Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, 2015 yılında DV lottery den kazandığımız Green cardımı iade etmeyi düşünüyorum , şimdi bunu okuyan bir çok arkadaş deli olduğumu düşünebilir, fakat işin aslı hiç de öyle değil, GC yazıldığım sene 48 yaşındaydım ve şimdi 51 yaşındayım , eşim ve kızım da bu haktan yararlandı, kızım için bu süreç devam edecek hakkını koruyacak, fakat biz eşimle beraber bu yaştan sonra oraya gidip de ne yapacağız diye düşününmye başaldık, açıkcası benim geçerli bir meseleğim yoktu TR de.. Oraya gitsem ne yapacağım diye çok düşündüm, abimin LA yaşaması dışında beni oraya bağlayan çok da birşey olmadığını düşünüyoruz eşimle, bu yaştan sonra marketlerde poşet mi doldurayım yoksa, pizza mı dağıtayım, TR de çok şükür bir emekliliğimiz var , ve başımızı da sokacak bir evimiz var, bu saatden sonra macera aramaya gitmeyeceğime göre, iyi niyetli olarak ve başkalarında hakkını yememek için böyle bir karar aldık eşimle beraber, Green Cardları iade edeceğim konsolosluğa, bu konuda neler yapılacağını nasıl bir yol izleyeceğimi umarım Crazycells yardımcı olur.

Lüttfen yorum yaparken kırıcı olmayın , yapıcı şeyler yazıp yardımcı olursanız sevinirim , benim yaşımda olanlar ne demek istedğimi az çok anlayacaklardır diye düşünüyorum.
    Saygılar herkse....

• öyle bir yazmışsınız ki amerikada mısınız türkiyede mi hiç bir şey anlamadım

• @metert TR deyim.

• iade dışında devir ediliyorsa alabilirim 🙂 herşey gölünüzce olsun

• amerikada yaşadınız mı hiç . cümeleleriniz anlaşılır olmamış

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@magnetius2015 evet sayin @magnetius2015 arkadasimin annesi de ayni sekilde ABD'de her yil cok kisa bir sure kalabildigi icin ve ABD'de uzun sureli yasamak istemedigi icin Green Card'ini teslim edip, 10 yillik turist vizesi almisti. Bence sizin durumunuzda da turist vizesi sizin amacina en uygunu olur. Kiziniz bu surecte Green Card'ini korumaya devam edebilir tabii ki.

Green Card'i teslim etmek icin, I-407 formunu doldurup, imzalayip en yakin USCIS international office'e gondermelisiniz (artik Vermont'taki USCIS ofisine gondermeniz gerekiyor, ayrintili aciklama iletinin en altinda mevcut) . Posta ile gondermenizde bir sakinca yok, form veya islemler icin bir ucret odemenize de gerek yok.

I 407 oldukca basit ve kisa bir form. Form ve aciklamalari surada:

Turkiye'ye en yakin USCIS ofisi, Yunanistan'in Atina sehrinde bulunuyor. artik Vermont'taki USCIS ofisine gondermeniz gerekiyor, ayrintili aciklama iletinin en altinda mevcut

Postaya sunlari eklediginize emin olun:

• I-407 formu (tamamen doldurulmus ve imzalanmis)
    • Green Card'iniz
    • USCIS'ten almis oldugunuz butun kart, kitapcik, brosur ve formlar.
    • Belgelerin geri donus adresi (damgalanmis bir belge gonderecekler)

Bunun yanisira bazi konsolosluklar da sizin yerinize bu belgeleri USCIS'e gonderebiliyor. Ankara Konsoloslugu bunu yapiyor mu emin degilim ama isterseniz suradan direkt ulasip sorabilirsiniz. Eger direkt Atina'ya gonderin derlerse o sekilde yaparsiniz, eger bir randevu verirlerse yukaridaki butun gerekli belgeleri konsolosluga goturursunuz.

Islemler bitip USCIS size geri donus yaptiktan sonra, konsoloslukta bir turist vizesine basvuru yapabilirsiniz.

Bol sanslar.

Eskiden I-407 formunu Atina'daki USCIS ofise gondermeniz gerekiyordu ama artik Vermont'taki USCIS ofisine gondermeniz gerekiyor. Ilgili guncel bilgileri zaten I-407'nin USCIS sayfasinda da bulabilirsiniz.

https://www.uscis.gov/i-407

I-407 formunu doldurup Eastern Form Centera gondermeniz gerekiyor.

U.S. Postal Service (USPS):

USCIS Eastern Forms Center
    Attn: I-407 Unit
    P.O. Box 567
    Williston, VT 05495

FedEx, UPS, DHL, or other express/registered deliveries:

USCIS Eastern Forms Center
    Attn: I-407 Unit
    124 Leroy Road
    Williston, VT 05495

• @crazycells çok teşekkür ederim, size de zahmet verdim, detaylı bilgiler için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@magnetius2015 Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkür ederim, size de zahmet verdim, detaylı bilgiler için teşekkür ederim.

rica ederim, bol sanslar. Su an icin verdiginiz kararin dogru oldugunu dusunuyorum ben de. Green Card iadesinden sonra gocmenlik isteginiz olmadigi icin turist vizesi almakta zorluk yasayacaginizi zannetmiyorum.

• @crazycells benim zaten green card tan önce 10 yıllık vizem vardı, şimdi yeniden almam gerekecek sanırım.

• @metert Amerikada 1er ay kalmak suretiyle 4 defa gittim geldim.

• Benim sormak istediğim?
    Greencardi kazandım diyelim ama şuan değilde 2-3 yıl sonra gitmek istiyorum..böyle bişey var mı ..yoksa greencardi kazandığım yıl işlemlere baslamazsam iptal mi oluyor?.. teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@özgür-bozkurt Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

Benim sormak istediğim?
    Greencardi kazandım diyelim ama şuan değilde 2-3 yıl sonra gitmek istiyorum..böyle bişey var mı ..yoksa greencardi kazandığım yıl işlemlere baslamazsam iptal mi oluyor?.. teşekkürler

ilgili konu asagida, talihli oldugunuz sene butun islemleri bitirmeniz gerekiyor.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells benim zaten green card tan önce 10 yıllık vizem vardı, şimdi yeniden almam gerekecek sanırım.

vizeniz iptal edilmis olabilir, hatta iptal edilmis olma ihtimali yuksek; konsoloslukla gorusup bu vizeyi kullanip kullanamayacaginizi sorun, numarasini kontrol edip sizi yonlendirirler.

• kızınız için izlediğiniz prosedür nedir hakkını koruması için?

• @hakisalapaki 1 yılı geçirmeden Amerikaya gidip geldi, kendisi hala öğrenci olduğu için pek sıkıntı yaşamadı ilk green card ile çıkışında. 1 yılı geçirmemek gerek bu durumlarda.

• anladım teşekkürler

• ⭐⭐

@crazycells Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

@crazycells benim zaten green card tan önce 10 yıllık vizem vardı, şimdi yeniden almam gerekecek sanırım.

vizeniz iptal edilmis olabilir, hatta iptal edilmis olma ihtimali yuksek; konsoloslukla gorusup bu vizeyi kullanip kullanamayacaginizi sorun, numarasini kontrol edip sizi yonlendirirler.

10 yıllık B1-B2 vizem varken Green Card aldım, pasaportuma Green Card vizesi basılırken B1-B2 vizesinin üzerine de iptal mührü vurulmuştu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

@crazycells Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

10 yıllık B1-B2 vizem varken Green Card aldım, pasaportuma Green Card vizesi basılırken B1-B2 vizesinin üzerine de iptal mührü vurulmuştu.

evet, sayin @saulgoodman , fakat eger damgayla iptal edilmis olsaydi sayin @magnetius2015 bu soruyu sormaz diye dusundum. Zaten uzerinde damga olan vizeyi kullanamazsiniz, fakat vizenizin uzerinde damga olmasa da sistemden iptal edilmis olabilir bu durumda "vizeniz" oldugunu sanip ucak bileti alabilirsiniz fakat sistemde kontrol edip vizenizin iptal edildigini gorurlerse sizi ucaga almazlar. O nedenle konsolosluktan kontrol edip, gerekiyorsa yeni vize almali sayin @magnetius2015

• @saulgoodman benim B1 turist vizemin üstünde damga olmadığı için sordum zaten @crazycells de yanıtı o yönde olmuş zaten 😊

• iyi bir örnek bakın işte green card cıkmış iade ediyor madem gitmeyecektiniz ve gitmek için sebep yok 2 kişinin şansını almış oldunuz yani siz katılmasaydınız 2 kişi şimdi yeni bir hayata başlayabilirdi orda gitmek istemeyenler green card a katılmamalı bence ..başkalarının şansını elinden alıyorlar

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |