Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @ilkerkaynar90 iste onu hic bilmiyorum. Herhalde bu odeme kismini hic gostermiyorlardir. Cunku bu uygun degil. Olmasi gereken prosedur Sn. @crazycells in de basligin altinda ilk gonderilerinde acikladigi gibidir. Bunu, sirket temsilcileri veya bu sirketlerle anlasip sonuca ulasanlar varsa daha iyi cevaplayabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@dpdemir Verdiğiniz rakamlar ve bilgiler çok değerli ama dediğim gibi covid sonrasında bekleyen dosyaların eritilmesi ve sürecin kısaltılması için Ankara'daki Büyükelçilik binasının taşınma faaliyeti de vardı. Siz ne kadar turist vizesi ile göçmen vizeleri arasında bir korelasyon kurmasanız da aynı kişilerin vize mülakatı yaptığını düşündüğünüz zaman ve bunlardan kaynaklı olarak ileride özellikle de Eylül 2023 den itibaren ciddi bir randevu rahatlaması olacağından göçmen vize mülakat tarihlerinde artış veya hızlanma olduğunu göreceksiniz.

sayin @denizci10 , aslinda Ankara'da hem gocmen hem de gocmen olmayan vize basvurulari yapiliyor olsa da, bu dosyalari inceleyen birimler birbirinden farkli.

Yani bir grup konsolos sadece gocmen dosyalara bakarken, bir grup konsolos ise sadece gocmen olmayan dosyalara bakiyor. Bu durum genelde boyle oldugu icin cogu ulkede sadece 1 ABD konsoloslugunda gocmenlik islemleri gerceklestirilebiliyor.

sayin @dpdemir 'in de bahsettigi gibi normalde NVC'den DQ olduktan sonra mulakat tarihi almaniz 2 ay surmemesi gerekirken, maalesef su an 1 yil surdugu bile olabiliyor. F ve IR kategorilerindeki sayilardan biliyoruz ki Ankara'da vize basiliyor ama bu vizeler TC vatandaslari icin basilmiyor. Yani ortada TC vatandaslarina karsi bir tavir var, her ne kadar Ankara ABD konsoloslugu bunu reddetse de sayilar bunu gosteriyor.

TC vatandaslarina uygulanan bu "ambargo"nun -kanimca pek cok forum uyemiz benzer dusunuyordur- siyasi nedenlerle yapildigini dusunuyorum. Her ne kadar ben de durumun yakin bir gelecekte iyilesecegini ve ozellikle 15 Mayis sonrasinda hizli sekilde gelisecegini dusunsem de, henuz ortada bunu gosteren sayisal veri olmadigi icin bu tur konularda daha sagduyulu yorumlar yapmaliyiz. Gorebildigim kadariyla pek cok kisinin ustune dustugu yorumunuz bu olmus.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dpdemir, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

Eb3 ile ilgili bir bilgi daha eklemek isterim. Eb3 basvurularinda PWD ve PERM asamalarinda Amerika Devleti’nin almis oldugu herhangi bir ucret yoktur. Bu basvurular tamamen ucretsizdir. PERM yani DOL’dan (ABD Calisma Bakanligi) alinan belgeden sonra yapilacak olan basvurularda ABD tarafindan basvuru (form) ucretleri talep edilir. Bu ucretlerin de ne kadar oldugunu google’dan arastirirsaniz rahatlikla bulabilirsiniz. Size cikarilan faturalarda bunlari goz onunde bulundurunuz.
    Sunu da bilmenizi isterim; aslinda isin dogasina aykiridir kendi ucretinizi kendinizin oduyor olmasi. Bunu avukatlar da biliyor. Tum masraflari sizin oduyor oldugunuz belgelenirse ve ABD ilgili makamlarina belgeler bildirilirse sureciniz olumsuz sonuclanabilir. Masraflarin buyuk kismini isveren odemelidir. Yanilmiyorsam sadece, premium process yapmak isterseniz hizlandirma ucreti olan 2500 usd’yi calisan odeyebilir. Bunun disinda tum masraflar yasal olarak isverene aittir.

Evet, dediginiz gibi dogal olan yontem sizin bir isveren bulmaniz ve daha sonra isverenin sizi "ise almak istedigi" icin bu masraflari karsilamasi. Dolayisiyla boyle bir isveren bulmaniz halinde kesinlikle surece direkt baslayabilirsiniz.

Zaten EB-1 kategorilerinde ve EB-3A ve EB-3B'de bu durum hep boyle gerceklesiyor. EB2 ise kendi kendinize sponsor olmaniza izin veriyor. Fakat EB-3C'de genelde durum -her ne kadar yasalara gore boyle olmasi gerekse de- gercek hayatta boyle olmuyor. Sanirim bunun en buyuk nedeni isverenlerin vasif veya egitim gerektirmeyen bir is yaptirmak istedigi icin boyle bir ek masraf yapmak istememesi. https://www.bdvsolutions.com/ gibi bu isi dunya capinda yapan sirketler de ayni boyle bir yol takip ediyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@btek14, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

eklemek istedigim bir husus su;

"Green Card sadece size kart olarak gelmesi kalacaktır ki zaten Green Card elinize geldiği zaman üzerinde başvurunun yapıldığı günün tarihi yazacak o tarihten itibaren 4 yıl 9 ay sonra vatandaşlık müracaatı yapabileceksiniz. Yani demem o ki çalışma ve seyahat izni geldikten sonra Green Card prosedürdür" kisminda bir hata var. green card onaylandigi tarihten itibaren sayac basliyor diye biliyorum.

evet, aynen dediginiz gibi. Onemli olan AOS icin I-485 mulakatinin ne zaman yapildigi (eger mulakatsiz aliyorsaniz, dosyanin onaylandigi gun), CP icin ise ABD'ye ilk girdiginiz gun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilkerkaynar90, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@dpdemir, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

Eb3 ile ilgili bir bilgi daha eklemek isterim. Eb3 basvurularinda PWD ve PERM asamalarinda Amerika Devleti’nin almis oldugu herhangi bir ucret yoktur. Bu basvurular tamamen ucretsizdir. PERM yani DOL’dan (ABD Calisma Bakanligi) alinan belgeden sonra yapilacak olan basvurularda ABD tarafindan basvuru (form) ucretleri talep edilir. Bu ucretlerin de ne kadar oldugunu google’dan arastirirsaniz rahatlikla bulabilirsiniz. Size cikarilan faturalarda bunlari goz onunde bulundurunuz.
    Sunu da bilmenizi isterim; aslinda isin dogasina aykiridir kendi ucretinizi kendinizin oduyor olmasi. Bunu avukatlar da biliyor. Tum masraflari sizin oduyor oldugunuz belgelenirse ve ABD ilgili makamlarina belgeler bildirilirse sureciniz olumsuz sonuclanabilir. Masraflarin buyuk kismini isveren odemelidir. Yanilmiyorsam sadece, premium process yapmak isterseniz hizlandirma ucreti olan 2500 usd’yi calisan odeyebilir. Bunun disinda tum masraflar yasal olarak isverene aittir.

Yani bu durumda bu şirketlerin yaptığı yasal oluyormu olmuyormu ? Parayla sponsorluk işi falan ? Avukatın ücretide vatandaşa ödetiliyor sanırım çünkü.. yani ben parasını verdim diyelim mülakat aşamasına geçtik vize görüşmelerinde gönül rahatlığıyla para verdim şu şu isimli firmaya ve bana sponsorlu şirket ayarladı anlaşmaları varmış dediğimizde durum ne oluyor ?

Hayir, ben hala premium processing disinda herhangi bir islem icin "parasini ben odedim" demenizin vize gorusmesinde sorun yaratabilecegini dusunuyorum.

Ilk iletideki avukatin yaptigi kesinlikle yasal degil, cunku avukatlar bu sekilde bir is bulup sonra bu isi doldurmak icin musteri arayamazlar. Gerci o avukat yalan ifadeler de kullaniyordu ama neyse. Yani avukat anlayacaginiz kendi musterisini kendi yaratmaya calisiyor. Yasal olmadigi gibi etik de degil...

Fakat bu araci sirketler aslinda hukuk burosu degiller. Yani ne isveren, ne isci, ne de hukuk burosu degiller. Bu 3'unu bir araya getiren araci sirketler. sayin @denizci10 eminim bunu daha ilgili baslikta ayrintili anlatacaktir, ben de kendisinin verdigi bilgilerden sonra islemleri daha net anladim.

• @crazycells, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@ilkerkaynar90, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

Yani bu durumda bu şirketlerin yaptığı yasal oluyormu olmuyormu ? Parayla sponsorluk işi falan ? Avukatın ücretide vatandaşa ödetiliyor sanırım çünkü.. yani ben parasını verdim diyelim mülakat aşamasına geçtik vize görüşmelerinde gönül rahatlığıyla para verdim şu şu isimli firmaya ve bana sponsorlu şirket ayarladı anlaşmaları varmış dediğimizde durum ne oluyor ?

Hayir, ben hala premium processing disinda herhangi bir islem icin "parasini ben odedim" demenizin vize gorusmesinde sorun yaratabilecegini dusunuyorum.

Ilk iletideki avukatin yaptigi kesinlikle yasal degil, cunku avukatlar bu sekilde bir is bulup sonra bu isi doldurmak icin musteri arayamazlar. Gerci o avukat yalan ifadeler de kullaniyordu ama neyse. Yani avukat anlayacaginiz kendi musterisini kendi yaratmaya calisiyor. Yasal olmadigi gibi etik de degil...

Fakat bu araci sirketler aslinda hukuk burosu degiller. Yani ne isveren, ne isci, ne de hukuk burosu degiller. Bu 3'unu bir araya getiren araci sirketler. sayin @denizci10 eminim bunu daha ilgili baslikta ayrintili anlatacaktir, ben de kendisinin verdigi bilgilerden sonra islemleri daha net anladim.

Peki bu durumda ; yasal düzlemde sorun yaratacaksa böyle bir işlemi mülakatta belirtmek.. bu durumun sahte evlilik ile yıllar öncesinde giden insanlardan pek farkı kalmıyor gibi geldi bana açıkçası.. onlarda aracılık ediyor farklı vize türünde green card alınmasına vesile oluyorlardı.. sonuçta ne avukattılar ne evlenilecek kişi..

Bu sistemin varlığında ilk önemli unsur bence aracı şirketlere verilecek kar payları ki bu sistemde sıkıntılar başlıyor zaten..
    açılacak yeni konuda rica ederseniz insanlara resmi olarak anlaştıkları şirketler ile aralarındaki tüm sözleşmeleri ve bu zamana kadar bu süreci başından sonuna o şirket ile bitirmiş tüm insanların belgelerini göstersinler ki bu dahi güven için yeterli bir durum değil gibi en azından bana göre yani..

Neyse ileride olurda mağduriyet yaşanması durumunda forum olarak sanırım arkasında durabilirsiniz diye umut ediyorum. Bu sebeple merakla yeni açılacak konuyu bekliyorum.

• BDV Solutions

Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır bu şirketi duyuyorum ama bugün kaydoldum bilgi vermeleri için bekliyorum. Duyan var mı bu şirketi süreç nasıl işler ben gerçekten gitmek istiyorum. Parayı da borçla bi şekilde ayarlarım diye düşünüyorum. Tecrübesi olanlar yazabilir mi? BDV solutions ile çalışan varsa lütfen mesaj atsın.

• @denizci10 bu işlemleri Türkiye'den başlatmak ile halihazırda vizeli amerikada olan kişinin oradan başlatması arasındaki farkların yer aldığı bir karşılaştırma dökümanınız var mı ? Yani hangi durumda daha avantajlı vs. gibi. BDV Solutions ile iletişime geçmeye çalıştım ama başaramadım, eb3vize com ise sanırım sizin iştirakiniz. Bu bağlamda iletişim konusunda sorun yaşamayacağımızı düşünerek bu işlemlere amerika'da başlarsak ne kadar süre harcayacağımızı merak ediyorum. Bugün yapmak istiyorum desem bana seyahat iznim vs. ne zaman verilir net bi şekilde karşılaştırma olsa iyi olurdu.

• Kesinlikle, bir örnek yok bilgilendirme vs çok kaba taslak, istenen para ise çok yüksek. sadece bir hanımefendinin videosu var youtube'da onu da instagramdan takip ediyorlar, iş ortağı vs bile olabilirler bilemiyoruz. Nasıl güveneceğiz

• @Mehmetyanik Ben ise şöyle düşünüyorum, green card'a giden her yol masraflı ve çetrefilli maalesef lotteryden çıkmadığı sürece. Güven konusunda henüz yeni bir şirket ve oluşum oldukları için haklısınız ancak @crazycells forumda çok detaylı bi konu açılacağını, enine boyuna anlatılacağını aktarmış. Açıkçası bende onu bekliyorum.

• Employment Based vizelerinin yillik kotasi 140.000 dir. Bu yillik kota EB1/EB2/EB3 vizeleri arasinda ve diger EB vizeleri arasinda paylastirilir. Danismanlik firmalari araciligiyla alinacak olan EW vize ve green card’in yillik 10.000 kisiyle sinirli oldugunu bilmenizi isterim. Bu da cok fazla basvuru olmasi halinde bekleme surelerinin cok daha uzun surecegini gosterir. Ornegin; Hindistan’dan EB vize basvurusu cok fazla sayidadir ve Hintliler bu vizeleri 10-12 yil arasi beklemektedir. Ilgilenen arkadaslar lutfen bu onemli detayi akilda bulundurunuz.

• Köle olmak için de para veriyoruz yalnız olaya bakar mısınız? GC diversity olan çıksa, en azından gidince idare edebilecek kadar para koyuyorsun cebine, bi de gidene kadar 1-2bin dolar civarı harcıyorsun. Bunda direkt para veriyorsun ortada hiç bir şey yokken. Hadi gittin oraya. Diyorlar ki 1 yıl bulaşık yıka, masa temizle, tuvalet temizle, servis yap, çöp dök, yerlere paspas at, salak saçma insanlara hizmet edicem diye uğraş... Bunu yapmak için para vermişsin bak. Gittiğinde 2000 dolar net kazansan 10 aylık ücretini kendi kendine peşin ödemişsin demektir bu zaten. Bu kadar iç sıkıntısı yerine 20.000 doları hesapta gösterip turist vizesi almak ya da öğrenci olarak gidip orda bir yol çare üretmek daha mantıklı göründü bana.

Profesional ya da skilled job’ları bilmem de unskilled olanlar için çok parası yoksa bence çok mantıksız bir durum söz konusu.

• ⭐⭐⭐

@elektra maalesef öyle bi ülkeye dönüştük McDonald’s gibi yerlerde çalışmak için 20 bin doları gözden çıkaranlarla dolduk.. herkese hak veriyorum bişey demek bana düşmez..

• @dpdemir İmzaniz Dikkatimi Cekti NVC Onay İle Saglik Muaynesi Arasinda Koskoca 2 Sene Var Hocam Siz Mi Geciktirdiniz Veyahut İşin O Kısmı Neden O Kadar Uzun Sürdü Cevaplarsaniz Çok Sevinirim...

• @Ekto-Oktan bizden kaynakli degil bu gecikme. Konsolosluk 21 ayda randevu veriyor EB vizelerine. Hatta EW vizelerine daha da gec randevu veriliyor. Visa Bulletin’da tarih kisitlamasi var onlarda ve son 3-4 aydir hic ilerlemiyor. Maalesef durum bu.

• @dpdemir Anladigim Kadariyla Siz Sürecin Sonundasiniz İmzanıza Bakılırsa Mayısın 25'inde Mülakata Gidiceksiniz Ardından Vizenizi Alıp ABD Yolcususunuz EB-3 Önerirmisiniz 19 Yasinda Bir Genç Olarak Bu Vize İle ABD'ye Gelip Green Card Elde Etmeyi Dusunuyorum

Sizce Mantikli Bir Yol Mu? Araci Sirketler Hakkinda Bilginiz Varmi Calismak Mantiklimi Yanitlarsaniz Sevinirim Tesekkurler.

• @Ekto-Oktan evet biz surecin sonundayiz cok sukur. Nihayet 😊 Siz cok gencsiniz daha. 3-4 yil beklerim derseniz neden olmasin? Danismanlik sirketleri ve calisma sekilleri hakkinda hicbir bilgim yok. Bu yolla green card almis birini de taniyorum hic. Referans olamayacagim o konuda uzgunum.

• @dpdemir Peki Bana İrlanda Dil Okullarına Gidebiliceğim Konusunda Tavsiyeler Veriliyor Ailem Tarafından Fakat Ben ABD İstiyorum Size Biraz Kişisel Bir Soru Gelicek Ben Bu Yaz Surecimi Baslatmis Oldugumu Dusunursek 19 Yasimda Baslatmis İyi İhtimalle 22 Yasimda ABD'ye Girisimi Yapmis Olucam.

Bu Noktada Benim Yasimdaki Birine Oneriniz Olur Mu EB-3 Vizesi Sizce Yapmam Mantıklı Mı? Yoksa DV Lottery Mi Denemeliyim Her Sene Siz Benim Yerimde Olsaydiniz Ne Yapardiniz Farkindayim Az Kişisel Bir Soru Ama Yanitlarsaniz Sevinirim...

• @dpdemir Bu Arada Sizin İçinde Hayırlı Olsun Umarım ABD'de Umduğunuz Herşeyi Bulur Ve Mutlu Olursunuz 🙏

• @Ekto-Oktan 19 yasındasın neden Wat denemıyorsun ?

Benzer Başlıklar

• 1448
  • 26
  • 26
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

136

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.8k

| | | |