Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @volkanu (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@crazycells Scengen vizesiyle dilediğiniz schengen ülkesine girebiliyorsunuz sorun olmuyor.
    Fakat İtalya'dan bavurdunuz diyelim, hiç İtalyadan giriş yapmadınız hep başka ülkelere gittiniz. Bu durumda da bir sonraki vizenizde tekrar İtalya'dan almayı denerseniz kısa süreli verebiliyor veya vermeyebiliyor, ancak sayın @vermaynen İtalya'ya 1 seyehat gerçekleştirdiği için kalan vize döneminde başka ülkeye girmesinde sıkıntı yok bence..

Bu konuda benim de kafam karışık.Ben de @crazycells gibi biliyorum. Mesela italya schengeni aldıysa İtalya’dan Hollanda’ya geçebilir direkt Hollanda’ya uçması sakıncalı olur gibi ama bazı arkadaşlar aldığı yere değil de direkt başka schengen ülkesine gitmiş. İnternetten baktığımda da;

Ekşi yorumu:
    herhangi bir ulkeden shengen vizesi alip (bkz: yunanistan vizesi), vazgectim ben bu ulkeden shengen'e dahil baska bir ulkeye gideyim derseniz hayal kirikligi yasayabilirsiniz. ornegin italya buyukelciliginden alinan bir shengen vizesi ile yunanistana giris yapamazsiniz veya yunanistan'dan aldiginiz bir shengen ile avusturya'ya giris yapamazsiniz... ama yunanistan'dan aldiginiz vize ile yunanistan'a girip oradan avusturya'ya gitme olasiliginiz var

Aslı astarı nedir tam olarak?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tanti bu seyahatin amacina gore de degisiyor olabilir sayin tanti. Eger vizeyi kotuye kullandiginizi dusunurlerse, sorun cikma ihtimali de artiyordur diye tahmin ediyorum. Eger yaptiginizi aciklayan cok makul bir nedeniniz varsa, o durumda daha duyarli davraniyor olabilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen evet, en onemli sey Turkiye'ye geri doneceginizi gostermek sayin @vermaynen

Eger konsolos turist vizesiyle ABD'de gereginden uzun kalmayip, zamaninda Turkiye'ye geri doneceginize kanaat getirirse vizeyi alirsiniz.

• Ben cok okudum bu tarz yorumlari. Normalde schengen i dogru kullanmak istiyorsan schengen i almis oldugun ulkeden giris yapmalisin. Yani italyadan aldin italyaya gireceksin once ordan istedigin ulkeye gecebilirsin tabi. Birde italyaya giris cikis yaptin sonra hollandaya gidebilirsin tabi vize turune gore multi coklu vize almissan schengen bir sorun olmaz. Fakat tek girisli almissan schengen i sorun olur. Dogru kullanmazsan ilerde tekrar schengen almak istersen ve italyadan almissin ama ilk yunan a girmissin tekrar basvuru yaptiginda uzatmak icin italyadan schengen e adam der benden aldin ama baska ulkeye giris yaptin yada yunan der ki italyadan aldin ama benim ulkeye ilk giriyorsun sikinti cikartabilir.

• @tanti Kesinlikle yanlış bilgi, ben daha önce İtalya'dan aldığım vizeyle (seyehatim İtalya'ya olmasına rağmen) slovenyadan girdim. Sıkıntı olmadı.

Yunanistan'dan aldığım vize ile Bulgaristana girdim sıkıntı olmadı.

Macaristandan aldığım vizeyle İtalyadan girdim sıkıntı olmadı.

Geçerli bir Schengen vizeniz varsa bir Schengen ülkesine girmek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Daha sonra aynı ülkeden yapacağınız başvurularda bu soru size yöneltilebilir veya kısa zamanlı vize uygun görülebilir..

• @crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@vermaynen evet, en onemli sey Turkiye'ye geri doneceginizi gostermek sayin @vermaynen

Eger konsolos turist vizesiyle ABD'de gereginden uzun kalmayip, zamaninda Turkiye'ye geri doneceginize kanaat getirirse vizeyi alirsiniz.

Bunu neye gore belirliyor bir kistas var mi yok bence vermis oldugum ornek de adamin pasaport u dunyayi gezmekle dolmus abd haricinde her vizeye sahip bu adama vermecek de kime verecek ? 🙂 Aciklamak cok zor bence bu durumu bu adamin donup donmeyecegini bilemezsin ki tamamen sans isi bu vize diye dusunuyorum.

@tanti Kesinlikle yanlış bilgi, ben daha önce İtalya'dan aldığım vizeyle (seyehatim İtalya'ya olmasına rağmen) slovenyadan girdim. Sıkıntı olmadı.

Yunanistan'dan aldığım vize ile Bulgaristana girdim sıkıntı olmadı.

Macaristandan aldığım vizeyle İtalyadan girdim sıkıntı olmadı.

Geçerli bir Schengen vizeniz varsa bir Schengen ülkesine girmek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Daha sonra aynı ülkeden yapacağınız başvurularda bu soru size yöneltilebilir veya kısa zamanlı vize uygun görülebilir..

Aynen aciklayici bir bilgi olmus. Amac ileride sikinti problem yasamamak ve bir sonraki schengen basvurularinda daha uzun schengen almak istiyorsan kuralina gore hareket etmeniz yeterli olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen ilk iletideki "Forum Tavsiyeleri"ni incelemenizi oneririm.

@crazycells Scengen vizesiyle dilediğiniz schengen ülkesine girebiliyorsunuz sorun olmuyor.
    Fakat İtalya'dan bavurdunuz diyelim, hiç İtalyadan giriş yapmadınız hep başka ülkelere gittiniz. Bu durumda da bir sonraki vizenizde tekrar İtalya'dan almayı denerseniz kısa süreli verebiliyor veya vermeyebiliyor, ancak sayın @vermaynen İtalya'ya 1 seyehat gerçekleştirdiği için kalan vize döneminde başka ülkeye girmesinde sıkıntı yok bence..

volkan aslında tam olarak öyle değil. dublin anlaşmasına göre schengen alanına hangı ulkeden gırersen o ulke senden sorumlu o nedenle ab ulkelerı ozellıkle herkesın ıltıca etmek ıstedıgı norveç isveç avusturya almanya danimarka gibi ülkeler bu duruma dikkat ediyorlar.Almanyaya alman schengenıyle gırerken bıle sorularla bunaltılabılıyor ınsanlar. diyelim ki yunan schengeni alıp dogrudan hollandaya gıttın yuksek ıhtımalle sıkıntı çıkar neden yunanıstana gırmeden buraya gelıyorsun dıye. zira hollandaya ayak bastıgın ıcın sığınma ya da gocmenlık prosedurunden tamamen o ulke sorumlu. bu nedenle hangı ulkeden aldıysan o ulkeden gırıs yapın denılıyor. eskıden çok umursanmayan bu durum turkıyedekı darbe muhabbetı ve surıyelılerı saçma sapan sekılde vatandas yapmaya baslayınca dıkkate alınır oldu. ankara da abd elçiliğinin girişinde tek kelıme turkce bılmeyen 3 surıyelının turk pasaportuyla abd elçılıgıne gırmeye calısırken gormustum kapıdakı adam turkce konusuyor bunlar arapça. nasıl vatandas olmuslar ne dıye daha yenı vatandas oldukları ulkeden abd ye gıtmeye calısıyorlar kımbılır avrupada bu durumu yasıyor .

• Eger ABD'de olan biri ya da Turkiye'deki anne/babaniz veya baska bir akrabaniz size sponsor olup seyahat masraflarini karsilayacaksa, yine size maddi yeterliligi gosteren belgeleri vermeliler siz de bunlari mulakat gunu konsolosluga goturmelisiniz. Bu belgeler, banka hesap bilgileri, maas bordrolari ve konsolosluga hitaben yazilmis bir mektup olabilir. Konsolos, tum seyahatinizi karsilayabilecek kadar maddi yeterliliginiz oldugunu gormeli.

@crazycells Ben abd de greencard li olarak yasiyorum.Annem ziyarete gelecek.Masraflari ben karsilayacagim.Banka hesap bilgisi tek basina yeterli olur mu?Mektubun formati nasil olmali?Ve bu belgeleri Tr ye nasil ulastiracagim?Fotografini cekip yollasam olur mu?

• crazycells, "'Bildigim kadariyla Ingiltere, hem ABD hem Kanada hem de diger Avrupa ulkelerinden daha zor vize veren bir ulke... O nedenle Ingiltere vizesi oldukca olumlu durur; "" demissiniz.

Sterlinin 8 e yaklasmasinin yaninda farkli bir dusunce aklimi kurcaliyor aslinda. Olurda ingiltere vize vermez ise bu sefer abd vizesine basvuru da ingiltereden aldigim red sikinti yaratabilir mi acaba diye dusunmuyor da degilim. O yuzden hazir elimde olan schengen vizesi varken schengen ile 1-2 schengen ulkesine daha mi gitmek daha mantikli olur bilemiyorum. Dolar euro da yukseldigi icin ucak biletlerine haliyle yansiyor o yuzden schengen ulkelerinden yunan a ve prag, budapeste, viyana gibi daha uygun ucak biletli yerlerden 1-2 sine giris cikis yapmak da abd vizesi oncesi olumlu bir goruntu verir mi acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@adnan-inci (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Eger ABD'de olan biri ya da Turkiye'deki anne/babaniz veya baska bir akrabaniz size sponsor olup seyahat masraflarini karsilayacaksa, yine size maddi yeterliligi gosteren belgeleri vermeliler siz de bunlari mulakat gunu konsolosluga goturmelisiniz. Bu belgeler, banka hesap bilgileri, maas bordrolari ve konsolosluga hitaben yazilmis bir mektup olabilir. Konsolos, tum seyahatinizi karsilayabilecek kadar maddi yeterliliginiz oldugunu gormeli.

@crazycells Ben abd de greencard li olarak yasiyorum.Annem ziyarete gelecek.Masraflari ben karsilayacagim.Banka hesap bilgisi tek basina yeterli olur mu?Mektubun formati nasil olmali?Ve bu belgeleri Tr ye nasil ulastiracagim?Fotografini cekip yollasam olur mu?

Evet, banka hesabi yeterli olur, annenize gondereceginiz davet mektubunda butun masraflari karsilayacaginizi belirten birkac cumle olmasi yeterli olur.

Su konuda belirtildigi sekilde bir mektup yazmaniz yeterli:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/355/davet-mektubu-örnekleri/7

Belgeleri tarayip pdf haline getirin ve email ile gonderin, Turkiye'dekiler de ciktisini alip mulakata gotururler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

crazycells, "'Bildigim kadariyla Ingiltere, hem ABD hem Kanada hem de diger Avrupa ulkelerinden daha zor vize veren bir ulke... O nedenle Ingiltere vizesi oldukca olumlu durur; "" demissiniz.

Sterlinin 8 e yaklasmasinin yaninda farkli bir dusunce aklimi kurcaliyor aslinda. Olurda ingiltere vize vermez ise bu sefer abd vizesine basvuru da ingiltereden aldigim red sikinti yaratabilir mi acaba diye dusunmuyor da degilim. O yuzden hazir elimde olan schengen vizesi varken schengen ile 1-2 schengen ulkesine daha mi gitmek daha mantikli olur bilemiyorum. Dolar euro da yukseldigi icin ucak biletlerine haliyle yansiyor o yuzden schengen ulkelerinden yunan a ve prag, budapeste, viyana gibi daha uygun ucak biletli yerlerden 1-2 sine giris cikis yapmak da abd vizesi oncesi olumlu bir goruntu verir mi acaba ?

Evet, maalesef kesin olarak ise yarayacak bir formul yok elimizde; ama dediginiz kisa sureli yurtdisi seyahatleri dosyanizda illaki olumlu gorunecektir.

Dediginiz gibi ingiltere vizesi reddinden buyuk ihtimal ABD haberdar olacaktir; ama bir ulkenin red vermesi illaki ABD'nin de red verecegi anlamina gelmiyor; olumsuz etki edebilir de etmeyebilir de, maalesef bunu kestirmek guc. Sonucta ABD'nin dosyanizda bakacagi sey ABD'yi ziyaret sonrasi Turkiye'ye donup donmeyeceginiz. Siz, basvuru dosyanizdaki "pozitif" elementlerin sayisini arttirip basvurunuzu yapmalisiniz.

• kanadaya gitmeye çalışan fakat ret alan bir tanıdığım abd vizesine başvurdu ailecek vizesini aldı sonra kanadaya geçtiler bir şekilde ve şuan vatandaşlık sürecindeler. önerdiğim bir yol değil elbette sadece kanada UK avustralya ve yeni zelanda, abd ile çok yakın çalışıyor buna rağmen vize alıp almamanız çokta etkilemeyebiliyor başvuruları. abd vizesi olup ingiltereye başvuran ve ingilterenin vize vermeyip üstüne abd vizesini iptal ettiği durumlarda olabiliyor. abd den izinsiz bunu yapamayacaklarına adım gibi eminim. mutemeldir ki abd konsolosluğu ile iletişime geçip buna göre hareket edebiliyorlar.

• @dustyblue (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

abd vizesi olup ingiltereye başvuran ve ingilterenin vize vermeyip üstüne abd vizesini iptal ettiği durumlarda olabiliyor.

Ingiltere, ABD'nin verdigi ABD'ye giris vizesini iptal edemez.
    Ayni sekilde ABD, Ingiliz devletinin verdigi Ingiltere'ye giris vizesini iptal edemez.
    Hicbir devlet baska bir devletin verdigi vizeyi iptal edemez. Vizeyi ancak o vizeyi veren ulkenin ilgili kurumlari kendi "policy guidance" kurallarinca iptal edebilir. X ulkesinin vatandasina Ingiliz devleti, sana Ingiltere'ye giris vizesi vermiyorum ilaveten pasaportunda ki ABD vizesini de iptal ediyorum diyemez. Kisinin pasaportunda ABD vizesi var diye Amerikan konsolosluguyla da iletisime gecmez.

• @crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

crazycells, "'Bildigim kadariyla Ingiltere, hem ABD hem Kanada hem de diger Avrupa ulkelerinden daha zor vize veren bir ulke... O nedenle Ingiltere vizesi oldukca olumlu durur; "" demissiniz.

Evet, maalesef kesin olarak ise yarayacak bir formul yok elimizde; ama dediginiz kisa sureli yurtdisi seyahatleri dosyanizda illaki olumlu gorunecektir.

Dediginiz gibi ingiltere vizesi reddinden buyuk ihtimal ABD haberdar olacaktir; ama bir ulkenin red vermesi illaki ABD'nin de red verecegi anlamina gelmiyor; olumsuz etki edebilir de etmeyebilir de, maalesef bunu kestirmek guc. Sonucta ABD'nin dosyanizda bakacagi sey ABD'yi ziyaret sonrasi Turkiye'ye donup donmeyeceginiz. Siz, basvuru dosyanizdaki "pozitif" elementlerin sayisini arttirip basvurunuzu yapmalisiniz.

Hali hazirda schengen vizesi varken ve suresi devam ediyorken yapilan abd turist vizesi basvurusu bitmis bir schengen vizesine gore daha olumlu gozukebilir degil mi ? Bu adam kacacak olsa butun avrupa ulkelerine kacardi zaten bu sure zarfinda nasil olsa diye dusunceyi aklindan gecirebilir diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Hali hazirda schengen vizesi varken ve suresi devam ediyorken yapilan abd turist vizesi basvurusu bitmis bir schengen vizesine gore daha olumlu gozukebilir degil mi ? Bu adam kacacak olsa butun avrupa ulkelerine kacardi zaten bu sure zarfinda nasil olsa diye dusunceyi aklindan gecirebilir diye dusunuyorum.

Evet, bence de halihazirda devam eden bir vize dosyanizi biraz daha olumlu gosterir. Ama dedigim gibi butun sonucu tek bir maddeye baglamayin 🙂 genel olarak dosyanizin durumu onemli, dosyanizdaki olumlu gostergeleri arttirarak vize sansinizi arttirabilirsiniz.

@crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Evet, bence de halihazirda devam eden bir vize dosyanizi biraz daha olumlu gosterir. Ama dedigim gibi butun sonucu tek bir maddeye baglamayin 🙂 genel olarak dosyanizin durumu onemli, dosyanizdaki olumlu gostergeleri arttirarak vize sansinizi arttirabilirsiniz.

Tskler crazycells, Evraklara bakmak icin tenezzul etseler haklisiniz da bakilmayan dosyaya ne koyarsan koy bir anlami yok malesef. :))

• konuya uzaktan yakından vakıf olup olmadığım sizin sanrınız. nerede oturumun olup olmadığı değil konu, green card nedir bilmeyen nebraskalı görmüş biri olarak insanlar belki de sadece ihtiyacı olan bilgilere sahip oluyorlardır, bir de böyle yaklaşmak lazım olaylara.. tahminde bulunmuyorum google da aratarak kanada ve abd arasındaki anlaşmayı görebilirsin. gördüğün gibi abd de oturumun olması/vatandaşı olman ya da yaşıyor olman abd nin kanada ile anlaşma yapmış olduğundan habersiz olduğun gerçeğini değiştirmiyor. 13 aralık 2012 anlaşma tarihi.emin olmadığım konularda konuşmama alışkanlığına sahibim

yukarıda da söylediğim gibi okuduğum şeyi iyi hatırlıyorum söylediğimin de arkasındayım. Anlaşamadığımız nokta şu "konu zaten buydu" diyorum adamda bunu dile getirerek "benim vizemi ingiltere nasıl iptal edebilir" diye konu açmıştı diyorum. sırf bunu göstermek için eski forumu araştırdım(acaba orada mı okudum diye) mezun forum tüm datalarıyla yok olduğu için. Konuyu değiştirdiğim yok anlayacağın. Bu konuyu okuduğum dönemin 2000 sonrası olduğu göz önüne alınırsa nesi anormal onu anlamadım. bahsettiğiniz anlaşma (5 göz) istihbarat paylaşımını konu ediniyor. 10 yıllık alınan bir abd vizesinden yola çıkarsak 5 sene sonra ingiltere vizesine başvuran bu kişinin adı isim listesine girmişse(tahmini konuşuyorum) ingiltere abd ye (istihbaratı nasıl paylaşıyorlarsa) bilgi vermiş ve vizeyi iptal ettirmiş olamaz mı? bunun nesi inanılmaz geliyor onu anlamadım.(böyle bir kanun ya da yönetmelik var mı bizim vizeyi kimse iptal edemez ya da şu şartlarla iptal edebilir gibi bilemiyorum) sıradan bir vakıa için doğru olabilir dedikleriniz benim okuduğum sıra dışı durum neden imkansız geliyor. üstelik siz daha üsluplu cevap yazsanız doğrudur ben okuduğuma siz söylediğinize göre yaşamaya devam edin der geçerim tartışma çıksın diye uzatmanızı anlamıyorum.

kanada ile şu şekilde bir anlaşma yapmış abd neden diğer Anglosakson ülkelerle iş birliği kuramasın? ben bu tartışmadan bir sonuç çıkacağına inanmıyorum yarın sorup cevabı eklerim. kolay gelsin.

Kanada-ABD Göçmenlik Bilgi Paylaşımı Anlaşması’na imza attılar.
    Amaçları arasında ABD ve Kanada’ya giriş yapacak olan ziyaretçi ve göçmenlerin etkin bir şekilde kontrol edilmesi olan bu anlaşma ile her iki ülkeye de tehdit oluşturacak kişilerin, suçluların ve teröristlerin izlenmesi ve ülkeye girişlerinin engellenmesi amaçlanıyor.

Kanada ve Birleşik Devletler her iki ülkeye giriş yapacak olan kişilerin ve ilticacıların parmak izlerini, isimlerini, ülke ve doğum tarihlerini, resimlerini ve diğer bazı bilgileri birbirleriyle paylaşacak. Hatta gerektiğinde bu bilgileri Kanada’ya giriş yapmak isteyen ziyaretçilerin kendi ülkeleri ile de paylaşabilecek.

• @vermaynen (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

ben vizemi alırken ülkeleri sordu sadece. saydım 3 ülkeden sonra dur işareti yaptı. pasaportumu eline aldı vizeyi bulamadı giriş çıkış mühürlerine baktı göz ucuyla. diğer pasaporttada vizelerim var dedim sayfaları hızlıca çevirdi yine bulamadı schengenı pasaportu masanın ustune bıraktı vızen onaylandı dedı.bu arada ben vizemi aldığımda schengen biteli 2 ya da 3 ay olmuştu. almanyadan alınmıştı tüm vizelerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |