Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @crazycells merhaba yeni gordum mesajinizi. Translation by certified translator (yeminli tercuman) ve certified translation arasinda fark var. ornekte verdigim yazi translation i certify ediyor, yani tamamen sozunuze bakiyorlar. Yeminli tercumanin yaptigi noter onayli olmasi gerekiyor, yani kimin yaptigi cok da onemli degil. Bununla ilgili bilgi yollayim sizr en kisa zamanda

• @sailorwife teşekkür ederim hastahane ücreti 367 dollar standart değil herhalde kimisi fazla oluyor doğrumu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba. Dün sağlık raporu için Ankara’ya geldim neyse tahliller yapıldı ve bugün almaya gittim kapalı zarf vermediler ve konsolosluğun yeni bir sistem denediğini ve o şanslılardan biri olduğumu söylediler ve PDF olarak konsolosluğa gönderdiklerini söylediler. Bana sadece aşı kağıdını ve CD yi verdiler gönderdiler . Şaşkınım hiç böyle birşey okumadım duymadım ilk benim başıma mı geliyor. Bir yanlışlık yapacak değilller herhalde değil mi ?

Hayir, dogru. Zaten daha once de belirtmistim bu yil IR1/CR1 vizeleri Ankara'da Modernized Immigrant Visa olarak basiliyor. Size sari paket de verilmeyecek, sadece pasaport ile ABD'ye giris yapacaksiniz. Belge ve bilgileriniz elektronik olarak CBP'ye gonderilecek.

@crazycells sarı paketin verilmeyeceğini duymuştum ama sağlık raporununda o şekilde olacağından haberim yoktu. Teşekkür ederim 🙂

Evet, telas edilecek bir durum yok 🙂
    Dogrudur, saglik raporu da sari paketin belgelerinden biri... Bu Modernized Immigrant Visa hala deneme asamasinda, butun dunyada yavas yavas sistemi oturtup yavas yavas butun gocmen vizeleri MIV'e cevirmeyi planliyorlar. Ankara icin de su an aile sponsorlu gocmen vizelerin bu sekilde verildigini biliyoruz sadece...

Fakat bu, herkes icin daha pratik bence, en azindan bundan sonra belge kaybolmasi ya da zarar gormesi gibi bir durum olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nativity, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba yeni gordum mesajinizi. Translation by certified translator (yeminli tercuman) ve certified translation arasinda fark var. ornekte verdigim yazi translation i certify ediyor, yani tamamen sozunuze bakiyorlar. Yeminli tercumanin yaptigi noter onayli olmasi gerekiyor, yani kimin yaptigi cok da onemli degil. Bununla ilgili bilgi yollayim sizr en kisa zamanda

Bunu turkce aciklama yaparken sizce nasil ifade etmek en dogru olur?

• @hüseyin, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@sailorwife teşekkür ederim hastahane ücreti 367 dollar standart değil herhalde kimisi fazla oluyor doğrumu

@hüseyin rica ederim. Evet farklı olabilir laboratuvar a 117$ doktora 250$ verdim aşı ücreti ile birlikte

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba. Dün sağlık raporu için Ankara’ya geldim neyse tahliller yapıldı ve bugün almaya gittim kapalı zarf vermediler ve konsolosluğun yeni bir sistem denediğini ve o şanslılardan biri olduğumu söylediler ve PDF olarak konsolosluğa gönderdiklerini söylediler. Bana sadece aşı kağıdını ve CD yi verdiler gönderdiler . Şaşkınım hiç böyle birşey okumadım duymadım ilk benim başıma mı geliyor. Bir yanlışlık yapacak değilller herhalde değil mi ?

Hayir, dogru. Zaten daha once de belirtmistim bu yil IR1/CR1 vizeleri Ankara'da Modernized Immigrant Visa olarak basiliyor. Size sari paket de verilmeyecek, sadece pasaport ile ABD'ye giris yapacaksiniz. Belge ve bilgileriniz elektronik olarak CBP'ye gonderilecek.

@crazycells sarı paketin verilmeyeceğini duymuştum ama sağlık raporununda o şekilde olacağından haberim yoktu. Teşekkür ederim 🙂

Evet, telas edilecek bir durum yok 🙂
    Dogrudur, saglik raporu da sari paketin belgelerinden biri... Bu Modernized Immigrant Visa hala deneme asamasinda, butun dunyada yavas yavas sistemi oturtup yavas yavas butun gocmen vizeleri MIV'e cevirmeyi planliyorlar. Ankara icin de su an aile sponsorlu gocmen vizelerin bu sekilde verildigini biliyoruz sadece...

Fakat bu, herkes icin daha pratik bence, en azindan bundan sonra belge kaybolmasi ya da zarar gormesi gibi bir durum olmaz.

@crazycells evet haklısınız asistan hanım da öyle bir açıklama yaptı ve benden sonra gelen adaya zarf verildi o yüzden şaşırdım 🙂 böyle bir sistem daha kolaylık sağlar herkes için, teşekkür ederim

• @crazycells Certified translation dediginiz gibi yeminli tercume, ama
    USCIS in kast ettigi ve istedigi bu degil. Maalesef cogu immigration sitesi parayla bu isi yaptiklari icin yanlis anlatiyorlar. Kendi web sitelerinde belirttikleri sey "tam ve dogru" yapilmis ceviri ve tercume yapan kisinin yeminli beyani. Sadece kendime degil defalarca yakinlarima yardimci olurken de kullandigimiz ve kabul goren bir yontem. Ailemde yeminli tercuman var fakat onun damgasini yine notere goturuyorsunuz yine para aliyorlar yani bir anlami kalmiyor.

USCIS sitesinden: 'Bir başvuru veya dilekçe için sunulan tüm belgeler İngilizce'ye eksiksiz çeviriyi içermelidir. Ek olarak, tercümandan çevirinin eksiksiz (tam) ve doğru olduğunu ve tercüman olarak yeterliliğini kanıtladığını gösteren bir sertifika olmalıdır.'

Sertifika kelimesi kafayi karistiran nokta. Yazili butun beyanlar aslinda certification anlamina geliyor. En basit sekilde surasi anlatiyor:

'Hemen hemen herkes bir belgenin cevirisini, dogru yapildigi ve sertifika formunu doldurduklari surece, sertifikalandirabilir.'

Almost anyone can certify the translation of a document as long as they can do accurately and complete a certification form.

Bu da bizim hazirladigimiz evlilik cuzdani cevirisiydi fikir olmasi acisindan.
    alt metni

• @crazycells çok teşekkürler cevap için 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nativity, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Certified translation dediginiz gibi yeminli tercume, ama
    USCIS in kast ettigi ve istedigi bu degil. Maalesef cogu immigration sitesi parayla bu isi yaptiklari icin yanlis anlatiyorlar. Kendi web sitelerinde belirttikleri sey "tam ve dogru" yapilmis ceviri ve tercume yapan kisinin yeminli beyani. Sadece kendime degil defalarca yakinlarima yardimci olurken de kullandigimiz ve kabul goren bir yontem. Ailemde yeminli tercuman var fakat onun damgasini yine notere goturuyorsunuz yine para aliyorlar yani bir anlami kalmiyor.

USCIS sitesinden: 'Bir başvuru veya dilekçe için sunulan tüm belgeler İngilizce'ye eksiksiz çeviriyi içermelidir. Ek olarak, tercümandan çevirinin eksiksiz (tam) ve doğru olduğunu ve tercüman olarak yeterliliğini kanıtladığını gösteren bir sertifika olmalıdır.'

Sertifika kelimesi kafayi karistiran nokta. Yazili butun beyanlar aslinda certification anlamina geliyor. En basit sekilde surasi anlatiyor:

'Hemen hemen herkes bir belgenin cevirisini, dogru yapildigi ve sertifika formunu doldurduklari surece, sertifikalandirabilir.'

Almost anyone can certify the translation of a document as long as they can do accurately and complete a certification form.

Bu da bizim hazirladigimiz evlilik cuzdani cevirisiydi fikir olmasi acisindan.

Bilgilendirme icin tesekkurler, bilmesi onemli bir ayrinti.

Benim hic yeminli tercumanlarla isim olmadigi icin net bilmiyorum, genelde bir isi yapmak icin size bir lisans numarasi verilir. Bu lisans numarasi (sanirim certified kelimesini karsilayabilecek bir statu) tercumenin sonuna eklenmiyor mu acaba?

ABD'nin kendi icinde gocmenlik islemleri icin formlarda USCIS bu tur tercuman lisans numaralarini yazmanizi istiyor; ama sizin dediginizden anladigim kadariyla USCIS formlari disindaki belgelerde ceviri yaparken, bunu lisansli biri yerine, bilen birinin yapmasi da yetiyor... Dogru mu anlamisim?

• @ice aynen ben de taşınma fikrine adapte olmuşken bi sene süren bekleme süreci sonunda Türkiyede düzenim oturdu, işlerim düzeldi, şimdi sıfırdan bir hayat kurma çabası gözümde büyümüyor değil.

• @crazycells @sailorwife @hüseyin selamlar, ben de geçtiğimiz hafta cumartesi sağlık raporu almak için Ankara'ya gittim, diğer arkadaşların da belirttiği gibi aşı kartınız vs yoksa 250USD +117 USD şeklinde bir ödeme çıkıyor. Yabancı kredi kartı geçmiyor, eşimin kredi kartıyla ödemek istedik kabul etmedi, sadece TR kartlarıyla TL ya da nakit USD ödemeyi kabul ediyorlar.

Bu arada ben Istanbul'da yaşıyorum aynı zamanda full time bir işim var ve kolay kolay izin alamıyorum, Cumartesi gitmek bu anlamda iyi oldu ancak günübirlik gittiğimiz için sonuçları alamadık. Eşimin ya da benim interview öncesi yeniden gitmemiz gerekeceğini düşünüyordum ancak dün DoctorUN ofisiyle görüştüm, aynı şekilde benim de medikal raporum pdf olarak konsolosluğa iletilmiş, adınız bize belgelerin pdf ile iletilmesini istedikleri listede bu nedenle interview öncesinde gelmenize gerek yok, Amerika'ya girişte yanınızda bulnması gereken aşı kartı vs'yi almak için interview çıkışında gelebilirsiniz dediler.

Rapor zaten elçiliğe e-maille gönderiliyorsa, ikinci kez Ankara'ya gitmek çok gereksiz olacak, bir yandan da 14 aydır bu mülakatı bekliyorum, böyle bir risk almak da saçma tabi ki. Bu konu hakkında ek bilginiz var mıdır? Şu anda elçilik sitesindeki aktif yönerge medical report'u yanında getirmen gerekiyor diyor, başından geçen varsa fikir verirse çok sevinirim. herkese iyi günler.

• @dnzzzsvr selam peki Interview sonrası derken konsolosluktan çıktıktan sonra mı alacaksınız dediler yoksa sonraki günlerde mi alacaksınız?benimde yarın doktor randevu var uganlarda sanırım aynı proplemi bende yaşayacağım.saçma bence eğer böyle bir şey varsa PDF olarak Interview'den sonra bizede mail atsalar iyi olur, tekrar uganlarda gitmek mantıklı değil!.. zaten mülakat günümüz belli

• @cooper1524, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@dnzzzsvr selam peki Interview sonrası derken konsolosluktan çıktıktan sonra mı alacaksınız dediler yoksa sonraki günlerde mi alacaksınız?benimde yarın doktor randevu var uganlarda sanırım aynı proplemi bende yaşayacağım.saçma bence eğer böyle bir şey varsa PDF olarak Interview'den sonra bizede mail atsalar iyi olur, tekrar uganlarda gitmek mantıklı değil!.. zaten mülakat günümüz belli

• @cooper1524 Hemen açıklama yapayım kafa karıştırmak istemem. Eğer opsiyonum varsa Ankara'ya mülakattan önce gitmek istemiyorum o nedenle ben sordum; kapalı zarf hazır ne zaman isterseniz alabilirsiniz, interview öncesi ya da mülakat için ankaradayken sonra da gelebilirsiniz, o sadece amerikaya giriş anınızda yanında olmalı mülakat ile bir bağlantısı yok anlamında söylediler. Şimdi elçiliğe de mail attım onların yazılı konfirmasyonu olmadan böyle bir risk almam zaten. Gelen cevabı da burada paylaşırım.

• @dnzzzsvr merhaba tam olarak uganlar size nasıl sorular sordular.bilgi açısından soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dnzzzsvr, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells @sailorwife @hüseyin selamlar, ben de geçtiğimiz hafta cumartesi sağlık raporu almak için Ankara'ya gittim, diğer arkadaşların da belirttiği gibi aşı kartınız vs yoksa 250USD +117 USD şeklinde bir ödeme çıkıyor. Yabancı kredi kartı geçmiyor, eşimin kredi kartıyla ödemek istedik kabul etmedi, sadece TR kartlarıyla TL ya da nakit USD ödemeyi kabul ediyorlar.

Bu arada ben Istanbul'da yaşıyorum aynı zamanda full time bir işim var ve kolay kolay izin alamıyorum, Cumartesi gitmek bu anlamda iyi oldu ancak günübirlik gittiğimiz için sonuçları alamadık. Eşimin ya da benim interview öncesi yeniden gitmemiz gerekeceğini düşünüyordum ancak dün DoctorUN ofisiyle görüştüm, aynı şekilde benim de medikal raporum pdf olarak konsolosluğa iletilmiş, adınız bize belgelerin pdf ile iletilmesini istedikleri listede bu nedenle interview öncesinde gelmenize gerek yok, Amerika'ya girişte yanınızda bulnması gereken aşı kartı vs'yi almak için interview çıkışında gelebilirsiniz dediler.

Rapor zaten elçiliğe e-maille gönderiliyorsa, ikinci kez Ankara'ya gitmek çok gereksiz olacak, bir yandan da 14 aydır bu mülakatı bekliyorum, böyle bir risk almak da saçma tabi ki. Bu konu hakkında ek bilginiz var mıdır? Şu anda elçilik sitesindeki aktif yönerge medical report'u yanında getirmen gerekiyor diyor, başından geçen varsa fikir verirse çok sevinirim. herkese iyi günler.

Saglik raporunu goturmek zorunda degilsiniz, Ungan'lar zaten ulastiracak kendilerine...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dnzzzsvr, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@cooper1524 Hemen açıklama yapayım kafa karıştırmak istemem. Eğer opsiyonum varsa Ankara'ya mülakattan önce gitmek istemiyorum o nedenle ben sordum; kapalı zarf hazır ne zaman isterseniz alabilirsiniz, interview öncesi ya da mülakat için ankaradayken sonra da gelebilirsiniz, o sadece amerikaya giriş anınızda yanında olmalı mülakat ile bir bağlantısı yok anlamında söylediler. Şimdi elçiliğe de mail attım onların yazılı konfirmasyonu olmadan böyle bir risk almam zaten. Gelen cevabı da burada paylaşırım.

Bahsettikleri asi kagidi, sizin kayitlarini icin gerekli, ABD'ye girerken yaninizda bulunmasi gerekmiyor.

Mulakat ogleye kadar bitiyor genelde, ogleden sonra Ungan'lara gidip DS-3025 belgenizi alabilirsiniz.

• @cooper1524 sekreterlikte aşı belgem olup olmadığını sordular sadece. Doktorun yanına gidince de bir Amerika'da ne yapacaksın muhabbeti oldu, muhtemelen iğneler karşısında ilgi dağıtma amaçlı, kilomu boyumu ölçtü önceki hastalık,sigara,ameliyat vs gibi standart sorulardan sonra çıkarttı. Totalde 3dk sürdü sanırım. Sonra da alt kata inip kan, tahlil, xray işlemlerini halletmenizi istiyorlar. o da max 10-15dk.

• @crazycells Selamlar, bilgi için teşekkür ederim. Yeniden Ankara'ya gitmek zorunda olmamak büyük rahatlık olacak.

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |