Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba Arkadaslar,

Bu konuyu Amerika'dan Turkiye'yi ya da Turkiye'den ABD'yi arayacaklar icin kaynak olsun diye olusturmak istedim...

Gunumuzde internet artik her yerde... Eger iletisim kuracak iki tarafta da internet ve akilli telefon varsa, en ucuz yol akilli telefonlardaki facebook messenger, whatsapp, tango, viber, facetime, skype , google voice gibi application'lar yoluyla karsi tarafi aramak olur...Bu tur konusmalar icin bir ucret odemeniz gerekmeyecek...

Eger iki tarafta internet varsa ama telefon yoksa, o durumda bilgisayara indirme gerektirmeyen; https://www.faceflow.com/ , facebook gibi siteler uzerinden konusabilirsiniz, yahut skype gibi programlar uzerinden de konusmaniz mumkun... Bu tur yollarda da ucret odemeniz gerekmeyecek.

Bazen aramaniz gereken bir cep telefonu numarasi ya da sabit bir numara olabilir. Bugune kadar benim en cok kullandigim yontem "skype" hesabima kredi yukleyip bu numaralari aramak oldu...

Bu aramalarin ucreti;

• eger Turkiye'yi ariyorsaniz baglanti ucreti olan 8.9 cent + daha sonra sabit numaralar icin dakikasi
      3.7 cent yahut cep telefonlari icin dakikasi 15 cent
    • eger ABD'yi ariyorsaniz, baglanti ucreti olan 4.9 cent + daha sonra sabit numaralar veya cep telefonlari icin dakikasi 2.3 cent
      seklinde hesaplaniyor...

Eger sizlerin de kullandigi yontemler varsa, mumkunse hangi yonde ne kadar ucretle kac dakika konusabileceginizi de ekleyebilirseniz iyi olur...

• Arkadaslar merhaba. internet bazen istedigimiz kalite ve hizda isimizi goremiyebiliyor. banka,turktelekom, igdas, turkcell gibi kurumlarla direk konusmak gerekebiliyor. Ben bu ihtiyacimi bir arkadasimin tavsiyesi ile dunyatravel.com uzerinden karsiladim. web sitesinden kayit olup hesabiniza amerikada kullandiginiz birden fazla numarayi tanimlayabiliyorsunuz. Hesabiniza 10 usd yada daha fazla bir yukleme yaptiktan sonra hesabinizda kayitli bir numaradan websitesinin hizmet numaralarindan birini aradiginiz zaman sistem size once kalan bakiyenizi soyluyor ve sonrasinda aramak istediginiz numarayi basina +90 koymadan 0212 yada 0532 gibi normal TRden arar gibi ariyorsunuz. hesapla ilgili bir sikinti olmustu call center hic bekletmeden cevap verdi ve isimi cozdu. bence uygun fiyatli ve yuksek kaliteli bir hizmet. tavsiye ederim. (not: hicbir bir maddi cikarim yada ortakligim yok, sadece memnun kaldigim bir hizmeti sizlerle paylasmak istedim hepsi bu)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben Türkiye'deki sabit ve cep telefonlarını aramak için Google Hangouts kullanıyorum. Hem Skype'a göre biraz daha ucuz hem de ses kalitesi daha yüksek. Ayrıca Skype üzerinden bir türlü cep telefonu numaramı kayıt edememiştim, Hangouts'ta kendi numaramı kolayca girebildim. Bu sayede Türkiye'deki bir numarayı aradığım zaman karşı taraf yabancı bir numara veya gizli numara yerine benim kendi telefon numaramı görmüş oluyor.

• türkiye'deki hattınızı açık ve güncel tutuyor musunuz? ben gelirken kontürlüye çevirmeyi düşünüyorum.

• @damladav Ben de öyle düşünüp, yakın zamanda faturasıza çevirmiştim. 🙂

• Data ve görüşmesi sınırsız olanlarda türkiyeyi arayamıyor muyuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow benim kullandigim cep telefonu plani: t mobile one plus, bununla turkiye'yi bedava arayamiyorum, ama interneti yani datayi kullanip app'lerden yararlanabilirsiniz tabii...

Ayrica plana gore degisiyor olabilir, eminim ekstra ucret karsiliginda boyle bir sey de mumkundur, ama ustune para verecek kadar elzem bir gereksinim oldugunu dusunmuyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Benim hattım (Xfinity Mobile) ile Türkiye'yi aramanın dakikası 20 cent. Çok nadir de olsa kullanıyorum.

• Bende t-mobile one plus kullanıyorum. Aylık 10 dolar karsılığı sabıt numaraları sınırsız arıyorum. Cep ararsam extra 20 cent dakıkası (acil durumda kullanıyorum) hattımı yurtdısına actırdım bu durumda turkıyede ınternetı sınırsız extra ucret odemeden kullanabılıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sedef aynen dediginiz gibi, dunyanin her ulkesinde internet erisiminiz oluyor T-mobile ile, ki zaten app'lerden dolayi internet yetiyor cogunlukla...

Biz, gerek duymadigimiz icin o bahsettiginiz ek paketi eklemedik plana, ama dediginiz gibi bunu da yapmak mumkun.

• Telefon numaralari ve yurtdisindan aramaya dair ek bilgi

Yurtdisindaki birilerine Turkiye telefon numaralarini verirken mumkunse, ulke kodu olan "90"in basina "+" isareti koymak iyi olur. Eger "+" isareti konulamiyorsa "90" ile baslayacak sekilde yazmalisiniz.

Ote yandan, telefon rehberinizdeki tum Turkiye numaralarini +90 ile baslayacak sekilde duzeltirseniz, siz US'teyken veya baska bir ulkedeyken Turkiye telefon numaralarini sorunsuz arayabilirsiniz.

Detay:

Turkiye'nin ulke kodu "90"
    Turkiye'den bir telefon numarasini yazarken, ornegin (312) 447-0660 numarasini, baska ulkelerden arayacaklar icin soyle belirtiyoruz:
    +90-312-4470660

Turkiye'nin ulke kodunun basina konulan "+" isareti, arayacak kisiye su mesaji vermek icin yaziliyor "oncelikle, arama yapacagin ulkeden cikis kodunu tusla, ardindan ulke kodu, alan kodu ve telefon numarasini tusla"

"+" yerine tuslanacak olan rakamlar, telefon sistemine, yapilacak olan cagrinin uluslararasi oldugunu belirtiyor ve cagri ulkeden cikis icin yonlendiriliyor.

Tahmin edeceginiz uzere, Turkiye icin ulkeden cikis kodu "00".

Ulkelerin farkli "ulkeden cikis" kodlari mevcut. Ornegin US'ten, baska bir ulkeyi arayacaksaniz oncelikle "011" tuslamalisiniz. Ayni sekilde Rusya'dan cikis icin "810" tuslaniyor. Almanya'dan baska ulke aramak icin de once "00" tuslaniyor. Bu uc ulkeden, sizi kartvizitinizde yazan +90-312-4470660 numaranizdan arayacak kisiler su tuslamalari yapacaklar:
    US: 01190-312-4470660
    RU: 81090-312-4470660
    DE: 0090-312-4470660

"+" isareti ile hatirlatilan bu rakamlari kisaca, isyerinizdeki masa telefonunuzdan dis arama yapmak icin tusladiginiz koda benzetebiliriz. Once dis hat kodunu girmezseniz sirketinizdeki santral aramanin sirket disina cikacagini ayirdedemez. Her sirketin dis hat alma kodu da farkli olabilir (aynen ulkelerde oldugu gibi).

Sonuc olarak, Turkiye'deki bir telefon numarasini, baska bir ulkeden arayacak olan kisiye su sekilde vermek gerekir: +90-312-4470660
    Numaranin basina, "ulke cikis kodu kullanilmali" (bu uluslararasi bir arama olacak) hatirlatmasi icin "+" isareti yazilamiyorsa da dogrudan ulke koduyla baslamak gerekir : 90-312-4470660

Eminim konsolsoluklar veya tum dunyaya hizmet veren KCC gibi organizasyonlar hataya dusmeyeceklerdir ancak US 'te yasayan bir sade vatandasa telefon numaranizi 0090-312-4470660 seklinde verirseniz hem kafasi karisabilir hem de basina bir de 011 eklerse size ulasamaz 😀

Not: Mobil aramalarda, telefonunuzda "+" isaretini tuslayabilirsiniz ve bulundugunuz ulkenin cikis kodunu bilmenize gerek kalmaz (mobil cagri sistemi "+" gordugunde ne yapacagini biliyor). US tasinmadan once, telefon rehberinizdeki tum Turkiye numaralarini +90 ile baslayacak sekilde duzeltirseniz, hem US'teyken hem de baska bir ulkeden sorun yasamadan Turkiye'yi arayabilirsiniz.

• ABD'deTurkiye SIM kartinizi takip masrafli arama yapmak yerine (ozellikle banka vb kurumlarin cagri merkezlerini aramaniz gerekiyorsa) Turk Telekom'un "wirofon"unu kullanmayi deneyebilirsiniz. Wirofon skype gibi bir uygulama, asil onemli ozelligi ise dunyanin her yerinden internete bagliyken Turkiye'yi aradiginizda Turkiye'deki ev telefonunuzun dakikalarinin kullanilmasi. Turkiye'de evden ilgili bankayi ariyormussunuz gibi ucretlendiriliyor. Hatta hatirladigim kadariyla CallerID kullanilan ev telefonu olarak dahi gosterilebiliyor.

Siz ABD'ye tasinirken ev telefonunuzu kapattirdiysaniz da bir yakininizin ev telefonunu kullanabilirsiniz. Detaylar surada:

https://www.wirofon.com/destek

WIROFON

Nedir?
    Wirofon, tüm operatör müşterilerinin kullanabildiği anlık mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Wirofon üzerinden diğer tüm Wirofon’u olan kullanıcılara ücretsiz mesajlaşma sesle ve görüntülü arama yapma hakkına sahip olunur. Türk Telekom ev telefonu olan aboneler de Wirofon uygulamasına ev telefonu bilgilerini ekleyerek, Wirofon’u olmayan kullanıcıları arayabilirler. Bu arama esnasında da ev telefonları tarifelerindeki dakikalardan düşülür. Bu sayede kullanıcılar ev telefonlarındaki dakikaları cep telefonlarındaki mobil uygulamadan kullanabilirler.

Wirofon’dan kimler yararlanabilir?
    Wirofon uygulaması, iOS, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerden kullanılabilir.

Wirofon üzerinden ev telefonu dakikalarını kullanarak arama yapmak isteyen aboneler de, uygulama içerisinden ev telefonu hesabım menüsü ile dakikalarını kullanacakları ev telefonunu ekleyerek yararlanabilirler

Bir ev telefonu hattı üzerine en fazla 5 Wirofon kullanıcısı yaratılabilir.

Türk Telekom ev telefonum yok, yakınımın ev telefonu dakikalarını kullanabilir miyim?
    Evet, uygulama üzerinden yakınınızın ev telefonu bilgisini ekleyebilirisiniz. Yakınınızın onay vermesi dâhilinde de ev telefonu dakikalarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wirofon servisi ücretli midir?
    Wirofon’a abonelik ve kayıt olmak için hiç bir ücret yoktur. Herhangi bir taahhüt alınmaz.

Wirofon ile yapacağınız tüm görüşmeler ev telefonu tarifeniz üzerinden ücretlendirilir.

• Turkcell bip uygulamasi ile ucretsiz kendi numaranizdan arayabiliyorsunuz. 1GB sinirli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

hangi program olduğu önemli değil yani hepsi internet üzerinden yapılıyor. Aşağıdaki link yer alan yerlerde wifi var mı varsa nasıl çekiyor bilemiyorum ama isterseniz yakın olanlar varsa gidip deneyebilir

• Test etmedim ama soyle bir yontem anlatti arkadasim ; iphone daki wi-fi calling ozelligi aktif hale getiriliyor. Sonra telefonu ucak moduna aliyorsunuz. Wi-fi ozelligini manuel acarak bir aga baglaniyorsunuz. Sonra da ag uzerinden gorusme yapiliyor . Burada data yada tel hatti kullanilmadigi icin yansimiyor dedi ama test etme durumum olmadi henuz.

• Yasaklı

@cnpist Turkiye-Amerika arasi iletisim yollari (Telefon, internet vs.) içinde söyledi:

Test etmedim ama soyle bir yontem anlatti arkadasim ; iphone daki wi-fi calling ozelligi aktif hale getiriliyor. Sonra telefonu ucak moduna aliyorsunuz. Wi-fi ozelligini manuel acarak bir aga baglaniyorsunuz. Sonra da ag uzerinden gorusme yapiliyor . Burada data yada tel hatti kullanilmadigi icin yansimiyor dedi ama test etme durumum olmadi henuz.

ücretlendirme vs olmuyor mu?

• @sinem test etmedigim icin yorum yapamayacagim ama sonucta gorusme internet uzerinden oluyor . Mantiken ucretlendirme olmamasi gerekir diye tahmin yurutuyorum.

• Yasaklı

@cnpist teşekkürler .:)

• ⭐⭐⭐

@cnpist Turkiye-Amerika arasi iletisim yollari (Telefon, internet vs.) içinde söyledi:

Test etmedim ama soyle bir yontem anlatti arkadasim ; iphone daki wi-fi calling ozelligi aktif hale getiriliyor. Sonra telefonu ucak moduna aliyorsunuz. Wi-fi ozelligini manuel acarak bir aga baglaniyorsunuz. Sonra da ag uzerinden gorusme yapiliyor . Burada data yada tel hatti kullanilmadigi icin yansimiyor dedi ama test etme durumum olmadi henuz.

1 seneden fazladir bu yontem ile Turkiye'den getirdigim Vodafone hattini fazla kullanmadigim bir iPhone cihazinda takili birakiyorum ve calisiyor. Sistem sizi Turkiye'de gibi degerlendiriyor.

• Türkiye'de Vodafone Red abonesiyim ☺️ Redlilere özel 23 ülke ile görüşmeler mevcut paketimdeki dakikalardan düşüyor. 23 ülke arasında Abd var. Henüz Abd deneyimim olmadığı için o tarafı ilerde test edip yorumlayabilirim.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 51
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |