Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, 19 Temmuz gece 01:00 thy ucusu ile Amerika Aos maceramız başladı. Sabah 06:00 da iniş yaptık. Yolculugumuz çok rahat gecti hiç uyumasak da zaman nasıl gecti anlamadım.
    Pasaport kuyruğuna girdiğimizde heyecan yaşarım sanıyordum ama rahat gecti kibar siyahi bir beyfendiydi. Esime seyahat detaylarimizi sordu. Yanımızda belgelerimiz vardi ama hicbirsey görmek istemedi.
    -Donusunuz ne zaman? Hep Miami de mi kalacaksınız ?
    2 ay sonra
    Hayir önce Virginia Richmond’a oradan da Teksas Houston a geçeceğiz.
    -Güzel, yanınızda ne kadar para var?
    Bende 10 bin esimde de 1200 civarı.
    -O zaman beyan etmeniz gerekiyor ?
    Ok, ne yapmalıyız? Ben kisi bası 10 bin sanmiştim.
    -Hayir tüm aile ve tüm para birimleri. Ama sorun degil ben size yardımcı olacağım .
    Bunu söyledikten sonra hepimizin sirayla fotografini çekip pasaportlarimizi iade etti. Sadece kizimin parmak izini aldi.
    Önceki girislerinde küçükmüşsün dedi gayet kibar bir sekilde. Sonrada iyi tatiller diledi. Esime paranin beyan edileceğini gösteren bir evrak verdi. Sonra o onde biz arkada bizi baska bir girisin basında ki gorevliye yönlendirdi. Orda ki bayan sadece ayrilmis yolda devam etmemizi söyledi, biz valizlerin oraya geldik o zaman farkettik ki diger yolculardan ayristirilmistik aslında, bizim gibi birkaç aile daha bekliyordu. Valizlerimizi alıp yola devam ettik. Geldigimiz oda da ayrı bir gumruk beyan bolumu ve valizleri geçirdikleri x ray cihazları vardi. Bir memura elimizde ki evraki gösterdik oda valizleri x ray a koymamizi söyledi. Birtek el çantamı göstererek yiyecek var mi diye sordu bende sadece snacks oldugunu söyledim hatta bir paket bisküvi yi cikartip gösterdim. Sorun olmadigini söyledi. Valizleri açmadılar. Baskalarini didikliyorlardı. Sonra cocuklar dahil tek tek üstümüzde ne kadar para oldugunu sordu ve hepsini alt alta yazdı Turk parasını dolara cevirdi. Sonra evragi esime verdi ve toplattı. Altına imza attırdı. Bu arada oda seyahat planimizi sordu esim tekrar ayni sekilde anlattı. Harika göründüğünü ve keyifli gecmesini söyledi. Teşekkür edip oradan ayrıldık. Ilk aşamayı sag salim atlatmistik.
    Orada hemen kiraladigimiz aracı almaya gittik. Ben saedece KKTC ehliyetine sahip oldugum icin Istanbul’da ki Turing den ehliyetimi Uluslararasi Ehliyete çevirtirdim. 2 Fotoğraf Ehliyetim ve 2600 civarı bir ücret ödedim. Aninda veriyorlar defter tarzı bir ehliyeti bir yıl geçerliymiş. Kiraladigimiz aracı alırken o belgeyi hiç önemsemediler saedece normal ehliyetimi aldılar. Zaten ben 2. Sofordum belkide ondan ilgilenmediler çok. Bu islemleri tamamlayıp hemen Figen Hanimi aradım ve yol haritamızı istedim oda sağolsun bastan herseyi organize etmişti. Gideceğimiz banka ve kliniğin adreslerini yolladı. Saat çok erken oldugundan önce bankaya gitmeye karar verdik çünkü klinik 10 da aciliyordu. TD banki bulmuşlar son zamanlarda herkese kolaylıkla hesap acmis. Bizde gittik gayet güleryüzle karsiladilar hesap acmak istediğimizi turist oldugumuzu ve üstümüzde ki parayı yatırmak istediğimizi söyledik. Biz doğrucu davutlar kalici adres yok o zaman sorusuna henüz olmadigini ama arkadaslarimizda kalacagimizi soyleyince sevgili guleryuzlu bankacımız ancak burda ikamet eden arkadasimizda bizimle gelip adres beyanı yaparsa hesap acabilcegini söyledi ve fikrini hiç birsekilde değiştiremedik sorun suydu ki arkadaslarimiz Turkiye de tatildeydiler. West Fargo , Tuirist , Chase olmak uzere birkaç bankada daha sansimizi deneyip pes ettik. Çok acikmistik ve önce bireyler yiyerek modumuzu yükseltmeye karar verdik. Karnimizi doyurup kahvelerimizi içip kafamız biraz daha yerine geldiginde tekrar yola ciktik tam karsimizda baska bir TD Bank şubesi vardi ona girmeye karar verdik. Bu sefer deneyimliydik. Iceri girdik sadece banka hesabi acmak istediğimizi söyledik. Tamam yardimci olalım dediler. Pasaport ve ehliyetimi verdim. Bankacı işlemlere başladı bir yandan da sohbet ediyorduk. Adres sordu bizde direkt arkadaslarimizin adresini verdik açıklama yapmadan. Oda sormadı. Yaklaşık yarim saat sonra sevgili bankacım tüm islemlerimi tamamlayıp debit kartım ve ceklerimi vermişti. Olmustu 2. Asamada tamamlanmisti. Sevinçle Figen hanimi aradım ve orada kliniğe gectik. Klinikteki herkes çok cana yakindi. Bizi tebrik ettiler cocuklarla sakalastilar. Kilo, boy tansiyona baktıktan ve kan aldıktan sonra esim ben ve oğluma Hepatit ve Tetanoz asisi yaptılar kizimin 18 olmasina 2 ay vardi ve o yüzden onun baska bir merkezde asilerinin islenmesi gerektiğini söylediler. Klinikte sadece kizim 180 olmak uzere 390 $ kisi bası toplam 1.350$ ödedik. Sonrasında esyalarimizi bırakmak uzere airbnb den kiraladigimiz eve geçtik. Yarim saat dinlenirken kizim icin gitmemiz gerek asi merkezini arayıp randevu isteyip istemediklerini öğrendik walk -in kabul ediyorlarmış. Bizde onuda halletmek icin hemen evden ciktik. Asil macera yeni başlıyordu 🙂 Girisinde Kütüphane olan bir merkezdeydi asi merkezi ve icerde yüz kisi vardi sanırım bir suru cocuk. Ilk önce bir yerde kayıt yapıldı bize 4 sayfalık bir form verdiler ve onu doldurduk. Ardından baska yerde beklememizi söylediler. Oraya geçtik yaklaşık 1 saat 15 dk bekledikten sonra numaramızı anons ettiler asi kartimizi Giris yaptiklarini simdi hemşireyi beklememiz gerektiğini söylediler. Bu arada sirt cantamizin yanımızda olmadigini farkettik tüm pasaportlarımız , kimliklerimiz esimin cüzdanı herseyimiz icindeydi. Ilk form doldurduğunuz salona gittiğimizde canta biraktigimiz sandelyede duruyordu. Icinde ki hersey tamdi, bir oh cektik. O kadar uykusuz ve yorgunduk ki birbirimizi sürekli kontrol etmeye karar verdik. Neyse çok uzattım, saat 5:30 civarı sıra bize geldi yaklaşık 2, bucuk saat beklemiştik orada. Hemşire hanim önce bizi bir odaya aldi ve özür diledi çok beklettikleri icin ve sabrımız icin teşekkür etti. Espriler yaptı, kizimin asi kartında sadece su çiçeği Turkce yazıyordu gerisi latinceydi zaten. Hemşire Google dan onun ne asisi oldugunu arastirmis ve tüm asilarinin tam oldugunu sadece menenjit asisinin 2. Dozunun zamanın geldigini zaten üniversite ninde isteyeceğini söyledi ve asiyi yaptı o asi icin bir odeme yapmadık. Kizim artık sagiik sistemine eklenmişti ve heryerden bu bilgilere ulaşabileceklerini söyledi. Sohbet sırasında kizim Italya da bir üniversiteye kabul aldigini soyleyince bize Florida daki üniversitelerin çok güzel oldugunu o kadar uzaklara gidip beni yanliz birakmamisinöi tembih etti sonrada asi belgesinin 2 ciktisini alarak birini bana birini kizima verdi simdi Italyada kaybeder annesi sende de olsun dedi gulumseyerek ve oradan da ayrıldık. Acikcasi belki çok bekliyorsunuz birçok yerde ve isler biraz ağır ilerliyor ama guler yüz gercekten iyi hissettiriyor. Bu arada bu asileri isletmek icin asi kartının yani sıra dogum belgeside istiyorlardı bizim konsoloslukta ki randevumuz birgun sonraydı. Kizim Kibris dogumlu olduğu icin gelmeden önce dogum belgesi almistim oradan. Yanımızda onu goturduk. Yoksa birgun sonra yapmamız gerekecekti bu islemi. 3. Aşamayı da tamamladıktan sonra 330$ lari yazdigimiz ceki göndermektedirler uzere postaneye gittik. 6 da kapanıyordu ve biz 5 kala oradaydık . Onuda başarıyla tamamladıktan sonra sevgili Figen hanim bugunluk bu kadar dedi ve ilk gunun Challenge narini tamamlayıp markete uğradık temel ihtiyaçları hizlica alıp eve donduk. Sanırım saat 7:30 da hepimiz bayilmistik 🙂

Gün 2
    2. Gunu anlatmadan telefon hattından bahsetmek istiyorum. Onu atlamisim, Biz Amerikaya gelmeden Mint adli bir şirketten e-sim li telefon hatlarını satin aldık ,yükledik telefonlarımıza. 3 aylık sinirsiz konuşma ve internete 2 hat icin 120$ ödedik. Birde biz belgelerimizi gelmeden önce ups ile Figen hanima postaladık. Telefonlarımızda ki herseyi sildik. Gerci kimse bakmadı ama riske girmek istemedik. Hatta ilk girisimizi Houston dan Miami ye çevirmemizin sebebide buydu. Kalabalık turistlik havalimanlarından girislerin daha kolay olması.

Tabi ki tüm bu bilgilere ulasmamizi saglayan Yeşilkart Forum a müteşekkirim ayrıca tüm yoneticileri ve burada deneyimlerini paylasan tüm üyelere tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bunun karsiligini biraz olsun verebilmek adına bende yasadigim tüm deneyimleri buradan paylaşmak istiyorum belki baskalarinin bana dokunduğu gibi benimde bir başkasına faydam olur.

Ertesi sabah 5:30 da baslayan günümüze daha sakin başladık. Amerikaya gelmeden önce Turk konsolosluğundan Birth Certificate almak icin saat 11 e randevu almistik. Bu islem 4 kisi icin oldukça uzun sürüyor ama hallettik onuda. (88$ ödedik 2ser nüsha) Acikcasi ilk 2 gün icin soyleyebilecegim sadece konsoloslukta kendimi yeniden Turkiye de ki bir devlet dairesinde gibi hissettim ve bu his pek hoşuma degildi. Sonrasında evrakları scan ettirmek icin Fedex e gittik. Bizim gibi aileyseniz ve birden fazla pasaportunuz scan edilecek evraginiz varsa bunun icinde en az 1 saat ayirmalisiniz. (20$ ödedik) Ikinci gün baska isimiz kalmamisti. Artik sadece Medical centerdan haber bekliyorduk ve birde yeni actigimiz hesaba Kibris da ki hesabımızdan yapılacak para transferi nin tamamlanmasını. 3. Gün öğlene doğru medikal centerdan bir telefon geldi. Esimin Tüberküloz testi pozitif cikmis. Oysa ki gecmiste geçirmemişti. Figen hanim ile konuştuktan sonra hatırladık çünkü belli bir yas oncesi herkesin olduğu bir asi bu testin pozitif cikmasina sebep oluyormus. Bu bizi biraz rahatlattı acikcasi. Hemen merkeze gittik. Onlarda endişelenecek bir durum olmadigini ama röntgen çektirmesi gerektiğini söylediler. Ödemesini yapıp (80$) bize söyledikleri adrese gittik. Maalesef saat 1 de kapandigi icin Pazaretsiye kaldı. Şimdilik durum bu, haftasonumuzu biraz daha keyfi geçirmek uzere Figen hanımdan izinliyiz : ) Pazartesi yeni maceralar bizi bekliyor. Umarım surecin bundan sonrası kolay ve hızlı devam eder. Görüşmekte uzere…

• @Famel Allah yardımcınız olsun. Şuana kadar her şey çok güzel gitmiş gibi görünüyor. Umarım kalan prosedürleri de rahatlıkta tamamlarsınız. Gelişmeleri bekliyor olacağız. @Figen Figen hanım zaten çok başarılı birisi (Şuana kadar okuduğum örneklerden negatif hiç bir şey duymadım.) onunda emeklerine sağlık.. Her şey su gibi akıp gitsin, umarım her şey planladığınız gibi devam eder...

• @yigitberberoglu merhabalar bende dv2023 talihlisiyim ve aos ile çok şükür GC’mi elime aldım. Fakat aynı sizin yazdığınız durumdayım, eşim Türkiyede ve Ankara ısrarla has capacity reached for DV2023 cevabı yazıyor. Mali yıl bitmeden eşimede Ankaradan mülakat almak istiyoruz. Siz nasıl bir yol izlediniz? Umarım başarı ile sonuçlanmıştır, biz açıkcası şuan çok endişeliyiz. Bu yıl ki tempoda çalışırlarsa eş durumdan başvurumuzda uzun yıllar sürecek ve ayrı düşmeyi istemiyoruz. Umarım forumda deneyimli arkadaşlar iletimi görür ve yardımcı olabilirler. Şimdiden çok teşekkür ederim.

• @zumrut merhabalar iletinizi görünce hemen yazmak istedim. DV2023 sürecinde aynı durumu eşimle yaşıyoruz. GC’leri eşler aldı demişsiniz, acaba nasıl bir rota izleyerek aldılar? Bize yol gösterebilirseniz çok mutlu oluruz

• merhabalar AOS başlığı altında bulunduğum durum ile ilgili net bir açıklama bulamadım. Bende dv2023 talihlisiyim uzun, yorucu bir sürecin ardından AOS ile çok şükür GC’mi elime aldım. Fakat eşim Türkiyede benimle gelemedi. Eşime mülakat alabilmek için Ankara ile emailleştik ve Ankara ısrarla has capacity reached for DV2023 cevabı yazıyor. Hatta en son yolladığı emailde KCC ile görüşmeniz lazım dedi. Bizde KCC ile emailleşmenin ardından oradan aldığımız yanıt talep ettiğiniz konsolosluk dosyanızı hemen işleme almalıdır oldu. Mali yıl bitmeden eşimede Ankaradan mülakat almak istiyoruz. Biz açıkcası şuan çok endişeliyiz. Bu yıl ki tempoda çalışırlarsa eş durumdan başvurumuzda uzun yıllar sürecek ve ayrı düşmeyi istemiyoruz.Bu arada bulunduğumuz eyaletteki senatörlere de email ile ulaştık fakat henüz yanıt alamadık. Umarım forumda deneyimli editörler ve arkadaşlar iletimi görür ve yardımcı olabilirler. Şimdiden çok teşekkür ederim.

• @nura tebrikler yeni hayatınızda başarılar

• Bu ileti silindi!

• @Redbeard Çok teşekkürler, sizinde yolunuz açık olsun.

• Merhabalar amerikaya j1 ile gelip f1a çevirdim ve bu çekilişte green kart kazandım. Erkek arkadaşımla evlendik onunda bu süreçten yararlanabilmesi için. Amerikada aos yapacağım ds formu doldurmam gerekiyor mu? Bir avukata danışmıştım ve aos yapacağım için zorunlu olmadığını isteğe göre doldurabileceğimi söyledi bu konuda bir fikriniz var mı?

• @Doğa-Fırat ds260 formu doldurmak oneriliyor bazen background check kisminda faydasi olabiliyormus hizlandirma vb. Ben sizin yerinizde olsam doldururdum bir zarari yok çünkü sizin icin

• @onami çok teşekkürler yardımınız için

• @Doğa-Fırat zorunlu degil ama doldurmanizda fayda var . Interview bolumunu AOS olarak secin .

• selamlar herkese, receipt notice'u ne kadar surelerde aldiniz acaba? 10 gun sonra 1 Ay olacak benim ancak hala almadim.

• Amerikaya giriş yapacak arkadaşların isine yarayacagini düşündüğüm deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Nisan ayinda bir salı günü San Francisco havalimanına inis yaptim. Pasaport kontrol noktasına geldigimde gorevliye geliş amacımın 2 haftalık bir tatil oldugunu belirttim.

Dönüş biletimi almistim, 2 haftalık butun otellerin gercekten parasını ödedim, üstüne araba kiraladım ve ne olur ne olmaz diye Napa da şarap turu bile ayarladım.

Ama buna ragmen iceri girisim çok sikintili gecti. Memur tatil planıma inanmamak icin elinden geleni yapti.

• Nereye gideceksin?
    • Orda ne yapacaksin?
    • Ne is yapıyorsun?
    • Ne kadar paran var?
    • Ne kadar Maas alıyorsun?
    • Calistigin firmada kaç kisi calisiyor?
    • Kiminle buluşacaksın? (Bu soruyu tam 3 kez sordu, her seferinde nobody dememe ragmen tekrar tekrar sordu)
    • Tatil planımi anlatmamı istedi, butun planımı gun gun mekanlarla birlikte anlatmama ragmen, ee daha sonra ne yapacaksın falan diye tekrar tekrar darladi beni.
    • Daha hatirlamadigim bir suru soru daha.

Kisacasi asiri olumsuzdu ve olumsuz olmasını gerektirecek hiçbir bir durum ortada yoktu her seyim hazır olmasina ragmen, bana ben ikna olmadım dedi. Seni secondary room’a göndericem dedi. Tamam dedim. Memur, beni dosyamla birlikte secondary room’a kadar eslik etti.

Neyse bu odada 1 saate yakin beklettiler, daha sonra baska bir gorevli geldi, tekrar benzer soruları sordular ama bu seferki memur daha ilimli oldugunu hissettim.

Butun evraklarımı tekrar tekrar gösterdim, butun planımı anlattım, sürekli birini taniyor musun diye soruyorlar yine ayni sekilde. Amerikada arkadaşlarım var ama bu tatil planında kimseyle görüşmeyi planlamıyorum tekrarladım. Artık daha fazla soracak bir şey kalmayınca mecburen onay vermek zorunda kaldı. ucaktan inip, taksiye binmem nerdeyse 2.5-3 saat surdu diyebilirim.

Baska arkadaslardan öğrendiğim kadarıyla memur amerikada gecireceginiz zamanı limitleme yapabiliyor. yani standart bir turist 6 ay’a kadar yasal kalma hakki var. Ama memur durumdan şüphelenip 1 ay diyebilir yada belki 2 hafta.

Bunu kontrol etmek icin de https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search

Siteye girip pasaport bilgilerimle kontrol ettim. Neyseki bi aksilik yoktu ve suremin giriş tarihinden itibaren 6 ay olarak belirtilmiş.

Özetlemek gerekirse eğer hazirliksiz olarak orda olsaydım, kesinlikle ama kesinlikle beni iceri almayacaktı, bunu çok net anladım.

Bu durum benim bekar ve yas olarak onun riskli profil olarak algılamasından da olabilir yada genel olarak bu donemde cok fazla insanin Amerika’ya göçmen olarak girmesi de olabilir. Belki de San Francisco havalimanı ile ilgili de olabilir bilemiyorum.

Önerim kesinlikle ama kesinlikle açık kapi bırakmadan, her soruya hazirlikli olmanız.

• Saglik Raporu

Sitesinden bana yakin olan doktorlara bakarak başladım. Olayı pek bilmediğimden sayfanın ilk başındaki doktora direk hiç randevu almadan gittim.
    Ama çok saçma sekilde bi fiyatlandırma yaptılar bana. 1000 doların üstünde bi rakamdi. Anlayamadım durumu çünkü herkes 300-500 civarı rakamlardan bahsediyordu.

Daha sonra diğer klinikleri araştırmaya başladım, telefonla arayarak medical exam’e ihtiyacım oldugunu fiyatlandirmalarinin nasıl oldugunu sordum, enteresan sekilde hepsinin farklı bi yöntemi vardi, iranli cocuk doktoru bir kadindan en uygun fiyati aldim.

hepatit b, mrm, tdap asilari olmam gerektiğini söyledi. Yanımda covid asi belgelerimi götürdüğum icin onlara gerek duymadı. Doktor bana istersen asilari dışarda yaptırabilirsin dedi. Walmart yada Walgreens gibi yerler de bu aşılar var. Gidip bi sansimi denedim ama gordum ki buralarda fiyatlar doktorun fiyatından çok daha yüksekti. Tekrar doktorda karar kildim ve asilari yapmasını söyledim.

Tam hatirlamamakla beraber 700 Usd civarında bi rakam ödedim. Muayene + Kan testi ve hepatit b, mrm, tdap asilerini yaptı.

Islemlerim bittikten sonra bir kopyasını da bana vermesini rica ettim.

Screenshot 2023-07-25 at 12.19.36 AM.png

Daha sonra asagidaki siteyi incelediğimde olmam gereken aşılardan influenza eksikti ve doktor yaşı uygun degil olarak işaretlemişti benim de kafama takıldı ve doktora sordum durumu. Doktorda influenza nin donemsel bi asi oldugunu bu donemde yapilmasinin gerek olmadigini söyledi.

Yukaridaki tablodan da yasiniza gerek hangi asilari olmanız gerektiğini görebilirsiniz.

• @barlaymash yaklasik dosya teslim edildikten 12 gun sonra aldim ben Ncde.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   E ecom 

• @Mehmet-Selam, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar benim Case numaram 2023EU322XX de Ankaradan davet gelmeyecek onu anladim ama benim Amerikada sirketim var 2013 den beri ve E2 vizem var daha 1 sene var bitmesine, gidip Amerikada AOS mi yapmam lazim, bende yeniyim forumda bilgilerinize ve onerilerinize ihtiyacim var..

Dosya Numarasi: 2023EU32XXX
    DS-260 Gonderimi: 15/05/2022
    Saglik Muayenesi: gg/aa/yyyy
    Vize Mulakati: gg/aa/yyyy
    Vize Onayi: gg/aa/yyyy
    Pasaport Teslimi: gg/aa/yyyy

Bu sener artik 32xxx ler icin bitmis diyebilirmiyiz yoksa yeni bulten sansada olsa gelir mi?

• @mikhail_tal Çok açıklayıcı yazmışsınız, peki greencard kazananı olduğunuzla ilgili bir soru sordular mı hiç?

• Yakin zamanda AOS yapanlar: Birth certificate ve marriage certificate icin formul a - b belgeleri kabul ediliyor mu?

• @Mehmet-Selam maalesef 32K ustu icin bitti .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |