiz gundelik seyler; pek romantik bir icerikleri yok 🙂 Ne olabilir acaba baska? Ya da yazdiklarim yeterli olur mu acaba?

Cok tesekkurler tekrar

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

39

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |