Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hamza-Kalender, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhaba , yigenime cikti ama bir sorum var. Case numarasi 16xxx lerde, DS260 formunu bir an once doldurmasinin bi avantaji varmi dir? Bildigim kadariyla case numarasi dusuk olanlar icin bir avantaj sagliyor sadece. Birde bu case numarasi ile gorusmeye cagrilmama ihtimali varmidir? Tesekkurler simdiden

Evet, eger DV2024 sureci de DV2023 gibi olursa ve duzelmezse o durumda DS-260 formunu gonderdigi gun cok onemli olacak.

O nedenle bir an once gondermenizi tavsiye ederim.

• Merhabalar herkese
    Ben de bu yılın talihlilerinden biriyim, hala şoku atlatabilmiş değilim. Kazanan diğer arkadaşlarımı da tebrik ederim yolları açık olsun. Sormak istediğim bir kaç şey var. Öncelikle bu süreçte ne yapmam gerektiği konusuna uzağım. Yanlış bir şey yapmaktan da korkuyorum.
    1-Sizce şirketlerden danışmanlık almalı mıyım? Yoksa DV2024 Aşamaları kısmındaki yönlendirmelerle kendim DS260 formunu doldurabilir miyim?
    2-Formu maksimum kaç gün içinde doldurmalıyım?
    3-Case numberım 20 binlerde tecrübelerinize göre mülakata girebilir miyim, girersem de tahmini ne zaman girerim?
    4- Mülakat tarihlerini sorma sebebim 5 yıldır beraber olduğum kişiyle evlenerek beraber gitmek istiyoruz. Evlenmek için tahmini ne kadar süremiz var onu kestirmeye çalışıyoruz.
    5- Anladığım kadarıyla mülakat tarihine kadar evlenirsek green carddan o da yararlanabiliyor. Sonrasında konsolosluğa evlilik cüzdanının ilk sayfasını göndermek, evlendiğim kişi içinde formun açılmasını talep etmek ve kendi formumda da güncelleme yapmayı talep etmek dışında yapmam gereken bir şey var mı?
    5- Green Carddan alakasız biliyorum ama tecrübelerinize göre Türkiyede yaklaşık 3 yıldır hemşire olarak çalışıyorum lisans mezunuyum hemşirelik denklik işlemlerine de şimdiden başlamalı mıyım?
    Biraz uzun oldu ama kafamda o kadar çok bilinmezlik varki bir yandan halledememe ve yanlış yapma korkusu oluştu. O yüzden sizlere sormak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cegede, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhabalar herkese
    Ben de bu yılın talihlilerinden biriyim, hala şoku atlatabilmiş değilim. Kazanan diğer arkadaşlarımı da tebrik ederim yolları açık olsun. Sormak istediğim bir kaç şey var. Öncelikle bu süreçte ne yapmam gerektiği konusuna uzağım. Yanlış bir şey yapmaktan da korkuyorum.
    1-Sizce şirketlerden danışmanlık almalı mıyım? Yoksa DV2024 Aşamaları kısmındaki yönlendirmelerle kendim DS260 formunu doldurabilir miyim?
    2-Formu maksimum kaç gün içinde doldurmalıyım?
    3-Case numberım 20 binlerde tecrübelerinize göre mülakata girebilir miyim, girersem de tahmini ne zaman girerim?
    4- Mülakat tarihlerini sorma sebebim 5 yıldır beraber olduğum kişiyle evlenerek beraber gitmek istiyoruz. Evlenmek için tahmini ne kadar süremiz var onu kestirmeye çalışıyoruz.
    5- Anladığım kadarıyla mülakat tarihine kadar evlenirsek green carddan o da yararlanabiliyor. Sonrasında konsolosluğa evlilik cüzdanının ilk sayfasını göndermek, evlendiğim kişi içinde formun açılmasını talep etmek ve kendi formumda da güncelleme yapmayı talep etmek dışında yapmam gereken bir şey var mı?
    5- Green Carddan alakasız biliyorum ama tecrübelerinize göre Türkiyede yaklaşık 3 yıldır hemşire olarak çalışıyorum lisans mezunuyum hemşirelik denklik işlemlerine de şimdiden başlamalı mıyım?
    Biraz uzun oldu ama kafamda o kadar çok bilinmezlik varki bir yandan halledememe ve yanlış yapma korkusu oluştu. O yüzden sizlere sormak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tebrikler.

1. Hayir, almamalisiniz. Sizin formunuza ve dosyaniza sizden daha fazla hicbir danisman ozen gostermez. Forumdaki kaynaklar formu doldurmaniz icin yeterlidir.

2. En yakin zamanda doldurup gondermenizi tavsiye ederim.

3. Suradan gecmis yillardaki bultenleri ogrenebilirsiniz: https://yesilkartforum.com/bulten/

4. Resmi evlilik icin beklemeyin, su anki guncel bilgilere gore formu doldurun. Daha sonra evlilik yaptiktan sonra durumunuzu guncellemek icin mulakat tarihi alana kadar bekleyin.

5. Bunlar yeterlidir 👍

6. Su bolumdeki basliklari incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/category/7/sağlık-sektörü

• @crazycells çok teşekkür ederim, çok sağolun

• Merhaba. Konsolosluk seçim bölümünde İstanbul da görünüyor. Bu seçenek daha önceden var mıydı, Ankara’daki yoğunluktan kurtulmak içim burayı seçmeli miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fucho2, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhaba. Konsolosluk seçim bölümünde İstanbul da görünüyor. Bu seçenek daha önceden var mıydı, Ankara’daki yoğunluktan kurtulmak içim burayı seçmeli miyiz?

Listede vardi. Turkiye'de sadece Ankara'dan gocmen vize alabilirsiniz.

• @fucho2 Hayırlı olsun öncelikle. Sadece Ankara göçmenlik vizesi verebiliyor Ankara seçmelisiniz.

• Merhaba, giyim sektöründe aynı firma altında farklı 2 mağazada çalıştım. Ds260 formunda çalıştığım yer ile alakalı adres, supervisor's surnames gibi kısımları nasıl doldurmalıyım? Adres için firmanın genel merkezini mi yazmalıyım yoksa çalıştığım yerlerin adresini mi? Son olarak herhangi bir supervisor adı yazsam olur mu? Çünkü müdürler sürekli değişiyordu.

• Merhaba. 2 sorum var.

1. Additional work kısmında son 5 yılda seyahat edilen ülkeleri soruyor. Work/education/training başlığı altında olduğu için aklıma takıldı, 3 4 günlük gezi amaçlı seyahatler de yazılmalı mı buraya? Buna ek olarak, Karadağ’a bir seyahatim olmuştu 3 günlük, Amerika’nın Karadağ ile bir sorunu yoktur değil mi, Karadağ’ı yazmak bir sorun çıkarmaz.
    2. Üniversiteden mezun olduktan sonra yaklaşık 2 senedir full-time bir şirkette çalışıyorum. Daha öncesinde öğrencilik yıllarımda part time çalıştığım yerler oldu, staj gibi. Sigorta dökümümde bunlar görünüyor. Geçmiş tecrübeler olarak bunları eklemeli miyim?

• Merhabalar daha önce 2 yıl boyunca NJ eyaletinde kaldım F-1 vizesi ile, vizem bitmeden döndüm okuldan aldığım Social security number'ım var onu DS260 formuna eklemeli miyim? yoksa greencard ile başka bir social numarası mı veriliyor? Bunu sorma sebebim benim Social kartımın üzerinde sadece izin verilen işlerde çalışabilir yazıyor, teşekkür ederim.

• Merhabalar. Kazanan herkese hayırlı olsun kazanamayanlara ise önümüzdeki sene bol şans diliyorum. Hala şoku atlatabilmiş değilim o yüzden yazdıklarımda anlam hatası olursa affola.

1-Case numaram 5xxxlerde ve şu anda sınavlarım-derslerim olduğu için ds 260 formunu henüz doldurmadım ve zaman olarak biraz rahatladığımda doldurmayı düşünüyordum. Case numarası ne kadar düşük olursa o kadar erken tarih geldiğini duymuştum ama forumdaki bir kaç yorumu okuduğumda ne kadar erken yaparsam o kadar iyi olduğunu okudum. Sabah 9-5 ve öğleden sonraları tiyatro provalarım olduğu için günde 1-2 saat boşum anca oluyor. Formu doldurmak için bir kaç hafta beklersem bana bi zararı olur mu? (Tahmini olarak mayısın 20si civarı doldurmayı düşünüyordum)

2-Forumda baktığım bi kaç mülakat görüşmesinde 330 dolar gibi bi miktar ödendiğini gördüm. Buna ek olarak bana bankamda belli bi miktar para ya da amerikada yaşayan birinin bana sponsor olması gerektiği söylenmişti, bu bilgilerden hangisinin doğru olduğunu bulamadım, cevap verirseniz çok sevinirim.

3-Green cardı aldıktan sonra amerikada hemen yaşamaya başlayamayacağım (üniversitemin bitmesini bekliyorum) şu an 3. Sınıfım ve seneye mezun olacağım için en erken seneye yaz sonu gibi amerikaya yerleşebilirim. Amerikan vatandaşlığı almak için 5 yıl gibi bi sınır olduğunu biliyorum (yanlışım varsa lütfen düzeltin) bu süre amerikada yerleşik hayata geçtiğimde mi resmi olarak başlıyor yoksa ilk giriş yaptığım an itibariyle mi.

4-Bu sene başında vize başvurusu da yapmıştım ve kasım 2023 tarihinde randevum vardı. Randevuya gitmeme gerek var mı yoksa görüşmeyi iptal mi edeyim.

5-Bu yaz bir staj yapacağım ve bu stajda sigorta girişim olacak. Bu bilgiyi ds-260 formunu doldururken henüz nerde staj yapacağım belli olmadığı için ekleyemeyeceğim. Bu bir sorun olur mu? yoksa direkt boş bırakıp mülakatta mı söylemeliyim böyle böyle oldu diye?

6-Soruların bi kısmını okudum, yeni pasaport verildiği söyleniyor. Benim şu anda yeşil pasaportum var. Bana verecekleri yeni pasaport yeşil pasaport mu olacak yoksa bordo pasaport mu olacak?

Edit1; 3. Soruyla ilgili eğer green card çıkarsa amerikaya 6 ay içinde gitmem gerektiğini biliyorum. Sorum sadece vatandaşlık işlemlerinin başlaması için.

Şimdilik aklıma gelen başka bir soru yok. Bu forumu da green card çıktıktan sonra araştırma yaparken şans eseri buldum. İyi ki de bulmuşum diyorum. Okuyan herkese teşekkür ederim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Sharm Sharm 
  • Yasaklı

İlk üniversitemi 2. senede bıraktım ve şu an başka bir üniversitede okuyorum. Bıraktığım üniversiteyi ds-260 formuna eklememe gerek var mı?

• ⭐⭐⭐

@Azad-Bilmez Ds formuna SSN numaranızı yazın hala numaranızı biliyorsanız. Yeni kart göndermelerinide talep edebilirsiniz size bunuda sorucak SSN numarasını doldurunca

• ⭐⭐⭐

@sherseen, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhabalar. Kazanan herkese hayırlı olsun kazanamayanlara ise önümüzdeki sene bol şans diliyorum. Hala şoku atlatabilmiş değilim o yüzden yazdıklarımda anlam hatası olursa affola.

1-Case numaram 5xxxlerde ve şu anda sınavlarım-derslerim olduğu için ds 260 formunu henüz doldurmadım ve zaman olarak biraz rahatladığımda doldurmayı düşünüyordum. Case numarası ne kadar düşük olursa o kadar erken tarih geldiğini duymuştum ama forumdaki bir kaç yorumu okuduğumda ne kadar erken yaparsam o kadar iyi olduğunu okudum. Sabah 9-5 ve öğleden sonraları tiyatro provalarım olduğu için günde 1-2 saat boşum anca oluyor. Formu doldurmak için bir kaç hafta beklersem bana bi zararı olur mu? (Tahmini olarak mayısın 20si civarı doldurmayı düşünüyordum)

2-Forumda baktığım bi kaç mülakat görüşmesinde 330 dolar gibi bi miktar ödendiğini gördüm. Buna ek olarak bana bankamda belli bi miktar para ya da amerikada yaşayan birinin bana sponsor olması gerektiği söylenmişti, bu bilgilerden hangisinin doğru olduğunu bulamadım, cevap verirseniz çok sevinirim.

3-Green cardı aldıktan sonra amerikada hemen yaşamaya başlayamayacağım (üniversitemin bitmesini bekliyorum) şu an 3. Sınıfım ve seneye mezun olacağım için en erken seneye yaz sonu gibi amerikaya yerleşebilirim. Amerikan vatandaşlığı almak için 5 yıl gibi bi sınır olduğunu biliyorum (yanlışım varsa lütfen düzeltin) bu süre amerikada yerleşik hayata geçtiğimde mi resmi olarak başlıyor yoksa ilk giriş yaptığım an itibariyle mi.

4-Bu sene başında vize başvurusu da yapmıştım ve kasım 2023 tarihinde randevum vardı. Randevuya gitmeme gerek var mı yoksa görüşmeyi iptal mi edeyim.

5-Bu yaz bir staj yapacağım ve bu stajda sigorta girişim olacak. Bu bilgiyi ds-260 formunu doldururken henüz nerde staj yapacağım belli olmadığı için ekleyemeyeceğim. Bu bir sorun olur mu? yoksa direkt boş bırakıp mülakatta mı söylemeliyim böyle böyle oldu diye?

6-Soruların bi kısmını okudum, yeni pasaport verildiği söyleniyor. Benim şu anda yeşil pasaportum var. Bana verecekleri yeni pasaport yeşil pasaport mu olacak yoksa bordo pasaport mu olacak?

Edit1; 3. Soruyla ilgili eğer green card çıkarsa amerikaya 6 ay içinde gitmem gerektiğini biliyorum. Sorum sadece vatandaşlık işlemlerinin başlaması için.

Şimdilik aklıma gelen başka bir soru yok. Bu forumu da green card çıktıktan sonra araştırma yaparken şans eseri buldum. İyi ki de bulmuşum diyorum. Okuyan herkese teşekkür ederim.

1. ne kadar erken doldurursanız o kadar iyi geç doldurma nedeniyle bu sene hala mülakat bekleyen 5K altı bir çok insan var

2. bu çekiliş ücretsiz ama işlemler ücretli. Öncelikle sağlık raporu alacaksınız bu ortalama 300-350 dolar kadar birşey tutuyor. Mülakat günü vize işlemi için 330 dolar ödeme yapacaksınız. Bu masrafların dışında sizden bankanızda kaynak göstermenizi isteyecekler. Yani çekiliş ücretsiz olsada kazanma durumunda işlemler ücretli. Olurda mülakata girer ve onay alamazsanız ve elenirseniz bu yaptığınız iki masrafta yanmış olacak. Olurda kazanırsanız bu seferde greencard basımı için 220dolar ödeme yapacaksınız. Tabi uçak bileti, gidince kalınacak yer vs masraflarına girmiyorum onlar değişkenlik gösteriyor

3. ilk giriş tarihinizden itibaren değerlendirmeye alınır ama ülkede kaldığınız sürede önemli bununla ilgili forumdaki başlığı inceleyebilirsiniz. Ayrıca 6 aydan fazla amerika dışında kalacaksanız bununla ilgili belge almanız gerekiyor amerikadan daha sonra sorun yaşamamak için

4. bildiğim kadarıyla ödemeyi yapmış durumdasınız zaten turist vizesi için tarih aldığınıza göre. Yerinizde olsam şimdilik iptal etmem kenarda dursun şansınızı denemek isteyebilirsiniz süreç kötü başlangıç yaparsa

5. önemli olan DS formunu doldururken güncel bilgileri girmeniz. İleri tarihli planlarınızı yazmayın forma

6. size yeni bir pasaport verilmeyecek pasaportunuza vize basılacak sadece. Ancak amerikan vatandaşlığınızı alırsanız o zaman amerikan pasaportu alırsınız

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zerowan, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhaba, giyim sektöründe aynı firma altında farklı 2 mağazada çalıştım. Ds260 formunda çalıştığım yer ile alakalı adres, supervisor's surnames gibi kısımları nasıl doldurmalıyım? Adres için firmanın genel merkezini mi yazmalıyım yoksa çalıştığım yerlerin adresini mi? Son olarak herhangi bir supervisor adı yazsam olur mu? Çünkü müdürler sürekli değişiyordu.

Ayni firma oldugu icin en uzun nerede ve kimle calistiysaniz onlarin bilgilerini yazip tum sureyi kapsatabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zerowan öncelikle lütfen sürecinizi imzanıza taşıyın.
    çalıştığınız adresi ve herhangi bir üstünüzü yazabilirsiniz. bu bilgilerin sürecinizle alakalı bir etkisi yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fucho2, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhaba. 2 sorum var.

1. Additional work kısmında son 5 yılda seyahat edilen ülkeleri soruyor. Work/education/training başlığı altında olduğu için aklıma takıldı, 3 4 günlük gezi amaçlı seyahatler de yazılmalı mı buraya? Buna ek olarak, Karadağ’a bir seyahatim olmuştu 3 günlük, Amerika’nın Karadağ ile bir sorunu yoktur değil mi, Karadağ’ı yazmak bir sorun çıkarmaz.
    2. Üniversiteden mezun olduktan sonra yaklaşık 2 senedir full-time bir şirkette çalışıyorum. Daha öncesinde öğrencilik yıllarımda part time çalıştığım yerler oldu, staj gibi. Sigorta dökümümde bunlar görünüyor. Geçmiş tecrübeler olarak bunları eklemeli miyim?
    1. evet, yazin. sorun cikarmaz.

2. yaptiginiz isi ve kariyerinizi ilgilendiren onemli deneyimlerse yazabilirsiniz, aksi durumda yazmasaniz da olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@feedermann öncelikle lütfen sürecinizi imzanıza taşıyın.
    braktıysanız ve devam etmiyorsa yazmanıza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Azad-Bilmez, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhabalar daha önce 2 yıl boyunca NJ eyaletinde kaldım F-1 vizesi ile, vizem bitmeden döndüm okuldan aldığım Social security number'ım var onu DS260 formuna eklemeli miyim? yoksa greencard ile başka bir social numarası mı veriliyor? Bunu sorma sebebim benim Social kartımın üzerinde sadece izin verilen işlerde çalışabilir yazıyor, teşekkür ederim.

numarayi yazip yeni kart isteyin (yeni numara degil, yeni kart) , gonderecekleri kartta ayni numara, bu sefer kosulsuz yaziyor olacak.

• @crazycells çok teşekkür ederim sağolun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |