Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Erdoğan-0 hayırlı olsun, yeni hayatınızda bol şanslar

• @Erdoğan-0 Bu arada yanimda ne kadar para olduguna dair bir soru da almadim onu da eklemis olayim.
    Tesekkurler

• @Erdoğan-0 Yeni yaşamınız hayırlı olsun.Umarım en kısa sürede aradığınız güzel bir iş bulursunuz

• @Erdoğan-0 iş bulma konusunda şimdiden bol şanş

• @Cancan en sıkıntılısıda bu zaten

• @kdone Katılıyorum sana . Bende işimi buradan ayarlamaya çalışıyorum
    Olursa her şey çok güzel olacak

• @baran-bozdogan hos geldiniz,size sorumlarim 1.newarka inince cok kalabalik miydi ? Isiniz ortalama kac dakika surdu ucaktan çıktıktan sonra. 2.green card vatandas sirasindan mi girdiniz yoksa diger ulkeler olan siraya mi girdiniz pasaport kontrolunde.

• @yunoxxw yok sorulmadı belki ben isteseydim yaparlardı ama bu arada yanımda getirdiğim parayı da sormadılar ama riske atmamak için 10k dolar getirmiştim yanımda.

• @baran-bozdogan Green card ardes muhabetti belki istek üzerine belirtilen bir durum olabilir ama yanınızda getirdiğiniz parayı sormamaları ilgilenen memura göre değişebilen bir durum olabilir. Cevap için teşekkür ederim.

• Herkese selamlar arkadaşlar 4 Ağustos'taki vize görüşmesinden sonra 9 Ağustos'ta vize basılmış pasaportumu teslim aldım. Mülakattan önce uçak biletlerine bakmaya başlamıştık ve aklımızda 26 Ağustos vardı. Ben uçak biletime skyscanner sitesinden baktım. Çok kullanışlı bir site, fiyatlarına göre ayın günlerini renklendiriyor bana çok yardımcı oldu. Ağustosun 26'sı için ilk bilet baktığımızda 21 bin TL gibi bir fiyat vardı. Ben her şey kesinleşip pasaportumu elime alana kadar bilet almak istemedim bu yüzden pasaportun gelmesini bekledim. Pasaport geldiğinde aynı gün için bilet fiyatları neredeyse ikiye katlanmıştı. O yüzden yeni bir tarih planladık ve 8 eylül için 26 bin liraya aktarmasız THY uçak biletimi aldık. Ben Çorum'da yaşıyordum aslında Ank-NY benim için daha avantajlıydı fakat çevreden gelen önerilerde İst-NY uçtum. Sonradan farkediyorum ki Ank-NY benim için fiyat ve zaman açısından daha uygun olabilirmiş. Yine de benim için şöyle bir artısı oldu, ben ilk defa uçağa bilecektim bu yüzden ilk seferde 10 saat 45 dakika biraz beni zorlayabilirdi, bu yüzden ilk ank-ist uçmak bana biraz fragman gibi oldu. İstanbul havalimanı çok büyük bu yüzden biletlerinizi alırken bunu göz önünde bulundurun ve iki üç saat öncesinde orada olacak şekilde kendinizi hazırlayın. Ben ank-ist uçtuğum için çok daha öncesinde orada oldum. Ekranlardan uçağımı sürekli takip ettim. Check in open ibaresi yandı önce uçak için. ( Amerika'ya uçacak yolcular için sadece j kontuarından check in yapılıyordu) Hemen j kısmına geçtim fakat henüz görevliler gelmemişti zaten uçağa da daha 4-5 saat süre vardı. Kalkış saatinden 3 buçuk saat önce check in ler açılıyormuş. Ben de burayı beklerken yurtdışı çıkış pulu almaya geçtim. Yurtdışı çıkış pulunu hemen hemen 100-150 metrede bir bulunan atm tarzı cihazlardan nakit veya kredi kartıyla alabiliyorsunuz fiyat 150 ₺ idi. bekledikten sonra önce gözen güvenlik görevlileri geldi herkesi sırayla almaya başladılar ve pasaport ve vize kontrolü yapıp valizimi kendimim mi yoksa başka birisinin mi hazırladığını, valizimi hiç başı boş bırakıp bırakmadığımı sordular, ve kapalı zarfla pulu görmek istediler, en son orada gideceğim bir adres istediler ben telefonu sıfır alıp gittiğim için adres uygulama vs diğer telefonda kalmıştı bu yüzden ben onu ararken görevli tamam ben hallediyorum gerek kalmadı dedi. Sonra kendisinin de green card istediğinden sürekli başvurduğundan bahsetti belki de buradadır o da 🙂 bol şanslar diledim ve check in için ilerledim valizimi teslim ettim daha sonra dış hatlara geçmek için bir sıraya daha girdim, burada Türk Polis görevlileri pulu ve pasaportu istedi pasaporta bir damga vurdu ve geri verdi puldan da bir kısım yırtıp geri verdi. Son olarak x raydan de geçerek dış hatlara vardım. Uçağa yaklaşık 2 saat kala kapım belli oldu. Yaklaşık bir saat önce de uçağa aldılar. Uçağa almadan yine bir pasaport ve bilet kontrolünden geçtik. Yolculuk keyifliydi ilk uçuş tecrübemizi THY ile yapmanızı tavsiye ederim. Jfk e indikten sonra bagajımızı teslim almadan önce pasaport kontrolü için sıraya girdik. Burada iki farklı sıra var birincisi amerikan vatandaşları ve green kartlılar için diğeri ise diğer ilke vatandaşları ve vize türleri için. Sıra çok üzüldü hemen hemen 1 saate yakın sıranın gelmesini bekledik. Daha sonra kontrol için görevli çağırdı pasaportumu ve kapalı zarfımı hazırlamıştım. Görevli çok güler yüzlüydü. Kapalı zarfımı açtı belgelerine baktı pasaportumu kontrol etti ve adres değişikliği yapmak isteyip istemediğimi sordu, sonra yanımda alkol ve sigara olup olmadığını sordu ve pasaportumu geri verdi. Daha sonra bagajlarımı alıp x ray den geçtim ve USA e giriş yaptım. Her şey çok sıkıntısızdı. Şimdi biraz sıkıntı yaşadığım kısma gelmek istiyorum buraya gelecek arkadaşlar buna dikkat eder umarım. Ben gelmeden önce airbnb den bir oda tuttum. New York'ta airbnb çok pahalı o yüzden 2-3 gün çevreyi tanıyıp alışmak için New Jersey nin newark tarafından bir oda buldum. Bu işi son güne bıraktığım için çevre araştırması vs de yapmadım. Jfk den çıktıktan sonra nj'e nasıl geçebileceğimi sordum bir kaç kişiye, ben seçenekleri düşünürken bizim otogarlardaki seni bir yerlere göndermeye çalışan abiler gibi bir adam beni 300 dolara bir arabaya bindirmeye çalıştı. Sürekli metro vs kullanırsam çok zorlanacağımı ve kaybolacağımı söyledi. Kendisinin über sürücüsü olmadığını söylese de sanırım komisyonla müşteri paslayan bir abiydi. Kendi uberimi açıp 180 dolara kendim bir über bulabildiğimi gösterdim ve fiyatı birden bu fiyata çekti. Kalacağım yerle jfk arası 2 saatlik bir yoldu. Bilgilendirme için jfk önünde sürekli çalışan insanlar var. Üzerlerinde soru işareti ve ask me yazan yelek giyiyorlar. Onlardan birisine durumu anlattım ve toplu taşımayla bunun çok zor olup olmadığını sordum. çok zor olmadığını ve deneyebileceğimi söyleyip tek tek bütün detayları anlattı. Daha sonra ilk bineceğim araca kadar eşlik etti. Eğer benim gibi new York a gelip jfk dan toplu taşıma kullanacak arkadaşlar olursa seve seve tarif ederim iletişime geçebilirler. Daha sonra bir buçuk saatlik 3-4 aktarmalı yoldan sonra newarka vardım. Burası diğer şehirlerden%90 daha fazla suç oranına sahip bir bölgeymiş. Sokaklar çok tekin değildi ve her yerde bağrışan kavga eden tipler vardı. Airbnb de evi paylaştığım diğer arkadaşlar da cabası. Bu yüzden buradaki iki günlük konaklamamı zor bitirdim. USA ilan sitesinden hemen ilanlara baktım ve ny ta bölge araştırması yaptım. Queens tarafında bir oda buldum ve arkadaşla anlaştım. Şimdi queens tarafındayım. Bugün sim kartımı aldım t mobile dan. İlk sefer için 67 dolar sonrası için 50 dolar vereceğim ( Unlimited paketi ) . Tecrübe olması açısından benim ingilizcem çok iyi olmadığı için bugün bir kolejle görüşmeye gittim İngilizce dersleri için. Bir kaç tane ders planları var bütçeye göre. İlgilenen arkadaşlarla bunu da paylaşabilirim. Herkesin yolu açık olsun.

• @Mertcan-Karatepe Mertcan merhaba, hayirli olsun yeni hayatin. Belki biliyosundur ama tercihe bagli yine de yazmak istedim. Immigrant olarak ulkeye gelenlerin oryantasyonunu kolaylastirmak icin bir takim destekler saglaniyor. Bunlardan bitanesi https://www.nld.org/ uzerinden bolgeni secerek ve uzaklik mesafesini belirleyerek ucretsiz dil kurslarindan online ya da sinif olarak yararlanabilirsin. Ben online olarak ucretsiz ingilizce seviyesini secerek dun bir kayit gerceklestirdim. Belki senin icin de faydali olur, bol sans.

• @Mertcan-Karatepe Merhaba, JFK ilk girişte US citizens,permanent residents/international visitors bölümü var dediniz. Göçmen vize sahipleri bu bölmeden hangisine giriyor? Çünkü malum greencard henüz ulaşmamis olacak.

• @Berkan-Duru US citizen & Green Card kısmından geçeceksiniz 🙂 şimdiden bol şanslar

• @Erdoğan-0 bundan haberim yoktu ve benim için çok iyi oldu çok teşekkür ederim

• @Mertcan-Karatepe central lane yani?

images (8).jpeg

• @Berkan-Duru evet aynen ama biraz daha ilerlediğinizde sıraların başında green card diye ayriyeten belirtmişlerdi

• @Mertcan-Karatepe green card yeni giriş yapacagimdan dolayi henuz elime varmamis olacak. O kisma gelince sıkıntı oluyor mu?

• @Erdoğan-0 yeni hayatınızda başarılar..

• @Mertcan-Karatepe yeni hayatınızda başarılar..

• Herkese merhabalar,

Biz de eşimle 4 Eylül'de Houston'dan giriş yaptık, çok kısa tecrubelerimizi yazmak istedim. İstanbul- Houston direkt uçuş ile geldik, uçaktan inince direkt sıraya girdik, çok uzun bir sıra beklemedik ve görevliye sarı zarflarimizi teslim ettik, bizi farklı bir görevliye gönderdiler bir süre bir alana aldılar ve orada bekledik, pasaportlarimiza damga vurup bu sefer bagaj kontrol noktasına gönderdiler, bagajlarimizi da aldık ve giderken yanımızda 12k gibi bir rakam olduğu için onun beyanını form ile yaptık. Burada bizim eksiğimiz şu oldu, girişte adres beyanimizi değiştirmek istemiştik ama ilk görevli bize hiç bir şey sormadığı için biz de anlamadık ve son görevliye sorana kadar aklımıza gelmedi, o da o işlemlerin yukarıda (yani ilk gorevlide) yapıldığını ama kendisinin de burada deneyeceğini söyledi, henüz adres değişti mi ne oldu bilmiyoruz ama yakında öğreneceğiz:)
    Genel olarak sorunsuz bir şekilde girdik, görevliler hep arkadaş canlısı yaklaştı. Havaalanindan çıkıp bir uber çağırıp kalacağımız airbnbye geldik. Biz ilk başta belki de severiz diye biraz Houston'da da kalmak istedik 4 gün orada kaldık ancak Midtown'da kalmak gibi bir hata yapmışız ve sonuç olarak Houston'i çok sevemedik. Daha sonra Austin'e geçtik ve burayı şu an için çok beğendik. Yalnızca ilk baştaki işlemlerimiz için henüz şansımız çok yaver gitmiyor diyebilirim 🙂 Apartmanlarla ev tutmak için görüşüyoruz ancak kiranin 3 katı gelir, veya kıranın 3 katı gelir çarpı sözleşme süresi kadar bir rakamı banka hesabımızda göstermemizi istedi çoğu, hatta bir kısmı bunlar artı co-signer istiyor. Bakalim artık bir yolunu bulacağız, buraya kadar geldik 🙂 herkesin çok kolay açtığı banka hesabı için bile bizden kendi adımıza adres kanıtı istedi 2 banka şubesi, denemeye devam 🙂

Umarım herkesin süreci çok güzel geçer, bize şimdiye kadar destek olan herkese tekrar çok teşekkürler. Sorularınız olursa lütfen çekinmeden ulaşın, henüz biz de yeniyiz ama elimizden ne gelirse 🙂

Herkese bizden sevgiler,

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |