Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cengizzhan Ekim sonunda gonderdim henuz FR alamadim. Beklemedeyim malesef.

• @Selman-Tunc Hocam kurumlarin hepsinde %20 odeme kurali var diye biliyorum. Borcu yoktur yazisini alabilmeniz icin bu odemeyi yapmaniz gerekiyor. Mesajinizi dogru anladiysam sunu belirtmekte fayda var. Ayni yazi bildiginiz uzere Department of State tarafindan istenen belgeler arasinda. Kisacasi %20 yi odemeniz 2 yil kuralini dogrudan kaldirildigi anlamina gelmiyor ama gerekli belgenin isleme konulmasi icin on kosul.

• @kemalede guncelleme: NoS icin TR buyukelciligi 15 martta bana eposta ile bildirim yapmisti, DoS'a gonderdik mektubunuzu diye. Bugun ise (4 Nisan) sonunda DoS sisteminde gorundu NoS ve giris tarihi olarak da onceki belgelerimle ayni olacak sekilde 14 Mart belirtmisler. Artik herhalde bu noktada dosyam 'ready for deliberation' oluyor ve degerlendirme icin bekleyecegim ne kadar surerse artik.

• Merhabalar. Halihazırda J1 vizesi ile ABD'de bulunurken J1 Waiver yaptırırsak yasal statümüz sona mı eriyor yoksa DS-2019'da yer alan sürenin sonuna kadar ülkede bulunma hakkımız devam ediyor mu?

• @annelida Ds2019'da belirtilen süreye kadar devam eder, o sürede statü değişikliği yapmanız ya da bitiminde ülkeyi terk etmeniz beklenir.

• @nimble merhaba. DOS'tan Favorable Recommendation aldim ve gecerli vize tarihlerim arasinda ABD'den Turkiye'ye gidip geri donecegim. Bunun bir mahsuru var mi ya da yapmam gereken bir sey? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

• @the_terminal eğer basılı vizeniz hala geçerliyse sadece bulunduğunuz üniversite/okuldan DS-2019 imzalatmanız yeterli, FR veya waiver almak vize kullanmaya engel değil. Yenileme ve uzatma kısmında engel sadece.

• cok sag olun.

• Approval of the case notice USCIS’in sayfasina 9 Nisan’da dustu. Artik bizzat kendisini bekleyecegim.

@flykkslr, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Temmuz 27’den sonra bugun, mart 21’de Department of State’ten “Notification of Recommendation Sent” maili aldim. Sanirim USCIS’ten gelecek formlari bekleyegim artik.

• Herkese merhaba,
    foruma yeni üye oldum. izninizle bilgi ve tecrübelerinize dayanarak bende birkaç şey sormak istiyorum.
    Duke uni beyin cerrahi departmanında araştırmacı olarak TUBİTAK bursu ile amerika ya 1 yıllığına ailemle beraber geldim. yaklaşık 6 aydır burdayım. bi aksilik olmazsa eylül ayında türkiye ye döneceğiz inş. ancak şuan içinde bulunduğum araştırma grubu ile çalışmalar seneye de devam edecek ve 2025 senesi içerisinde 3-4 ay daha tekrar amerika ya gelmem gerekecek. j1 vizesi 2 yıl kuralını kaldırmak istiyorum. belli başlı adımları tamamladım ancak şuan hali. hazırda Tubitak bursiyeriyim ve burs almaya devam ediyorum. türkiye tarafı borcu yoktur yazısı için Tubitak a sorduğu zaman nasıl bir yol izlemek gerekir bu şartlar altında bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.herkese iyi bayramlar bu arada

• @asapay Tekrar J1 vizesi almak icin bu kurali kaldirmaniza gerek yok diye biliyorum. Eger kaldirmak istiyorsaniz, Tubitak bursunuzu iptal ettirip bir kismini odemis olmaniz gerekiyor ki Tubitak tarafindan borcu yoktur yazisi gelebilsin.

• hocam ama 2 yıl içerisinde j1 statüsünde amerikaya giriş yapılamıyor diye biliyorum ama

• @asapay yanlış yönlendirmek istemem ama ben toplam 5 yıl içerisinde 3 defa J1 vizesi ile abd'ye giriş yaptım. Ben MEB burslusuydum. Ama TUBITAK icin bisi diyemem.

• @asapay Tekrar J1 vizesi alarak giris yapabilirsiniz, sadece farkli vize statusune gecmek isterseniz 2 yil kurali sorun olusturur. Farkli vizeden kasitlari da gocmen statusu olan vize turleri (H1B, Greencard gibi).

• çok teşekkür ederim.peki Tubitak bursum devam ederken 2 yıl kuralını kaldırma şansım olabilir mi.çunku daha 6 ay daha burdayım ve burs almaya devam edeceğim burdayken başvuru yapmayı düşünüyorum.bu süreci başlattıktan sonra türkiyeye gitmemizde bir sakınca oluyor mu.bilgisi olan var mı.

• MEB, NOS icin on kosul olarak istenen borcun %20'lik kisminin odenmesi kanununda yeni duzenleme yapmak icin kanun degisikligi talebinde bulunmus.

Yeni duzenleme ile borcun tamaminin odenmesi sarti getirilmek isteniyor. Cogu arkadasimiz icin malesef kabul edilmesi zor bir degisiklik, umarim talepleri reddedilir.

b95d7252-cbf8-4997-b365-7aa7863edd32-image.png

• Arkadaşlar/hocalarım merhaba,
    Bir konu hakkında acil yardımınıza ihtiyacım var. Bu Temmuz ayında ABD’ye gitmek üzere doktora sonrası araştırmacı olarak ds2019 almıştım. Sonrasında ise birkaç doktora programına başvurdum ve birinden kabul aldım. Burslu bir program olduğu için benim durumumda J1’dan daha mantıklı.
    Cevabını aradığım soru şu: F1 vizesine başvururken, halihazırda elimde bir DS2019 olduğu için bir problem yaşar mıyım? (2 year bar gibi) Yoksa henüz vize almadığım için bu durum bir sorun teşkil etmez mi?
    Not: Bu arada 2021’den beri forum üyesiyim ancak mail adresimi kurtaramadığım için yeniden kayıt olmak durumunda kaldım. Umarım sorumu yanlış başlıkta sormadım. Anlayışınız için çok teşekkür ederim.

• @Cogito hocam Amerika'ya giriş yapmadıkça DS2019 formu almanızda bir sorun olmaz. Sizin kabul belgenizle F1'na başvuru yapmanız gerekiyor. F1 vizesini almak J1 almaktan daha zor. Siz hali hazırda doktorayı bitirmişsiniz. İkinci bir doktora yapacaksınız. Bunu vize görevlisi farklı anlayabilir. İster burslu olun ister olmayın 2 yıl kuralı olacak eğer j1 ile gelirseniz. Bursunuz yoksa kuralı kaldırmak kolay. Ben sizin yerinize olsam şartlarınız uygunsa gelip statü değişikliği ile F1 alırdım. Sonra onu da vizeye dönüştürmek da zahmetli olabiliyor ama diğeri sanki biraz daha riskli geldi bana.

• @ozenrame Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Haklısınız, bu endişe benim de aklımda. DS2019’u personal funds göstererek aldım yani aslında elim J1 noktasında da ne kadar güçlü bilmiyorum. Daha önce Tübitak’la doktora sırası araştırma yapmıştım ABD’de (humanities); aynı şekilde Almanya’da bir süre araştırmacı olarak bulundum. Bunlar F1 almak noktasında birer engel midir?
    J1 ile gitsem bile endişem Ağustos ayında başlayacak program için waiver yetişmez gibi görünüyor. Kabul aldığım PhD programı THE100 içinde ve tam burslu. Görüşlerinizi esirgemeyiniz. @crazycells konuya buradan mı devam etmeliyim? Saygılarımla.

• DOS Favorable Recommendation'a dair email attı ama case numbera henüz ulaşamadım, onu eve mi gönderiyorlar; bundan sonraki süreç nasıl devam ediyor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

140

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.9k

| | | |