Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ahmet_, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

@ayvalik10 Aldığımız doğum belgesinin bir son tarihi var mıdır? Ben 3 yıl önce almıştım uluslararası doğum belgesi.

Telegram grubunda uluslararası doğum belgesinin 6 ay geçerli olduğunu söylediler, o yüzden sormak istedim.

Eğer gercektende sadece 6 ay geçerliliği olan bir belge olarak görülüyorsa (diğer evrakları anlayabilirim mesela fotoğraf mesela mali döküm ya da doktor raporu...) bayağı saçma bir talep olurdu. Ama gene de kesin olarak böyle bir belgeye 6 ay diyorlarsa verilecek cevap beni de bağlıyor:))

• Herkese merhaba.
    Mesajı güncel bilgi olsun, birileri yararlansın maksadıyla yazıyorum.

Konu içindeki önceki mesajlardan aldığım bilgiler sayesinde doğum yerim olan Nürtingen'in Standesamt internet sayfasına ulaştım. Almancam olmadığından otomatik translate kullanarak doğum belgesi talebinde bulunabildim. 2 çeşit evrak talep ettim. Biri onaylı doğum sertifikası çevirisiyle ilk sırada yer alan, diğeri internasyonel doğum belgesi adıyla son sırada yer alan seçenek. İşlemi onayladıktan sonra mail adresime evrak başına 12 euro ve posta ücreti olarak +1 euro yollamam için hesap bilgileri içeren bir mail aldım. Açıklamaya ne yazmam gerektiğinide belirtmişler. ( bir kod ve sonrasında soyad, ad) Swift'i yaptım. Sanırım para karşıya ulaştığında benden kim olduğuma dair resmi bir evrak, foto vs isteyeceklerdir. (10.01.2023)

Gelişme oldukça yazdıklarımı güncelleyeceğim.

Güncelleme olarak;
    25 euro'yu 10 Ocak'ta swift ile yollamıştım. İşlem esnasında 13,63 euro masraf kesilmişti. Üç gün sonrasında ise hesabımdan 20 euro daha masraf olarak çekildi. Özetle Yapı Krediden swift işlemi yapmayın. 25 euro yollamanın maliyeti 25+33,63 = 58,63 euro oldu.
    Nürtingen Standesamt'dan herhangi bir mail gelmedi diye düşünüyordum. Spam'ı kontrol etmesem görmeyecektim. 17 Ocak'ta evrakların postaya verildiğini yazmışlar. (20.01.2023)

• @tkabas, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

Herkese merhaba.

Konu içindeki önceki mesajlardan aldığım bilgiler sayesinde doğum yerim olan Nürtingen'in Standesamt internet sayfasına ulaştım. Almancam olmadığından otomatik translate kullanarak doğum belgesi talebinde bulunabildim. 2 çeşit evrak talep ettim. Biri onaylı doğum sertifikası çevirisiyle ilk sırada yer alan, diğeri internasyonel doğum belgesi adıyla son sırada yer alan seçenek. İşlemi onayladıktan sonra mail adresime evrak başına 12 euro ve posta ücreti olarak +1 euro yollamam için hesap bilgileri içeren bir mail aldım. Açıklamaya ne yazmam gerektiğinide belirtmişler. ( bir kod ve sonrasında soyad, ad) Swift'i yaptım. Sanırım para karşıya ulaştığında benden kim olduğuma dair resmi bir evrak, foto vs isteyeceklerdir. (10.01.2023)

Güncelleme olarak;
    25 euro'yu 10 Ocak'ta swift ile yollamıştım. İşlem esnasında 13,63 euro masraf kesilmişti. Üç gün sonrasında ise hesabımdan 20 euro daha masraf olarak çekildi. Özetle Yapı Krediden swift işlemi yapmayın. 25 euro yollamanın maliyeti 25+33,63 = 58,63 euro oldu.
    Nürtingen Standesamt'dan herhangi bir mail gelmedi diye düşünüyordum. Spam'ı kontrol etmesem görmeyecektim. 17 Ocak'ta evrakların postaya verildiğini yazmışlar. (20.01.2023)

Son güncelleme olarak;
    Başvuru ve ödemeyi yaptıktan 1 ay sonra evrak elime ulaştı. (08.02.2023)

• Merhaba eşimin doğum yeri Almanya haliyle başvuru yaparken Almanya yazdık fakat biz Türkiyede yaşıyoruz orayla ilişkimiz yok o zaman eşim hangi ülkenin kotasından girmiş oluyor ???

• ⭐⭐

@Hakan-Kiev Dogdugu ulkenin kotasindan basvurmaliydi esiniz, dogru yapmissiniz. Iliskiniz bu kadar merak etmeyin. Eger kayginiz cikmasi halinde nerede mulkata girecegiz sorusuysa; vatandasi oldugunuz (ya da kalici oturumunuzun oldugu) yerlerde girebilirsiniz. Ayrica dosya tasima aksiyonu da var ama onu tekrar yazmiyorum, siz incelersiniz forumu.

• Ben de İsviçre doğumluyum ve oranın kotasından yaptım başvurumu. Fakat İsviçre'den doğum kaydını isteneceğini henüz öğrendim. e-devlette nüfus kayıt örneğinde doğum yeri yazıyor. Bu geçerli olmaz mı?

• ⭐⭐

@Yıldıray81 Simdiden dogum belgenizi alin derim.

• @lumos Kimden ve hangi kurumdan alıcam hiç bir fikrim yok.

• @lumos Belediye'ye mail attım bakalım nolacak..

• @tkabas, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

Herkese merhaba.

Güncelleme olarak;

Merhaba, ben de İsviçre'de Kreuzlingen'in sitesine ulaştım ve talep ettim. Fakat tek bir doğum belgesi talep ettim. Başka şey var mı bilmiyorum. Gönderilen linkten Gerekli bilgilerimi doldurduktan sonra ödeme kısmında 30 +1 Frank ödeme talebinde bulunuyorlar. Ödeme kısmında ise kredi kartı seçeneği çıkıyor. Şu an için erken tabi henüz çekiliş çıkmadı ama denemek maksadıyla ödeme kısmına kadar geldim. Ben swift işinden anlamadığım için sorma ihtiyacı duyuyorum. Kredi kartı seçeneğiyle direk ödeme yapabiliyor muyum?

• @Yıldıray81, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

@tkabas, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

Herkese merhaba.

Güncelleme olarak;

Merhaba, ben de İsviçre'de Kreuzlingen'in sitesine ulaştım ve talep ettim. Fakat tek bir doğum belgesi talep ettim. Başka şey var mı bilmiyorum. Gönderilen linkten Gerekli bilgilerimi doldurduktan sonra ödeme kısmında 30 +1 Frank ödeme talebinde bulunuyorlar. Ödeme kısmında ise kredi kartı seçeneği çıkıyor. Şu an için erken tabi henüz çekiliş çıkmadı ama denemek maksadıyla ödeme kısmına kadar geldim. Ben swift işinden anlamadığım için sorma ihtiyacı duyuyorum. Kredi kartı seçeneğiyle direk ödeme yapabiliyor muyum?

Bende yani Stuttgart'ın konuyla ilgili sayfasında kredi kartı ile ödeme seçeneği yoktu. Mecburiyetten swift yaptım. Kredi kartı ile ödemek her şekilde daha az masraflı olacaktır.

• @Yıldıray81

evet 2nci bir belge de lazım olacak kazanan olduğunuzda. Oda isviçre de 6 aydan fazla kalmışsanız "sabıka kaydı" alacaksınız.

• @beceke 10 yaşında döndüm Türkiye'ye. Yaş sınırı var mı sabıka kaydı için acaba?

• @Yıldıray81, içinde söyledi: Doğum yerim almanya

@beceke 10 yaşında döndüm Türkiye'ye. Yaş sınırı var mı sabıka kaydı için acaba?

Yaş sınırını tam hatırlamıyorum ama 10 yaş dahil belli bir yaşın altındakilerde sabıka kaydı gerekmiyor. Özetle size gerekmeyecektir.

• Teşekkür ederim bilgiler için

• ⭐⭐

@Yıldıray81 yas siniri 16, ama adli vaka kaydiniz varsa, adinizin gectigi o durumda yasa bakilmaksizin almaniz gerekir.

• @lumos Yok çok şükür 🙂

• ⭐⭐

@Yıldıray81 🤞 oyleyse sorun yok, dogum belgenizi de mutlaka bir kac asli gibidir seklinde cogaltin, zira baska durumlarda da isinize yarayacaktir.

• @lumos Onu Türkiye'deki noterlerden hallediyoruz sanırım değil mi? Yine İsviçre mi olması gerekli?

• ⭐⭐

@Yıldıray81 Turkiye'den cozebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

36

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |