Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @melikeugur tebrikler yeni hayatınızda başarılar..

• Herkese selamlar, ben de hem sağlık muayenesi hem de mülakat detaylarını paylaşacağım.

Unganlar
    25 Kasım Cuma saat 09:55'teki randevum için erken gitmeme rağmen beni bekletmeden 09:30'da 4. katta kaydımı aldılar. Kayıt için pasaport, covid-19 aşı kartı ve confirmation page'i yanımda götürmüştüm. Bu işlemin ardından farklı bir kata gitmem söylendi ve burada 47,5 Dolar ödeyerek kan verdim. Ücreti direkt nakit Dolar olarak verdim (diğer arkadaşlar kredi kartı ile de ödeme yapabildiler). Kan alındıktan sonra yine başka bir kata yönlendirildim ve burada akciğer filmim çekildi. Ardından kayıt olduğum 4. kata çıktım ve muayene olmak için beklemeye başladım. Muayene için çağrıldıktan sonra odaya geçip üzerinizde sadece iç çamaşırınız kalacak şekilde giysilerinizi çıkartıp, onların verdiği tek kullanımlık muayene giysisini giyiyorsunuz. Doktor bey geldikten sonra sedyeye uzanıyorsunuz ve muayene başlıyor. Bu sürede doktor bey sizi muayene ederken bir yandan da sorular soruyor. Uyuşturucu madde kullanımı, alkollü araba kullanımı ve sigara içip içmediğinizle ilgili sorularla birlikte bana daha önce Amerika'da ne kadar süre yaşadığımı (hiç gitmedim), nereye gitmeyi planladığımı ve Türkiye'de yaptığım işi sordu. Onun haricinde vücudumda bir leke olup olmadığını ve daha önce ameliyat olup olmadığımı sordu. Ben daha önce 10-11 yıl önce burun ameliyatı, 1 yıl önce de jinekomasti ameliyatı olmuştum. Kendisine bunları söyledim. Bu arada muayeneye gelmeden önce laboratuvarı arayıp olduğum ameliyatları belirtmiş ve elimde herhangi bir belge olmadığını söylemiştim ve onlar da muayene sırasında sözlü olarak belirtmemin yeterli olacağını söylemişti. Ardından sedyeye oturdum ve doktor bey 2 adet aşı yaptı (sonrasında verilen aşı belgesinde 5 adet yapıldığı yazıyor, sanırım karma aşılar) ve muayene bitmiş oldu. Çıkıp 340 Dolarlık ücreti yine nakit Dolar olarak ödedim. Burada da yine kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Yani toplamda tek kişi olarak 47,5 + 340 = 387,5 Dolarlık bir ödeme yaptım. Laboratuvardan ayrılmadan önce eğer bir sorun çıkarsa gün içerisinde mail atabileceklerini ya da arayabileceklerini belirttiler. Aksi bir durum olmazsa da ertesi gün saat 11:00'de raporlarımı teslim alabileceğimi belirttiler. 26 Ekim Cumartesi günü 10:30 gibi gidip raporlarımı aldım.

Mülakat
    1 Aralık Perşembe saat 08:00'deki mülakatım için 07:10 gibi konsolosluğa geldim ve beklemeye başladım. Saat 07:45 gibi güvenlik, saat 8 mülakatlarının sıraya girebileceğini belirtti ve sıraya girdim. Dışarıda pasaportumu verip ardından içeriye girdim. Yanıma yalnızca bir dosya içerisinde gerekli evraklarımı, kredi kartımı, kimliğimi ve nakit olarak vize ücreti olan 330 Doları aldım. Güvenlikten geçtikten sonra bir avludan geçerek ana binaya girdim. Görevliler pasaportuma bir etiket yapıştırdı ve sonrasında vize ücretimi ödemek için bir gişede sıraya girdim. Vize ücretimi ödedikten sonra gişede görevli 2 adet aynı numaranın fişini verdi ve yan tarafa geçerek sıramın gelmesini bekledim. Ekranda sıram yandıktan sonra evraklarımı teslim etmek için ilgili gişeye gittim. Evraklarımı teslim alan görevli bu sürede bana biraz sert davrandı ve bu sırada biraz gerildim. En son mülakatı hangi dilde yapacağımız sordu ve Türkçe yapmak istediğimi söyledim. O da bir kağıtta bunu işaretledi ve buradaki işlemler tamamlandı. Sonrasında yine beklemeye başladım. Numaram tekrar ekranda yandı ve heyecanla ilgili gişeye gittim. Çok güler yüzlü ve tatlı bir hanımefendi beni karşıladı (yanında bir kişi daha vardı ancak kendisi hiç konuşmadı) ve direkt olarak "Do you speak English?" dedi. Normalde İngilizce biliyorum ancak eğer evet dersem mülakatı İngilizce yapacağımızı biliyordum ancak hayır demek de istemedim bu sebeple o sırada a little bit dedim. Sonrasında mülakat diliyle ilgili hiçbir şey konuşmadan, sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istedi ve sonrasında parmak izlerimi almak için birkaç talimat verdi ve bunları da İngilizce yaptık ve sonrasındaki tüm mülakat İngilizce olarak devam etti. Biraz konuşmaya başladıktan sonra ben de kendimi çok rahat hissettiğim için bu şekilde devam etmekte bir sorun görmedim. Amerika'da nerede yaşamayı planladığımı, neden orada yaşamayı planladığımı, burada ne iş yaptığımı sordu. Sonrasındaki 3 soru biraz yes/no sorularıydı. Yüksek lisans yapıp yapmadığımı, evli olup olmadığımı, çocuğum olup olmadığını sordu. Yanıtlarımın ardından tebrik etti ve vizemin PTT ile bir hafta içerisinde elime ulaşacağını belirtti. Başlangıçta benim sesimi duyma sorunu yaşanmıştı bu kısımla birlikte muhtemelen 5 dakika civarında sürdü mülakat ve çok pozitif geçti. Görevli sürekli olarak gülümsedi ve rahat hissetmemi sağladı. 09:15 gibi konsolosluktan ayrıldım. Tüm süreç yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Ek notlar olarak şunları belirtebilirim. Diploma olarak hem lisans, hem de yüksek lisans diplomamı ve fotokopilerini getirmiştim ancak son mezuniyetimi istediler bu yüzden yüksek lisans diplomamı aldılar. İçinde Schengen vizeleri olan eski pasaportumu almadılar. Mülakatta Austin/Teksas'a gideceğimi belirttim. Bankada 150.000 TL, 19.000 Dolar ve 10.000 Euro gösterdim. TL hesabıma düzenli olarak maaşım yatıyordu ancak mülakatı aldığım zaman içerisinde pek nakit yoktu. Gösterdiğim paraların tamamını mülakat aldıktan 1 gün sonra hesaplarıma yatırdım hatta Euro hesabımı mülakat gecesi açtım. Ardından 5 gün sonra ıslak imzalı şekilde ve imza sirküleriyle birlikte 6 aylık hesap dökümlerini şubeden aldım. Mülakat aldığımızı yaklaşık 10 gün önce öğrendiğimiz için biraz hazırlıksız yakalandım açıkçası ancak mülakatta parayla ilgili bir soru sorulmadı. Bankadaki tutarların yanında otomobilimin ve motosikletimin de ruhsatını ve fotokopilerini teslim etmiştim. Kasko değeri çıktılarını ise almadılar.

Son olarak bu forumun bir parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tüm adminlere ve süreç boyunca destek olan herkese çok teşekkür ederim. Hepiniz iyi ki varsınız! 🙂

• Herkese merhaba, 1 Aralık 2022 Tarihinde gerçekleşen Mülakatım hakkında yaşadığım deneyimleri paylaşmak istiyorum.
    Mülakat tarihim 1 Aralık 2022 saat 08:15 de idi bir gün öncesinden gidip otele yerleşmeyi düşünüyordum. Fakat sonrasında otel bulmak yerleşmek gibi durumlar nedense mülakat tarihinin gelip çatmış olma stresi ve heyecanı ile uyuyamam uyursam kalkamam gibi durum ve düşünceler gözümde baya büyümüştü bu sebeple İstanbul yakın diye düşündüğüm için bir gece önceden otobüse binip mülakat saatimden yaklaşık üç saat önce Ankara'ya gelmek daha mantıklı geldi ve öyle yaptım yolculuk faslı her ne kadar planladığım gibi de olsa kesinlikle tavsiye etmiyorum bir gün önce gelip kalmanız her koşulda daha iyi olacaktır. saat 5.30 da otobüsten inip 6.30 ye kadar aştide kahvaltı ettim. Sonrasında ankaray ile kızılay'a ordan metro ile söğüt özü durağına geldim. Yaklaşık 3 dk yürüme sonrası saat: 7:00 sularında guruptan tanıştığım adaşım Ozan ile konsoloslukta buluştuk. Sanki ikimizde yüz kere evrakları kontrol etmemişiz gibi tekrar evrak kontrolü yaptık. Sonrasında daha önceden unganlar da tanıştığımız için (Unganlar sürecinde okuduğum mülakat deneyimlerinden farklı hiç bir şey olmadığı için es geçtim 🙂 ) sohbet muhabbet ederek saatin gelmesini bekledik. Saat 8 de konsolosluk güvenlik görevlisi çıkıp saat 8de randevusu olanlar sıraya girsin dedi. Ozan'ın randevusu 8 de olduğu için sıraya ilk girenlerdendi bende bir kaç sıra arkasında sıraya girdim.Bu sıra pasaport ve randevu kontrol sırasıydı. Sıra gelince görevli pasaportu istedi pasaport kontrolü yaptı ve hemen solda bulunan içeri giriş kapısının önündeki sıraya yönlendirdi. Sıra ile pasaportlar verilip içeri alındı X-ray cihazına yönlendirildi burada cebinizde yanınızda gerekli eşyalar haricinde hiç bir şey bulunmasını istemiyorlar bir arka sıramdaki beyefendin ağzında sakız olduğunu fark edip ağzındaki sakızı çıkartıp atmasını söylediler. Çok uzun olmasa da uzun bir açık alan başında ve sonunda sizi yönlendiren görevliler var yolun sonunda solda tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz ana binaya giriyorsunuz. İçerisi gayet temiz hızlı bir şekilde kavraya bileceğiniz basit güzel dizayn edilmiş bir alan Tekrar sıraya giriyorsunuz daha doğrusu kuyruğa dahil oluyorsunuz bu esnada görevli sizden pasaportu alıp arkasına beyaz kağıt yapıştırıyor ve size okuyup geri vermeniz için vize red sebepleri yazan çıktıyı veriyor. Bu sırada 18 Nolu Banko idi yanlış hatırlamıyorsam buradan 330 dolar ödeme gerçekleştiriyorsunuz ve size sıra numarası veriliyor sıra numaranızı yanmasını bekleyeceğiniz alana geçip monitörden sıra numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. Ben nakit ödeme gerçekleştirdim. gördüğüm kadarı ile de herkes dolar ile nakit ödedi. Sıram 67 idi Ozan benden önce evrakları teslim ettiği için ne istiyorlar diye istişare yapıp istedikleri evrakları sıraya koydum. 12 Numaralı Banko da sıram yandı evrak Teslimi için gittim Sırasıyla
    Pasaport
    iki adet Fotoğraf
    Sağlık Raporu
    Diploma ve Fotokopi
    Adli Sicil Kaydı
    Nüfus Kayıt Örneği
    Askerlik Belgesi
    Banka Dökümü
    Ais kaydı vb. başka hiç bir evrak istemedi. ( Yine yanınızda olsun ne olur ne olmaz ) Bu esnada ben Anne kızlık soy adını yanlış yazdığım için evrak tesliminde böyle bir hata yaptığımı düzeltme imkanımız var mı diye belirttim kızlık soyadı ne olacak diye sordu ve 10 saniye sürmeden değiştirdi. Yanlış yazan arkadaşlar vardı diye hatırlıyorum belki rahatlatır bu durum Evrak tesliminden sonra görevli İngilizce biliyor musun diye sordu biraz heyecanlı bir şekilde bilmiyorum yanlış bilgi vermemek için Türkçe yapmak istiyorum mülakatı dedim. Tamam Mülakat için bekleyebilirsiniz dedi. Teşekkür ettim Bekleme alanına geçtim. Bu esnada Ozan mülakata girmişti Türkçe istemesine rağmen İngilizce yapmak zorunda kalmıştı sanırım detayları kendi vericektir.Bir yandan heyecanla bekliyor bir yandan da hiç bir şeyi net duyamama rağmen Ozanın mülakatını dinliyordum. Congratulations cümlesini duyunca ozan adına çok sevinmiştim. Sonrasında yanıma geldi. Tebrik ettim ve Ozan olarak ilk meşaleyi yaktın darısı bana ve benden sonraki ozana ( gurupta olan üç ozan aynı gün unganlar da muayene aynı gün konsolosluk da mülakat unganlardan sonrada konuşup kaynaştığımız için samimiyetimiz ilerlemişti.) Sonra vakit bana geldi 12 Numaralı Bankoda yandı ( Numaraları yanlış hatırlıyor olabilirim 🙂 🙂
    Çok enerjik aşarı güler yüzlü bir hanımefendiydi. Türkçesi yoktu fakat yanında beyaz Türkçesi son derece iyi olan beyefendi vardı normalde tercüman olması gerekiyor ama Tercüman gibi değildi sanki daha çok yeni işe başlayan biri gibiydi ilk defa görev alıyormuş ve yeni öğreniyor gibiydi bu düşüncemi şuna dayanarak söylüyorum Hanımefendi benimle hiç konuşmadı Beyefendiyi yönlendiriyordu. Tercümanda olabilir dediğim gibi benimki sadece varsayım.
    Mülakat aşağıdaki şekilde geçti ;
    Byz: Merhabalar nasılsınız
    Konsolosluk Görevlisi : Teşekkür ederim siz nasılsınız ?
    B: İyiyim teşekkür ederim.
    K: Sağ elinizi kaldırarak yemin eder misiniz?
    B: Yemin Ederim
    K: Evli misiniz ?
    B: Hayır
    K: Çocuğunuz var mı ?
    B: Hayır yok
    K: Amerika da nereye gitmeyi düşünüyorsun ?
    B: New Jersey
    K: Peki neden New Jersey ?
    B: Orada aile dostumuz var onun yanına gideceğim
    K: Ne zamandır Orada yaşıyor Uzun zaman oldu mu?
    B : Tam bilmiyorum minumum 5 yıla yakın
    K: Orada ne iş yapmayı planlıyorsun ?
    B: Burada Starbucks da çalışıyorum orda Starbucks da Çalışmayı düşünüyorum.
    K: Peki New jersey de starbucks varmı ?
    B: Henüz araştırmadım yoksa bile benzer cafelerde çalışabilirim ( Konsolosluğun Bu sorusunu beklemiyordum o yüzden afalladım ama olduğu gibi doğru bir şekilde olup olmadığını bilmediğimi Araştırmadığımı belirttim )
    K: Merak etme Amerika'da her yerde starbucks var ( Bu esnada gülüştük)
    -Ara ara ses bana gelmesinde diye mikrofonu kapatıp yanında onu yönlendiren hanımefendi ile konuştu benden edindikleri bilgileri hanımefendiye aktardı o esnada muhtemelen vize alamayacağım diye stres yapmaya başladım çünkü normalden uzun sürdüğünü hissettim bir yandan da yüzümde tebessüm eksik olmasında gülmeyi elden bırakmamaya çalışıyordum. Hanım efendinin lie dediğini duydum sadece kelimenin başını sonun duymadığım için ne dediği hakkında bir fikrim yok (yalan söylediğimi yada söylemediğimi sorguladı sanırım )
    K: Peki İngilizcen yok nasıl çalışacaksın ?
    B: Aslında A2 seviyesinde var basit cümleleri anlayabiliyor ve okuyabiliyorum. 2-3 ay da dilimi geliştirip öyle gitmeyi düşünüyordum dedim.
    K: Üniversite okudun mu ?
    B: Ön lisans
    Beyfendi hanımefendiye baktı onay alırcasına sonra hanım efendi sanki dosyaları ne yapacağını söyledi
    K: Vizenizi Onaylıyorum 5 gün içinde PTT ile adresinize ulaşır Tebrikler (Gülümseyerek)
    B: Çok Teşekkür Ederim
    Diploma aslını ve banka dökümünü verdi yüzümde tebessümle ayrıldım. İster istemez mülakata girmek için bekleyenler ile göz göze geliyorsunuz surat ifadenizdeki tebessümü görünce onlarında sizin adınıza sevindiğini yüzlerindeki tebessümden anlıyorsunuz. Belki süreç boyunca hepiniz kadar kafamda dönen sorularım nasıl yaparım nasıl ederim türevi sıkıntılarım oldu. Diğer gördüğüm ve okuduğum mülakatlardan biraz farklı mülakat geçirdim gibi hissettim.(Gördüklerim Maksimum 1-3 Dakika Benim Mülakat sürem Maksimum 4-5 Dakika ) Her şeye rağmen gerçekten sürecin en kolay kısmı mülakatmış.
    @salsalonia Şöyle Teşekkür Etmişti.
    "Tek kelime, üç hece; GÜÇ-ARS-LAN! @gucarslan var ol çok yaşa dostum, her şey gönlünce olsun. Yeri geldi gruptan, yeri geldi forumdan, yeri geldi özelden, her zaman yardımcı oldun bize. İnsan ilkokul öğretmenini, ilk aşkını vs. nasıl unutmazsa biz de bu süreci her hatırlayışımızda önce bir sana selam edeceğiz. Çok acayip bir adamsın çok. Ve tabii tüm diğer admin arkadaşlar, bu oluşumun varlığında ve devamlılığında pay sahibi olan herkese kocaman teşekkürler."
    Gördüğüm en iyi teşekkür mesajıydı duygularıma tercüman oldu. Üstüne çok yazmak istemedim.
    Umarım herkes vizelerine kavuşur ve hayallerini gerçekleştirmek için uzun başarı dolu bir yolculuğun tadını çıkartmaya başlar.

• ⭐⭐

@ousimsek tebrikler , yeni hayatınızda mutluluklar.

• @ousimsek ABD deki yeni yaşamınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@ousimsek Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐

@karakoc Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• @karakoc Vizeniz hayırlı olsun. Yeni yaşamınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@ousimsek Tebrik ederim, yeni hayatınızda bol şanslar

• ⭐⭐⭐

@karakoc Tebrik ederim, amerikada ki yeni hayatınızda başarılar

• merhaba 01/12/2022 tarihli mülakat deneyimim:
    Öncelikle SAYFA YÖNETİCİLERİNE verdikleri emekten dolayı çok teşekkür ederim. Ve kazanan herkes mutlaka bir an önce ds 260 doldursunlar benim case number düşüktü fakat ilk dağıtımlarda mülakat alamadım.
    konsolosluk deneyimimden bahsedecegim:
    9:15 teki randevuma nolur nolmaz diye 7:45 gibi ordaydım sizede erken gitmenizi tavsiye ederim çünkü randevu saatinizden önce içeri çagırabiliyorlar. daha sonra saat 8 gibi randevu sırasına göre görevli çagırmaya başladı öncelikle pasaportlarımızı aldılar daha sonra güvenlik için tekrar sıraya girdik diger kapıdan içeriye poşet çanta renkli büyük dosya götürmemenizi tavsiye ederim içeri almıyorlar. güvenlik kontrolü bitince sizi ana binaya yönlendiriyorlar. girişte ilk önce size bir kağıt okutuyorlar red nedenleri yazıyor paranız iade edilmez fln diye devam ediyor. daha sonra pasaportunuzu alıp arkasına bilgilerinizin yazdıgı kagıdı yapıştırıyorlar ve vize ücreti için sıraya giriyorsunuz burda ücreti ödedikten sonra size evrak teslimi ve sözlü mülakat için sıra numrası veriyorlar ve ödediginize dair iki adet makbuz. -- Bu arada ödemeyi dolar olarak yapmaya çalışın tl öderseniz 20 tl üzerinden hesaplıyorlar. daha sonra oturma alınında sıranızın gelmesini bekliyorsunuz sıranız gelince ilk olarak sizden belgelerinizi istiyorlar tek tek. Ben --ds 260 da adres belirtmemiştim orda sordular word ile yazdıgım adresi verdim orda kimin yaşadıgını sordular ad soyad istediler buna dikkat edin..! --eski pasaportumu ve ais kaydını sormama rağmen almadılar. en sonda mülakatı türkçemi istersiniz diye sordular. sonra tekrar beklemeye başladık bu arada seçtiginiz dile göre sizden sonra gelenler sizden önce mülakat sırası gelebiliyor genelde türkçe seçen çok oldugu için biraz uzun sürüyor. bana sıra hatırladıgım kadarıyla 11:45 gibi geldi. ilk önce yemin ettirdiler vereceginiz bilgilerin dogru olacagına dair. daha sonra parmak izi alındı ve sorulara geçildi :
    nerde yaşamayı düşünüyorsunuz? new jersey orda tanıdıklarım var dedim
    ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? ilk başlarda ücretli hizmet işleri yapacagım daha sonra kendimi geliştirince kendi meslegimi yapacagım dedim
    hiç yurt dışına çıktınız mı? : hayır
    do you speak english? : a little
    gülümseyerek ögreneceksiniz merak etmeyin dedi ve tebrik ederim vizenizi onaylıyorum dedi . daha sonra diplomamı geri verdi. herkesin dedigi gibi mülakat aşaması en heycanlı ve en kolay yeri çok çabuk bitiyor. orda çalışanlar çok kibar ve çok yardımcı oluyorlar her konuda .. çok isteyin ve sabırla bekleyin hayalerinize kavuşmayı..
    ve son olarak sayfa yöneticilerimizin dedigi gibi sokak hayvanlarını , lösev i ve diger yardım kuruluşlarını unutmayalım.. İYİLİK İYİDİR...!

• Unganlar
    24 Kasım günü sabah 10.20 randevum vardı. 8 gibi Kuğulu Park'a varmıştık. 9 a kadar biraz vakit geçirdik ve ardından Düzen laboratuvarı yazan binadan 4. Kata çıktık. 10.20 de randevum olduğunu söyledim, randevu saatinden epey erken gitmeme rağmen pasaportumu ve aşı kartımı vermemi hemen alabileceklerini söylediler. Ardından fotoğrafım çekildi ve 5. Kata tahliller için yönlendirdiler. Burada 117.5$ ödedim. Ardından 3. Katta da röntgen çekildikten sonra geri 5. Kata çıktım. İşlemlerim bittiğinde saat 09.45 ti ve sekreter 1 saat sonra yani 10.45 te muayene için gelmemi söyledi. Ardından kahvaltı yapmak üzere oradan ayrıldık. Geri geldiğimizde saat 10.40 tı ve sekreter istirahat etmemizi ve birazdan çağıracaklarını söyledi. Bu sırada sabaha göre epey kalabalıktı ve 40-45 dk'lık bekleyiş ardından adım çağırıldı ve sekreter bana giymem için bir önlük verdikten sonra boy ve kilo ölçümü yaptı. Ardından doktor geldi ve tansiyonumu ölçtükten sonra muayene etti ve şuan için çok önemli olmadığını fakat daha sonra ultrasonla tiroidlerime baktırmamı söyledi ve ardından Amerika'da ne yapmak istediğimi sorarken aşılarımı yaptı ve muayene bittikten sonra geriye bekleme salonuna geçtim. Burada pasaportumu ve covid aşısı dışında sağlık ocağından almış olduğum aşı kartımı teslim aldım ve 340$ ödeme yaptıktan sonra ayrıldım ve çıktığımda 11.55 civarıydı, saat 13.00 deki otobüsüme yetişmek için oradan ayrıldım.

Mülakat günü (1 Aralık )
    Yine sabah 06.00 civarında Aşti otogarına indikten sonra kahvaltımızı yaptık ardından saat 7'ye gelirken otogardan ayrıldık ve konsolosluğa gitmek üzere yola çıktık, vardığımızda saat 07.20 idi. O sırada konsolosluk önünde 2 aile ve 2 kadın vardı. Biraz bekleyişten sonra gruptan tanışmış olduğumuz arkadaşım geldi ve sohbet ederken yine gruptan başka arkadaşlar ile de orada tanışmış olduk. Saat 8 i biraz geçiyordu 8 mülakatlarının sıraya girmesini ve içeri alacaklarını söylediler. Heyecanlı bekleyişin ardından 08.45 randevularını çağırdılar ve girişte pasaportumu teslim edip , kontrolden geçtikten sonra mülakatın olduğu binaya doğru ilerledim. Orada pasaportum alındı ve bir barkod yapıştırıldıktan sonra kasada bana bir sıra numarası verileceğini ve ödeme yapacağım söylendi. Ardından 330$ vize ücretini ödedim ve sıra numaram ile birlikte numaramın ekranda yanmasını bekledim uzun bekleyişin ardından 13 numaralı bölümde numaram yandı ve oradaki görevli ingilizce olarak birazda olsa İngilizce konuşabiliyor musun diye sordu bende konuşabilirim fakat Türkçe olursa kendimi daha rahat hissederim dememin ardından o zaman ingilizce olarak devam edelim dedi ve tek tek istediği sırayla evrakları teslim ettim. Burada biraz heyecanımı yenmistim ve aslında mülakatı İngilizce de yapabilirim diye düşündüm. Tekrar uzun bekleyişin ardından hatırladığım kadarıyla 8. Bölmede numaram yandı ve Amerika'lı sarışın bir beyefendiyle mülakatımı gerçekleştirmeye başladık. İlk olarak verdiğim bilgilerin doğru olduğuna dair yemin ettikten sonra parmak izim alındı. Sanıyorum evrak teslimi sırasında mülakatı Türkçe olarak kendimi rahat hissederim dememden ötürü burada Türkçe olarak mülakatım devam ediyordu, görevli bana Amerika'da nereye gideceğimi ve neden gideceğimi sordu bende ilk olarak New York'a gideceğimi ve ardından Chicago'ya gideceğimi sordu. Neden New York , neden Chicago ve nerede yaşamak istiyorsun diye sordu. Bende New York'ta aile dostumuz olduğunu ve Chicago' ya da kendi alanımdaki iş imkanları dolayısıyla orada yaşamak istediğimi söyledim. Şuanda çalışıyor olup olmadigimi sordu. Yeni mezun olduğumu söyledim ve bölüm ve universitemi sorduktan sonra peki ingilizce biliyor musun diye sordu ve bildiğimi belirtmemin ardından birkaç ingilizce soru sorduktan sonra tebrikler vizeniz onaylandı 1 hafta sonra pasaportumun PTT ile ulaşacağını söyledi ve mutlulukla oradan ayrıldım. Bu süreçte her sorularımıza yanıt olan ve bizlere destek, motivasyon sağlayan yöneticilerimize ve yeşilkartforum ailesine teşekkürlerimi sunarım ve vize almayı bekleyen tüm arkadaşların da en kısa sürede vizelerine kavuşmalarını temenni ederim..🙏

• Unganlar
    22.11.2022 tarihinde 01.12.2022 tarihi için mülakat mailim geldi. Hızlıca vakit kaybetmeden unganların sitesinden ayın 25'ine randevu aldım. 24'ünün gecesinde Ankara'da otele yerleştim. Unganlar kuğulu parkın hemen orda yer almakta. Sabah otelde kahvaltımı ettikten sonra 9:10'daki randevuma 8:40 gibi geldim. Yaklaşık 09:00'a kadar bekledikten sonra bizi diğer odaya aldılar. Orda randevu saatimize göre bizi çağırıp kayıtlarımızı yaptılar. İlk başta kan verdik ve 47.5 dolar ödeme yaptık. Kredi kartından da TL olarak ödeme yapabiliyorsunuz. Ayrıca bozukları olmayabiliyor. Kan verdikten sonra gögüs röntgenini çektirdik. 340 dolar daha ödeme yaptım. Daha sonrasında 11:00da gelmemi söylediler diğer aşama için. Geldiğimde hem içerdeki doktor hanım aşı yaptı ( 4-5 tane aşıyı karıştırmışlar ) hem de fiziksel ve ruhsal muayenenizi yapıyorlar. Gözlük kullanıyorsanız getirmeyi unutmayın. O gün 17:00'a kadar beklemeniz tavsiye ediliyor herhangi bir sorun olur diye. Ertesi gün 11:00'da kapalı zarf halinde sağlık raporumu aldım. Kesinlikle açmıyorsunuz o zarfı.

Mülakat Günü
    Amerika Konsolosluğu kızılaydan 3 durak metro mesafesinde olduğu için oteli kızılayda tercih ettim. Söğütözü durağında inip yaklaşık 5 dakika yürüyorsunuz. Konsolosluğun yanında starbucks vb. olduğu için yakınınız soğukta beklemek zorunda kalmıyor. 9:45'te olan mülakatıma 9:10 gibi gittim. Görevli ravdevu saatlerini anons ediyor ona göre sıraya giriyorsunuz. İçeride ilk pasaportumuzu danışmaya veriyoruz ve diğer gişede 330 dolar vize ücretini ödüyoruz. Sonrasında sıramızı ekranlardan takip ediyoruz. Sıram geldiğinde ilk dosyalarımı teslim ettim. Diploma ( Orjinal + Fotokopi ), Adli Sicil Kaydı ( Arşivli ) , Vukuatlı nüfus belgesi , Askerlik belgesi, 2 adet 5x5 fotoğraf, job offer , banka hesap dökümü ( ıslak imzalı olacak şekilde ) ve sağlık raporu. Annemin kızlık soyadını girmediğim için onu da düzeltmek istediğimi söyledim. Amerikada verdiğim adresin hala geçerli olup olmadığını sordu sonrasında ingilizcemi sordu ona göre mülakata alacaklardı. Orta dedim ama türkçe olsun lütfen diye belirttim görevliye. Tekrar yerime geçip sıra numaramın yanmasını bekledim. Türkçe istediğimden dolayı sıranın bana gelmesi biraz daha uzun sürdü diye tahmin ediyorum. Sıra geldiğinde ilk parmak izlerim alındı sonrasında beyfendi ile aramızda geçen dialog:
    B: Doğruları söyleyeceğinize yemin eder misiniz?
    O: Yemin ederim.
    B: Nereye gideceksiniz?
    O: Chicago'ya.
    B: Neden Chicago?
    O: İşim hazır , iş imkanları iyi ve ekonomik
    B: Ne iş yapacaksınız?
    O: Mimari çizim
    B: Daha önce yurtdışında yaşadınız mı?
    O: Hayır.
    Akıbetinde vizenizi onaylıyorum dedi ve teşekkür edip ayrıldım konsolosluktan.

Öncelikle bütün sürecimizde bize destek olan, gruplarda yüzlerce aynı mesaj gelmesine rağmen bıkmadan ve usanmadan bize yardımlarını esirgemeyen yöneticilerimize ve diğer arkadaşlarımıza teşekkürü borç bilirim. Süreçte diğer arkadaşların dediği gibi en zor kısım bekleme kısmı. Biraz dişimizi sıkmamız gerekiyor. Ne derler bilirsiniz "Sabrın sonu selamettir." Kazanan arkadaşların da vizelerine en kısa sürede kavuşmalarını temenni ederim. Saygılarımla.

• ⭐⭐⭐

@Dnzsmsk Vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@tubahzn Vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda bol şans

• @isa-cansız
    Geçen sene ilk defa başvuru yapıp ilkinde kazanan bir talihli olarak bilgim sınırlı,tabiki araştırıyorum fakat o kadar çok bilgi kirliliği var ki ne yapacağımızı bilemedik açıkçası. İnsanlar buna hazırlanıyor anladığım kadarıyla çıkar çıkmaz gidebilmek için ama bence bu konu bu kadar keskin prensiplere dayalı olmamalı. İnsanlar şehirlerarası tatile giderken bile elli kere düşünüyor ne götürsek nereye gitsek diye. Dolayısıyla ülke dışına bütün düzeni bozup yerleşme durumu bu kadar kısıtlanır sürede olmamalı, hayırlısı olsun bakalım ne yapacağız 🙂

• Bu ileti silindi!

• @Emre-Kurtulmuş teşekkürler 🙏

• @ousimsek vizeniz hayırlı olsun , yeni hayatınızda şans hep sizinle olsun🍀

• @melikeugur tebrikler yeni hayatınızda başarılar sizinle olsun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |