Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hymt720, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Mulakata petitioner in orijinal vatandaslik sertifikasi / amerikan pasaportu veya evlilik cuzdani gerekiyor mu?

hayir, USCIS'e orijinal belge gondermiyorsunuz zaten, fotokopisini gonderebilirsiniz. Mulakat icin de bu belgelerin fotokopileri yeterlidir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bklc, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells hocam selamlar muayene için bilgi almak istiyorum biraz tesettürlüyüm sağlık muayenesi nasıl geçiyor deneyimleyen varmı benim durumumda olupta acaba?

Telaslanmanizi gerektiren bir durum yok, standart testleri yaptirip asi oluyorsunuz sadece.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Bberturk, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba,
    Anne babamiz icin GC sponsorlugu islemine ABD icinden (anne baba turist ile abd ye gelmis iken) basvurmamiz durumunda olusacak faydalar nelerdir?
    Ankarada mulakat beklemeyecegiz fakat abd icinde ne kadar hizli sonuclanabilir, I-130’un ve ardindan NOA 2 ‘nin gelmesi daha hizli sonuclanabilir mi Abd icinde?

IR vizeleri kotaya tabi olmadigindan, I-130'u gonderdikten hemen birkac gun sonra I-485 basvurusunu yaparak AOS surecini baslatabilirsiniz. USCIS hesabinizda I-130'un NOA1'si ilk birkac gunde beliriyor zaten.

Green Card'lari hem I-130 hem de I-485 basvurulari ayri ayri onaylandiktan sonra alacaklar.

Anneniz ve babaniz ABD'ye turist olarak giris yaptilarsa ilk 90 gun boyunca AOS surecini baslatmamalarini tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Gocmenlik vize surecinin takibinin daha iyi yapilabilmesi ve tum kullanicilarin mulakat tarihlerini alana kadar daha bilincli hareket edebilmeleri icin lutfen gecmis ve gelecek tum IR-5 surecindeki arkadaslar su cizelgeyi doldursunlar: bit.ly/IR5BasvuruTakibi

• Cevap için çok teşekkür ederim sevgili @crazycells , basvurumuzu yaptığımızda bu başlık altında belirttiğiniz formu da dolduracağım🙏

• Merhaba,

Amerikan vatandasiyim, Texas'ta yasiyorum ve annemin IR5 vizesi icin Haziran 2021'de basvurdum. Oncelik tarihi Haziran 2021. Tum evraklari Ocak 2023'te tamamlandi. Ocak 2023'ten beri Ankara'daki mulakatini beklemekteyiz. Bu forumda gordugum kadariyla evraklar tamamlandiktan (documentarily qualified) ortalama 2-3 ay icerisinde Ankara'da mulakatlar schedule edilmis. Hatta bizden daha sonra basvuru yapmis olan kisilerin dahi mulakati gelmis. Ankara'da suan yigilma oldugunu biliyorum ama NVC'ye mail atinca insanlari oncelik yani basvuru sirasina gore randevuya atadiklarini soyluyorlar. Buradan gordugum kadariyla bu gercek degil.

Bu konuyla ilgili 2 sorum olacakti.

• Documentarily Qualified tan sonra herhangi bir siteye kayit oldunuz mu randevu icin? Yoksa sadece onlardan randevu mailinin gelmesini mi beklediniz?

• Ocak 2023'te Documentarily Qualified olduk ve hemen ardindan 1 mail daha aldik CEAC hesabiniza girin herhangi bir feedback olabilir diye. CEAC hesabina girdik ve farkettik ki yeni vesikalik ve guncel polis raporu istiyorlardi. Hepsini sisteme Subat 2023'te yukledik. Normalde bir evrak yukleyince sisteme, yanina yesil tik atiyorlar onaylandi diye. Bu sefer Subat ayindan beri yeni evraklar yuklenmis olmasina ragmen hic bir action yok. NVC'ye birkac kez public inquiry gonderdim tek soyledikleri mulakat siranizi bekliyorsunuz oldu. Benim tahminimce CEAC'ta evraklari inceleyip yesil tik atan kisi gozden kacirdigi icin bizim mulakatin geciktigini dusunuyorum.

Son olarak annem Almanya dogumlu, dogum belgesini Almanya'dan yolladik. Acaba Almanya dogumlu olmasi bir dezavantaj mi oldu diye dusunmeden edemiyorum.

Bilgisi olan birisi var ise yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler.

• Merhaba, ABD vatandaşı oğlumun bizim için (anne, baba) 26 Ağustos 2022'de yaptığı başvuru USCIS tarafından benim (anne) başvurumu kabul ettiğini ve evraklarımı NVC ye yolladığını ileten bir bildiri göndermiş. Başvurumuz Texas'daydı ve tam 11 ay içinde onaylandı. Babanın başvurusu ise inceleniyor durumunda onun evraklarını benden iki gün sonra göndermiştik. Onunda bir kaç gün içinde onaylanmasını umut ediyoruz.

Evraklar konusunda çok kafa karışıklıkları var gibi görünüyor. Mesela biz vukatlı nufus kayıt örneğini yollamamıştık yollanması gerektiğini öğrendiğimizde ise baya bi endişelendik. Hiç bir evrakın çevirisinide yaptırmamıştık. Sadece mümkün olduğunca e devletten veya nüfus müdürlüğünden ingilizcelerini talep etmiştik. Neyseki buna rağmen onay aldık. Siz tabii ki mümkün olduğunca evraklarınızı eksiksiz tamamlamaya bakın ama buda bir bilgi notu olarak burada dursun. 🙂

Süreçte bu formdan çok faydalandık bundan sonrada çok faydalanacağız gibi duruyor. Bu nedenle hem emeği geçenlere teşekkür etmek hemde bilgi vermek ve bilgisi olanlardan bundan sonraki süreçde destek almak için yazmak istedim.

Bekleyen herkese bol şans...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aweijl, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

Merhaba,

Amerikan vatandasiyim, Texas'ta yasiyorum ve annemin IR5 vizesi icin Haziran 2021'de basvurdum. Oncelik tarihi Haziran 2021. Tum evraklari Ocak 2023'te tamamlandi. Ocak 2023'ten beri Ankara'daki mulakatini beklemekteyiz. Bu forumda gordugum kadariyla evraklar tamamlandiktan (documentarily qualified) ortalama 2-3 ay icerisinde Ankara'da mulakatlar schedule edilmis. Hatta bizden daha sonra basvuru yapmis olan kisilerin dahi mulakati gelmis. Ankara'da suan yigilma oldugunu biliyorum ama NVC'ye mail atinca insanlari oncelik yani basvuru sirasina gore randevuya atadiklarini soyluyorlar. Buradan gordugum kadariyla bu gercek degil.

Bu konuyla ilgili 2 sorum olacakti.

• Documentarily Qualified tan sonra herhangi bir siteye kayit oldunuz mu randevu icin? Yoksa sadece onlardan randevu mailinin gelmesini mi beklediniz?

• Ocak 2023'te Documentarily Qualified olduk ve hemen ardindan 1 mail daha aldik CEAC hesabiniza girin herhangi bir feedback olabilir diye. CEAC hesabina girdik ve farkettik ki yeni vesikalik ve guncel polis raporu istiyorlardi. Hepsini sisteme Subat 2023'te yukledik. Normalde bir evrak yukleyince sisteme, yanina yesil tik atiyorlar onaylandi diye. Bu sefer Subat ayindan beri yeni evraklar yuklenmis olmasina ragmen hic bir action yok. NVC'ye birkac kez public inquiry gonderdim tek soyledikleri mulakat siranizi bekliyorsunuz oldu. Benim tahminimce CEAC'ta evraklari inceleyip yesil tik atan kisi gozden kacirdigi icin bizim mulakatin geciktigini dusunuyorum.

Son olarak annem Almanya dogumlu, dogum belgesini Almanya'dan yolladik. Acaba Almanya dogumlu olmasi bir dezavantaj mi oldu diye dusunmeden edemiyorum.

Bilgisi olan birisi var ise yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler.

2-3 ay maalesef su an icin pek gercekci degil; eger hizlandirma icin bir nedeniniz varsa kesinlikle konsolosluga ve NVC'ye email atarak talep edin.

Belgelerinizde bir problem oldugunu dusunmuyorum, sadece siranizi beklemelisiniz. Sanirim onumuzdeki 3-4 aylik surecte sira size gelecektir, dedikleri gibi DQ tarihine gore mulakat sirasi veriyorlar, ama eger hizlandirma nedeniniz varsa talep edebilirsiniz, kabul gorurse oncelik taniyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mango2014, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

Merhaba, ABD vatandaşı oğlumun bizim için (anne, baba) 26 Ağustos 2022'de yaptığı başvuru USCIS tarafından benim (anne) başvurumu kabul ettiğini ve evraklarımı NVC ye yolladığını ileten bir bildiri göndermiş. Başvurumuz Texas'daydı ve tam 11 ay içinde onaylandı. Babanın başvurusu ise inceleniyor durumunda onun evraklarını benden iki gün sonra göndermiştik. Onunda bir kaç gün içinde onaylanmasını umut ediyoruz.

Evraklar konusunda çok kafa karışıklıkları var gibi görünüyor. Mesela biz vukatlı nufus kayıt örneğini yollamamıştık yollanması gerektiğini öğrendiğimizde ise baya bi endişelendik. Hiç bir evrakın çevirisinide yaptırmamıştık. Sadece mümkün olduğunca e devletten veya nüfus müdürlüğünden ingilizcelerini talep etmiştik. Neyseki buna rağmen onay aldık. Siz tabii ki mümkün olduğunca evraklarınızı eksiksiz tamamlamaya bakın ama buda bir bilgi notu olarak burada dursun. 🙂

Süreçte bu formdan çok faydalandık bundan sonrada çok faydalanacağız gibi duruyor. Bu nedenle hem emeği geçenlere teşekkür etmek hemde bilgi vermek ve bilgisi olanlardan bundan sonraki süreçde destek almak için yazmak istedim.

Bekleyen herkese bol şans...

elinize saglik, surecinizde bol sanslar ve bol sabirlar.

IR-5 kategorisinde dediginize gore diger kategorilerden daha anlayislilar buyuk ihtimal. Neticede anne/baba ve cocuk bagini resmi olarak gostermek yeterli olmali USCIS icin...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aweijl ayrica bilgilerinizi cizelgeye girmeyi unutmayin: bit.ly/IR5BasvuruTakibi

• Tesekkür ederim. Konsolosluktan gelen cevapta randevu tarihinden itibaren 1 yil icinde esim adına yeni randevu tarihi olusturulursa dosyanin aktif halde kalabilecegi soylendi.21yas altı cocuklar icin ABD ye giris yapıp GC aldıktan sonra F2A başvurusu yapmak daha kısa olabileceği ifade edildi. ABD vatandaşının kardesleri icin normalde ayrılan GC kotası sınırlı oldugundan bu acilan dosyamiz belkide 5 ile 10 yil arası surebiliyormus.Ama F2A enfazla 2 yada 3 arasıida neticilenebilirmis.

• Selamlar,
    Babam icin GC basvurusu yapmistim, I130 onaylandi NVC evraklarini toparliyorum.
    Bir sorun ile karsilastim ama ne yapacagim konusunda emin degilim.
    Babamin Adli sicil kaydinda 2010 yilinda yaptigi izinsiz binadan dolayi kaydi gorunuyor. Gecen hafta gidip kaldirtmaya calsiti ve memur cuma gunu silinir dedi. Aradan 1 hafta gecmesine ragmen silinmedi. Bu kayit silinebilen birseymi yoksa boyle mi kalicak? Boyle kalirsa ne yapmak lazim? Olayin detaylari ile ilgili belge gondermelimiyim? Yoksa sadece Adli sicil kaydini gondersem yeterlimi?

• Merhabalar,
    Esim icin kizimin yaptigi I-130 petition basvurusu onaylandi. NVC asamasina gectik, ancak esimin gecerli pasaportu yok. Zaman kaybetmeden basvuruyu yapmak istiyoruz, ancak pasaport basvurusunu bir aydan once yapabilme imkani yok. IR-5 gocmenlik vize basvurusunu gecerli pasaport olmadan yapabilmek mumkun mu?

Basta sayin Crazycells olmak uzere forumun ozverili tum katilimcilarinin gorusleri icin simdiden tesekkur ederim.

• @elma, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

Merhabalar,
    Esim icin kizimin yaptigi I-130 petition basvurusu onaylandi. NVC asamasina gectik, ancak esimin gecerli pasaportu yok. Zaman kaybetmeden basvuruyu yapmak istiyoruz, ancak pasaport basvurusunu bir aydan once yapabilme imkani yok. IR-5 gocmenlik vize basvurusunu gecerli pasaport olmadan yapabilmek mumkun mu?

Basta sayin Crazycells olmak uzere forumun ozverili tum katilimcilarinin gorusleri icin simdiden tesekkur ederim.

NVC nin diger asamalarini tamamladiniz mi?

• @Serkan-Turhan selamlar bir tanıdığım benzer bir durum ile karşılaştı sonuç istiyorlar serkanbey bu davanın sonucu ceza aldımı almadımı kapandımı gibi vs.

• @Mihok Pasaport basvurusu halen yapamadigimiz icin NVC surecine henuz baslayamadik. Gozcmen vize basvuru formunda pasaport bilgileri isteniyor, sorum zaten bu konuya iliskin.

• @elma, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

@Mihok Pasaport basvurusu halen yapamadigimiz icin NVC surecine henuz baslayamadik. Gozcmen vize basvuru formunda pasaport bilgileri isteniyor, sorum zaten bu konuya iliskin.

NVC pasaport taramasini istiyordu diye hatirliyorum. Bunu gondermeden sizi DQ etmezler. Sponsorluk asamasini halledebilirsiniz oncesinde.

• Bu ileti silindi!

• @bklc, içinde söyledi: IR-5 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının anne ve babası)

@Serkan-Turhan selamlar bir tanıdığım benzer bir durum ile karşılaştı sonuç istiyorlar serkanbey bu davanın sonucu ceza aldımı almadımı kapandımı gibi vs.

Cok tesekkurler. Belgenin ne oldugunu ogrenme sansimiz varmi? Babam almaya calsiyor bisiyler ama hep yaptik olcak diyip sallaniyor gibi geldi. Enazindan ismini bilirsek belgenein direk sunu istiyoruz deriz.

• IR-5 vizesine başvurdum. DS 260 formunu doldururken bir soruda takıldım soru is şöyle "Is this child immigrating to the U.S. with you? Yes/No" Kendim ile ilgili alanı doldurduktan ve Amerikan vatandaşı olan kızımın (17 yaşında) bilgilerini girdikten sonra bu soruyu soruyor. Kızım da benimle beraber gelecek ama zaten o vatandaş onun vizeye ihtiyacı yok. Ama yine de emin olmak için sormak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
    @crazycells

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |