Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @Sinem-Arslan 2 arkadaşın sağlık raporu ekstra akciğer tetkikleri yüzünden 2 ay gecikmişti sanırım kısa süre önce covid geçirenlerde bu sorun oldu. Neyseki biraz geçte olsa raporlar temiz çıkınca pasaportlarını gönderip vizelerini aldılar. kendi fikrim zaten mülakata bir ay kala en erken doktor randevusu alınabiliyor biraz erken halledip ekstra tetkik istenirse vakit kaybı daha az olur her ihtimali düşünüp riske girmemekte fayda var bu tabi benim düşüncem ama tek seferde bir kaç günde hepsini halledenlerde var sizin tercihiniz hangisi uygunsa öyle ilerlersiniz

• @Sinem-Arslan ben 2 hafta öncesine aldım 3-4 gün önceden gidenlerde var size kalmış.

• @koro
    Can you update mine as F2A, and I received interview date as May 23.

• @koro Thanks for your reply. I agree with everything you said. Instead of changing the date of the meeting, my decision will be to change my travel plan (I will have to return to Ankara from the USA) and attend the meeting. I guess I can't risk it. Still, we sent an e-mail to the consulate, if there is a return, I will share the result with everyone here as an example.

Cevabınız için teşekkürler.Söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Benim kararım da görüşme gününü değiştirmektense seyahat planımı değiştirip (Amerikadan Ankaraya dönmem gerekecek) görüşmeye katılmak olacak. Sanırım riske atamayacağım.Yine de konsolosluğa mail yönlendirdik eğer bir dönüş olursa sonucu örnek olması açısından burdaki herkesle paylaşacağım.

• @ufuk_sa I updated the list. Thanks for sharing!

Thank you to everyone who provided updates. I added them to the list.

This is the first I have seen them issue Interview Letters (ILs) across three Documentarily Qualified (DQ) months. They sent ILs to those DQd at the end of November, all of December, and the beginning of January. Remember last month they didn't even get through all of November. It is hard to predict. But overall I think it is good they seem to be moving faster.

It seems they are trying to keep it within 5.5 months from DQ to interview for IR1/CR1 visas for Turkish citizens who haven't lived in third-party countries.

I hope our friends who seem to have been skipped get an IL soon.

DQ Date [Interview Date]

July/Temmuz 2022 (Note: Most July DQs received interview dates)

• @Saad July 2 (Third-party national)

August/Ağustos 2022 (Note: Some Aug DQs received interview dates)

• @lucky2022 Late August (Turkish citizen, lived in third-party country)
    • @Handan August 30 (Turkish citizen, lived in third-party country)
    • @Naile-İlyas August 30 [April 12] (Turkish citizen, lived in third-party country)

September/September 2022

• @AE123 September 29 [Early March]
    • @letlor September 30 [March 17]

October/Ekim 2022

November/Kasım2022

December/Aralık 2022

January/Ocack 2023

February/Şubat 2023

• @ufuk_sa gözünüz aydın sevindim sizin adınıza randevunuz ne zaman verildi geçen hafta mı?
    sanırım agustos 2020 ilk başvuru tarihiniz oldugu için size verilmiş. biz ekim başvurusuyuz o sebeple sanırım verilmedi.

• @ecom
    Teşekkür ederim. Evet geçen hafta geldi haberi, sanırım vize kotasından dolayı önce benim gibi eski dosyaları temizlemek istediler.
    İnşallah herkese biran önce gelir güzel haberler.

• Selam, lutfen cevap verin, eşim NVC-e sadece fotoğraflarımızı indirdi. Mesajlarımızın ekran görüntülerini indirmemiş. Mulakat zamanı bu sorun olur mu?

• @ozgelinka lutfen erteleme durumunda ne yapilacagin sonra burda yazabilir misiniz? 🙏 ne kadar zaman sonra randevu veriyorlar yada kendimiz mi secebiliyoruz gibi

• Service Center'ların ortalama süresi yükseldi. Potomac 12 ay idi 16 ay'a çıktı... Bakalım ben alana kadar nereye çıkacak.

• @yenibasladim bu durum değişiklik öncesi başvuranları kapsayacak mı? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevaplar mısınız.

• @diana sorunuzu anlayamadım pek düzeltme şansı var mı?

• Arkadaşlar UCSIS Processing timeslari uzatmis. 12 aydan 16-17 aya cikmis çoğu service center. Çok kırıldım bu haberi duyunca... daha ne kadar bekleyeceğiz biz :((( bilgisi olan var mı acaba bu değişiklik örneğin bizi yani geçen yıl başvuranlarida kapsayacak mi?... 1 ay içinde tamamlanmasını bekliyorduk öyle yaziyordu. Simdi 6 ay daha mi bekleyeceğiz lütfen bilen birileri yazsın 🙏😪

• @diana sanırım ek kanıtlardan bahsediyorsunuz. Biz onları sadece uscise yükledik. Nvc ye böyle şeyler yüklemedik. konsolosluga giderken yanımızda götürücez. sorun olmaz siz tüm kanıtları toplayın dosyalayıp konsolosluga götürürsünüz yanınızda.

• @Berkan-Duru uscisde öncesi sonrası diye bir şey yok malesef sadece güncel tarihler geçerli ve onlarda çok değişken. tutarlı tarihler yok 2 ay sonra dahada düşebilir yada yükselebilir. Ama oradaki tarihleri çok ciddiye almayın onay alan insanları takip edin daha fazla fikir verir. yani tarihler böyle gösterir ama siz bir ay sonra onayda alabirsiniz altı ay sonrada. genelde sizin vize türünüzde ortalama bir yıl benim gördüğüm ama 16 aydada alan yok değil. Kısacası aslında net bir şey söylemek mümkün değil.

• @Berkan-Duru

26 Mart 2023 tarihinde kontrol ettiğimde kalan tahmini süre 1 haftaydı, 1 hafta sonra onaylanır diye ümitle beklerken bugün tekrar kontrol ettiğimizde sürenin 3 aya çıkartıldığını gördüm. 1 yıldır bekliyoruz bizde. Sizlerde de bekleme süresi uzatılan oldu mu ?

• @crazycells Merhaba DS-260 formunda hata yapmıştık ankarada mülakatta açılacağını mail attılar şimdi ise randevu tarihim geldi nasıl bir yol izlemeliyim.Mülakatta memur ile düzeltenilirmiyiz.

• Selamlar Herkese,

Iki yildan daha uzun suren bu surecin sonuna gelmis bulunuyorum. Bu surecte forum icerisinde yardimci olan ve bilgilerini paylasan herkese tesekkur ediyorum.

Mulakata girecek kisilere yardimci olmasi acisindan elimden geldigince detayli sekilde deneyimlerimi yazacagim. Umarim birileri icin faydali olur.

TL;DR
    Mulakat gorusmem guzel gecti ve pasaportumu hafta icinde postalayacaklarini soylediler.

IR1 - Amerikan Konsoloslugu Gorusmesi
    Mulakat saatim sabah erken saatte oldugundan bir gun onceden gidip otelde kalmaya karar verdim. Konaklama olarak asagida yesil daire icerisine aldigim kisimdaki 3-4 yildizli oteller kalite ve temizlik acisindan kabul edilebilir seviyede. Kirmizi daire icerisnde apart tarzi yerler var. Sadece uyuyacagim diye dusunup kalmayin temizlik ve guvenlik acisindan riskli.

Yesil daire icinde olan konumdan konsolosluk mesafesi yaklasik 1.5 km ve yurume 15 dk civari, taksiyle ortalama 40 TL tutuyor.

b37909f9-2a03-4c28-b9a8-8f69e4eabb14-image.png

Giderken kafamdan gecen plan elektronik esyalarimi otelde birakmak ve konsolosluk cikisi tekrar otele donmekti fakat daha sonra karar degistirip esyalarimi forumdan ogrendigim emanetci arkadasa biraktim. Emanet alan kisi Siyah Toyota Yaris ile konsoloslugun hemen yaninda bekliyor. Eger yaninizda esyalarinizi birakacaginiz kimse yoksa guvenilir bir alternatif. Ucreti 50 TL.

Konsolosluk binasina girdikten sonra sira numarami aldim. Onumde cogunlugu Iran vatandasi olan 8 kisi vardi. Yaklasik 30 dk bekledim.

Sira numaram geldiginde karsimda Turk bir gorevli asagidaki evraklari istedi ve mulakatin Turkce mi Ingilizce mi olmasini istersiniz dedi. Turkce olsun dedim. Ingilizce konusup konusamadigimi sordu ve konusabiliyorum ama eger tercih sansim varsa Turkce olsun dedim. : )

• Pasaport
    • 1 adet fotograf
    • Vukuatli nufus kagidi
    • Adli sicil kaydi
    • Askerlik belgesi
    • Evliligi kanitlayici fotograflar

Yukaridaki begelerin guncel e-devlet ciktilari yeterli oldu. Askerlik icin tezkere belgemi de goturmustum hic gerek yok dedi. E-devlet uzerinden alinan belgeler yeterli. Forumda bazi arkadaslar islak imzali olsun gidip suradan alin gibi yorumlarda bulunuyorlar, hic gerek yok. Yanimda 3 buyuk klasor evrak goturdum icerisinde esimin ve sponsorumuzun detayli vergi dokumleri, mal varliklari ve yazdigimiz dilekcelerin asli, doldurdugumuz I-864 formlarinin islak imzali orijinalleri. Hicbirine gerek olmadi.

Yaklasik 20 dk sonra tekrar numaram yandi ve baska bir bankoda Amerikali kadin gorevli vardi. Ingilizce biliyorsaniz Ingilizce devam edelim dedi. Ben de kabul ettim ama sasirdim : )

Mulakatta sirasiyla asagidaki sekilde ilerledik;

• Dogrulari soyleyecegime dair sag elimi kaldirarak yemin
    • Parmak izi
    • Suan nerede yasiyorsun ve esin nerede?
    • Amerika’da nereye gideceksiniz?
    • Daha once 6 aydan fazla yurt disinda yasadin mi?
    • Joint sponsorun kim ve ne is yapiyor?

Yaklasik 5 dk surdu tum bu konusmalar. Daha sonra aile ici siddet ile ilgili bir brosur verdi ve pasaportun kargolanacagini soyledi.

Bekledigimden cok daha hizli ve kolay gecti.

• @t34 cok tesekkurler kisa ve net bilginiz icin!
    demek ki hazirladigim bir kucuk valiz evraklar gereksiz mi (kanitlayici evraklar, formlar, vergiler vb)?

• @lucky2022 case'den case'e değişen bir durum. Benim mali evraklarıma gerek oldu mesela. Tebrik ederim sizleri @t34 ...

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2908
  • 8
  • 57
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |