Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@baranpeltek_ bu konuyu daha önce de sanırım sizinle konuşmuştuk.

sahip olduğunuz vizeyi / kartı bu şekilde kullanamazsınız. biliyorsunuz ki bu hak size abd'de yaşamanız için verildi.
    elinizde olmayan sebeplerden dolayı (eğitim, sağlık, iş, ailevi durumlar vb) eğer uzun süre abd dışında kalmak zorundaysanız, yapmanız gereken re-entry permit almak ki zaten siz de biliyorsunuz. avukatın da bundan başka bir tavsiye verebileceğini zannetmiyorum ki zaten başka bir yolu da yok.

farklı havalimanlarından giriş yapmaya çalışmanız da fayda etmez çünkü cbp aynı sistemi kullanır ve giriş çıkışlarınızı o sistem üzerinden kontrol eder.
    eğer imkanınız varsa re-entry permit alın, yoksa da sonraki abd girişlerinde cbp'nin sizi bir mahkemeye sevketme olasılığı yüksek, bunu unutmayın.
    bu hiçbir zaman da olmayabilir ama; bu olasılıkla giriş çıkış yapmayı denemek ne kadar doğru bilemiyorum.

bol şans.

• @gucarslan cevabiniz icin tesekkurler. Evet bende reentry permit almaya karar verdim. diger sorularimi ilgili bölümde soracagim. Iyi gunler

• @arnblt teşekkür ederim cevabınız için

• Arkadaslar selam,

Baslik icin tesekkurler. Yorumlari okudum ancak benzer durumla karsilasani bulamadim. Ben Amerika'ya 2 Eylul 2023 tarihinde ilk kez giris yaptim. 10 gun kaldiktan sonra is durumlarim dolayisiyla ayrildim. Giris yaparken giristeki memurla gorustum ve pasaportuma basilan damganin bana yerlesmek icin 1 sene hak tanidigini, eger 1 sene sonunda yerleseceksem 6 ayda bir giris cikis yapmam gerekmedigini ancak bu surecin sonunda da tekrar geldigimde yerlesmis olmam gerektigini ifade etti. Amerika'dan dondukten sonra Greencard'imin gelmesini beklerken bana bir notification letter gonderildi ve bu letter'da bir biyometrik randevusu icin Amerika'ya tekrar giris yapmak zorunda oldugum yapmadigim takdirde de Greencard'imin iptal edilecegi yazili. Duruma istinaden, 1 Kasim Carsamba gunu tekrar Amerika'ya gidiyorum biyometrik randevusu vermek icin. Ben Amerika'ya tekrar girmis olacagim ve pasaportumdaki damganin bana yerlesmek icin tanimis oldugu 1 sene sure bu biyometrik randevusu girisinden etkilenir mi merak ediyorum. Tesekkur ederim.

• @Tugce-0, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arkadaslar selam,

Baslik icin tesekkurler. Yorumlari okudum ancak benzer durumla karsilasani bulamadim. Ben Amerika'ya 2 Eylul 2023 tarihinde ilk kez giris yaptim. 10 gun kaldiktan sonra is durumlarim dolayisiyla ayrildim. Giris yaparken giristeki memurla gorustum ve pasaportuma basilan damganin bana yerlesmek icin 1 sene hak tanidigini, eger 1 sene sonunda yerleseceksem 6 ayda bir giris cikis yapmam gerekmedigini ancak bu surecin sonunda da tekrar geldigimde yerlesmis olmam gerektigini ifade etti. Amerika'dan dondukten sonra Greencard'imin gelmesini beklerken bana bir notification letter gonderildi ve bu letter'da bir biyometrik randevusu icin Amerika'ya tekrar giris yapmak zorunda oldugum yapmadigim takdirde de Greencard'imin iptal edilecegi yazili. Duruma istinaden, 1 Kasim Carsamba gunu tekrar Amerika'ya gidiyorum biyometrik randevusu vermek icin. Ben Amerika'ya tekrar girmis olacagim ve pasaportumdaki damganin bana yerlesmek icin tanimis oldugu 1 sene sure bu biyometrik randevusu girisinden etkilenir mi merak ediyorum. Tesekkur ederim.

Etkilenmez. O bir yıl içerisinde istediğiniz kadar giriş-cikis yapabilirsiniz.

• @Tugce-0 Tuğçe merhaba. Ben de aynı şekilde 2 hafta sonra ABD ye ilk girişimi yapıp 14 gün kaldıktan sonra iş dolayısı ile Türkiye’ye geri döneceğim. Bu süreçte kartım elime ulaşmaz diyerek arkadaşımdan bana postalamasını söylemiştim. Fakat biyometrik randevusunu ilk defa duyuyorum. Hepimizin yapması gereken bir şey mi ve bunu yapmak için ne kadar süre abd de kalmak gerek ilk girişte. Çünkü benim bir süre maddi manevi olarak da yakın bir tarihte tekrar giriş yapma gibi bir şansım bulunmayacak gibi

• ⭐⭐

@pinkycsm, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Tugce-0 Tuğçe merhaba. Ben de aynı şekilde 2 hafta sonra ABD ye ilk girişimi yapıp 14 gün kaldıktan sonra iş dolayısı ile Türkiye’ye geri döneceğim. Bu süreçte kartım elime ulaşmaz diyerek arkadaşımdan bana postalamasını söylemiştim. Fakat biyometrik randevusunu ilk defa duyuyorum. Hepimizin yapması gereken bir şey mi ve bunu yapmak için ne kadar süre abd de kalmak gerek ilk girişte. Çünkü benim bir süre maddi manevi olarak da yakın bir tarihte tekrar giriş yapma gibi bir şansım bulunmayacak gibi

İmzanızdaki CN açıkça yazmayın. Son iki veya üç hanesini XXX şeklinde gizlemenizi öneririm.

• ⭐⭐

@pinkycsm Merhaba, biyometrik randevusu herkes icin talep edilmiyor. Her ne kadar konsolsoluklarda bu verileri saglamis olsak da, bazen bir takim veriler hasarli ya da yeterli olmuyor bu nedenle parmak izi, fotograf vs. gibi biyometrik veriler randevu ile tekrar isteniyor, nadir olan bir durum ama dusuk ihtimal olsa da olabilecek bir durum, bunu bilmenizizn ya da kontrol etmenizin de bir yontemi yok maalesef, bilginize.

• herkese merhaba - daha önce benzer bir soru sorulduysa kusura bakmayın.

2024 talihlisiyim - dubai'de yaşıyorum ve mülakata burada gireceğim ve her şey yolunda giderse mülakat mart/nisan 2024 gibi olacak.
    sonrasında temmuz-ağustos ayında 2 aylığına amerikaya gelmeyi planlıyorum - bu süre boyunca hem kartı alacağım hem de eyaletleri ve iş ortamlarını araştıracağım - muhtemelen iş görüşmeleri de yapacağım.

2 ay sonra, yani Eylül 2024'de yaşadığım yere (dubai) ye dönüş yapıp, eylül 2025'e kadar her 5 ayda 1 amerikaya gitmeyi düşünüyorum - 2025 eylül'de de ise tamamen taşınacağım (buna göre birikim yapıyorum)

sorum şu olacak: her 5 ayda bir amerika ve dubai arasında giriş yaparken, pasaport memurlarına nasıl bir bilgi vermek lazım? bana nerede kalıyorsun, işin var mı vs dediğinde iş aradığımı, airbnb de vs kalacağımı mı söylemek gerekiyor yoksa başka cevaplar mı vermek lazım?

• @Kerem-Turgut, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

herkese merhaba - daha önce benzer bir soru sorulduysa kusura bakmayın.

2024 talihlisiyim - dubai'de yaşıyorum ve mülakata burada gireceğim ve her şey yolunda giderse mülakat mart/nisan 2024 gibi olacak.
    sonrasında temmuz-ağustos ayında 2 aylığına amerikaya gelmeyi planlıyorum - bu süre boyunca hem kartı alacağım hem de eyaletleri ve iş ortamlarını araştıracağım - muhtemelen iş görüşmeleri de yapacağım.

2 ay sonra, yani Eylül 2024'de yaşadığım yere (dubai) ye dönüş yapıp, eylül 2025'e kadar her 5 ayda 1 amerikaya gitmeyi düşünüyorum - 2025 eylül'de de ise tamamen taşınacağım (buna göre birikim yapıyorum)

sorum şu olacak: her 5 ayda bir amerika ve dubai arasında giriş yaparken, pasaport memurlarına nasıl bir bilgi vermek lazım? bana nerede kalıyorsun, işin var mı vs dediğinde iş aradığımı, airbnb de vs kalacağımı mı söylemek gerekiyor yoksa başka cevaplar mı vermek lazım?

İlk 1-1.5 yıl 6 aydan fazla Amerika dışında kalmadığınız sürece sorun olmaz. Taşınma sürecim devam ediyo dersiniz sorarlarsa.

• Merhaba, sizinle Washington DC Dulles (IAD) havalimanından ikinci giriş sorunlu tecrübemi paylaşacağım.
    DV2023 kazananıyım, ilk girişimi Nisan 2023’te LA üzerinden ailem ile birlikte sorunsuz şekilde yaptım, yaklaşık 1 ay kaldıktan sonra Türkiye’ye eşim ile döndük. Oğlum orada kaldı, zaten öğrenci idi orada. Green Card ve SSN elimde.
    Daha sonra 6 ay dolmadan yanımda 10,000usd ve ilave olarak küçük miktarlarda Euro, TL olmak üzere ile Ekim aynında DC’ye Mısır’dan uçtum. Bu sadece 10 gün kalmak üzere planladığım bir toplantı uçuşu idi.
    Pasaport kontrolü sırasında gergin anlar yaşadım, pasaport görevlisi neden hala gelmediğimi ciddi bir şekilde sorguladı ve neden Mısır’dan geldiğimi ve pek çok başka sorularda sordu. Bende stres ile Mısır’da iş yaptığımı söyleyince iyice sertleşti ve yanımda ne kadar nakit olduğunu sordu. Bende 10K usd dedim. Başka varmı dedi, bende transit uçuşum için küçük miktarda Euro ve TL var dedim. O zaman 10,000 üstü dedi. Sonra bana 3 dakika sert bir şekilde yerleşmem gerektiğini defalarca hatırlattı ve anladığımı defalarca teyit ettirdi. Bende yeni kazanan olduğumu ve hayatımı organize etmeye çalıştığımı ve en koşa sürede yerleşeceğimi anlattım. Açıkçası çok tedirgin oldum. Sonra başka bir görevli ile bekleme alanına yolladı, ve yaklaşık 1.5 saat orada sıramı bekledim. Bu süre içinde kafamda deli sorular, bittik, kart gitti diye düşündüm hep neden giriş yapmadığım konusunu seçeceklerini düşündüm. Oradaki görevli sadece yanımdaki nakit miktarını sordu, bende aynı bilgileri verdim,sonra yanımdaki 10K$ ve Euro, TL leri USD cinsinden hesaplayarak form doldurup beyan ettim be geçiş sağladım. Ama oldukça korktum. Henüz kartı alalı 6 ay bile olmamıştı, sanırım yerleşme niyetimden emin olamadı yada başka ülkeler ile iş bağlantısı olduğu için korkutup yerleşmenin önemli ve gerekli olduğunu sert bir şekilde hatırlatmak istedi.
    Sanırım girerken neden hala yerleşmediğimizi sorguladıklarında hazırlıklı olup mantıklı ve istenirse kanıtlayabilecek bahaneler söylemek lazım

• @Ryback
    Bence Dubai’de yaşadığınızı hatta işinizin orada olduğunu kesinlikle söylemeyin. Ben bu hatayı yaptım sorun oldu. Türkiye’den giriş çıkış yapın. Dubai hayatı hiç gündeme gelmesin.
    Söyleyecekleriniz konusunda daha tecrübeli arkadaşlar yazabilir.

• ⭐⭐

@Cornelius ben ayni havaalaninda 5 kez giris cikis yaptim 6 ayda bir. Birinde 8 ay arayla. Tek bir soru sormadilar. Ama genelde taktiklari bir sey var. O da asil ulkenizin disinda baska bir yerde calisiyor olmaniz. NJ ye tasindiktan sonra Newark tan giris yaptigimda tatilde Turkiyeden baska bir yere gidip gitmedigimi sordular,

• @arnblt Ben yaklaşık 2 senedir Dubai'de çalışıyorum/yaşıyorum. 2024 talihlisi olarak amacım ilk girişten 1 sene sonra taşınmaktı
    Vatandaşı olmayan ülkede yaşınılmasına takmaları baya kötü olmuş 😕 bir tavsiyeniz olur mu?

• ⭐⭐

@Kerem-Turgut muhtemelen GC den once de orada oldugunuz icin bir sıkıntı olmayabilir. Ama bir an önce ABD ye gelmeye bakın. Kendi ülkenizde bile uzun süre çalışmanız sıkıntı çıkarabilir vatandaşlıkta. Ben de 2.5 sene GC yi aldıktan sonra TR de çalışmaya devam ettim. Bakalım sıkıntı çıkaracaklar mı ?

• @Cornelius selam, yorumunuz icin tesekkurler bir sey merak ediyorum ben de turkiyede yasamiyorum ve greencardi turk vatandasligi ile kazandim ancak mulakattan greencard onayina kadar gecen surecte baska bir ulkede yasiyordum hala ayni sekilde. Bu baska ulkede yasiyor olma olayinin sorun olmasinin altyapisinda yatan temel mantik nedir bir bilginiz var mi?
    Neden vatandaslik disinda baska bir ulkede yasiyor olmanin greencard surecinde Amerika'ya girislerde problem yarattigini dusunuyorsunuz? Turkiye'de yasarsak nasil olsa undeveloped country illa Amerika'ya yerlesir mantigi ile cok sorun yapmayip developed bir country'de yasadigimizi ogrenince aslinda Amerika'ya yerlesme olasiligimizin pek olmadigi mi dusunuluyor?

• ⭐⭐

@Tugce-0 kapidakilerin boyle bir kiyaslama yapabilecegini zannetmem. Tek bir kriter var. Bu karti aldiysan buraya gelip yerleseceksin ve ancak kendi ulkene ziyarete gidebilirsin. Ornegin geldin burada biraz calistin sonra daha iyi bir is teklifi aldin ulkene dondun ve bir sure calistin. Bu bile buyuk problem. Ozellikler vatandaslik islemlerinde. Sorgulanmasi cok yuksek ihtimal. Ben ilk 2.5 sene gelmedim ve TR de calismaya devam ettim, Avukat bunun vatandaslikta ciddi ciddi sorgulanacagini soyluyor.

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Tugce-0 kapidakilerin boyle bir kiyaslama yapabilecegini zannetmem. Tek bir kriter var. Bu karti aldiysan buraya gelip yerleseceksin ve ancak kendi ulkene ziyarete gidebilirsin. Ornegin geldin burada biraz calistin sonra daha iyi bir is teklifi aldin ulkene dondun ve bir sure calistin. Bu bile buyuk problem. Ozellikler vatandaslik islemlerinde. Sorgulanmasi cok yuksek ihtimal. Ben ilk 2.5 sene gelmedim ve TR de calismaya devam ettim, Avukat bunun vatandaslikta ciddi ciddi sorgulanacagini soyluyor.

Tam olarak bahsetmeye çalıştığım bu 👆. Green Card aldıktan sonrası için.
    Green Card alma aşamasında tam şeffaflık önemli, nerde yaşadığınız önemli değil. Yeterki kriterleri karşılayın.

Ama Green Card aldıktan sonra arnblt’nin söyledikleri geçerli.

• @arnblt siz basvurunuzu, kendiniz adina olani temelli girisinizden sonra yaparsaniz bu konuda bir sorun cikmayactir. Bizde 2019 da kazandik ama kesin yerlesim 2021 oldu. 5 seneyi 2021e gore hesapliyoruz. Cok sorun cikacaginiz sanmam dedigim gibi.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• Merhabalar arkadaşlar green kartım var.1 seneyi dolmak üzere gitmedim amerikaya, bazı sebeplerden dolayı fakat gitmeyi planlanıyorum acaba sıkıntı yaşarmıyım bilginiz varmı bunun için yardımcı olurmusunuz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |