DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @dpdemir

Kesinlikle. Bunun sebebi Türkiye'den other workers hariç EB3 almak deveye hendek atlatmaktan daha zor. O kadar çok bürokratik şartı var ve o kadar uzun sürüyor ki hiçbir işveren maks 2-3 kişi istihdam edebileceği beyaz yaka bir pozisyon için bunlara katlanmaz. Bir şekilde ABD içinden vatandaş ya da en kötü H1-B çalışma vizeli birini bulur AOS yapar geçer. H1-B olmasa turist olsa bile, AOS ile green card sürecini beklemeden work permit alma şansı var ABD içinde, üstelik konsolosluk mülakatı olmadığı için red şansı da pek yok. İşveren için çok daha iyi, diğeri dibi karanlık kuyu gibi.

Other workers içinse hemen hemen 4500-4500, yarı yarıya dağılmış. Bu firmalar shortage yaşayan sektörlerde faaliyet gösterip düzenli olarak sürekli niteliksiz eleman aradıklarından ABD içi olmuş, dışı olmuş süreç pek farketmiyor. Ayrıca nereden başvurursa başvursun danışmanlık ve avukatlık ücretini kendileri ödediğinden başvuru sayısı daha az gibi. 10 binlik kota bile dolmamış geçen yıl.

• @tufank @emre911 bilgiler için teşekkürler 🙏

• @emre911 Spesifik bir iste uzmansaniz ve sirketin gelecegi icin size gercekten ihtiyac varsa, bunu goze aliyorlar. Yuzdesi dusuk ama denk gelirseniz oluyor.

• Başvuranlara hayırlı olsun biz de o yola giriyoruz bi kaç güne. Olumsuz konuşan arkadaş(lar)a bence kulak asmayın herkesin hayat hikayesi farklı bu olayı da farklı. Bdv de güzel bir örnek var nepalden 44 ay aos ve 27 ay cp diye demekki bu işin bir düzeni yok. Ödenen para az değil ama bugğn baksanız ne ev peşinatı ne güzeli geç orta halli bir araba alabiliyorsunuz. Burda kuyuya attığınız taş tutarsa da hayatınız değişiyor. Konsolosluktakiler bilmiyor mu biliyor yani yeri gelince bu adamlar yediğimiz yemekleri biliyo abi diyip bu işe gelince bilmediğine inanmak salaklık olur. Kaldı ki bdv ile çalışan emekli memurlar da var. Her şey win win ile ilerliyor. Şuan sadece uzun sürdüğünü bilerek girmek lazım 3-4 yıl belki bu da covid etkisi. Maddi imkanı bulunan başvursun ensesini karartmasın. İleride şişecek burda da sıra alamicak kimse.

• @dpdemir

Doğru ama biz Tufan Bey ile yazılım sektöründeyiz. Her ne kadar maddi imkanlar diğer mesleklere göre daha iyi ve özellikle iş İngilizce'nizle birlikte uluslararası geçerliliği olan bir meslek olsa da, maalesef Green Card için dezavantajları da var. İlki ABD dünyada yazılımın merkezi. ABD'de 1 milyonun üzerinde diplomalı veya sertifikalı profesyonel yazılımcı yaşıyor. Henüz çalışmadığınız spesifik bir pozisyonun sırf sizin için en az 2 yıl açık tutulabilmesi, yazılımdaki dengelerle çok zor. İkincisi pandemi sonrası dünyaya yayılan remote çalışma imkanı. Şirket, neden Türkiye'den değil de ABD üzerinden green cardla çalışmanız gerektiği konusunda devleti ikna etmeli. Bu da çok zor. Özellikle de sponsor firmanız hem ABD hem Türkiye'de iş yapan bir firmaysa.

Nitekim tanıdığım çok çok iyi yazılımcılar var çevremde. Son zamanlarda bu vizeyle direkt Türkiye'den ABD'ye gidebilen yazılımcı ben görmedim. O yüzden onun olabilitesi, en azından konsolosluktan alınan versiyon için çok düşük görünüyor. Belki diğer meslek kollarında daha iyi bir fırsat olabilir tabi.

• @emre911 Kendi sektorunuzle ilgili tamamen haklisiniz.

• @dpdemir bu tam olarak böyle değil. Bunu youtuberlardan blogerlardan görerek demiyorum orda gözlerimle gördüm ve zamanında yaşadım heleki bu dirty job denilen olay gerçekten mcdonaldsta falan kimse çalışmıyor çok düşük seviye bir iş ve bu açık hep olacak

• @captain35 Dogrudur. Ben cok detay bilmiyorum oyle isler hakkinda. Youtuber falan da izlemedim, ilgi alanim olmadigi icin. Ne demek istediginizi anlamadim.

• @captain35

Bence de.

Türkiye'nin kontenjanı nüfusa göre kabaca 10 bin kontenjanda 100 kişi desek (daha fazla da olabilir), geçen yıllarda 50-60 kişi anca gerçekleşmiş. Bu yıl artan bilinilirlikle ve üllenin durumuyla birlikte bu sayı 100'ü geçebilir muhtemelen. 2024 ya da daha sonrasına erteleyenler muhtemelen çok uzun süreler beklemek durumunda kalacak.

• @splendoured froud dediği olay amcanın şirketine hiç alakanız olmayan bir işe alınırsanız. Mesela teyzemin eşinin kuaförü var nyc de bana sponsor ourlarsa froud bitti ne alak dicekler yap görelim dicekler hiç mi adam yok dicekler bi tane dükkan seni nerden buldu dicekler haaaa teyzen yani dicekler

• @dpdemir anlamadığınız kısmı anlamadığım için detaylandırayım. Alt tabaka işlerde deli gibi bir açık var siz de mahallede bir tura çıkın ve dükkanları inceleyin her yerin kapısında help wanted yazıyor geçen kasımda ordaydım ve ilan olmayan dükkan yoktu nerdeyse. Bonus verenden tut asgarinin üstünde oara verenlere her türden ilan vardı. Akrabalarım dahi diyor ki eleman bulamıyoruz. Hala covid yardımlarını oturup yiyen var ülkede. Bunun yanında fastfood zinciri yerlerde kimse çalışmıyor ta 2016 da kanab ut da wat yaparken de böyleydi amerikalılar ne gidicem oraya ya pis iş çalışanlar berbat müşteri profili kötü gece tek açık yer olduğundan güvenli değil diyolardı ki buna da şahit oldum. Sadece watlar keşler göçmenler çalışıyordu. Aynı olayı bu kasımda queenste de gördüm hatta bir türk de vardı. Yani demem o ki bu adamlar işçi bulamıyo google mal yorumlarında bile var bdv nin açtığı ilanları gezin mesela millet yazmış adam alın çok yavaşsınız 6 kişi olması lazım 3 kişi çalışıyor neden diye

• @emre911 aynne bu korkutuyo Allahtan pahalı da ölümcül bi şişiklik olmaz bi de bizim halkımız bugün yatıriyim yarın kazanayım kafasında olduğundan kimse 500-600 bin tl parayı 3-4 yıllık bi işe gömmez

• @captain35 siz daha iyi bilirsiniz. Sonucta bu ise gireceksiniz, arastirma yapmissinizdir. Tabi sirketler de bu ihtiyaclarini karsilamak icin Amerika icinden illegal yollarla gelen elemanlari kullanmak yerine, tum masraflarini kendi odeyen gocmenleri getirtmeyi tercih edebilirler. Belki vergi avantaji bile oluyordur bu durumda onlara. Ciktiginiz yolda basarilar dilerim. Umarim istediginiz sonuca ulasirsiniz.

• @dpdemir illegaller çalışamıyor büyük marka zincirlerde ssn ve permit olmayanlar çalışamaz imkansız ben wat yaparken ssn kartım ulaşmadı diye elime alamam dedi oosta gelsin öyle başvur dedi adam. Kuzenim savaştan sığınan meksika olayı da yok adamda 6 aya yakın izin bekledi ve hala kart yok. Bu süreçte neler çektiğini o bilir. Abd de marka bir yerde ssn ve izin olmadan çalışmak imkansız.

• @emre911 Normalde ben şahsıma bu ay başvurucaktım. Fakat çok fazla laf var ve çok sallama bir süreç başvurumu Mayıs 2024'e kadar bekleticem o süreçte Green Card Başvurusu Yapıcam. Green card açıklanana kadar bu sürece giren arkadaşlarımızın neler yaptığını ilerlemeyi adım adım görücem. Ondan sonrası malumun ilanı. BDV Veya eb3vize İle İşleme giricem.

Green Card'ın Açıklandığı Gece sonuç olumsuz ise aynı gece ödememi yapıp sürece dahil olucam ben. Bekletmeden yapcak bir şey yok şimdilik bekleyip süreci izleyeceğim yaşım daha 19 bu açıdan zamanım bol. İnşallah sizler bu işin öncüsü olucaksınız zaten. Hepimizin hakkında hayırlısı 🙏

• @Ekto-Oktan brocum buntariha kadar burda kimse sonuç alamayacak zaten ilk adım 12 ay civarı sürüyor. Başvuran herkes sana hala bekliyorum dicek. Paran varsa başvur bence sana iş daha da kolay 5 yıl sürse bile (ki bunkadar süren kimse olmamış 97 den beri) 24 yaşında çiçek gibi gider hayatına başlarsın

• @captain35 Siz hangi şirket ile girdiniz acaba? Ben sonuçtan kastım çekilişin açıklancağı tarihe kadar eğer audit yemeyenler olursa PERM'leri onaylanıcak. Benim bekletmeyi istememdeki sebeplerden biri Green Card baharına geldik. Yaşım daha genç dediğim gibi green card çıkarsa boşa vermiş olucam o kadar parayı kafam orda karışıyor. Bana yine belli olmaz belki o döneme bırakmam bile ama şimdilik fikrim bu yönde hocam.

Peki sizin EB-3 Yolunda çalıştığınız firma nedir pozisyon nedir? Aydınlatabilirseniz memnun olurum.

• @Ekto-Oktan ben bsv ile giriyorum yola nedeni de diğer firmanın başlığında detaylarıyla açıkladım. Audit rastgele yapılan bir olay onu düşünme ama min en erken 8-9 ay şuan covid etkisinden dolayı o yüzden diyorum mayıs ayında çok bi sonuç olmicak bugün başvuranlarda. Ben 8 yıldır başvuruyorum çıkmıyo 😅sıkıldım bi 8 yıl daha garantisi yok ama buniş farklı şimdi keşke şunu daha önceden bilseydim de yapsaydım diyorum şimdi vatandaşlık sınavlarını bile vermiştim heralde

• @captain35 8 Sene baya fazlaymış hocam ya yaşınız kaç bilemem ama muhtemelen bu sitedeki herkes gibi benden çok büyüksünüz benim daha 2.Denemem olucak en azından 2.İnci Şansımı kullanmak istiyorum Hiçbir şey bilmiyorsam şubatta giricem ön ödemeyi yapıp Green card çıkarsa bile en fazla ön ödemem patlar. Maksimum bu olur. Ama bir şekilde bende bu yola girmeyi düşünüyorum. Aslında E2 Yapıcak bütçede var babamda Babama E2 Alıp bende onun E2'si ile giderim diye düşünüyordum. Fakat çocuklar 21 yaşından sonra ailenin E2'sinden Faydalanamıyormuş. Bana ters tepti. Şimdilik EB-3C Ve Green Card'da kafam hakkımızda hayırlısı konuyu takip etmeye devam edicem 👀

• @Ekto-Oktan ben de artık yeter diyip e2 yapıcaktım da onun bi garantisi ve sonu yok sonra bunu öğrendim daha mantıklı geliyor yaş 31 35 te en geç abd de kendi işimi yaparım inşallah diyorum senin de yolun açık olsun bro

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

182

41.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

430.9k

| | | |