Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @apoxtrof tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• @Ahmetcan-0 artık yerleşmişsiniz ABD’ye tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• Herkese selam. 10 Mart 2023 tarihli mülakat deneyimimizi anlatmak istiyorum. Öncelikle bekleyen herkesin en kısa sürede hayallerine kavuşmasını temenni ediyorum. Biraz detaylı bir deneyim yazmayı düşünüyorum umarım sıkmam sizi 🙂 sevgili @gucarslan bey'in "ankara'ya güvenmeyin" telkinlerini dikkate alarak dosyamızı taşımak için yaklaşık 50 tane ülkeye mail atmıştım. En sonunda Viyana'daki konsolosluktan olumlu dönüş aldım ve ocak ayının sonunda '10 Mart, 13:00' tarihine mülakat aldım. Sonrasında hızlıca İzmir VFS Global şubesinden schengen başvurusu için randevu aldım. Schengen süreciyle alakalı da şunu belirtmek istiyorum, biz Amerika konsolosluğundaki görüşmemizi ve sağlık muayenesi olacağımızı destekleyen tüm evrakları (Dr.Molnar'dan imza ve kaşeli randevu kağıdı ve konsolosluktaki randevunun çıktısına kadar) sunduk, vizeyi de 1 ay multi şeklinde talep ettik ve o şekilde geldi. Sonrasında "konsolosluğa verilecek evraklar"ın tamamını eksiksiz ve yeminli tercümeli hazırladık. Aşı konusunda ise İzmir/Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki enfeksiyon hastalıkları bölümüne giderek Viyana'daki sağlık kuruluşunun istediği aşıları doktora gösterip "bunlara karşı bağışıklık testi istiyoruz :)" dedik, ordan gelen sonuçlar doktorun söylediğine göre mikrobiyolog tarafından elektronik imza ile imzalanıyormuş ve ekstra imzaya gerek yokmuş, direk verilen belgeyi yeminli tercüme ettirdik, eksik olan aşıları ise (influenza ve tdap) özel olarak temin edip yaptırarak e-nabız sistemine işlettik, tdap için "Adacel" bulduk ve onu olduk, ayrıca aşıları sağlık ocağında olduk ve oradan verilen aşı kartını yeminli tercüme ettirdik, ayrıca e-nabızdan çıktı almadık. 4buçuk yaşındaki oğlumuzun özel aşıları e-nabızda görünmüyordu onun için de hem sağlık ocağından hem de e-nabızdan çıktı alıp yeminli tercüme ettirdik. 9 Mart tarihinde Dr.Molnar'ın ofisinde sanırım arkadaş oğlumun influenza'sını göremedi bi ara onu sordu ve biz de gösterdik. Dr.Molnar'a @achillesoag sayesinde baya hazırlıklı gittiğimiz için 3 kişi toplam 1090euro ödedik çıktık ve röntgeni de tarif ettikleri yere giderek hallettik. Ertesi gün mülakata 20 dakika erken gittik ve 4.kattaki konsolosluğun girişindeki güvenlik görevlisi tam saatinde gelmemiz gerektiğini söylerek aşağıda bekleyin dedi ve bizi geri gönderdi 😂 biz de asansörle inip binanın etrafında birkaç tur daha attık 😂 mülakat saatimizde tekrar geldik ve güvenlikten geçip içeriye girdik, ismimiz okununca belirtilen numaralı bankoya geçtik ve orada türkçe bilen bir hanımefendi bizi karşıladı, biraz sohbet havasında evraklarımızı sırasıyla istedi ve teslim ettik, bizim mülakatımızın olduğu gün kasiyer yoktu (izinlimiydi neydi artık bilmiyorum). Evrakları teslim ettikten sonra tekrar oturup bekledik. İkinci kez bizi çağırdıklarında mülakat gerçekleşti, ne iş yaptığımı orada ne iş yapacağımı Amerika'da tanıdığım olup olmadığını falan sordular ve yine sohbet havasında ilerledi görüşme. Sonra "sağlık raporlarınız da elimize ulaşınca vizenizi onaylayacağım. Herşey çok iyi görünüyor." dedi ve pazartesi günü görüşme ücretini ödemem için çağırdılar. Üzerimde tam 990 dolar olup olmadığını sordular, 1000 dolar olduğunu söyledim, kasiyerimiz yok size 10 dolar veremeyeceğiz dediler, dedim sorun yok kalsın 😂 yok olmaz vermek zorundayız dediler. "Parayı ödedikten ve sağlık raporlarınız geldikten sonra vizenizi basacağız" dediler. Teşekkür ettik çıktık. Pazartesi sabah erkenden ücreti ödemeye gittik, konsolosluktan ayrıldıktan sonra öğlen 12buçuk gibi Dr.Molnar'dan sağlık raporlarımızın konsolosluğa gönderildiği mailini aldık ve birkaç saat sonra durumumuz "issued" oldu, bugün öğleden sonra gidip pasaportlarımızı alacağız. Bekleyen herkes için en iyisini diliyorum. Umarım herkes hayallerine kavuşur. 🙏 Süreçte emeği geçen başta @achillesoag ve @gucarslan olmak üzere herkese ve tüm yöneticilere teşekkür ediyorum.

• ⭐⭐

Merhaba arkadaşlar
    Uzun ve mücadeleli bir sürecin ardından vizemizi alma mutluluğunu ve tecrübelerimi sizlere aktarmak için buradayım. Biraz uzunca olacak peşinen söylemeliyim  her şey 7 mayıs 2022 de başladı sonuçlar açıklanmış fakat ben bilgisayarımı ofiste unuttuğum için bakamamıştım. Çevremdeki tüm arkadaşlar has not been selected yazısı görürken içimde ayrı bir umut vardı 6. Yılında bunu kazanacaksın diyordum kendime. Tabi bilgisayar ofiste olunca 9 mayıs pazartesi günü sabah bilgisayarımı açıp önce eşim için sonuç kontrol sayfasına girdim ve 6 yıllık rutini bozmadık “has not been selected” site şaşırtmamıştı sağolsun yine beni. Sonrasında kendi sonucumu kontrol etmek için bilgileri girdim fakat farklı bir sayfa açıldı ne olduğunu anlamadım sanırım yanlış bir şey yaptım dedim en son sanırım universite sınavı sonrası sonuç kontrolünde böyle bir şey yaşamıştım. “You have been randomly selected” işte bu cümle bizim tüm hayatımızı değiştirecek sonunda oldu sonunda gidiyoruz dedim fakat hiçte öyle değilmiş Case Number ve Ankara’nın Performansı olayından çok ama çok habersizmişim diyorum. Aynı gün yolum forum ve telegram grubu ile kesişti neredeyse 1 ay kadar hiç durmadan araştırmalar yaptım ve sonra daha öncesinde turist vizesi almamış olmama kızdım çünkü bir yeşilkartforum deyimi var “ Aos yapın , Dosya taşıyın ve Ankara’ya güvenmeyin.” Sonrasında telegram gruplarında yollarımız @Erkan-Gürsoy ve @cerkezkizi09 ile kesişti bir hayli sohbet inceleme analiz falan derken sanırım eylül ayı gibiydi dosya taşımak için gidilebilecek vizeli ve vizesiz konsoloslukların performanslarını , kaç talihli olduğunu , mail adreslerini içeren bir Excel dosyası hazırladık çünkü mevcut performansla @cerkezkizi09 için durum kritik ( yüksek cn sebebi ile 28k) benim 17k ile halen umudum vardı Ankara için. Bir süre sonra vizesiz gidilebilecek birkaç balkan ülkesine mail attım fakat hepsi yasal oturum istedi malum olduğu üzere umutlar Ankara olarak devam etti sonraki birkaç ayımız. Geldik ocak ayına ve mart için bültende numaramız aktif oldu ve diğer konsolosluklar bir hayli ilerlemişken Ankara yine bizleri şaşırtmayıp geride kalmaya yetersiz sayıda mülakat vermeye devam ediyordu. Bu süre içerisinde balkan ülkeleri harici sınırlarımı genişletim ve schengen bölgesi haricinde 50-60 kadar ülkeye dosya taşımak için mail atmıştım bir kısmı olumsuz döndü , bir kısmı bilindiği üzere şuan yoğunuz işlerimiz azalınca duruma bakarız gibisinden cevap vermiş , bir kısmı hiç cevap bile vermemişti.Bu sürede Erkan abi mülakatını hatta vizesini almış bizler bir umut beklemeye devam ediyorduk. Gökçe ile birlikte schengen ülkeleri dahil alanı genişletme kararı aldık ve mailleri tekrarlamaya başladık ben 2.tur gökçe 3. Tur mail sorgulamasına başlamış ekstradan Avrupa ülkelerine mailler atılmıştı akşamüzeri mailleri attığımız için bir gün sonra o beklenen Dv çekilişini kazandığımız gün yaşadığımız sevincin daha fazlasını yaşamamıza sebep olan mail Avusturya konsolosluğundan geldi “ Dosyanızı kabul ediyoruz” heyecan yerini sakinliğe bırakırken acaba ne zamana dosyayı taşırlar , ne zaman mülakat alırız derken bir gün sonra o beklenen mail geldi ve mülakatımız kesinleşti 3 Mart 2023 saat 13.00 Viyana US Embassy . Açıkcası çok hazırlıksız yakalanmıştım 6 aylık kızımız , doğum sonrası izinde olan eşim ve ben ne yapacağımız konusunda işin içinden çıkamamıştık ve her konuda gerek forum gerekse telegram grubundan bizlere desteğini esirgemeyen @gucarslan ile uzunca bir konuşma yaptık ve alternatifleri konuştuk en güzeli ne olursa olsun şartları zorlayıp mülakat’a zamanında ailecek gitmekti. Hızlıca schengen işlemlerine başladım ve birkaç arkadaşımızın daha aynı şekilde dosyasının kabul edildiğini öğrenip onlarla iletişime geçtim fakat hepsi benden sonra mülakata girecekti ben ilk olacaktım viyana’da. @Yusuf-Allak ile sürekli iletişimdeydik dosyasını oraya taşımış ve mülakat almıştı , Schengen ve Avusturya için yeni öğrendiklerimizi birbirimizle anında paylaşıyorduk . Konsoloslukla birkaç yazışma ve medikal randevu için iletişime geçip işlemleri tamamladım. Schengen konusunda ve sonraki süreçte @lumos inanılmaz destek oldu hakkı ödenmez benim için. Şubat başında evraklarımızı teslim ettiğim aracı kurumdan 1 hafta sonra pasaportları teslim alabileceğimize dair mail gelmişti ve büyük bir heyecanla teslimata gittim aklımda bir yandan ya alamadıysak ne yaparız korkusu.. Neyse ki vize basılı pasaportlarımızı sorunsuz teslim almıştık ve işler planlandığı gibi gidiyordu. Sanırım schengen için hazırlık işin en zor kısmıydı. Mülakat için istenen belgeleri hazırlamak çok daha kolay olmuştu Türkçe belgeleri yeminli tercüme ettirerek götürmemiz gerekiyordu yaklaşık 1 haftada tüm evraklarımız hazır sadece viyana yolculuğundan hemen önce almayı planladığım hesap dökümüm kalmıştı. Sanırım evrakların üzerinden 5 kez geçmişimdir eksik olmaması için. Mülakattan bir süre önce daha önce telegram grubunda konuştuğumuz @Emrey34 ile konuştuk ve kendisinin de dosya taşıdığını ve mülakat beklediğini öğrenmiştim bir ara konuşmamızda ikimizde 17k olarak beraber gideriz Ankara mülakatına demiştik ama Avusturya bize kıyak geçti ve emre için 3 mart mülakatı geldi. Birbirimizden habersiz aynı tarihlere uçuş planlamışız ve medikal randevumuz bile aynı tarihe verilmiş viyana’da diğer işlemlerimizi de beraber gerçekleştirdik.
    Klinik muayene için randevu saatinde emre ile buluştuk ve işlemlerimiz başladı daha önceden klinik ile konuşmamızda yapılan aşıları ve antikor testlerini yanımızda götürüp ispat edebilirsek kabul edecekleri yönündeydi ve sağolsunlar öylede yaptılar ve sorunsuz bir şekilde o kısmı tamamlamış olduk. Klinik unganlar’ın aksine raporu sonraki gün bizlere teslim etmeyip direkt konsolosluğa dijital olarak yolluyormuş o sebeple tekrar gitmemize gerek olmadı bu süreyi güzel viyana da biraz daha gezmek için harcadık.
    Mülakat günü sabahı emre ile haberleştik mülakat yeri büyükelçiliğin içerisinde değil farklı bir noktadaydı ve mülakat öncesi bina girişinde buluşacaktık. Saat 13.00 olan mülakatımıza 15 dakika kadar önce gitmiştik fakat kapıdaki görevli isim teyitlerini yaptıktan sonra tam saatinde tekrar gelmemizi söylediği için biraz daha beklemeye başladık heyecan tavan yapmış durumdaydı daha önce hiç deneyim okumamıştık biz ilk olacaktık. Saat 13.00 tekrar döndük metal eşyaları çıkarıp xray cihazından geçtik ve çanta , telefon , bebek arabası hiç sorun olmadı bu şekilde içeriye giriş yapabilirsiniz dendi sadece teknolojik saatleri içeri almadıkları için emanet olarak güvenliğe bırakmamız gerekti. İçeride büyük bir bekleme alanı vardı ve beklemeye başladık bir süre sonra bankodan bir hanım efendi bizlere seslendi ve evrak teslimi için yanına gittik kendisi az miktarda Türkçe biliyordu ve çok yardımcı oldu. Bizlerin ilk mülakat olacağını , ankara’nın durumu ve Türkiye hakkında biraz konuştuk gerçekten çok iyi ve çok yardımsever birisi kendisine minnettarız bu konuda. Mülakattan önce istedikleri belgeleri mail olarak atmışlardı ve sırası ile önce kendim sonra eşim ve kızım için teslim ettim. Daha sonra farklı bir bankodan vize ücretini ödeyip tekrar beklemeye başladık. En sonda bulunan banko diğerlerinden farklı ve içeride bir beyefendi dosya inceliyordu sanırım bunlar bizim dosyalarımızdı. Bahsettiğim bankodan konsolos bey bizlere seslenerek mülakat için davet etti. Mülakatı İngilizce olarak yaptık aslında Türkçe bilen personel yardımcı olabileceğini söylemişti fakat İngilizce konuştuğumuzu görünce bizleri baş başa bıraktı konsolos bey ile ( İngilizceme çok güvenmiyordum hatta deneyimleri okurken İngilizce mülakat yapanlara iyi cesaret diyordum )
    K: Verdiğiniz evraklar ve bilgilerin doğruluğunu teyit eder misiniz?
    B: Evet
    K: Kaç yıldır evlisiniz
    B: 10 yıl
    K: Kaç çocuğunuz var 1 tane mi ? 10 yıldır evlisiniz.
    B: Evet 1 cocuğumuz var şuan 7 aylık.
    K: Çok şanslı 
    K: En yüksek diplomanız lisans mı? Ne bölüm okudunuz ?
    B: Lisans mezunu olduğumu ve bölümüm hakkında bilgi verdim
    K: Şuan ne iş yapıyorsunuz ve gidince ne yapacaksınız ?
    B: Mesleğim hakkında konuştuk ve orada devam etmek istediğimi söyledim.
    K: Ne zaman gitmeyi planlıyorsunuz?
    B: Türkiye’ye geri dönüp 1 ay içerisinde işlerimizi tamamlayıp gitmeyi planladığımızı tabi önce vizemizi onaylaması gerektiğini söyledim.
    K: Gülümseme eşliğinde ; Tebrikler her şey güzel görünüyor henüz sağlık raporunuz bizlere ulaşmamış ulaşınca vizenizi onaylayıp mail ile sizlere bilgi vereceğiz.
    Gerçekten sohbet eşliğinde çok rahat bir mülakat gerçekleştirdik inanılmaz yardımsever ve güler yüzlülerdi. Sonrasında pasaportlarımız konsoloslukta kalacağı ve araya haftasonu gireceği için pasaport fotokopilerimize bir yazı yazmalarını rica ettim olumsuz bir durum olursa durumu anlatmak için sağolsunlar kırmadılar. Mülakat sonrası inanılmaz bir hafiflik binadan nasıl çıktık nasıl bir heyecan ve mutluluk umarım herkes bu durumu yaşar. Durum kritiği ve yakınlarımıza haber vermek için bir mekana girdik ve klinikten sonuçlarımızın konsolosluğa gönderildiğine dair mail geldiğini gördüm hemen konsolosluğa mail atarak durumu anlattım. Çok kısa bir süre sonra her şeyin yolunda olduğunu pazartesi günü vizelerimizin basılıp pasaportlarımızın bizlere gönderileceği yazıyordu. Haftasonu güzel Viyana’yı gezip keşif yapmakla geçirdik. Pazartesi günü öğlen durumumuz ready den direkt Issued oldu ve hemen ardından pasaportlarımızın teslimat noktasına gönderildiği mailini aldık fakat aynı güne yetişmedi ve ertesi gün sabah teslim alabildik. Şimdi bu heyecanı sindirme ve taşınma planları yapma zamanı umarım en kısa sürede kutsal topraklara adım atıp düzenimizi kuracağız. Umarım bu deneyim bizlerden sonra Viyana’da mülakata girecek arkadaşlarımız için yararlı olur. Telegram grubunda hep söylediğim gibi “Mülakat gelmesini beklemeyeceğiz o mülakatı biz alacağız”
    Sürecin başından bu yana her konuda destek olan Uğur Bey'e @gucarslan , DV23 Telegram admin grubu arkadaşlara Ezgi Hanım @EzgiLera , Noyan Bey @funnelweb , İbrahim Bey , Berke Bey @berke1998 , Emre Bey @Emre-Kurtulmuş , Tuna Bey @tunalbayrak , Duygu Hanım , Erkan Abi @Erkan-Gürsoy , Gökçe @cerkezkizi09 , Tuğba @lumos , Ahmet @ahmet_ ve bütün değerli forum ailesine teşekkür ederim.
    Ayrıca sürecin başından bu yana desteklerini sürekli hissettiğim dostlarım @Erkan-Gürsoy @cerkezkizi09 , Sürekli iletişimde olduğumuz @melikeugur , @çakıl , @Yusuf-Allak , @Emrey34 , @uqursen . Biraz geç tanışıp arayı çabuk kapattığımız kader arkadaşım @ahmet_ . Son olarak yine geç tanışıp arayı çabuk kapattığımız , her soruma cevap verip telaşlandığım anlarda beni sakinleştiren , desteğini hiç esirgemeyip mülakat aldığım andan vizeyi alana kadar kendi süreciymiş gibi bana yardımcı olan Tuğba @lumos çok çok çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

• ⭐⭐

@Ozan-D CN numarası 14xx
    İmzasına bir çarpı fazla yazmış 14 binler değil 1400 ler.
    Bunu excelde gördüm.
    Siz de merak ettiklerinizi excele bakarak öğrenebilirsiniz.

• ⭐⭐

@tolga2023 tebrikler, yolunuz acik olsun, bozuk para onemli (:

• ⭐⭐⭐

@tolga2023 vizeniz hayırlı olsun, verilen önerileri dikkate alarak vizenizi almışsınız. Yeni hayatınızda bol şanslar

• @tolga2023 hayırlı olsun inşallah yeni yeriniz de başarılar dilerim yeni hayatınızda başarılar dilerim

• @achillesoag Ogün bey hayırlı olsun yeni yeriniz de Yeni hayatınızda başarılar dilerim 🙏

• ⭐⭐

@achillesoag Agzina saglik, o vizeyi istedin ve aldin!, yollariniz acik ve aydinlik, arkadasliklarimiz daim olsun.

• ⭐⭐⭐

@achillesoag kilit cümleyi tekrar etmişsiniz zaten mülakat verilmesini beklemediniz o mülakatı kendiniz aldınız. Vizeniz hayırlı olsun, Amerikada güzel bir yaşam ailenizle birlikte sizi bekliyor 🙏

• @achillesoag Mükemmel bir deneyim, tecrübe paylaşımı gelecek senelerde ki insanlara da yol göstermesi açısından sadece Ankara’ya bağlı kalınmamasının göstergesi olarak her zaman başka bir yol vardır diyip kimsenin umudunu kaybetmemesi, pes etmemesi açısından insanlara örnek olsun. Değerli adminlerimizden biri olan Ogün hocam senin ve ailen adına çok sevindim. Vizeniz hayırlı uğurlu olsun. Amerikada ki yeni yaşamınızda ailecek sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmanızı diliyorum. Güzel günleriniz daim olsun.😊

• @achillesoag Tebrikler. İstedin, hak ettin ve aldın. Bize verdiğin cesaretten dolayı da teşekkür ediyorum.

Umarım bize de kısmet olur bu deneyimi yazmak. 🙂

• @achillesoag Tebrikler

• @achillesoag Yolunuz bahtınız açık olsun, ayağınıza taş değmesin..

• @tolga2023 tebrikler

• @tolga2023 Yolunuz bahtınız açık olsun sağlıklı ve huzurlu günler dilerim

• @tolga2023 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş @uurse @ahmet_ @uqursen @cebrailoz @lumos @CroM Çok teşekkür ederim. @tolga2023 Vizeniz tekrardan hayırlı olsun tolga bey.

• Tebrikler sürecin en başından beri mücadelenin karşılığını almışsınız hayırlı uğurlu olsun yeni yaşamınız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |