DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @onami Hizlandirma talebine mi red aldin yoksa genel surec ile ilgili mi red aldin?

• @barlaymash yok hizlandirma icin 2 kere basvurduk 1ine red geldi digerine cevap gelmedi.

• @onami hizlandirma icin gerekli sartlari saglamadiginiz icin kabul edilmez .

• @Figen evet biliyorduk zaten bunu sans deniyoruz sadece. Expedite icin soylenen sartlar zaten herkesin karşılaşabileceği sartlar degil. Bu kadar kapi duvar field office olunca bizdeki her sansi zorluyoruz ister istemez

• Merhabalar, ben DV2024 talihlisiyim ve CN 16binlerde. Ankara'da mülakat tarihi almak biraz zor görünüyor o yüzden alternatif yollar arıyorum. AOS (Adjustment of Status) ve CP (Consular Processing) yeni duyduğum terimler. Hali hazırda B1/B2 vizem mevcut. Haliyle benim için AOS yada CP daha olası yollar gibi duruyor. Önceki yıllara bakarak aktif (current) olacağım zamanlar Şubat yada Mart 2024 gibi görünüyor. Bu süreç hakkında yeni bişeyler öğreniyorum ve bazı sorularım var, o yüzden sorularım saçma ise lütfen mazur görün.

1. Amerika'ya giriş yaptıktan sonra 3 ay süresince işlem yapamayacağımı duymuştum. Mart 2024 gibi current olacaksam 6 aylık kalma süresini de göz önüne aldığımda Ocakta gitmek mantıklı geliyor. Giriş yaparken normal turist vizesiyle giriş yapmam gerekiyor ve DV sürecinden bahsetmemem gerekiyor, değil mi?
    2. AOS ve CP arasında süreç olarak fark var mı? Forumda aradım ancak bulamadım, eğer bir konu varsa ve linki paylaşabilirseniz çok çok memnun olurum.
    3. DS-260 formunu Ankara olarak doldurup Mayıs 2023 başında submit etmiştim. Onunla ilgili bir değişiklik yapmam gerekecek mi?
    4. I-485 formunu current olduktan sonra doldurup göndermem gerekecek, doğru mu anladım?
    5. Service Center yoğunluklarına bakmak için Processing Times sayfasından I-485 için bir kaç Service Center'a baktım (category ne seçilmesi gerektiğinden emin değilim ancak) ama genel olarak yaklaşık 30 ay gibi süreler çıkıyor. Bu süre DV 2024 Eylül tarihiyle bir alakası yok değil mi? Yoksa bu sebepten mi CN yüksek olanlara CP tavsiye ediliyor?
    6. Son olarak tecrübeli arkadaşlardan biraz kişisel fikirlerini sormak istiyorum. Biliyorum kimse kimseye şöyle yada böyle yap diyecek değil ancak kendimce belirlediğim bu planı mantıklı bulup bulmadığınızı merak ediyorum. Hali hazırda US vizem olduğundan bu yolu tercih etmek daha doğru geldi ancak başka fikirlere de tabii ki açığım. Başka bir ülke vatandaşlığım yada başkaca aktif vizem yok.
      Yeniden teşekkürler ve eğer konuyu yanlış yere açtıysam lütfen bildirin ve mutlulukla doğru yere taşıyacağım. Umarım herkesin gönlüne göre olur her şey.

• @sunrise Merhabalar, çok uzun zmaan olmuş ama benzer bir durumla karış karşıyayız sanırım. Merak ettim, vizenizi alabildiniz mi?

• @avc Hayırlısı olsun. Vizen olduğu için çok şanslısın. Bildiğim kadarıyla yanıtlayacağım, yanlış bir şey yazar isem forum'un değerli üyeleri ekleme yada düzeltme yapacaktır.

1. Ocak çok mantıklı görünüyor. 3 Aylık süre ideal olması gereken bir süre ama yazılı bir kanunu yok bunun, sanırım 3 aylık süre farklı vize türleri için gerekli olduğu için GC için de kullanılması önerilmekte sanırım. DV sürecinden bahsetmemen gerekiyor. Normal turist gibi giriş yapman gerekiyor aksi taktirde problem yaşarsın. Bu arada Ülkeye giriş yaptıktan sonra mutlaka I-94 formuna internetten bak. Genelde 6 aylık süre veriyorlar ama yine de mutlaka ve mutlaka bakın lütfen! Örneğin; siz girerken 15 gün kalacağım dediyseniz ve 15 günlük süre vermişler ise kalışınız problem olabilir.
    2. Bu konu hakkında bilgim yok.
    3. Bununla ilgili bir değişiklik yapmana gerek yok. Dosya taşıma gibi düşünme, AOS , vize statü değişikliği diye düşünün. Dolayısıyla Amerika'dayken GC süreci sayesinde I-485 formu ile statü değişikliğine gitmiş olacaksın.
    4. Bildiğim kadarıyla current olmadan AOS sürecini başlatamıyorsun. Dolayısıyla evet, I-485 Current olduktan sonra gönderiliyor.
    5. Eyaletten eyalete değişiyor süre sanırım ama 4-5 ay gibi sürüyor diye biliyorum. Ama Mali yılın sonuna doğru "SC'ler" biraz hızlanıyorlar sanırım. Forumda şunu gördüm. Mayıs-Haziran'da ülkeye giriş yapıp, tüm prosedürleri tamamlayıp GC alan hikayeler okudum. Covid etkisi mi bilmiyorum, mülakata çağrılmayıp direkt GC alan da olmuş 🙂
    6. AOS süreci anladığım kadarıyla çok basit değil, çok zor da değil. Dosya taşıma sürecine bakabilirsin Dosya taşımak yerine AOS bana daha mantıklı geliyor. Eğer "imkanın" var ise, sonuçta 3 ay bekleme süreci, sonra prosedürün başlatılması ve işlemleri tamamlama süresi 4-5 ay (maks.) sürüyor. 7-8 ay aslında maddi bir güce ihtiyacınız olacak. Tanıdık var ise, zaten süreç kolay olur, tanıdık yok ise o zaman konu tamamen maddi açıkçası. Eğer imkanınız var ise AOS , değil ise dosya taşıma ama dosya taşımanın garantisi yok. AOS'da GC almayan görmedim. (Ben kaçırmış isem , değerli üyelerden birisi yanıtlar diye düşünüyorum.) Bu arada turist vizesi ile daha önceden amerika'ya giriş yaptınız mı bilmiyorum ama ülkeye girişte problem yaşamamak için önerim iyi bir tatil planı yapmanız ve gerektiğinde bunu anlatmanızdır. (İyi den kastım maddi olarak değil, buraya gideceğim, şurda ....... kalacağım, buyrun otel rez. , sonra şuraya gideceğim ........... süre de kalacağım , buyrun belgeleri, Vb. anlamında dedim.)

yanlış bir şey ifade ettiysem bir arkadaşımızın düzelteceğine eminim. Bazen korkuyorum yanlış yönlendirmekten. Sonuçta hayatımız için çok önemli bir gelişme GC.

Not: Muhtemelen bende "AOS" yapacağım gibi görünüyor ama gönül ister Ankara'da yapalım, çünkü maddi olarak 7-8 aylık bir bütçe sağlam meblağ yapıyor. (Tam full bir bütçeden bahsediyorum. İçerisinde "Araba almak, Özel Sağlık sigortası, Konaklama Vb. kalemler")

Saygılarımla,

• @avc 1. maddeye bir düzeltme, benim ,CN 10XXX'lerde avukat görüşleri Kasım - Aralık gibi en geç ülkeye girmem yönündeydi. Ben minicik bir risk alıp, Kasım ve Aralık'ta Ankara'nın performansına göre Ocak'da Amerikaya gitmeyi düşünüyorum. Bakalım yaşayıp göreceğiz..

• @Redbeard avukatınız neden kasım aralık gibi önerdi acaba? 10k sıralama için çok çok erken değil mi ben mart gibi giderim diye düşünüyordum eğer ona karar verirsem. Yanlış bir karar mı olur?

• @Hope-Breaker İdeal süreler için önerdi. 3 Ay bekleme , 4-5 ay I-485 'in gönderilmesi, biyometrik, sağlık raporu vb. süreçler nedeni ile.. Ben de hep sizin gibi Mart gibi düşünüyordum. 4 Avukatın da görüşü hep aynıydı. Hepsi Kasım - Aralık dedi. Hepsi diyorsa tecrübe ile sabit ki öyle dediler..

Not: Mart düşünmemin nedeni; Mart + 3 ay , Haziran gibi işlemlere başlarım, Eylül'e kadar bitiririm diye düşünüyordum. Standart ve az stressiz dünya için Kasım , Aralık gibi dediklerini düşünüyorum.

Sorunuza net cevap veremiyorum, Belki çok deneyimli arkadaşlar yada Figen hanım belki yorumlar. Kendisinin çok kişiye "danışmanlık" yaparak yol gösterdiğini ve GC süreçlerini tamamladığını forumda gördüm. @Figen, Figen hanım değerli yorumlarını esirgemez diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

• @Redbeard kesinlikle @Figen hanımdan bir yorum bekliyoruz 🙂 Sonuçta sanırım kendisinin engin bilgilerinden daha çok yararlanacağız gibi duruyor :))

• @Redbeard değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

1. Evet 3 aylık süreyle ilgili çok bir bilgi bulamadım ben de ama öyle söylemişti yakın zamanda Amerikadan GC alan bir arkadaşım.
    2. AOS ve CP hakkında bilgisi olan forumdaşlar var ise, çok yardımcı olur.
    3. Anladım, o halde I-485 bir nevi yepyeni bir süreç gibi işliyor.
    4. Aynı düşüncede olmamıza sevindim.
    5. Eğer bu süre Eylül 2024'e kadar bitmezse GC hakkımız yanıyor sabit konudan anladığım kadarıyla. Aslında biraz da o yüzden CP hakkında bilgi edinmek istiyorum.
    6. Evet uzunca bir süre, ancak bu benim için çok problem olmayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta bu büyük bir karar ve bu riski almaya değer. Daha önce 3 kez gittim Amerika'ya turist olarak. Hepsinde de 6 aylık kalma süresi verdiler. İlk ikisinde 1'er ay, son gittiğimde 3 ay kaldım. Herhangi bir ihlal yapmadım. O sebeple kalma süresiyle ilgili bir sorun yaşamam diye düşünüyorum. Emin olun yanlış yada doğru hepimiz birbirimize yardımcı olmaya, bir bakış açısı sunmaya çalışıyoruz. Bu süreç oldukça sancılı, ve fikirleriniz benim için oldukça değerli. Tekrardan teşekkür ederim, eğer başka arkadaşlar da fikir sunmak yada tecrübe paylaşmak isterse memnuniyet duyarım.

Son olarak avukat görüşlerinden bahsetmişsiniz. Çalıştığınız bir avukat var mı yoksa süreci tamamen bireysel mi yürütüyorsunuz?

Ayrıca 10XXX oldukça iyi bir CN. Umarım hiç gerek kalmadan Ankara'dan mutlu sona ulaşırsınız.

• ⭐⭐⭐

Arkadaşlar 3 ay kuralı turist vizesi ile girip e2 F1 gibi statülerde daha çok önem taşıyor. Greencard talihlileri daha kısa sürelerde bile başvurup onaylarını aldılar bu tamamen iyi niyet göstergesi olarak kabul ediliyor.
    I 485 dediğiniz gibi tamamen başka bir süreç ds260 da ne doldurduğunuzun önemi kalmıyor konsoloslukla işiniz olmadığı için.
    Maddi konular elbette önemli ama böyle bir fırsat yakalamışken gerekirse kredi çekip gidip orda şartları biraz zorlamak lazım diye düşünüyorum ben.

• @tolgasatir Bilgi için teşekkürler. Bir de Amerikaya turist vizesiyle gelip başvuru yapabilirsin ama daha sonradan karşına bu sorun olarak çıkabilir şeklinde bir video izledim. Sonuçta gezmeye geliyorsun ama kalmaya çalışıyorsun, niyet sıkıntılı. Ne gibi bir sıkıntı olabilir sizce?

• ⭐⭐⭐

@avc o işte bu 90 gün iyi niyet göstergesinin temeli sen girip 1 hafta sonra da başvurabilirsin ki bunu yaşayanlar bu gibi hareketlerde bulunanlar burdaki mantık şu sen 1 haftada statü değiştirmek istediysen buraya geliş amacın turist değil yalan beyanda bulundun ve bu yalan beyanı her yerde verebilirsin vergi vs gibi o yüzden sevmiyorlar ama 90 günde yeni insanlarla tanışıp belli bir çevre edinip burda kalmaya karar vermiş olabilirsin fikrin değişebilir iş bulabilirsin vs gibi bir durum var. 90 gün olayı dediğim gibi kural değil iyi niyet göstergesi diye söyler avukatlarda

• @tolgasatir şimdi tamamen anladım, çok teşekkürler.

Ayrıca AOS ve CP ile ilgili olarak da anladığım;
    AOS: turist vizesiyle gidip, bir süre kalıp (3 ay) sonra fikir değiştirmiş gibi greencard için I-485 yoluyla Amerikada başvurmak,
    CP: bildiğimiz, olağan, hali hazırdaki DS-260 formuyla Türkiye'deki konsolosluk aracılığıyla bu sürece dahil olmak demek , ayrıca bir yöntem değil AOS gibi.

• Ayrıca sormak istediğim bir konu var. Örneğin ben AOS için Ocak 2024'te Amerikaya turist vizesiyle giriş yaptım ama beklediğim gibi Mart-Nisan gibi current olamadım da Mayısa kaldı. Bildiğim kadarıyla I-485'i de current olduktan sonra doldurmamız gerekiyor. Bu durumda Ocakta girdiğim için (6 ay kalış verildiğini varsayarsak) Temmuzda kalış sürem bitiyor. O zamana kadar current olunca gönderdiğim I-485'ten bir haber gelmezse dönmek zorunda mıyım? Bir arkadaşımın dediğine göre I-485'i gönderdikten sonra status'um pending oluyor ve ilk girişte verilen kalış süresinin bir önemi kalmıyor. Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan varsa paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

• ⭐⭐⭐

@avc arkadaşın doğru bilgi vermiş I485 i verdiğin zaman çıkış tarihinin bir önemi kalmıyor artık göçmenlik başvurun yasal olarak alındığı için çıkıştan muafsın o an için olası bir refused durumunda bile belli bir süre tanıyorlar

• @avc Süreci bireysel yürütmeyeceğim çünkü yeterli derecede ingilizce bilmiyorum. Dolayısıyla bir avukatın danışmanlığını alarak ilerleyeceğim. Ancak forumda okuduğum kadarıyla süreç zorlu bir süreç değil, sadece formları doğru doldurmak ve takip etmek gerekiyor. (Form + Dosya paketiniz, sanırım ek belgeler vb.) Bir de süreç bir yerde takılıp kalırsa sorgulama yapmak gerekiyor. Sonuç olarak yeterli ingilizcem olmadığı için ben işlemleri kendim yapmayacağım. İnşallah bir avukat ile çalışarak bu süreçte yaşayacağım stresi min dereceye indirmek istiyorum. 🙂 Bu arada avukat ile çalışmayarak "Figen" hanımdan "profesyonel danışmanlık ve destek alan" çok kişiyi gördüm forumda. "Figen Hanım" şuana kadar okuduğum tüm yorumlarda profesyonelce herkesi GC sürecinin başından sonuna kadar mutlu etmiş. (Reklam gibi oldu)

• @tolgasatir Teşekkürler. Tabii o durumda artık türkiyedeki başvurumun da (DS-260 formu göndererek) bir önemi kalmıyor değil mi? Olası bir refused durumunda Türkiye'deki hakkımızı da kaybediyoruz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

186

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.1k

| | | |