Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @melihguney merhabalar dualarımız sizinle bol şans dilerim.

• ⭐⭐

@melihguney görüşmeyi hangi dilde yapmak istediğiniz size sorulacak. Türkçe veya İngilizce olmasının avantaj veya dezavantajı yok turist vizesi için dolayısıyla dilediğiniz dili seçebilirsiniz. Mülakat deneyimlerini okursanız orada işinize yarayacak bilgiler mevcut. emanetçiler ile ilgili bilgiler de var. Görüşmenizde bol şans.

• konsolosluğun karşısında emanetçiler varmış hocam bir çok videoda izledim var olduğunu öğrendim 😃 @melihguney

• ⭐⭐

@melihguney, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Yarın İstanbul'da vize randevum var.
    Randevuyu Ekim ayında almıştım.
    İlk aldığımda Kasım ayıydı. Sonra Ekim'e çektim. Ardından Eylül'e ve sonrasında da Ağustos'a çekebilmeyi başardım.
    Gelmez diyordum geldi çattı.
    İstanbul ile iki sorum olacak.
    Birincisi yakınlarda bir emanetçi var mı?
    İkincisi de Türkçe mülakat yapılıyor mu?
    Yakın zamanda İstanbul'da mülakata girenler yardımcı olabilir mi?

Hemen karşısında bir sürü cafe var emanet alıyorlar.
    Evet türkçe var ben türkçe mülakata girdim.
    Yazmakta geç kalmışım 🙂 Umarım vizeniz onaylanmıştır.

• Herkese merhabalar,

Ne yazık ki ret aldım. 😞

Önce kendi durumumdan bahsedeyim. Özel bir hastanede pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorum. Yüksek lisans mezunuyum. Beş yıldır aynı yerde çalışıyorum. Bekarım ve kirada oturuyorum.

İstanbul konsolosluğun karşısında birçok cafe bulunuyor. Bu cafelere 50 TL karşılığında emanet teslim edebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu cafelerde biyometrik fotoğrafta çekiliyor.

Amerikan vize randevular bir yıl falan sonrasına alındığı için yanınızda mutlaka güncel bir fotoğraf götürün. Çünkü bir çok kişiyi yeniden fotoğraf çektirmeleri için cafeye yolladılar.

Randevular 15 dakika da bir oluyor. Sizde randevu saatinizden 15 dakika önce kapıda sıraya geçiyorsunuz. İlk olarak kapıda üst araması yapılıyor. İçeriye Elektronik aletler (telefon, kulaklık, şarj cihazı vb.) ve çantalar alınmıyor. Sadece dosyalarınız ve cüzdanınızla giriyorsunuz.

İlk kontrolü geçtikten sonra biraz ileride yeniden bir sıraya dahil oluyorsunuz. Orada pasaportunuz ile randevu kontrolü yapılıyor. Fotoğrafınıza bakılıyor ve güncel değilse fotoğraf çektirmek için gönderiyorlar.

Randevu kontrolü yapıldıktan sonra bina girişinde X-ray'den geçiyorsunuz. Tıpkı havaalanındaki gibi size bir kutu veriyorlar ve kemerinizi falan bu kutuya koyarak geçiş yapıyorsunuz.

İstanbul konsolosluğunda vize randevuları ikinci katta yapılıyor. Asansörle ikinci kata çıkıp vize mülakatlarının yapıldığı odaya geçiyorsunuz.

Bu odada 9 adet gişe bulunuyor. İlk iki gişe pasaport kontrol gişesi, sonraki 2 gişe parmak izi gişesi, diğer 5 gişe ise mülakat gişesi. Mülakat gişeleri tam kapasiteyle çalışmıyor. Bugün 3 kişi gişede mülakat yapılıyordu. Diğer iki gişe kapalıydı.

Siz sırasıyla önce pasaport gişesine ardından parmak izi gişesine sonra da mülakat gişesine geçerek süreci tamamlıyorsunuz.

Bugün gerçekten çok kalabalıktı. Sıra çok yavaş ilerliyor. Dolayısıyla içeride işlemlerinizin bitmesi 40-45 dakikayı buluyor.

Peki mülakat nasıl geçti?

Tek kelime ile berbat geçti.

Memura suç bulmayacağım tamamıyla benim hatamdı.

Önce nereye gitmek istediğimi sordu.

Phoenix, Arizona dedim.

Ardından neden gitmek istediğimi sordu.

Konferansa katılacağımı belirttim.

Ne işle meşgul olduğumu sordu.

Özel bir hastanede pazarlama yöneticisi olduğumu söyledim.

Daha önce yurtdışına çıktın mı dedi?

Evet, Yunanistan'a gittim dedim.

İşte bu noktadan sonra işler boka sardı.:)

Yurtdışında hiç etkinliğe katıldın mı dedi?

Hayır katılmadım, ama yurtiçinde çok sayıda konferansa katıldım dedim.

İngilizce biliyor musun dedi.

İşte ret aldığım an bu andı.

Orada biraz duraksadım. Çünkü ingilizce seviyemi mi söylesem diye düşündüm. Sonra kısaca biliyorum dedim.

O bana baktı. Ben ona baktım.

Maalesef veremiyoruz dedi.

Muhtemelen memur orada benden ingilizce bir cevap bekledi.

Ben ingilizce cevap vermeyince o da ikna olmadı.

Ret aldığım halde vize almanın zor olmadığını düşünüyorum.

Çünkü çok fazla kişinin vize aldığını gördüm.

Gözlemlerime göre yaşlılar çok kolay vize alıyorlar.

70 yaş üzeri iki çift vardı.

Çiftlerden biri oldukça modern görünüşlüydü, diğeri ise bayağı kırsal kesimden gelmiş gibiydiler. Her iki çiftte vize aldı.

Gördüğüm iki öğrenci vardı. Her ikisi de öğrenci vizesi aldılar. Fakat şunu net olarak söyleyebilirim. Öğrencileri çok fazla zorluyorlar. Normal vize görüşmeleri 1-2 dakika sürüyorken, öğrenci vizesi için başvuranların vize mülakatları 5-6 dakika sürdü. Ve onların mülakatlar direkt bodoslama ingilizce olarak başlıyor.

Vize görüşmemde bana göre üç hatam vardı.

Birincisi yurtdışına etkinlik için hiç gitmemiş olmamdı. İkincisi ingilizce bildiğimi ortaya koyamamış olmamdı. Üçüncüsü de taktiksel olarak vize memurunun tuzağına düşmüş olmamdı.

Vize memuru çok hızlı mülakat gerçekleştirdi. Peşpeşe hızlı hızlı sorular sordu. Bende ona hızlı bir şekilde cevap vereyim diye düşünmeden yanıtlar verdim. Açıkçası onun bu taktiğini iyi yönetemedim.

Neyse kısmet değilmiş.

Daha iyi hazırlanıp yeniden başvuracağım.

• ⭐⭐

@melihguney detaylı anlatımınız için teşekkürler. geçmiş olsun, dediğiniz gibi görevli detaylara çok dikkat ediyor ve sizi test ediyor her noktada. belki turistik bir gezi olsaydı amacınız onay alma şansınız vardı çünkü bunun için İngilizce gerekmiyor. Mülakatta yaşanabiliyor böyle şeyler, çok iyi ingilizce de bilseniz, tüm sorualra hazır da hissetseniz o an görevliyi ikna etme çabasından insan bildiğini de unutuabiliyor. Work & Travel programına katılacak öğrenciler zorunlu olarak İngilizce mülakata giriyorlar çünkü işe girmeleri ve iletişim kurmaları için belirli bir seviyede ingilizce bilmeleri gerekiyor.

• @melihguney Geçmiş olsun.pes etmek yok bu görüşmeden kazancınız daha bilinçli olmanız oldu bende sizin durumunuza düşmüştüm şimdi danışmanımla daha iyi hazırlanıyorum ikinci görüşmeme.

• @melihguney hocam çok kötü bir mülakat olmuş.
    Konferansa gidecekseniz ingilizce bilmeniz lazımdı, hatta mülakatı ingilizce yapmanız gerekliydi.
    potansiyel kaçak göçmen olarak algıladı %99. Tekrar başvurduğunuzda avrupada 1-2 konferansa katilip görüşmeyi ingilizce yapmanız.

• Merhabalar,

Kız arkadaşım bir akademisyen ve son 10 yılda hiç yurt dışına çıkmadı. Ben ABD vizesini önceden aldım o daha sonradan başvurdu. DS-160 formuna bütün bilgileri eksiksiz yazdı (makalelerini, çalışmalarını, okullarını vs) ve VİZESİNİ ALDI.

• Nereye gideceksiniz?
    • NewYork’a gideceğim müzeleri gezmek istiyorum (isim isim belirtti, derslerde anlattığı konular arasında)
    • Hangi Üniversitede çalışıyorsunuz ve ne kadar zamandır?
    • X üniversitesi 5 yıldır…
    • Hiç yurt dışına çıktınız mı?
    • Evet, en son 10 yıl önce (Erasmus)
    • Neden başka bir yere gitmediniz?
    • Çalışmaktan (doktora tezi) vaktim olmadı ama şimdi kendimi dahada geliştirmek adına istiyorum.
    • Kiminle gideceksiniz?
    • Erkek arkadaşımla.
    • Erkek arkadaşınızın vizesi var mı?
    • Evet, var.
    • Siz Amerika’ya gitmelisiniz. Vizeniz onaylandı.

Ankara’dan başvurduk. Yaklaşık 1 dk sürdü görüşme. Olay sadece yurt dışına gidip gitmemek değil arkadaşlar. (Ama oda bir artı tabi)

CONFIRMATION PAGE HARİCİ HİÇ BİR BELGE GÖTÜRMEDİ (Vize: B2)

• @melihguney deneyiminizi aktardığınız için teşekkürler umarım bir sonra ki görüşmede vizenizi alabilirsiniz.

• @mertsongultekin tebrik ediyorum 🥰Görüşme hangi dilde oldu acaba ?

• Merhabalar sıfırdan b1/b2 vizesine nasıl başvurabilirim, gereken evraklar nelerdir, yapmam gerekenleri sıralamaya göre açıklayabilirirmisniz rica etsemilk neyden başlamam gerekiyor pasaportum var hani çocuğa anlatır gibi 🙂

• @al_ti74 merhabalar şimdiden bol şans umarım alırsınız pasaportunuzda vizeli giriş çıkış varmıdır

• @baharaziz yok eyt liyim

• @al_ti74 yıllarca Greencard a başvurdum çıkmıyor bi türlü bende şansımı brde böyle deneyim dedim

• ⭐⭐

@al_ti74, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Merhabalar sıfırdan b1/b2 vizesine nasıl başvurabilirim, gereken evraklar nelerdir, yapmam gerekenleri sıralamaya göre açıklayabilirirmisniz rica etsemilk neyden başlamam gerekiyor pasaportum var hani çocuğa anlatır gibi 🙂

DS160 formunu dolduracaksınız. Bu başlıkta tüm bilgiler var

• merhabalar ben teksasta kardeşimi ziyaret etmek istiyorum ne tür bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim kardeşimin daveti üzerine başvuru yapacağım davet mektubunu nasıl veya nereye başvurmalı bir örneği varmıdır bu arada forumda yeniyim teşekkür ederim şimdiden

• @baharaziz Çok sağolun. İngilizce dilinde oldu ama belli bir süre sonra memur Türkçede cevap vermiş.

• ⭐⭐

@Legend49 bu başlık mülakat deneyimleri ve görüşme detaylarını aktarmak için. Dilerseniz şu başlığı inceleyin : https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇?page=1

Bu başlıkta epey bilgi mevcut, eğer kafanıza takılan bir soru varsa yine aynı başlık altında sorabilirsiniz.

• @Serapp teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |