Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@TOK şimdiden hayırlı uçuşlar

• @Cevdet51 yok aslında bende alamadım. Paket vardı fakat benim telefon e-sim desteklemiyordu malesef.

• @Cevdet51 iş dolaylısıyla o kadar kısa süre kaldık ki hocam ne banka açabildik ne sim alabildik, ben im ssn ve kart arkadaşa gitmiş siz de 2. Girişte sorun olmadığını yazmışsınız kart olamasına rağmen, ama şu dikkatimi çekti abd de dem çokarlen herhangi bir damga vs basılmamış benim pasaporta sadece girdiğimdeki 1 yıllık olan basılmış sizde de öyle miydi acaba?

• @anlcn abd çıkışta herhangi bir damga basmıyor diye biliyorum benim j1 çıkışıma basmamışlardı. İnternetten I-94 internet sayfasından (https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/history-search) çıkışınızın yapıldığını görebilirsiniz. Ayrıca ilk girişte pasaportunuza vurulan damga basıldığı tarihten 1 yıl itibariyle greencard görevini görüyor zaten. Yeter ki o damganız olsun.

• @Hope-Breaker teşekürler hocam sağolun, kart elimde değil sanki çıkmamış gibiyiz damga yok diye panikledim bi an

• @anlcn içinizi ferah tutun 🙂

• Arkadaşlar merhaba,

15/02/2024 Tarihinde asil talihli olan eşim ile beraber İstanbul'dan direkt uçuş ile New York JFK Havalimanı Terminal 1'den ilk girişi yaptık. (Havalimanı çok büyük ve 8 adet terminal var)

Uçaktan indikten sonra diğer ülke vatandaşları ile aynı pasaport kontrol sırasına girdik. Sıra bize geldiğinde pasaportlarımızı ve sarı zarflarımızı görevli memura verdik. Fiziki evrakları sistemden kontrol ettikten sonra greencard ve ssn teslim adreslerimizi değiştirip değiştirmeyeceğimi sordu. Biz değiştireceğimizi söylerek yeni adresimizi belirttik. Bunun dışında herhangi bir soru sormadı ve ''Welcome to US'' diyerek giriş mührünü pasaportlarımıza bastı. Üzerimizdeki nakit miktarını da sormadı. (Bizde 10K üzeri nakit vardı)

Havalimanından çıktıktan sonra taksi tutarak $80 karşılığında Manhattan'a gidip rezervasyon yaptırdığımız otele giriş yaptık.

2 gün gezdikten sonra tekrar aynı havalimanından ülkeye döndük. (Yakın zamanda işimi ayarladıktan sonra tekrar gideceğim).

Bazı önemli noktaları belirtmek istiyorum;

*Sarı zarflarınız kesinlikle kabin bagajınızda olsun. Türkiye'den çıkış sırasında da kontrol ediliyor.
    *İstanbul havalimanından Amerika uçuşları için sadece THY'nin J kodlu bölümünden işlem yapılıyor.
    *TR'de pasaport kontrol sırasına girmeden yurtdışı çıkış pullarını mutlaka alın.
    *ABD'ye giderken yanınızda powerbank bulunsun ve ABD elektrik sistemine uygun dönüştürücü uç alın.
    *Telefon hattınız Turkcell ise mutlaka yeni hat alın :)) Ben hattımı açtırmama rağmen kullanamadım.
    *New York'ta caddelerde dahil olmak üzere birçok noktada ücretsiz wifi hizmeti var ki bu benim çok işime yaradı.
    *Alışverişlerimi TR kredi kartı ile yaptım. (Mastercard)
    *Ve en önemlisi İngilizce bilmiyorsanız ve sizi karşılayacak birisi yok ise işiniz gerçekten zor demektir. Bu durumu ile gözönüne alarak programınızı yapın.

Şimdiden bol şanslar 🙂 Sormak istediğiniz birşey varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

• @Movistar74 hayırlu uğurlu olsun hocam inşallah sürecleeiniz istediğiniz ve gönlünüzce ilerler

• ⭐⭐⭐

@Movistar74 hayırlı olsun kolay bir giriş atlatmışsınız gibi. Verdiğiniz notlar arasında sadece daha sonra gelecek arkadaşlara yanlış bilgi olmaması açısından ekleme yapayım harç pulu almanıza gerek yok göçmen vize ile gittiğiniz için ama bazı memurlar bunu bilmediği için sorun çıkartmaya çalışıyor açıklayınca durumu onlarda öğreniyor tabii bazıları inatçı çıkabiliyor orada bunu anlatmakla uğraşıp kendinizi strese sokma riskini almak istemezseniz o ayrı

• @Emre-Kurtulmuş harç pulu muhabbetini bilmiyordum yani çıkarken almamız gerektiğini biliyıedum bu konuda tartışma yaşamakla uğraşan biri değilim ama son dakika golü atmak ile ugrasabilirim eğer ki uğraşmak istersem nasıl bir açiklama doğru olur?

• @symbi0te https://www.mfa.gov.tr/yurtdisina-cikis-harci.tr.mfa

Yukarıdaki resmî linkte belirtildiği üzere yurtdışında oturma izni bulunan T.C vatandaşları Türkiye'den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harç ödemeden çıkış yapabiliyor.

Vizenin sağ üstünde “immigrant visa” yazıyor ve buna istinaden yurtdışı çıkış harcı ödemeyebilirsiniz. Bazı memurlar bunu da kabul etmeyerek fiziksel oturum kartını ısrarla talep edebiliyor ama hali hazırda bu vize oturma iznine denk gelmekte.

Tercih sizin, son bir defa daha ödeyerek çıkış yapabilirsiniz veya bu bilgileri vererek üst yöneticisine danışmasını isteyebilirsiniz.

• @Movistar74 enflasyon bu iste, ben 20 sene once gitmistim, taxi flat fare 35 dolar idi. Enflasyon iste .. 🙂

• Yurtdışı çıkış pulu elinde greencard olması durumunda ödenmiyor dedi görevli memur. Ama 150 TL için de değmez tartışmaya ve gerginlik yaşamaya 🙂

• @symbi0te çok teşekkür ederim 🙏 darısı başınıza 🙏

• @cnpist 20 yılda 2 katını biraz geçmiş. Birde TR ye bakın :))

• @symbi0te fiziki greencard elinizde olduğu sürece hiç sorun yok. Ben uğraşmak istemediğim ve tekrar sıranın sonuna girmek istemediğim için aldım. Fiyatı da çok afaki değil diye.

• @Emre-Kurtulmuş çok teşekkür ederim 🙏

• @Movistar74 aslında konunun parası değil de olayın saçmalığına tepki olduğunu düşünüyorum. Zira amerikaya taşınacak bir kişi için 150 lira hiçbir şey ama bu alınan vergi o kadar akıllara ziyan bir vergi ki 5 lira dahi olsa vermek istemem.

• @Hope-Breaker o açıdan bakınca çok haklısınız. Ama insan bazen ''lanet olsun ya'' diye başlayan bir düşünceye kapılınca çok önemsemiyor benim gibi 😀

• @Movistar74 Hayırlı olsun.
    Bir sorum olacak 10k üzeri nakit getirirsek ve beyan edersek ne kadar vergi öderiz. Para transfer ücretlerine kıyasla daha az olur mu? Wise uygulaması %1.06 komisyon alıyor mesela. Veya vergi ödenir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

56

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |