Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, ustunde "prospective student" annotation'i olmayan B2 (veya B1/B2) vizesiyle ABD'ye giris yapmis biri, Change of Status basvurusu yapip F1'e gecis yapabilir mi? (F1, dil okulu icin olacak)
    Yoksa degistirmesi mumkun degil mi?
    Tesekkurler.

• Muslu Law Firm

@vermaynen B1/B2 den F1 vize turune gecis içinde söyledi:

Merhabalar, ustunde "prospective student" annotation'i olmayan B2 (veya B1/B2) vizesiyle ABD'ye giris yapmis biri, Change of Status basvurusu yapip F1'e gecis yapabilir mi? (F1, dil okulu icin olacak)
    Tesekkurler.

Merhaba Sayın @vermaynen,
    B2’den F’1 e geçiş genelde kişinin vize statüsü geçerli şekilde devam ettiği surece ve bu statüyü ihlal etmemiş olduğu surece mümkündür. Ancak son zamanlarda USCIS in rekor zamandaki bekletme ve sonucu geç haber verme gibi uygulamalarından dolayı bu işlemler çok uzun sürmektedir. Konsoloslukta öğrenci vizesini almak daha çabuk sonuç verebilecektir. Eğer işlem burada yapılacak ise mutlaka geçerli bir vize statüsünün öğrencilik başlamadan 30 gün öncesine kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sadece statü değişikliğine başvuru yeterli olmayıp B2 vizesinin de uzatmasının devam ettirilmesi gerekmektedir. Buna bridge application denmektedir.
    Konu ile ilgili daha fazla detay için https://www.uscis.gov/working-united-states/students-and-exchange-visitors/students-and-employment/changing-a-nonimmigrant-f-or-m-student-status linkine bakabilirsiniz.
    Teşekkürler.

• @Claudia-J-Muslu
    Merhabalar,
    Bende B2 ile Amerika'ya geldim. F1 vize statusune gecmek icin basvuru yaptim. 8 Gunluk gap oldugunu soylediler ve basvurumu reddettiler ve bende itiraz basvurusunda bulundum.
    Sizinde belirttiginiz gibi islemler cok uzun suruyor ve ben yaklasik 2 yildir sonuc bekliyorum.
    Bu sure icinde de vize suremi gecirmis bulunuyorum.
    Benim bu durumumu duzeltebilecegim alternatif durumlar mevcut mudur?
    (Esim de Turk ve F1 vizesine sahip.)
    Cevap verebilirseniz cok mutlu olurum.
    Teseekur ederim.
    Iyi aksamlar

• @claudia-j-muslu B1/B2 den F1 vize turune gecis içinde söyledi:

@vermaynen B1/B2 den F1 vize turune gecis içinde söyledi:

Merhabalar, ustunde "prospective student" annotation'i olmayan B2 (veya B1/B2) vizesiyle ABD'ye giris yapmis biri, Change of Status basvurusu yapip F1'e gecis yapabilir mi? (F1, dil okulu icin olacak)
    Tesekkurler.

Merhaba Sayın @vermaynen,
    B2’den F’1 e geçiş genelde kişinin vize statüsü geçerli şekilde devam ettiği surece ve bu statüyü ihlal etmemiş olduğu surece mümkündür. Ancak son zamanlarda USCIS in rekor zamandaki bekletme ve sonucu geç haber verme gibi uygulamalarından dolayı bu işlemler çok uzun sürmektedir. Konsoloslukta öğrenci vizesini almak daha çabuk sonuç verebilecektir. Eğer işlem burada yapılacak ise mutlaka geçerli bir vize statüsünün öğrencilik başlamadan 30 gün öncesine kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sadece statü değişikliğine başvuru yeterli olmayıp B2 vizesinin de uzatmasının devam ettirilmesi gerekmektedir. Buna bridge application denmektedir.
    Konu ile ilgili daha fazla detay için https://www.uscis.gov/working-united-states/students-and-exchange-visitors/students-and-employment/changing-a-nonimmigrant-f-or-m-student-status linkine bakabilirsiniz.
    Teşekkürler.

@Claudia-J-Muslu

Tesekkurler vermis oldugunuz bilgiler icin.

• @kirik B1/B2 den F1 vize turune gecis içinde söyledi:

@Claudia-J-Muslu
    Merhabalar,
    Bende B2 ile Amerika'ya geldim. F1 vize statusune gecmek icin basvuru yaptim. 8 Gunluk gap oldugunu soylediler ve basvurumu reddettiler ve bende itiraz basvurusunda bulundum.
    Sizinde belirttiginiz gibi islemler cok uzun suruyor ve ben yaklasik 2 yildir sonuc bekliyorum.
    Bu sure icinde de vize suremi gecirmis bulunuyorum.
    Benim bu durumumu duzeltebilecegim alternatif durumlar mevcut mudur?
    (Esim de Turk ve F1 vizesine sahip.)
    Cevap verebilirseniz cok mutlu olurum.
    Teseekur ederim.
    Iyi aksamlar

@kirik,

Esiniz f1 e sahip ise siz es durumdan f2 neden almadiniz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kirik sayin kirik, sordugunuz soru cok kisisel oldugundan, sizi once ilgili konuya yonlendirmek istiyorum:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

Bu konuyu gozden gecirin, sonrasinda islemleri ilgilendiren genel bir sorunuz varsa bu bolumde yeni bir baslik acarak sorabilirsiniz. Cok kisisel sorularinizin kisitli bilgiyle bu bolumde sorulmasi uygun degil maalesef, boyle sorular yanlis anlasilmalara ve yanlis yonlendirmelere acik olabilir; cok detayli sorulariniz icin ya forumun diger bolumlerini kullanin, ya da Muslu Hukuk Burosu'na direkt ulasin. Sizin durumunuzda da en dogru yolu bulabilmek veya onerebilmek icin -tahmin edebileceginiz uzere- esinizin vize/statu durumunu bilmek oldukca onemli olacak. F1'den F1'e fark var 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |