Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@lutfiye tekrar vizeniz hayırlı olsun.

• @denizci10 Çok teşekkür ederim. Sayenizde🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐

@lutfiye estağfurullah

• @lutfiye öncelikle tebrik ederim, ilk retten sonra durumunuzda bir değişiklik mi oldu veya ikinci başvuruda ne gibi değişiklikler yapılıp evraklar hazırlandı ve bakıldı mı evraklarınıza? Eşimin de vizesi ret oldu bu sebepten merak ettim bunları. İyi günler.

• @lutfiye bu yemek sorusunu covidden sonra çok sormaya başladılar garip bir şekilde. herhalde talimat var.
    bana da kaç paran var diye sormuşlardı ona ekstra olarak. 10 senedir duymadığım soru.
    türklere özel talimat gittiğine eminim

• Herkese Merhaba,

Biraz uzunca bir ileti yazacağım şimdiden affınızı dilerim; ancak bir günde yaklaşık 300 kişi göçmen olmayan vize randevusuna giriyor ve biz burada %1'ini bile göremiyoruz. Ben yaklaşık 30 kişinin mülakatını izleme şansı buldum, bu sebeple detaylıca açıklama ihtiytacı duydum.

Uzun bir süredir ben de buraya deneyimimi yazmak için bekliyordum. Vize randevusunu daha erkene alma imkanım olmasına rağmen özellikle Mart ayını seçmiştim. Başvurumuzu kendim, eşim, çocuğum ve eşimin annesi için 4 kişilik olarak yapmıştık; ancak görüşmeden 2 hafta önce kadar @denizci10 Orçun Beyden danışmanlık alarak DS-160 formumuzu güncelledik. Kendinin tecrübeleri bizim için son derece faydalı oldu. Buradan kendisine ilgisi ve önerileri için çok teşekkür ederim.

Öncelikle profilimden bahsedeyim; 11 senedir kamu görevlisiyim, hem iş hem de turistik olarak yaklaşık 30 seferde 13 farklı ülkeye gittim. Eşim 20 gün önce bir kafede barista olarak işe başladı, çocuğumuz kreşe gidiyor ve eşimin annesi de emekli hemşire. Vize görüşmesinden 20 gün önce ailecek Hollanda'ya gittik ben daha sonra İsrail'e gidip geldim.

Mülakata gelecek olursak, standart güvenlik ve fotoğraf kontrolü prosedürünün ardından yanyana 3 farklı bankoda gerçekleşen görüşmelerin tamamını görebilecek bir yere oturarak beklemeye başladık. Bu sırada bizden önce görüşmesi yapılan 30'dan fazla kişi veya grubun tamamının sonucunu gördük. Mülakatların tamamı Türkçe idi, bize de sormadılar. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; vize sonucunuz eğer çok ayrıksı bir durumunuz yoksa önceden belli değil. Sanırım bunu açmam gerek; eğer süregiden bir davanız varsa veya ds-160 formunun son bölümündeki sorulardan birine Evet yanıtı verdiyseniz vizenizin sonucu önceden bellidir. Benzer şekilde, daha önce ABD'ye gidip farklı bir vize türüne başvurduysanız ve pasaportunuzda başka ülkelere ait vizeler varsa da sonucunuz bellidir. Gördüğüm kadarıyla, çocukları ABD'de olup GC ya da şirket başvurusu ile çalışma izni almayan herkes ret aldı. 60'lı yaşlarda olan bir çift iki oğlunun da ABD'de olduğunu, birinin GC sahibi olduğunu diğerinin ise Dil Okuluna gidip orada evlenerek kaldığını söyleyen çift ret aldı. Buna benzer 2-3 örnek daha gördük. Daha önce veya yakın zamanda yurtdışına gitmemiş hemen herkes ret aldı. Vizesi onaylananlar genellikle az da olsa İngilizce konuşabilen, daha önce yurtdışına gittiğini belgeleyenlerden oluşmaktaydı. Aynı yerde çalışan 30'una merdiven dayamış ve profilleri benzer olan iki arkadaş beraber New York'a gideceklerini yan yana bankolarda beyan etiiler, iki arkadaştan birisi ret diğeri onay aldı. Duyduğum kadarıyla birinin yanıtları daha netti. Ret alanların hemen hepsine ben sizin yerinizde olsam kısa süre içerisinde durumunuzda bir değişiklik olmadıkça başvuru yapmam dediklerini işittik.

Gelelim Mülakata:

Öncelikle nereye gideceğimiz soruldu ve New York-Orlando-Miami diyerek seyahat planımızı görmek istediğini sordum ve alttan kendi hazırlamış olduğum planı teslim ettim. Bu planda nereye hangi gün gideceğimiz, hangi otelde kalacağımız ve ne kadar harcayacağımız yazılıydı. Kısaca göz gezdirdikten sonra bir daha bakmadı. Baktığı tek belge de bu oldu.

Devamında nerede çalıştığımızı sordu: yalnızca benim ve eşimin bilgilerini verdik. Ayrıca işim gereği ABD'li yetkilileri sıklıkla misafir ettiğim için işim üzerine 1-2 kelam Türkçe ve İngilizce konuştuk. Bir önceki ABD ziyaretimi sordu: 15 sene önce gerçekleştiği için her şeyi hayal meyal hatırladığımı onu ziyaretten saymamız gerektiğini söyledim, gülüştük. En son ne zaman yurtdışına çıktığımı sordu: Geçtiğimiz ay Hollanda ve İsrail'e gittiğimi söyledim, yalnızca benim pasaportuma bakınca Hollanda'ya eşimle çocuğumun da geldiğini söyledim ve onların da pasaportuna baktı. Geçmiş pasaportlarım (yaklaşık 10 tane) elimdeydi; ancak hiçbirisine bakmadı. Bu süreçten sonra belli bir süre notlar aldı ve vizeniz onaylandı 1 hafta sonra postadan alabilirsiniz dedi. Mülakatımız toplamda 3 dakika anca sürmüştür.

Ben işim gereği yabancı ülke görevlileri ile çok sık görüştüğüm için biraz daha rahat davrandım; ama yine de bir heyecan vardı 🙂 Rahat olup net yanıtlar verenlerin vizeleri daha kolaylıkla onaylandı. Sizlere de; mümkünse yurtdışına gitmenizi (UK veya İsrail vizesi tavsiyedir) ve mülakattan önce mümkünse @denizci10 Orçun Bey gibi tecrübeli bir kişiden danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Danışman tavsiyesini daha önce ABD'ye J1 ile gitmiş, 2 kere Schengen 2 kere İsrail vizesi almış 4 kıtada 13 ülkeye defalarca gitmiş, iyi derecede İngilizce konuşabilen ve gittiği ülkelerde girişte veya çıkışta sorguya alınmış birisi olarak veriyorum.

Forumda daha önce önerilerini ve görüşme tecrübelerini bildiren herkese çok teşekkür ederim.

Başınızı ağrıttığım için tekrar af dilerim.

• @EasternStar Vizeniz hayırlı olsun. İyi tatiller 🙂
    Pasaportlarımızda süresi dolmuş shengen vizesi mevcut; kimisi daha önce yurtdışı seyahatim yok vizeyi aldım, kimisi de yurtdışı seyahati var buna bağlı olarak aldım diyebiliyor. Çok kararsız kaldığım için Vize görüşme öncesinde Yunanistan'dan da vize almayı planlıyordum. Tecrübenizi okuyunca ne yapmam gerektiği hakkında iyice allak bullak oldum 🙂

• @mb1 tebrik ederim, iyi tatiller

• @lutfiye tebrik ederim, deneyiminizi yazdığınız için teşekkür ederim. İyi tatiller

• @charon "sucuk var mı? Lokumdamı yok" 😂 diye sormuşlardı sanırım.Forumda okuduğumu anımsıyorum

• @EasternStar tebrik ederim. İyi tatiller

• @Rüştü-Gürbüz Rüştü Bey, uzun zamandır iletilerinizi görüyorum ve sizle benzer endişelere sahip olduğumu bilmenizi isterim. Açıkçası her somut olayın kendine özgü koşulları var. İstisnasız herkese sorulan sorular, nereye gideceksiniz, nerede çalışıyorsunuz (iş detayı-şirket detayı talep edildi) ve daha önce yurtdışına gittiniz mi oldu. Bu kapsamda; eğer ilk soruda düzgün bir profil çizip ds-160 ile tutarlı yanıtlar verirseniz zaten üçüncü soru teferruat olarak kalıyor. Eğer ilk iki soruda konsolos ikna olmazsa peşi sıra diğer sorular geliyor. Mesela bizim gibi aile olarak gidenlere evleri arabaları olup olmadığı soruldu ama bize sorulmadan vizeniz onaylandı dedi. Tapuları ruhsatları geçin, elimde kalınca bir pasaport yığını tutuyordum onlar ne diye bile sormadı. Tek ilgisini çeken şey İsrail'e girerken verilen ufacık bir kağıt parçası (İsrail pasaportlara damga vurmuyor) oldu.

Ben bizleri bu derece sık eleyen ve bir kaç yıl öncesine kadar herkese verilen Schengen vizesinden ziyade hazır aramız iyiyken İsrail vizesi almanızı ve Kudüs'ü görmenizi tavsiye ederim. Böylelikle, gerçekten biz meraklı bir turist olduğunuzu ispat etmeniz daha kolaylaşır diye düşünüyorum.

İyi dileklerini ve tebriklerini ileten tüm arkadaşlara selamlarımı sunarım.

• Merhabalar, b1/b2 vize aldim.

20li yaslarin sonunda bekar bir erkegim. Yaklasik 30 bin tl gelirim var, 19 aydir falan calisiyorum. Daha once iki tane J1 vizem vardi fakat son gidisimde birkac ay overstay olmustum, gec donebilmistim pandemiden dolayi. Bu almayi basardigim turist vizesi benim icin oldukca riskliydi aslinda. Reddedebilirlerdi bu overstay durumundan dolayi. Ve ayrica pandemide stajim durduruldugu icin programim disindaki islerde calismak zorunda kalmistim hayatimi idame ettirebilmek icin. Pandemiden sonra TR'ye dönünce hemen 1 senede 3 tane schengen aldim avrupada gezdim 4-5 ulkede vs vs.

Memur once klasik sorulari sordu. Neden ve nereye gidiyorsun? En son yurtdisinda nereye gittin, yaninda kalacagin arkadasin kim, nerede calisiyorsun vs vs.

Paylasmak istedigim onemli nokta su:

Bu vize memuru daha onceki vize basvurularimda verdigim cevaplari sistemde hemen goruyor ve benim coktan unuttugum o gorusmelerden sorular sordu. Hic beklemedigim sorularla sıkıstırmaya calıstı. Mesela ben "abdden donunce master yapmayi planliyorum" demistim eski vize basvurumda. Bu memur da bana master yapip yapmadigimi sordu, "neden yapmiyorsun, onceki gorusmende yapacagini soylemissin" diye kurcaladi. "yaparim herhalde, firsatim olmadi" dedim. Cevaplarimdan cok tatmin degil gibiydi ama yine de dogruyu soyleyerek cevap verdim. SAKIN YALAN SÖYLEMEYİN. Benim abdde neler yaptigimi, ne zaman ulkeden ciktigimi ve staj disinda hangi islerde calistigimi falan gordu. Bunu sordugu sorulardan hemen anladim. "Bu turist vizesiyle orada calismaya ve kalmaya gitmiyorsun, degil mi?" ve "vaktinde geri doneceksin degil mi?" diye ayri ayri iki kere sordu. Ben cok net tavirla "tabiki hayir" diye yanitladim. (Zaten turistik gidecegim bu arada). Sonra iceri gitti geldi falan onayladi.

Vermek istemeseler rahatlikla reddederler. Bence dikkate aliyorlar her gorusmeyi. Netice itibariyle abdye her gittigimde geri döndüm ve normalde de cok gezen birisi oldugum icin vermeyi uygun gormus olabilir.

Diyecegim o ki, eger daha once vize gorusmesi yaptiysaniz oralardan da sorular gelebilir. Herkese basarilar.

• @EasternStar, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

@Rüştü-Gürbüz Rüştü Bey, uzun zamandır iletilerinizi görüyorum ve sizle benzer endişelere sahip olduğumu bilmenizi isterim. Açıkçası her somut olayın kendine özgü koşulları var. İstisnasız herkese sorulan sorular, nereye gideceksiniz, nerede çalışıyorsunuz (iş detayı-şirket detayı talep edildi) ve daha önce yurtdışına gittiniz mi oldu. Bu kapsamda; eğer ilk soruda düzgün bir profil çizip ds-160 ile tutarlı yanıtlar verirseniz zaten üçüncü soru teferruat olarak kalıyor. Eğer ilk iki soruda konsolos ikna olmazsa peşi sıra diğer sorular geliyor. Mesela bizim gibi aile olarak gidenlere evleri arabaları olup olmadığı soruldu ama bize sorulmadan vizeniz onaylandı dedi. Tapuları ruhsatları geçin, elimde kalınca bir pasaport yığını tutuyordum onlar ne diye bile sormadı. Tek ilgisini çeken şey İsrail'e girerken verilen ufacık bir kağıt parçası (İsrail pasaportlara damga vurmuyor) oldu.

Ben bizleri bu derece sık eleyen ve bir kaç yıl öncesine kadar herkese verilen Schengen vizesinden ziyade hazır aramız iyiyken İsrail vizesi almanızı ve Kudüs'ü görmenizi tavsiye ederim. Böylelikle, gerçekten biz meraklı bir turist olduğunuzu ispat etmeniz daha kolaylaşır diye düşünüyorum.

İyi dileklerini ve tebriklerini ileten tüm arkadaşlara selamlarımı sunarım.

Bu denli açıklayıcı yorumunuz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. 🙂

• @EasternStar israil vizesi almak çok kolay + vize ücreti yok. Lakin vize memuru yok, girişte güvenlik görevlisi tarzi sivil giyinmi bir eleman naapacaksın ne edeceksin sorularını soruyor. Bu elemanın derdi trye geri dönecek mi değil, daha ziyade güvenlik.
    ayrica israil verilerini abd ile paylaşıyordur ingiltere gibi.

• Herkese iyi günler diliyorum. Sizlere hikayemi kısaca anlatmak istiyorum. Bu anlattıklarıma mukabil ücretli, ücretsiz fikirlerinize açık olduğumu belirtmeliyim.
    36 yaşında kamu çalışanıyım. Öğretmenim. Evliyim. Eşim de öğretmen. Bir kızım var. 2007 ve 2008 yıllarında Work and travel programı ile iki kere amerikaya gittim. Sorunsuz bir şekilde yasal süre içinde döndüm. Ayrıca yıllar içinde 6 kere schengen vizesi aldım. Onlarca ülke ziyaret ettim. Hali hazırda Yeşil pasaportum var.
    2021 ağustos ayında kendi doldurduğum form ile başvuru yaptım. 2021 kasım ayına istanbuldan randevu aldım. Görüşmede "nereye gideceksiniz ve ne zaman gideceksiniz" sorularına başvuru formuna yazdığımdan farklı cevaplar verdim. Çünkü planım değişmişti. Açıkçası oraya ne yazdığımı da hatırlamadım o sırada. Burda yazılanlardan farklı dedi. Sonra banka dökümanlarıma baktı. Son günlerdeki para hareketliliğini sorguladı. Ve sonra ret verdi.

2022 kasım ayında tekrar başvuru yaptım bir danışman aracılığı ile. 14 Mart ta Ankara'da randevum var. Umarım bu sefer vizeyi alırım. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

• @eskiciugur Çok teşekkür ederim. Evraklarımın hiçbirini istemediler bakmadılar. Her şeyi hazırlamıştım. İsteseler gösterirdim. Değişiklik durumuyla ilgilide, mülakat günüm ilk zaman çok ileride olduğu için annemle atölye açmak için yer tutmuştuk. Asıl nokta ds160 formunu ben ilk yaptığımda pek düzgün ve doğru doldurmamışım. @denizci10 Orçun beyle doğru bir şekilde doldurduk. Onun büyük faydası oldu.

• @charon Aa evet paradan bahsedince şu an aklıma geldi. Bana da ne kadar para var yanında diye sordu.

• @Muhtaradana Çok teşekkür ederim🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐

@EasternStar öncelikle vizeleriniz hayırlı olsun. Güzel sözleriniz için de teşekkür ederim sadece işimi yaptım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |