Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!

• @TMG
    Arkadaşlar 🙂 , ben bu konuyu gümrük ve lojistik firması ile ayrıca görüştüm, work and travel öğrencisi değilim, siz bu şekilde nasıl biliyorsanız o şekilde getirin bence. bu eklediğiniz link Amerika'dan export için. Türkiye'ye aracı sokmak için belirttiğim prosedürlere uymanız gerekiyor. 6 ay beklemeye gerek yok derken nasıl oluyor o iş anlamadım, biz boşuna mı bekliyoruz 4 aydır.

• Bu konuda 6 ay kalmanıza gerek yok diyen arkadaşlar, ya yanlış bir anlaşılma var, yani statüden dolayı farklı bir durum söz konusu yada mevzuatı yanlış yorumluyorsunuz.
    İsteyen arkadaşlara lojistik ve gümrük firması önerisi özelden yollayabilirim.

• @TUNCAHM Ozur dilerim, yukaridaki yorumumu sildim. Benim arac getirmek gibi bir derdim yok. Eger getirmek istersem dunyanin en buyuk RO-RO firmasinda calisan biri olarak rahatca getiririm. Tesekkurler.

• @TUNCAHM, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@Betfair39 Hocam, en az 6 ay üzerinize kayıtlı olması gerekiyor arabanın, ikamet izninizin olması gerekiyor vb. Belli şartlar var. Hemen satamıyorsunuz arabayı. Ama Amerikan vatandaşı olmanıza gerek yok

Peki daha cok para getirecek arac getirtmeyi dusunmedinizmi hic? Ne bileyim Honda gibi basic ucuz araclar yerine TR de hic olmayan hatta avrupada bile satilmayan ?

• @Betfair39, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@TUNCAHM, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@Betfair39 Hocam, en az 6 ay üzerinize kayıtlı olması gerekiyor arabanın, ikamet izninizin olması gerekiyor vb. Belli şartlar var. Hemen satamıyorsunuz arabayı. Ama Amerikan vatandaşı olmanıza gerek yok

Peki daha cok para getirecek arac getirtmeyi dusunmedinizmi hic? Ne bileyim Honda gibi basic ucuz araclar yerine TR de hic olmayan hatta avrupada bile satilmayan ?

Bütçe bukadar hocam, para olsa getirilir de, .. Birde 1.6 üzeri motorda vergiyi biliyorsunuz, masallah.. 🙂

• Aracin 6 ay uzerinize kayitli olmasi gerekmiyor. Yurtdisinda oturum hakkiniz olmasi ve 185 gunun uzerinde oturumunuz olan ulkede ikamet etmis olmaniz gerekiyor.
    Arac 3 yasindan buyuk olmamali yani 0 arac ta getirebilirsiniz.

• Sozde Logistic yapan tecrubeli ukala biri arac sizin adiniza ise esiniz alamaz demisti vekalet ile bal gibi alana denk geldik
    Arac kaldi cunku zaten es 5 aydir turkiye'de yani geriye dogru 185 bozuluyor
    yahu basit bir araba ya amma karistirmislar
    hadi anladik be adam yaptiginiz isi bilin yahu 😞
    Bunlar yuzunden simdi bir sene arac kirasi odeyecegim ustelik celik kafes buyuk emis manifold donme capi daha dusuk alternatoru bile x3 kat bir interceptor gidecekti tam ABD polis araci 😞 Ne guzel araca dusuk mil motor bile atmistim
    yeminle daya yemesi gereken hakanlar dolu

yukarida 3 yas arac siniri demis yok oyle bir sey kaynak verebilirmisiniz?
    @Erdokhan

• @Betfair39, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Interceptor getirecektik ne guzel explorer sagolsunlar logisticler gec kaldik
    on arka celik kafes 80 mil carmaya in uyuru git polis dizayn 3.7 motor naturel aspirator turbo degil
    200 amp alternator (cok elektronik isik vs var ondan)
    donus yari capi motor tepki hizi hepsi ozel ve parada versen Ford sifiri sivile satmiyor tam gang arabasi malesef kaldi
    @tuncham DM atarsan 6 ay olayi icin sevnirim ama acikca geriye dogru 1 yil icinde 185 gun yurtdisinda kalmis olma diyor gunle kacirdik ustelik 😞
    inadina Cadillac SUV goturcem kalsin orda 2 senede bir gurcistan vs bitti

• @goku340634, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@Betfair39, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Interceptor getirecektik ne guzel explorer sagolsunlar logisticler gec kaldik
    on arka celik kafes 80 mil carmaya in uyuru git polis dizayn 3.7 motor naturel aspirator turbo degil
    200 amp alternator (cok elektronik isik vs var ondan)
    donus yari capi motor tepki hizi hepsi ozel ve parada versen Ford sifiri sivile satmiyor tam gang arabasi malesef kaldi
    @tuncham DM atarsan 6 ay olayi icin sevnirim ama acikca geriye dogru 1 yil icinde 185 gun yurtdisinda kalmis olma diyor gunle kacirdik ustelik 😞
    inadina Cadillac SUV goturcem kalsin orda 2 senede bir gurcistan vs bitti

Arkadaşlar,

Aşağıda durum güncellenmiştir.

• @TUNCAHM Hocam mevzuata göre en fazla 2 sene kullanmak koşuluyla kesinlikle getirebiliyorsunuz. Ben de sizin durumunuza benzer şekilde gideceğim ve bu konuyu araştırıyorum. Fakat aklımı kurcalayan iki konu var:
    1- Ben de Amerika’da 1 yıl kalacağım. 185 gün ikamet etmiş oluyor muyuz? Yani “ikamet” şartını karşılamış oluyor muyuz?
    2- 730 gün (2 sene) dolunca ne yapmayı planlıyorsunuz? Başka bir ülkede (Ör. AB ülkesi, vs) satmayı mı düşünüyorsunuz?

Önceden beri bu konuyu araştırdığınız ve gümrük firmasıyla çalıştığınız için konuya hakimsiniz.

Bu konudaki en doğru kaynağı incelemek isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkten ulaşabilir:

• @ayvalik10 merhabalar. TR plaka alınabileceğini ya da diğer bir ifadeyle KDV ve ÖTV’sini ödeyerek “millileştirilebileceği” ile ilgili bilgiye nereden ulaştınız? Çünkü araştırmalarıma göre böyle bir şey söz konusu değil. Maksimum 2 yıl kullanabiliyorsunuz. Sonrası İle muamma..yani herhangi bir ülkede satabiliyor muyuz yoksa yine ABD’ye gönderip orada mı satmak zorundayız?
    Bu konuyla ilgili ulaşabildiğim tek resmi kaynak şu:

Bu konuyla ilgili fikri olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Dr-İE 13 yıllık sigortacıyım elimden yüzlerce yabancı plaka araç geldi daha sonra ilk sahibi yada 3 yaşa kadar araç olursa başvuru yapıyorsun. başvuru için ilk kayıt formu

• @ayvalik10 Kısmetse ben de bu sürece gireceğim için önceden detaylı araştırmak istiyorum. Tecrübelerinizi paylaşmanız benim ve benim durumumda olan kişiler için çok değerli. Teşekkür ederim 🙏🏽

• @ayvalik10 Hocam yolladığınız linkte taşıt ön beyan ekranı yer alıyor. Yani bu yerleşik olarak yurtdışında yaşayan, ikameti yurtdışında olan vatandaşların ya da son bir yıllık süreçte 185 gün yurtdışında bulunmuş olan vatandaşların Türkiye’ye girerken gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için yapılan bir işlem olduğunu anladım.
    Dolayısıyla iki resmi kaynaktan çıkardığım sonuç şu:
    1- Yurtdışında 24 ay ve daha fazla bulunmuş olmak koşuluyla bedelsiz (gümrük bedelsiz) araç getirebilirsiniz. (KDV ve ÖTV ödemek şartıyla) Bu şekilde aracı TR plakaya çeviriyorsunuz. Bu yöntem bana uymuyor. Çünkü ben maksimum 1 yıl orada olacağım.
    Kaynak: https://gumrukrehberi.gov.tr/sayfa/bedelsiz-taşıt-ithalatı

2- 185 gün koşulu. Bu şekilde getirdiğiniz aracı yabancı plakalı olarak en fazla 2 yıl kullanabiliyorsunuz. Sonrasında artık aracı yurtdışında çıkarıp ne yaparsanız 🙂
    Kaynak: https://www.mfa.gov.tr/araclarla-ilgili-hususlar.tr.mfa

Ben bu şekilde anladım. Yanlış anladıysam ve doğrusunu bilen varsa lütfen bizi aydınlatsın.

• @Dr-İE, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@ayvalik10 Hocam yolladığınız linkte taşıt ön beyan ekranı yer alıyor. Yani bu yerleşik olarak yurtdışında yaşayan, ikameti yurtdışında olan vatandaşların ya da son bir yıllık süreçte 185 gün yurtdışında bulunmuş olan vatandaşların Türkiye’ye girerken gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için yapılan bir işlem olduğunu anladım.
    Dolayısıyla iki resmi kaynaktan çıkardığım sonuç şu:
    1- Yurtdışında 24 ay ve daha fazla bulunmuş olmak koşuluyla bedelsiz (gümrük bedelsiz) araç getirebilirsiniz. (KDV ve ÖTV ödemek şartıyla) Bu şekilde aracı TR plakaya çeviriyorsunuz. Bu yöntem bana uymuyor. Çünkü ben maksimum 1 yıl orada olacağım.
    Kaynak: https://gumrukrehberi.gov.tr/sayfa/bedelsiz-taşıt-ithalatı

2- 185 gün koşulu. Bu şekilde getirdiğiniz aracı yabancı plakalı olarak en fazla 2 yıl kullanabiliyorsunuz. Sonrasında artık aracı yurtdışında çıkarıp ne yaparsanız 🙂
    Kaynak: https://www.mfa.gov.tr/araclarla-ilgili-hususlar.tr.mfa

Ben bu şekilde anladım. Yanlış anladıysam ve doğrusunu bilen varsa lütfen bizi aydınlatsın.

Merhaba, bende benzer araştırmaları yaptım ve işin ucundan döndük malesef. Biz J1 ile 6 aydır burdayız ve 8 ay daha kalacağız. Öğrendikki bizim durumumuzda olan kişilerin 2 yıl kalması gerekiyormuş. Yani en az 185 gün Amerikada kaldım ve vergisini ödeyipte araba getirme imkanı yalan oldu. Farklı bir bilgisi olan varsa buraya yazabilir fakat Miami'deki lojistik şirketi bu bilgiyi verdi.

• @Erdokhan, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Aracin 6 ay uzerinize kayitli olmasi gerekmiyor. Yurtdisinda oturum hakkiniz olmasi ve 185 gunun uzerinde oturumunuz olan ulkede ikamet etmis olmaniz gerekiyor.
    Arac 3 yasindan buyuk olmamali yani 0 arac ta getirebilirsiniz.

Hocam biz bu sartları aglıyoruz fakat öğrendikki yurt dısında 2 yıl kalmamız gerekiyormus. Lojistik firması İstanbul gümrüğü ile görüşüp bu bilgiyi verdi ama farklı bir yorumu olan varsa veya farklı bir bilgiye sahip lojistikçi önerisi varsa buraya yazarsa çok sevinirim. selamlar

• Merhabalar,

Ben de arabami ABD'den Turkiye'ye getirmek istiyorum ancak amacim aracimi sadece yaz boyunca, tahminen 2-3 ay kadar kullanip ABD'ye geri yollamak. Bu sekilde kisa sureli durumlarda surec nasil isliyor? Deneyimi olan oldu mu acaba?

• @strangereister Bu konuyu ben de merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea @strangereister @denizci10 numarayı müsait bir zamanda yazar. Bu numaradan ayrıntıları öğreniriz. @denizci10 senin eşyaları taşıyan kişinin telefonunu buraya da yazabilir misin böylelikle bu taşıma olayında ki soru işaretleri ortadan kaldırırız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |