Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba, arkadaşlar yurt dışı bir ülkede 6 aydan uzun süre yaşadım ve bu nedenle o ülkeden de Criminal Records adlı belgeyi almam gerekiyor. Yalnız bu belgenin hazırlanıp kargolanması bir aydan uzun sürüyormuş, KCC'den mail gelirse geç dönüş yapmak istemiyorum. Ben bu nedenle belgeyi elektronik olarak temin etmeyi düşünüyorum ancak KCC'den gelecek olan e-maili cevaplarken elektronik imzalı belge kabul edilir mi?

Belgeyi şu site üzerinden temin edeceğim: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilight0196 Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak içinde söyledi:

Herkese merhaba, arkadaşlar yurt dışı bir ülkede 6 aydan uzun süre yaşadım ve bu nedenle o ülkeden de Criminal Records adlı belgeyi almam gerekiyor. Yalnız bu belgenin hazırlanıp kargolanması bir aydan uzun sürüyormuş, KCC'den mail gelirse geç dönüş yapmak istemiyorum. Ben bu nedenle belgeyi elektronik olarak temin etmeyi düşünüyorum ancak KCC'den gelecek olan e-maili cevaplarken elektronik imzalı belge kabul edilir mi?

Belgeyi şu site üzerinden temin edeceğim: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web/

Su siteden ilgili ulkeye bir bakin:

Eger bahsettiginiz yontem burada yaziyorsa gecerli olarak kabul edilir, eger burada yazilmiyorsa kabul edilmeme ihtimali de var. Fakat KCC'ye tabii ki elektronik olarak gondermenizin bir sakincasi yok, eger kabul etmezlerse zaten size donus yaparlar.

• Ben belgeyi hazırladım, kargoya yetişebilirsem öğleden önce yollayacağım. Küçük bir sorum daha olacaktı. Resim olarak gönderdiğim belgenin 12. sorusunda 3 şıkkı da işaretlemem gerekli değil mi?

alt metni

• Merhaba arkadaslar.bu belgeyi daha once ingiltere'den alan oldu mu acaba? Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilight0196 Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak içinde söyledi:

Ben belgeyi hazırladım, kargoya yetişebilirsem öğleden önce yollayacağım. Küçük bir sorum daha olacaktı. Resim olarak gönderdiğim belgenin 12. sorusunda 3 şıkkı da işaretlemem gerekli değil mi?

alt metni

evet, isaretlerseniz daha kapsamli olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@helsinki Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak içinde söyledi:

Merhaba arkadaslar.bu belgeyi daha once ingiltere'den alan oldu mu acaba? Tesekkurler.

evet, olmustu ve bu konuya deneyimlerini aktarmislardi arkadaslar, onceki deneyimleri okuyun isterseniz.

• ⭐⭐

Merhaba arkadaslar.bu belgeyi daha once ingiltere'den alan oldu mu acaba? Tesekkurler.

Evet ben bu belgeyi aldım. Bir sorunuz varsa buyrun.

• @saulgoodman simdi kafam biraz karisti.durum su: bizim 11 ay uk var dil okulu.mulakatimiz 1 ay sonra.mulakatta istenilecekler maille geldi.orada "nisanli isen k1 ise(yalnis hatirlamiyorsam) 6 aydan uzun kaldin ise sabika kaydi al uk den diyor.yoksa 12 ay asagisina alma diyor.ama burayo takip ettigimde hep 6 ay yukarisina alinmasi yonunde yazilar var.durum bu.kafa karisik.ve bu belgeyi nasil alacagim? Ben ne olur ne olmaz alayim diye dusundum.yardimci olursaniz sevinirim. @saulgoodman

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman simdi kafam biraz karisti.durum su: bizim 11 ay uk var dil okulu.mulakatimiz 1 ay sonra.mulakatta istenilecekler maille geldi.orada "nisanli isen k1 ise(yalnis hatirlamiyorsam) 6 aydan uzun kaldin ise sabika kaydi al uk den diyor.yoksa 12 ay asagisina alma diyor.ama burayo takip ettigimde hep 6 ay yukarisina alinmasi yonunde yazilar var.durum bu.kafa karisik.ve bu belgeyi nasil alacagim? Ben ne olur ne olmaz alayim diye dusundum.yardimci olursaniz sevinirim. @saulgoodman

bunu biz degil disisleri bakanliginin sayfasi soyluyor sayin @helsinki 🙂 Su sayfadaki "police records" kismina bakabilirsiniz:

Available. Immigrant visa applicants who have resided in the United Kingdom for six months or more since the age of sixteen are required to obtain a Police Certificate from the Association of Chief Police Officers Criminal Records Office (ACRO).

Ayrica forumdaki deneyimler de bu bilgiyle paralel. Normalde 12 ay demelerine ragmen, UK icin 6 aydan fazla kalan herkesten isteniyor. Simdiye kadar 1 kisiden istemediler forumda sanirim, onun icin de tahminimiz konsolos gorevlisinin bu ayrintiyi gozden kacirip istemeyi unuttugu yonunde...

• Tesekkurler @crazycells

• Arkadaşlar merhaba , herkese iyi forumlar. Beklenen mail gectigimiz hafta bana da geldi Trden temin edilen belgelerde sıkıntı yok ama ben 2005-2011 yılları arası üniversiteyi Baküde bitirdim.
    Öncelikle gelen maili ne kadar bir sürede cevaplamam süreci aksatmaz ? Azerbaycan'dan adli sicil kaydı almak baya sıkıntılı olacak gibi yarın Ankara'da ki büyükelçiligi arayıp bilgi alacagim ama deneyimi olan bir arkadaş var mıdır ? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onepunch Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba , herkese iyi forumlar. Beklenen mail gectigimiz hafta bana da geldi Trden temin edilen belgelerde sıkıntı yok ama ben 2005-2011 yılları arası üniversiteyi Baküde bitirdim.
    Öncelikle gelen maili ne kadar bir sürede cevaplamam süreci aksatmaz ? Azerbaycan'dan adli sicil kaydı almak baya sıkıntılı olacak gibi yarın Ankara'da ki büyükelçiligi arayıp bilgi alacagim ama deneyimi olan bir arkadaş var mıdır ? Teşekkürler.

Buyuk ihtimal bu ay aciklanacak listede yer almayacaksiniz o halde, gelecek aya kadar gonderebilirsiniz. Kanimca KCC tum belgelerin takibini yapmiyor, o nedenle bu sekilde elinizdekileri gonderseniz de eksik oldugunu farkedeceklerini sanmiyorum, eger farkederlerse belge gelince KCC'ye gonderirsiniz, eger farketmezlerse belgeyi konsolosluga mulakatiniz sirasinda goturursunuz.

• ⭐⭐

@saulgoodman simdi kafam biraz karisti.durum su: bizim 11 ay uk var dil okulu.mulakatimiz 1 ay sonra.mulakatta istenilecekler maille geldi.orada "nisanli isen k1 ise(yalnis hatirlamiyorsam) 6 aydan uzun kaldin ise sabika kaydi al uk den diyor.yoksa 12 ay asagisina alma diyor.ama burayo takip ettigimde hep 6 ay yukarisina alinmasi yonunde yazilar var.durum bu.kafa karisik.ve bu belgeyi nasil alacagim? Ben ne olur ne olmaz alayim diye dusundum.yardimci olursaniz sevinirim. @saulgoodman

Ben de sizin yaşadığınıza benzer bir tereddüt ile araştırmış ve resmi belgedeki açıklamayı şurada paylaşmıştım.

Nitekim ben yaklaşık 10 ay İngiltere'de kaldığım halde bu belge bana gönderilen gerekli evrak listesi arasında yer alıyordu. Bu liste bir e-mail ile bana konsolosluktan gönderilmişti.

Belgeyi nereden alacaksınız sorunuzun cevabı: https://www.acro.police.uk/police_certificates.aspx

Mülakatınıza çok az zaman kalmış, ben olsam hızlı gönderim seçeneğini kullanırdım, daha pahalı ama riske atmazdım.

(Uyarı: Ben sadece kendi bilgimi/deneyimimi paylaşıyorum; resmi-güncel son bilgiler farklı olabilir)

• Aynen cok tesekkurler. Hizli gonderim ile talebimizi yaptik.bekliyoruz.tekrar tesekkurler!

• Merhaba arkadaslar. Uk de 6 ay kaldigimizdan dolayi online olarak bilgilerimizi 14.11 de girdik( uzerine kayitli fatura,seni en az 2 sene taniyan aileden olmayan birinin telefonu vs..) hizli gonderimi sectik.bugun 21.11 de elimize ulasti.. bizim gibi vaktiniz az kaldi ise hizliyi secin, gelmesi 5 is gunu surdu.yardimci olan arkadaslara tesekkur ederim.
    Link : https://www.acro.police.uk/police_certificates.aspx

• ⭐⭐

@helsinki Hayırlı olsun. Gözünüz aydın. Hızlı gönderide bile birkaç gün sürebiliyor; bu sebeple son günlere bırakmasın kimse.

• Merhabalar,

Bu belgeyi Çin'den alan var mıdır acaba?

2014-2016 arası master eğitimi için bulunduğum Çin'den sabıka kaydını çözebilmek için haftalardır uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim.
    Çin'den bu belgeyi temin edebilmek için ya kendiniz oradaki yerel Public Security Bureau'ya gitmeniz, ya da birine vekalet gönderip onun aracılığıyla PSB'den temiz belgesi aldırıp, oradaki noterde onaylatmanız gerekiyor, online veya postayla işlem mümkün değil.

Vekaleti de noter onaylı istiyorlar, onun için de burada notere vekalet başvurusunda bulunup, vekaleti valiliğe onaylatıp orada çevirisini yaptırıp, Çin Konsolosluğu'na tasdik ettirmeniz gerekiyor. Yalnız noter Çince ismi olan birine vekalet veremiyor sanırım, onun için de Çin Konsolosluğuna ulaşmaya çalışıyorum açıklığa kavuşturmak için ancak telefona dahi bakan yok.

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'yle yazışıyorum dünden beri, bana hazır yönerge dokumanını (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/China.html) yollayıp duruyorlar. Yönergedeki herşey ya şahsen başvuru ya da vekil tayin etmeye dayalı, ancak uzaktan belgeyi edinmeniz için gereken başka bir sürü detay mevcut değil. Araştırdığım kadarıyla başka nedenlerle bu belgeyi almaya çalışan çoğu kişi uzaktan almayı becerememiş, zaten bu nedenle +$500 karşılığında bu işi yapan üçüncü parti firmalar var, onlar da ne kadar güvenilir belli değil. Türkiye'den adli sabıka kaydım var, gerekirse okuduğum okuldan da suç işlememiştir diye belge edinebiliyorum ancak polis kaydını almak tam bir işkence.

Mülakat tarihim daha belli değil, KCC'ye de olan evrakları gönderdim. (Onlara da izah ettim durumu ancak onlar da sadece yönerge yolladılar)
    Bununla ilgili beni zorunlu tutarlar mı acaba; mülakat tarihi vermemek, ya da mülakatta eksik evrak nedeniyle vizeyi reddetmek gibi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@deeper Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak içinde söyledi:

Merhabalar,

Bu belgeyi Çin'den alan var mıdır acaba?

2014-2016 arası master eğitimi için bulunduğum Çin'den sabıka kaydını çözebilmek için haftalardır uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim.
    Çin'den bu belgeyi temin edebilmek için ya kendiniz oradaki yerel Public Security Bureau'ya gitmeniz, ya da birine vekalet gönderip onun aracılığıyla PSB'den temiz belgesi aldırıp, oradaki noterde onaylatmanız gerekiyor, online veya postayla işlem mümkün değil.

Vekaleti de noter onaylı istiyorlar, onun için de burada notere vekalet başvurusunda bulunup, vekaleti valiliğe onaylatıp orada çevirisini yaptırıp, Çin Konsolosluğu'na tasdik ettirmeniz gerekiyor. Yalnız noter Çince ismi olan birine vekalet veremiyor sanırım, onun için de Çin Konsolosluğuna ulaşmaya çalışıyorum açıklığa kavuşturmak için ancak telefona dahi bakan yok.

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'yle yazışıyorum dünden beri, bana hazır yönerge dokumanını (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/China.html) yollayıp duruyorlar. Yönergedeki herşey ya şahsen başvuru ya da vekil tayin etmeye dayalı, ancak uzaktan belgeyi edinmeniz için gereken başka bir sürü detay mevcut değil. Araştırdığım kadarıyla başka nedenlerle bu belgeyi almaya çalışan çoğu kişi uzaktan almayı becerememiş, zaten bu nedenle +$500 karşılığında bu işi yapan üçüncü parti firmalar var, onlar da ne kadar güvenilir belli değil. Türkiye'den adli sabıka kaydım var, gerekirse okuduğum okuldan da suç işlememiştir diye belge edinebiliyorum ancak polis kaydını almak tam bir işkence.

Mülakat tarihim daha belli değil, KCC'ye de olan evrakları gönderdim. (Onlara da izah ettim durumu ancak onlar da sadece yönerge yolladılar)
    Bununla ilgili beni zorunlu tutarlar mı acaba; mülakat tarihi vermemek, ya da mülakatta eksik evrak nedeniyle vizeyi reddetmek gibi?

Bu konuda aciklama yapmaniza gerek yok, ne KCC ne de Ankara'daki gocmenlik birimi bu konuda mulakat oncesi size baska bilgi veremez zaten. Bu belgenin gerekip gerekmedigi konusundaki nihai karari mulakat sirasinda konsolos verecek. Polis kaydi almak dediginiz gibi oldukca zor, o nedenle size tavsiyem okuldan suc islememistir belgesi almaniz, ve ayrica diger cin kurumlariyla olan yazismalarinizin da ciktisini alip mulakata goturebilirsiniz. Konsolos bu belgeye ulasmaya calistiginizi ama yapamadiginizi gorurse sorun etmeyecektir olmamasini, cunku elinizden gelen baska bir sey yok.

Dosya numaraniz yuksek mi?

• @crazycells

Bilgiler için çok teşekkürler. Ben de öyle yapmayı düşünüyorum, almak zorunda bırakmadıkları müddetçe daha fazla zorlamak manasız geliyor. Gelişmiş ülkelerden sabıka kaydı almak çok zor değil, hepsinin online sistemleri var; ancak Çin, Hindistan gibi yerlerde fiziki olarak o ülkede olsanız bile bu belgeleri edinmek çok kolay değil.

Dosya numaram 9000'lerde, sanırım Ocak'ta aktif olmam gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@deeper ok, bu durumda illaki belgeyi almaniz gerekmiyor bence, mulakat sirasinda gerekip gerekmedigini konsolos belirtir, sonrasinda ise yeteri kadar zamaniniz olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |