Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@yigitbo, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Merhaba Yeşil Kart Forum ailesi,

Önümüzdeki 2019-2020 öğretim yılının sonunda okulumdan mezun olacağım. Okulum başlamadan hemen önce, hazır vizem de elime ulaşınca Amerika'ya girmek istiyorum (doktor raporunun geçerlilik süresinden dolayı). Bu ilk girişimde, havalimanında göçmen bürosuyla Greencard işlemlerini başlatıp 1-2 gün içinde Türkiye'ye dönebilir miyim? Bu forumda bazı kişilerin yorumlarında okuduğuma göre, 1-1.5 ay kadar ilk girişte kalmak gerekiyormuş. Bu durum Greencard sürecimi etkiler mi ve gerçekten o kadar uzun bir süre Amerika'da kalmak şart mı? (Çünkü ilk girişimden sonraki 4-6 hafta içinde Greencardımı Türkiye'ye kargolatmayı düşünüyorum.) Seneye de haziran gibi (ilk girişimden 8-9 ay sonra) yüksek lisans yapmak ve yaşamak için Amerika'ya kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum. İkinci kez giriş yaptığımda sorduklarında öğrenci olduğumu, okulumun yeni bittiğini ve yüksek lisans yapmak için Amerika'ya geldiğimi söylesem bir sıkıntı olmadan Amerika'ya ikinci girişimi yapabilir miyim?

Ayrıca vize sırasında, doktordan aldığım kapalı zarfı açtılar ve içindeki belgeleri bir klasöre koydular ve vize görüşmesinden sonra da o belgeleri bana geri vermediler. Bu doktordan aldığım zarfı bana geri vermeleri gerekmiyor muydu? Bu zarfı ve içindeki raporları Amerika'ya ilk girişte kullanmayacak mıydım? Yoksa sadece bu zarfın yanında verilen aşı karnesi ve röntgen CDsi mi benim ilk girişimde yanımda olmalı?

Bunlara ek olarak Amerika'ya girişte hangi belgeleri yanıma almalıyım? Bu ilk giriş süreciyle ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,
    Tüm Yeşil Kart Forum ailesine iyi günler diliyorum.

1-2 gun sonra Turkiye'ye donebilirsiniz; ama bu kadar kisa surede ABD'de kalirsaniz, bu cok supheli bir durum olarak goruneceginden butun asamalarda cok fazla soruya ve sorgulamaya maruz kalabilirsiniz. O nedenle yerinizde olsaydim en az 1 hafta 10 gun kalmaya calisirdim...

Ilk giristen 8-9 ay sonra kalici olarak ABD'ye yerlesmeniz bir soruna neden olmaz. Zaten en gecerli nedenlerden biri yuzunden (egitim) boyle bir gecikme yasiyorsunuz, o nedenle anlayis gostereceklerdir.

Hayir paketlerde bir sorun yok, saglik raporunun da icinde bulundugu bir sari paket alacaksiniz, diger bilgiler icin ilk iletiyi inceleyebilirsiniz.

• Acil yardım lütfen @crazycells
    Ds 260 formunda ve vize görüşmesinde Florida adresimi verdim, bir tanıdık beni ise alicagini soyledi havaalanında vize memuruna adresimi bu tanidigin yerini söyledim, Florida yerine New York'a geldim, maalesef tanıdık dediğim bu adi şahıs bana 3 ay iş ve ev vereceğini benden kira almayacağını ama günde 10 saat ücret almadan çalisabilecegimi söyledi, bende ordan ayrıldım. Şuan New York'ta başka bir şehire taşıniyorum. Sorun şu, benim ssn ve green card işim nasıl olacak bu kişi kartimi alsa bile almadım der ne yapmam lazım ssn ofise gitsem adresi değiştirebilir miyim. Ne insanlar var ya bu tanıdık benim uzaktan akrabam üstelik bir yardım edebilirmisiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@atilla, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Acil yardım lütfen @crazycells
    Ds 260 formunda ve vize görüşmesinde Florida adresimi verdim, bir tanıdık beni ise alicagini soyledi havaalanında vize memuruna adresimi bu tanidigin yerini söyledim, Florida yerine New York'a geldim, maalesef tanıdık dediğim bu adi şahıs bana 3 ay iş ve ev vereceğini benden kira almayacağını ama günde 10 saat ücret almadan çalisabilecegimi söyledi, bende ordan ayrıldım. Şuan New York'ta başka bir şehire taşıniyorum. Sorun şu, benim ssn ve green card işim nasıl olacak bu kişi kartimi alsa bile almadım der ne yapmam lazım ssn ofise gitsem adresi değiştirebilir miyim. Ne insanlar var ya bu tanıdık benim uzaktan akrabam üstelik bir yardım edebilirmisiniz

Evet, garanti bir adres bulmadan boyle bir degisiklik yapmamalisiniz. Su anda yapabileceginiz sey USCIS'i arayip bir adres degisikligi yapmak (ama bunu yapsaniz dahi, kart dosyanizda var olan adreslerden birine gidebilir, hala ihtimal var yani, ama yapabileceginiz en iyi sey bu...)...

SSN icin ise, bir SSA ofise gidip, daha once SSN istemediginizi soyleyip hizlica yeni bir basvuru yapip yeni bir adres verin. Boylece baska bir SSN basip o adrese gondermezler sizin adiniza.

• @crazycells ssn numarası 9 haneden oluşan bir numara degilmi mesela benim eski adresime gitse dahi, ben herhangi bir ssa ofisten bunu öğrenebilirim degilmi, ssn no denilen şey bir kart mi yoksa A4 kagidinda yazılı olarak bana gönderilen bir kagitmi.

• @crazycells maalesef akraba dedik bizi ortada bıraktı resmen belese işçi olarak görmüş beni. Onun yüzünden böyle bir kargaşa oldu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells ssn numarası 9 haneden oluşan bir numara degilmi mesela benim eski adresime gitse dahi, ben herhangi bir ssa ofisten bunu öğrenebilirim degilmi, ssn no denilen şey bir kart mi yoksa A4 kagidinda yazılı olarak bana gönderilen bir kagitmi.

kart. O kartin da sizde olmasi lazim. Ayrica bu sekilde kisisel bilgilerinizi baskalariyla paylasmamalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells maalesef akraba dedik bizi ortada bıraktı resmen belese işçi olarak görmüş beni. Onun yüzünden böyle bir kargaşa oldu

Maalesef bunu yasayan ilk kisi degilsiniz, son kisi de olmayacaksiniz. Bu tur uyarilari forumda siklikla yapiyoruz ama insanlar basina gelene kadar ciddiye almiyor cogunlukla. size tavsiyem "akraba ile yiyin, icin ama alisveris etmeyin"...

• @crazycells Kredi kartindan buyuk, kartondan ince fotokopi kagidindan kalin ozel basim kagitta bir kart. Alir almaz imzalamanizi oneririm.

• Ssn kart ile green card ın takibini nasıl yapıyoruz veya bana başlık paylaşırmisiniz konuyu incelemek için

• ⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ssn kart ile green card ın takibini nasıl yapıyoruz veya bana başlık paylaşırmisiniz konuyu incelemek için

SSN'nin takibini online yapamazsiniz.
    Green Card takibinde de, site zaten genelde Green Card ulastiktan sonra guncelleniyor, bir anlami olmuyor. Eger adrese teslim edilemezse o durumda bilgi alabilirsiniz (ki genelde bu asamada suc USCIS'te ya da USPS'te olmuyor).

• Herkese merhaba,
    LA den giren olmamıştı sanırım, ben bilgi vereyim. Dun İstanbuldan THY direk uçuş ile Los Angeles uçtuk. Biletleri millerimizi kullanarak aldık, Mayıs ayında almıştık. Ekonomi sınıfı rahat, uçak full doluydu ama rahat bir uçuş oldu, uçuş 14 saat surdu. LAX a inince normal yabancılar sırasına soktular ve 45 dakika kadar sırada bekledik. İlk gumruk görevlisi evraklara baktı, resimleri cekti, parmak izi almadılar. Daha sonra biraz beklememiz gerektiğini, göçmen ofisinden birisinin geleceğini söylediler. 10 dakika kadar bekledikten sonra uzakdolgulu bir görevli geldi, evraklara baktı, pasaportlara giriş damgası ve üzerine elle pasaportta yazan numarayı yazdı ve hosgeldiniz dedi. Akabinde Alamodan kiraladığımız arabaya gitmek için shuttle aldık. Aracı rezerve etmiştik, otomatik kiosk üzerinden gerekli işleri de hallettikten sonra park yerinden aracımızı aldık. Anaheim da bir arkadaşımız var, sagolsun bizi misafir ediyorlar. 20 gun buradayız. Şimdilik bu kadar.

• @cnpist deneyimlerinizi paylaştığınız için tesekkür ederim. Her şey gönlünüzce olsun (:

• @cnpist memlekete hosgeldin .

• @redsat2000 teşekkürler, hosbulduk 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Herkese merhaba,
    LA den giren olmamıştı sanırım, ben bilgi vereyim. Dun İstanbuldan THY direk uçuş ile Los Angeles uçtuk. Biletleri millerimizi kullanarak aldık, Mayıs ayında almıştık. Ekonomi sınıfı rahat, uçak full doluydu ama rahat bir uçuş oldu, uçuş 14 saat surdu. LAX a inince normal yabancılar sırasına soktular ve 45 dakika kadar sırada bekledik. İlk gumruk görevlisi evraklara baktı, resimleri cekti, parmak izi almadılar. Daha sonra biraz beklememiz gerektiğini, göçmen ofisinden birisinin geleceğini söylediler. 10 dakika kadar bekledikten sonra uzakdolgulu bir görevli geldi, evraklara baktı, pasaportlara giriş damgası ve üzerine elle pasaportta yazan numarayı yazdı ve hosgeldiniz dedi. Akabinde Alamodan kiraladığımız arabaya gitmek için shuttle aldık. Aracı rezerve etmiştik, otomatik kiosk üzerinden gerekli işleri de hallettikten sonra park yerinden aracımızı aldık. Anaheim da bir arkadaşımız var, sagolsun bizi misafir ediyorlar. 20 gun buradayız. Şimdilik bu kadar.

hosgeldiniz 🙂 yalniz o gorevli uzakdogulu degil 🙂 asian-american...

• @crazycells ahahaha, amca duz Japon du 🙂 hosbulduk 🙂 cok sekerdi ama ilk karşılayanlar olarak cok tatlılardı 🙂

• ⭐⭐⭐

• Merhaba arkadaşlar

14 Ağustos 2019'da Jfk havalimanından green kartlı olarak ilk defa Abd'ye giriş yaptık. Green kartlı olarak giriş yapanların formlardan anlattıkları kadarıyla(özel bir bölüme alınacağı formlar doldurulacağı ne kadar parayla geldiğimizin sorgulanacağı v.s. konularıyla yaklaşık 2-2,5 saat havalimanında) bekleyeceğimizi düşünüyordum. Ancak girişteki görevlilere ayrıca bir kaç kez green kartlı olarak girdiğimizi söylememize rağmen ne bir form doldurduk ne paramız soruldu ne de bir yerde bekletildik ve havalimanından çıkmamız yaklaşık 3 dakika sürdü. Adresimizi değiştirip değiştirmeyeceğimizi bile sormadılar. Sizce bu durumda bir yok mu? bize turist girişi yapmış olabilirler mi? bazı prosedürler atlanmış gibi geliyor bana. Çünkü Social Security ofise gittiğimizde(şu an biz new jersey/cherry hill'deyiz. mülakat sırasında washington'dan bulduğumuz adresi vermiştik.) SSN number'lerimizin ilk yazdığımız adrese gideceğini sonrada oraya green card' ların geleceği söylendi. Oysa yine formlardan okuduğum kadarıyla SSN ofiste, SSN numaralarını öğrenecebileceğimizi umuyordum. Turist olarak giriş yapıldığımızı green kart'la ilgili süreçlerin başlamadığını düşünmeye başladım. Konu ile fikri olanların yardımlarını ve green kartlı olarak yeni giriş yapanların ilk giriş sırasında yaşadıkları tecrübelerini paylaşmalarını rica edeceğim. Şimdiden teşekkürler...

• ⭐⭐

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |