Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin Normalde bavullarınız eğer aldığınız havayolu şirketleri anlaşmalı ise doğrudan son varış noktasına kadar bağlanıyor. Ancak anlaşmasız havayolları ile seyahat ederseniz bavullar bağlanmaz birde amerika uçuşlarındaki bavul hakkı ile avrupa uçuşundaki bavul hakları farklı olduğundan ilk uçuşunuzda fazla kargo bedeli çıkabilir. Örnek veriyorum pegasus ile uçtunuz devamında lufthansa ile uçarsanız sorun yaşarsınız gibi gibi Türk hava yollarının da bulunduğu star alliance programı aslında bu işe yarıyor gibi bir durumda var

• Arkadaşlar merhaba,

Antalya-JFK için bilet almak istiyordum Swiss Airlines ile Zürih aktarmalı vardı ancak İsviçre transit vize istiyormuş. Fiyatı da uygundu ama almadım mecburen THY den alacağım. Zürih'ten giden olduysa bilgi almak isterim. Yada farklı seçenekler varsa bilgi almak isterim. Bir de mesela İngiltere, Hollanda, Almanya vb. gibi ülkeler transit vize istiyor mu istemiyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar

• @ecdeniz Isvicre’yi bilmiyorum ama diger saydiginiz ulkeler transit vize istemiyor. Ingiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, Portekiz, Italya aktarmali daha once uctum.

• @ecdeniz Antalya çıkışlı Sunexpress (XQ) ile Frankfurt veya Münih stopover ile JFK uçuşlarına bakabilirsiniz. Hem İstanbul havalimanının karmaşıklığına girmiyorsunuz, hem tarihine göre THY biletinden kişi başı Euro 100 - 120 daha ucuz, hem de FRA veya MUC’da transfer süresi makul bir süre. Valizinizi de AYT’den direkt JFK’e bağlıyorlar. Biletleleme öncesi XQ çağrı merkezi ile de teyit etmenizde fayda var 👍

• @dpdemir, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

ABD ucuslarimizda bir cok kez aktarmali ucus kullandik. Cocuklarimizla birlikte de cok kez bu sekilde uctuk. Bir cogu sorunsuz gecti. Ucus yaptigimiz havayolu sirketleri; Luthansa, British Airways, Delta, KLM, Air France, AirItalia, TAP Air Portugal. Turkish Airlines’la da direk ucus gerceklestirdik. En konforlu elbette Turkish Airlines ama fiyat/performans acisindan degerlendirirsek digerleri de hic fena degil. Mesela, Portekiz havayollarini hic bilmiyordum, endiseliydim aksine cok memnun kaldim. En son Kasim ayinda New York’a yaptigim seyahatte British Airways’le cok uygun fiyata Londra aktarmali ucmustum. Aktarmada sadece 1 saatim vardi ama sorun yasamadan yetistim. Bu kadar ucusta ve bir cok valizle ailece yaptigimiz seyahatlarde sadece bir kez benim iki valizim cikmadi. Durumu British Airways’a bildirdik. 1 hafta sonra valizler hic bir eksik olmadan verdigimiz adrese geldi. Cok buyuk bir sorun yasanmiyor. Aktarmali ucuslari cocuklu aileler de rahatlikla tercih edebilirler diye yazmak istedim.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için memnun oldum, teşekkür ederim. Kısa süreli aktarma beklemelerinde valizler kalıyor fakat mesela 19 saat aktarma beklemeli bir uçuşta biz şehre gidip bir gün kalıp geldikten sonra, yani bu kadar uzun bir uçuşta da valizleri kendileri mi hallediyor?

Epey bir uçuş maceranız olmuş. Valiz kaybolmasıyla ilgili kaygılarım var benim de. Zira Air Serbia için baktığımda hem bu konuda hem de başka konularda epey bir şikayet vardı. Yine aynı sitede THY şikayetlerine bakınca yine şikayetçi olan çok kişi vardı. THY gibi iyi bir firmada bu kadar şikayetçi varsa belki Air Serbia'yı da fena değildir ve bazı hatalar oluyordur sadece diye düşünmek istiyor, bir yandan da şikayetleri yabana atmak istemiyorum 🙂

• @tolgasatir, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

Ben de eşim ve oğlumla seyahat edeceğim benim oğlumda o tarihte 4 yaşında olacak ama çok hareketli olduğundan ve keşfetme ruhu çok fazla olduğundan açıkçası aktarmalı uçuşa cesaret edemedim, baktığım aktarmalı uçuşlarda aktarma süresi 12-16 saat arası değişiyordu ve transit alanda 12 saat beklemek korkutucu geldi açıkçası gözüme, bazı havalimanlarında sanırım amsterdam da bunlardan biri 4 yada 8 saatin üzerindeki aktarmalarda transit alanda bulunan otel i kullanabiliyorsunuz ücretli olarak çok yüksek rakamlarda da değildi, böyle bir seçeneğe de bakabilrisiniz benim gideceğim tarihlerde amsterdam aktarması olmadığı için bu seçeneği kullanamamıştım ben.

Uzun aktarma saatleri olan havalimanlarında eğer havalimanının ücret mukabilinde otele yerleştirme gibi bir imkanı yoksa havalimanında mı bekleme yapmak gerekiyor? Eğer böyle ise korkutucu. Çünkü benim baktığım uçuş Belgrad aktarmalı ve 19 saat görünüyor.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin eğer vize isteyen bir ülkeden aktarma yapacaksanız ve vizeniz yok ise maalesef transit alanda beklemek durumundasınız. Hatta bazı ülkeler transit vize bile isteyebiliyor buna da dikkat etmenizda fayda var

@Ercan-Geçgin Normalde bavullarınız eğer aldığınız havayolu şirketleri anlaşmalı ise doğrudan son varış noktasına kadar bağlanıyor. Ancak anlaşmasız havayolları ile seyahat ederseniz bavullar bağlanmaz birde amerika uçuşlarındaki bavul hakkı ile avrupa uçuşundaki bavul hakları farklı olduğundan ilk uçuşunuzda fazla kargo bedeli çıkabilir. Örnek veriyorum pegasus ile uçtunuz devamında lufthansa ile uçarsanız sorun yaşarsınız gibi gibi Türk hava yollarının da bulunduğu star alliance programı aslında bu işe yarıyor gibi bir durumda var

Ben Air Serbia firmasının uçuşuna baktım. İstanbuldan Begrad'a, gidiyor. Orada 19 saat bekleme görünüyor ve yine Air Serbia ile New York'a uçuyor. Valiz problemi bu şekilde çözüme kavuşuyorsa direkt uçuştansa aktarmalı uçuşa daha sıcak bakabilirim.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin eğer aynı havayolu ile devam edecekseniz bagajlarınız bağlanacaktır kontuarda teyit etmenizde fayda var bagaj etiketinden bile anlaşılır örneğin saw (sabiha gökçen)- blg(belgrad-jfk (new york) üst üste yazılıysa bagaj baglıdır ancak sadece belgrad yazıyorsa bagajı belgraddan alıp kontuardan vermeniz gerekiyor demek

• @tolgasatir Aslında Sırbistan aktarmalı gideceğim. Türkiye'den vize istemeyen bir ülke. Zaten gideceğim tarihte yeşil pasaportu da hak etmiş olacağımdan bu da problem yaratmayacak sanırım. Eğer sadece vize ile ilgili ise sanırım Belgrad'ta herhangi bir yerde konaklayıp sonraki gün aktarma uçuşuna gidebiliriz.

@Ercan-Geçgin eğer aynı havayolu ile devam edecekseniz bagajlarınız bağlanacaktır kontuarda teyit etmenizde fayda var bagaj etiketinden bile anlaşılır örneğin saw (sabiha gökçen)- blg(belgrad-jfk (new york) üst üste yazılıysa bagaj baglıdır ancak sadece belgrad yazıyorsa bagajı belgraddan alıp kontuardan vermeniz gerekiyor demek

Etiket ayrıntısını verdiğiniz için teşekkür ederim 🙂 Evet oradan anlaşılacaktır, eğer aktarmalı uçuş tercih edersem ayrıca kontuarda teyit edeceğim, sağ olun.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin aynen sadece vize ile ilgili bir durum en fazla kontuar a uğrayıp aktarma boarding kartınızı alabilirsiniz bazı havalimanlarında transitte de banko oluyor ordan veriyorlar bazı havayolları ilk bindiğiniz yerde iki boarding kartınızı da veriyor.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin rica ederm eski havalimanı çalışanı olarak bu konular benim ilgi alanım 🙂

@Ercan-Geçgin rica ederm eski havalimanı çalışanı olarak bu konular benim ilgi alanım 🙂

İlginiz için teşekkür ederim. Çok yardımcı olmuş oldunuz. Sanırım ilgi alanınız olduğu için 'etiket' ayrıntısını özellikle biliyorsunuz, bunu hiç düşünmemiştim, öğrendiğime sevindim 🙂

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin bu küçük ayrıntılar sizi bir çok dertten kurtarabilir kontuar aktarılacak dese bile etikette jfk görmezseniz hemen itiraz edin başımıza çok geliyordu ondan özellikle yazdım o kısmı her personel tam bilgili olmuyor veya sistem üzerinden bagajları bağlaması gereken işlemi doğru yapamıyor bagajlar genelde otomatik bağlanmıyor sistem üzernden tüm uçuşlar seçilip işlem yapılmalı, personelde bağlandı der uğraşırsınız 🙂

• @Ercan-Geçgin Haklisiniz, 19 saat beklemeli ucus icin bir tecrubem yok, bu yuzden valizler konusunda yanlis bilgi vermek istemem. En fazla 6-7 saat beklemeli oldu benim aktarmali ucuslarim. Ozellikle yolcu trafiginin yogun oldugu Temmuz ve Agustos aylarinda bu tarz sorunlar yasanabiliyor. Onun disinda genelde cok bir sorun yasanmiyor. Simdiden iyi yolculuklar diliyorum size.

@Ercan-Geçgin bu küçük ayrıntılar sizi bir çok dertten kurtarabilir kontuar aktarılacak dese bile etikette jfk görmezseniz hemen itiraz edin başımıza çok geliyordu ondan özellikle yazdım o kısmı her personel tam bilgili olmuyor veya sistem üzerinden bagajları bağlaması gereken işlemi doğru yapamıyor bagajlar genelde otomatik bağlanmıyor sistem üzernden tüm uçuşlar seçilip işlem yapılmalı, personelde bağlandı der uğraşırsınız 🙂

Evet kesinlikle böyle ayrıntılar en can alıcı kısımlar olur bence de. Teyiti de muhakkak yapacağız, işimi sağlama almak isterim. Sonrası çok uğraştırıcı, hele ki yabancı firma ise işler zor olur.
    Peki sizi bulmuşken son olarak tavsiyenizi almak istediğim konu. Air Serbia'yı daha önce deneyimlediniz mi bilmiyorum ama bu şirketle ilgili (THY dahil birçok iyi şirketle ilgili olduğu gibi) valiz kaybetme ve benzer birçok şikayet bulunuyor internet arenasında, sizce bu konuda endişelenmeli miyiz? Şu an bulduğum aktarmalı seferin fiyat olarak çok daha cazip olmasına rağmen THY direkt uçuş ile arada kalmamın en büyük sebeplerinden biri valiz kaybolma problemi. Elbette THY daha iyi hizmet eden, konforlu bir şirkettir. Fakat Air Serbia'nın konforsuzluğu 'valiz kaybetme'yi içeriyorsa çok düşünmeye gerek kalmaz 🙂

• @dpdemir, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@Ercan-Geçgin Haklisiniz, 19 saat beklemeli ucus icin bir tecrubem yok, bu yuzden valizler konusunda yanlis bilgi vermek istemem. En fazla 6-7 saat beklemeli oldu benim aktarmali ucuslarim. Ozellikle yolcu trafiginin yogun oldugu Temmuz ve Agustos aylarinda bu tarz sorunlar yasanabiliyor. Onun disinda genelde cok bir sorun yasanmiyor. Simdiden iyi yolculuklar diliyorum size.

Evet 6-7 saatlik bir beklemede bir şekilde havalimanında vakit geçirilir fakat bir güne yakın sürelerde gerçekten konaklamak gerekir. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin yani açıkçası bavul kaybetme olayı havayolu şirketinden çok havalimanı bant sisteminden kaynaklanıyor baktığınız zaman herkes suçu havayolu şirketine atar ama her havalimanında 20-40 km arası bavul bant sistemi vardır arka planda bavulunuz bantta bir yere takılırsa veya üstündeki etiketler düzgün yapıştırılmadıysa (bir büyük etiket tutma yerine iki küçük barkod sağına soluna yapıştırılır büyük etiket koparsa bu barkodlardan bulurlar bavulu) uçak zamanı geldiğinde 1-2 bavul için bekletilmez ve kalkar. Dolayısı ile bunu havayolu şirketine yıkmak hiç etik olmaz 🙂 benim yaptığım borajet uçuşunda 1 yolcu 1 parça bagaj vardı o 1 parça bagaj kalmıştı 😂küçükmüş bantta yuvarlanıp durmuş

Birde dip bilgi; kontuar a son dk gitmiş olmanız da bagajınızı riske atar dediğim gibi bantlarda çok fazla zaman geçiriyor bavullar daha sonra shut altı dediğimiz kısımda personel alıp traktör vari araçlarla uçağa taşıyor vs çok zaman kaybı oluyor yetişemeyebiliyor bazen

• @Ercan-Geçgin yer hizmetleri havayolu sirketinden ibagimsiz, o yuzden bavulun kaybolmasinda thy nin ayibi olmamali.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 41
  • 1
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

66

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |