Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Can I Claim My Parent as a Dependent? Turkiye'deki annemi dependent olarak gosterebilir miyim? Herhangi bir para gonderimim olmadi 50-100 dolar disinda vergi indirimi alabilir miyim? Ailesini dependent gosteren var mi? 55 yasinda ve bir de kardesim var amerika da tek basima yasiyorum.

Tax refund gosterilirken dependent gosteriliyor mu detayli bilgisi olan var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@samuraisamet, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Can I Claim My Parent as a Dependent? Turkiye'deki annemi dependent olarak gosterebilir miyim? Herhangi bir para gonderimim olmadi 50-100 dolar disinda vergi indirimi alabilir miyim? Ailesini dependent gosteren var mi? 55 yasinda ve bir de kardesim var amerika da tek basima yasiyorum.

Hayır, gösteremezsiniz.

"The person must be a U.S. citizen, a U.S. national, U.S. resident, or a resident of Canada or Mexico. Many people wonder if they can claim a foreign-exchange student who temporarily lives with them. The answer is maybe, but only if they meet this requirement."

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar toplamda 5 aylik w2 ile calisma gecmisim var 3 aylik walgreens yaklasik gross 12000 dolar para kazanmisim 2k dolar tax odemisim (tx withholding tax federal , social security fedaral, medicare tax, federal, state tax etc) son ay 2 aylikda walmart da calisiyorum yaklasik 5k gross para yapmisim ve buradada total 800 dolar tax odemisim.

Totalde 17k para yapmisim sanirim 12.950 olunca vergi odenmiyor. 17-13k geri kalan para 4K bu para uzerinden mi vergilendirme yapilacagim ne kadar para odemeliyim? Tax refund alacak miyim yoksa ekstra tax odemeli miyim kendimi ortalama ona gore hazirlamak istiyorum.

Tesekkurler.

Şuradan hesaplama yapabilirsiniz: https://turbotax.intuit.com/tax-tools/calculators/taxcaster/

Ben verdiğiniz bilgileri girdiğimde (maaştan 1037 dolar vergi kesintisi yapıldığını varsayarak) 629 dolar iade alacağınızı gösterdi.
    Eyalet gelir vergisi bu hesaplamaya dahil değil.

• Sevgili @crazycells öncelikle herkesin sorularını yanıtlamaya calistiginiz icin teşekkür ederiz.
    Benim de su sekilde bir sorunum var, fikirleriniz bizim icin cok degerli. Ben ve arkadaşım ayni yerde calisiyoruz. Arkadasimin yakında öğrenci calışma vizesi yakında bitecek ama evlendiğinden dolayı kalici calışma vizesi gelmiş olacak ve calışma izni gelene kadar birlikte calistigimiz firmadan ayrılmadan isine devam etmek istiyor ve 3-4 ayligina maasini benim hesabımdan almayı teklif etti. Yöneticimiz ise elamanını birkaç ayligina bile kaybetmek istediğinden buna tamam dedi . Fakat ben vergi konularından çok anlamadigimdan bir cevap vermedim. Eğer arkadaşım kendi maasini benim maasimla birlikte alırsa, benim maaşım 2 katına yükselmiş olacak ve bankadan o sekilde parayı alacağız, peki bu durum 3-4 ay bile olsa , yıl sonunda tax ödediğimde bana eksisi ne olur? bu arada evliyim ama çocuğum yok. Arkadaşıma da yardimci olmak istiyorum ama yasalardan da korkuyorum. Bu olayın kötüye evrilmesi olabilir mi? beni etkileyecek olan seyler nelerdir. Şimdiden görüşleriniz icin teşekkür ederim.

• @knnrn yani evli ve çocuklu olsam bile onlar burada yaşamadığı için bekar olarak mı vergilendirilecegim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgokhan, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@knnrn yani evli ve çocuklu olsam bile onlar burada yaşamadığı için bekar olarak mı vergilendirilecegim?

Eşinizin sosyal sigorta numarası yoksa, evet.
    Vergi formlarında çocuklar yılın 6 ayından uzun süre sizinle mi yaşadı diye soruyor. Bu soruya evet dediğinizde tax credit vermiyor.

• @knnrn, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@cgokhan, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@knnrn yani evli ve çocuklu olsam bile onlar burada yaşamadığı için bekar olarak mı vergilendirilecegim?

Eşinizin sosyal sigorta numarası yoksa, evet.
    Vergi formlarında çocuklar yılın 6 ayından uzun süre sizinle mi yaşadı diye soruyor. Bu soruya evet dediğinizde tax credit vermiyor.

Buradaki IRS'deki açıklamalar biraz kafamı karıştırdı. Arkadaşım dediki You can file as married filling separately. Eşimin geliri ve varlığı benden fazla şuan çalışmadığım için 😂 Şimdi böyle yapsam bir sürü evrak isteyecekler kaldı ki kendisi Rusya'da yaşıyor. Evrakları tercüme etmesi vs.

Sizin dediğiniz gibi beyan etsem ilerde sıkıntı çıkmaz mı? Vize üzerinde de evli yazıyor çünkü.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgokhan SSN olmadığı sürece diğer hiçbir şeyin önemi yok. Belge falan da istemeyecek ama SSN girmek zorundasınız.
    Sıkıntı çıkmaz çünkü vergi mükellefi olmayan biriyle evlisiniz.

• Merhaba,

Ilk kez bu sene tax return W-2 yapicam. Calistigim sirkette onerdikleri yer 350 usd istiyor. Kendim halledebilir miyim yoksa profesyonel destek almami mi onerirsiniz ilk seferde?

3 Ekim'den beri calisiyorum. Green card'liyim. Esim calismiyor.

Tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Houstonwehaveproblem, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhaba,

Ilk kez bu sene tax return W-2 yapicam. Calistigim sirkette onerdikleri yer 350 usd istiyor. Kendim halledebilir miyim yoksa profesyonel destek almami mi onerirsiniz ilk seferde?

3 Ekim'den beri calisiyorum. Green card'liyim. Esim calismiyor.

Tesekkur ederim.

Ben geldiğimden beri (6 yıldır) kendim ücretsiz yapıyorum. Burada bir rehber şeklinde de paylaştım. Maaşlı çalışanlar için bu işi ücretli yaptırmanın hiçbir anlamı yok. Adım adım ilerleyerek birkaç soru yanıtlayıp sonrasında w-2 formundaki bilgileri gireceksiniz.

Ben geçen yıla kadar Credit Karma Tax kullandım, geçen yıl Cash App tarafından satın alındı. Şu anda Cash App Tax adıyla yeni hizmeti kullanıyorum. Herhangi bir ücret yok.

• @knnrn, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Can I Claim My Parent as a Dependent? Turkiye'deki annemi dependent olarak gosterebilir miyim? Herhangi bir para gonderimim olmadi 50-100 dolar disinda vergi indirimi alabilir miyim? Ailesini dependent gosteren var mi? 55 yasinda ve bir de kardesim var amerika da tek basima yasiyorum.

Hayır, gösteremezsiniz.

"The person must be a U.S. citizen, a U.S. national, U.S. resident, or a resident of Canada or Mexico. Many people wonder if they can claim a foreign-exchange student who temporarily lives with them. The answer is maybe, but only if they meet this requirement."

Bu durumda 30 Aralıkta doğan kızımın (2. çocuğum) SSN'i olmadığı için onu eklemeden tek çocuk olarak mı doldurmam gerekiyor formu? Bu arada henüz Türiye'de olduğumuz için tax dönemi sona erene kadar SSN'i olamayacak maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@srhnkskn Siz vergi uygulamasının sorduğu sorulara yanıt verin ve istenen bilgileri doğru bir şekilde girin. Girilen bilgilere göre uygulama gerekli şekilde yapacaktır.

• @sofiatalas Yazinizdan anlayabildigim kadariyla, arkadasinizin su anda calisma izni yok, ayni yerde calisiyorsunuz ve maasi sizin banka hesabiniza yatacak.

Hersey isyerinin sene sonunda sizin W2 formunuzau nasil doldurduguna bagli olacak. Tahminimce, calisma izni olmadigi icin, arkadasinizin sizin hesabiniza yatan maaslari icin ona W2 duzenleyemezler. Bu durumda bu miktarlar sizin W2 formunuza eklenecektir.

Eger maaslariniz cok cok yuksek degilse, yani bir ust vergi dilimi (tax bracket) icine bu extra maas odemeleri ile girmeyecekseniz, sizin adiniza cok sorun olmaz diye dusunuyorum.

Sizin icin eger SSN ve calisma izniniz varsa, sorun olmaz. Sadece bu birkac aylik donemde maasiniz olmasi gerekenden 2 kat fazla gorunecektir.

• @knnrn Cok tesekkur ederim.

• Merhabalar değerli forum üyeleri, umarım hepiniz iyisinizdir.
    Ben ilk girişimi Mayıs 2022 de yaptım ve sonrasında Türkiye'ye dönüp birkaç ay daha çalıştım. İkinci ve kalıcı niyetli girişim ise Ekim 2022'de oldu. ABD de hiç çalışmadım ve gelirim de olmadı; sadece savings account ımın getirisi olan interest için banka tarafından 1099-INT isimli bir tax formu düzenlenmiş durumda. Ocak itibari ile dönüş yaptım ve şu an Türkiye'deyim ve ABD'ye geri dönmeyi düşünmüyorum; burada bir iş bulup hayatıma burada devam etmeyi düşünüyorum. Vergi beyanı ile ilgili birkaç sorum olacak şöyle ki;
    1 - Okuduklarımdan, giriş yaptığım an itibari ile ABD de mükellef olduğumu anladım. Bu başlık altında paylaşılan https://www.irs.gov/help/ita/do-i-need-to-file-a-tax-return linki aracılığıyla kontrol ettiğimde "You are not required to file a tax return for 2022." sonucu çıktı ancak sonraki sayfalarda Türkiye'deki gelirin de beyan edilmesi gerektiği konusu kafamı karıştırdı. İlk girişten sonra tekrar Türkiye'ye dönüp birkaç ay çalışmamın beyanını yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl ve nereden yapmam gerekecek?
    2 - Burada (Türkiye'de) bir iş bulup çalışmaya başladıktan sonra bir daha ABD vergi beyanında bulunmamak, bu işle uğraşmamak, için ne yapmam ve ne zaman yapmam gerekiyor? (Green Card'ı en kısa sürede iade etmem mi gerekiyor?)
    Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Kendinize çok iyi bakın.
    @MySea @knnrn @crazycells @gucarslan

• @Rosenrot

ABD'de yasal olarak yasiyorsaniz ve herhangi bir geliriniz varsa, her yil vergi beyani (tax return) yapmalisiniz.

Turkiye'deki gelirinizi beyan edersiniz ama zaten orada vergilendirildiyse, burada tekrar vergilendirilmez. Sadece beyan etmis oluyorsunuz.

Burada size bankadan gelen 1099-INT formunu yine beyan yaparken girmeniz gerekiyor.

Eger bir daha vergi beyanlari yapmak istemiyorsaniz, bu yukten tamamen kurtulmak istiyorsaniz, greencardinizi iade edin ve ABD'de yasamaktan vazgecin. Aksi takdirde, ABD vergi konusunda hassas ve katidir.

• Merhaba sayin @crazycells , @knnrn ;

Vergi beyanini nasil ve nereden yapmaliyiz?

sitesine baktim ama cok iyi anlayamadim. Bilgi verebilir misiniz ?

Cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mechta22, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhaba sayin @crazycells , @knnrn ;

Vergi beyanini nasil ve nereden yapmaliyiz?

sitesine baktim ama cok iyi anlayamadim. Bilgi verebilir misiniz ?

Cok tesekkur ederim.

Popüler vergi uygulamalarından birini kullanarak yapabilirsiniz: Turbotax, Tax Slayer, Cash App Tax (eski adıyla Credit Karma Tax)... Hepsi belli durumlarda ücretsiz olarak beyan doldurma imkanı veriyor.

Ben geldiğimizden beri (6 yıldır) beyanı Credit Karma Tax ile yaptım. Geçen yıl bu uygulama el değiştirdi, şimdi Cash App Tax olarak geçiyor. Tamamen ücretsiz olarak beyan doldurabiliyorsunuz.

Ben daha önce vergi beyanı doldururken ekran görüntüleri alıp bir rehber oluşturmuştum. Ufak tefek değişiklikler olsa da genel olarak aynı. Şuradan bakabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/453/gelir-vergisi-beyani/184

• @knnrn tekrardan cok tesekkur ederim.

• Merhaba, çeşitli sebeplerden 2021 için tax return doldurmayı kaçırdım. W-2 formum var. 2022 yılını doldurmadan evvel 2021 yılını yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Fakat IRS üzerinde yıl seçimi göremedim. Çeşitli ücretli ve ücretsiz sitelere de baktım ama hepsi otomatik olarak 2022 için geliyor. 2021 yılını geç de olsa bildirmenin bir yolu yok mu? Şimdiden çok teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |