Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 21 günlük sürede SSN elime ulaşmadığı için yarın gidip başvuru yapacağım. Geçen gün gittiğimde görevli kadın bana birth certificate'in var mı dedi, ben nüfus cüzdanı uzattım bunu mu istiyorsun diye pek anlaşamadık.

@crazycells Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Pasaport ve pasaportun ustundeki vize iki ayri belge olarak kullanilabilir.

Demişsiniz ancak şurada en altta şöyle yazıyor : https://www.ssa.gov/ssnumber/ss5doc.htm

We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both immigration status and identity. However, you must provide at least two separate documents.

Elimde şu anda pasaport, TC nüfus cüzdanı ve TC ehliyeti var sadece. Bu belgelerle başvurumu sorunsuz yapabilir miyim yoksa ayriyeten birth certificate mi bulmam gerekiyor? O da nüfus kayıt örneği oluyor sanırım. Edevlet çıktısı işe yarar mı bunun için gerekliyse eğer?

• @crazycells merhaba, SSN hakkinda bir soru sormak istiyorum, benim 2008 work and travel'dan SSN numaram vardi, DS 260 formunu doldururken yeni SSN talep etmeli miyim. Eskiden almis oldugum SSN numarasi surekli gecerli midir yoksa artik aktif degil midir bu konu ile ilgili bilgi alabilirsem cok memnun olurum. Numarayi dahi hatirlamiyorum ama 🙂 daha sonra karsima cikarmi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haleluja Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

21 günlük sürede SSN elime ulaşmadığı için yarın gidip başvuru yapacağım. Geçen gün gittiğimde görevli kadın bana birth certificate'in var mı dedi, ben nüfus cüzdanı uzattım bunu mu istiyorsun diye pek anlaşamadık.

Demişsiniz ancak şurada en altta şöyle yazıyor : https://www.ssa.gov/ssnumber/ss5doc.htm

We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both immigration status and identity. However, you must provide at least two separate documents.

Elimde şu anda pasaport, TC nüfus cüzdanı ve TC ehliyeti var sadece. Bu belgelerle başvurumu sorunsuz yapabilir miyim yoksa ayriyeten birth certificate mi bulmam gerekiyor? O da nüfus kayıt örneği oluyor sanırım. Edevlet çıktısı işe yarar mı bunun için gerekliyse eğer?

O iki bilgi birbiriyle celismiyor, tam tersi birbirini destekliyor; o nedenle ne demek istediginizi anlamadim.

Maalesef ne TC nufus cuzdani, ne de TC ehliyeti kabul edilebilir belgeler degildir. Zaten gonderdiginiz sitede hangi belgelerin kabul edildigi yaziyor. Birth certificate derken, Amerikan dogum sertifikasindan bahsediyordu buyuk ihtimal.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@axuahmet87 Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells merhaba, SSN hakkinda bir soru sormak istiyorum, benim 2008 work and travel'dan SSN numaram vardi, DS 260 formunu doldururken yeni SSN talep etmeli miyim. Eskiden almis oldugum SSN numarasi surekli gecerli midir yoksa artik aktif degil midir bu konu ile ilgili bilgi alabilirsem cok memnun olurum. Numarayi dahi hatirlamiyorum ama 🙂 daha sonra karsima cikarmi acaba?

Eger hatirliyor olsaydiniz onu kullanabilirdiniz, numaralar degismeden kullanilabiliyor.

Fakat hatirlamadiginiz icin DS260 formunda unuttugunuzu belirtip yeni bir numara isteyebilirsiniz. Numara karsiniza cikmaz merak etmeyin 🙂 Belki konsolosluk ugrasirsa bulma ihtimali var ama ugrasacaklarini zannetmiyorum. Yeni bir numara vermek en kolay olacaktir onlar icin de.

• @haleluja Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

21 günlük sürede SSN elime ulaşmadığı için yarın gidip başvuru yapacağım. Geçen gün gittiğimde görevli kadın bana birth certificate'in var mı dedi, ben nüfus cüzdanı uzattım bunu mu istiyorsun diye pek anlaşamadık.

Biz başvuru yaparken sadece pasaportla yaptık esktra bir belge istemediler. Yani birth certificate pasaport oldu bu durumda.

• @crazycells Ssn kartı fiziken gelmese bile Ssn numarasını Ssn ofisinden öğrenmemiz yeterli midir diyorsunuz diğer işlemlerde? Mesela banka hesabı açmak için ya da araba satın almak için vb? Beyan usulü mü işler sistem?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Ssn kartı fiziken gelmese bile Ssn numarasını Ssn ofisinden öğrenmemiz yeterli midir diyorsunuz diğer işlemlerde? Mesela banka hesabı açmak için ya da araba satın almak için vb? Beyan usulü mü işler sistem?

Islemi yapan kisi kabul ederse olur. Ben banka hesabini acip, sonra SSN'yi goturmustum; ama sizin icin de aynisi olacagini garanti edemem. Hem anlayisli birine denk gelmeniz lazim, hem de biraz ikna edici olmaniz lazim. Tabii ki kartin olmasi standart. Eger yalan soylemediginizi dusunurlerse (eminim sahte SSN ile bu tur isleri yapmaya calisan kisiler de olmustur) o zaman ellerinden geleni yaparlar.

• @erkoholland Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Ssn kartı fiziken gelmese bile Ssn numarasını Ssn ofisinden öğrenmemiz yeterli midir diyorsunuz diğer işlemlerde? Mesela banka hesabı açmak için ya da araba satın almak için vb? Beyan usulü mü işler sistem?

Zaten ilk defa ssn numarası alan kişilere ssn numarası söylemiyorlar bilmiyoruz diyorlar ya da bana öyle dediler. Ki ben baya adamla tartıştım sonra İngilizce yetmedi tercümana bağlandık yinede numarayı öğrenemedim. Mecburen gelmesini bekledik.

• @gkhanfeez Zaten 2-3 haftada geliyor Ssn kartı sanırım yani green card'dan daha hızlı gibi anladım. İdare ederiz artık. En önemlisi banka hesabını açmak benim için, diğer acil işlemlerde de denerim şansımı artık Ssn kartsız oluyor mu diye. Az kaldı, haftaya öğreneceğim.

• @erkoholland ssn kartı olmadan banka hesabı açılıyor forumda uygun linki var. Ssn olmadan kredi skoru oluşmuyor sadece 🙂 benim green Card'ım ssn'den önce geldi oda bizim şansımız kimisinin ki ilk 10 günde geliyor ama 🙂

• Ben giriş yaptım , Airbnb ile kalacağım adrese değilde daha güvenli olsun diye arkadaşımın adresini verdim . O başka eyalette, memura diyorum ki arkadaşımın adını yazın 🙂 yazmadı sizin adınıza gelir dedi. Neyse arkadaşım posta kutusuna ismimi yazıcak.Umarım sorun çıkmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nevermore Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Ben giriş yaptım , Airbnb ile kalacağım adrese değilde daha güvenli olsun diye arkadaşımın adresini verdim . O başka eyalette, memura diyorum ki arkadaşımın adını yazın 🙂 yazmadı sizin adınıza gelir dedi. Neyse arkadaşım posta kutusuna ismimi yazıcak.Umarım sorun çıkmaz.

buyuk ihtimal sorun cikmaz, SSN normal bir zarfta geliyor aslinda. Ama tabii siz kendiniz forma oyle yazsaydiniz daha iyi olurdu 🙂

• @gkhanfeez Pnc bank 'te acamadim hesap Ssn olmadan. Baska banka deneyecegim ama hangisini deneyeyim bilemiyorum Agrica Ssn numarasini ogrenirim diye SSA centera gittim ama ogrenemedim, 21 gun bekleyin dediler. Bekleyelim bakalim.

• @erkoholland Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@gkhanfeez Pnc bank 'te acamadim hesap Ssn olmadan. Baska banka deneyecegim ama hangisini deneyeyim bilemiyorum Agrica Ssn numarasini ogrenirim diye SSA centera gittim ama ogrenemedim, 21 gun bekleyin dediler. Bekleyelim bakalim.

Bir deneme daha yaptım ve Ssn çağrı merkezini aradım, maalesef Ssn numaramı vermediler gene. Beklemeye devam 🙂 . Fakat bu arada Wells Fargo'dan Checking account hesabımı açtım. Ssn gelince de Secured credit kartını alacagım 2 bankadan. Yani tek checking account ama 2 ayrı kredi kartı alacagım.

• SSN herhalde şanslı olduğum bir konu 8 günde geldi. Şimdi sıra Greencard'ta onda bir kıpırdama yok hala.

• @nevermore peki greencard ın size ulaşması için ortalama süre maksimum ne kadar olabilir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baris1405 Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@nevermore peki greencard ın size ulaşması için ortalama süre maksimum ne kadar olabilir ?

Her kategori icin bekleme zamani ayni olmayabiliyor, sanirim en son aciklanan yasal olarak bekleme suresi 90 ya da 120 gundu.

• @crazycells Teşekkür ederim .

• 2 gun once SSA ofise giderek esimle SSN basvurumuzu tamamladik. 15dk kadar bekleme suremiz oldu. Bu sirada ufak bir basvuru formu doldurduk. 5-10dk kadar da islemlerimiz surdu.

Basvuru islemlerimizi halleden calisan ustune basa basa posta kutusunda ya da icinde hem esimin hem de benim isimlerimizin yazili olmasi gerektigini, aksi takdirde postal service'in ssn belgesini birakmayacagini soyledi. Uzun sure gecmis olmasina ragmen SSN'leri gelmeyen arkadaslar bu yuzden dokumanlarina kavusamamis olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@loki-boi Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

2 gun once SSA ofise giderek esimle SSN basvurumuzu tamamladik. 15dk kadar bekleme suremiz oldu. Bu sirada ufak bir basvuru formu doldurduk. 5-10dk kadar da islemlerimiz surdu.

Basvuru islemlerimizi halleden calisan ustune basa basa posta kutusunda ya da icinde hem esimin hem de benim isimlerimizin yazili olmasi gerektigini, aksi takdirde postal service'in ssn belgesini birakmayacagini soyledi. Uzun sure gecmis olmasina ragmen SSN'leri gelmeyen arkadaslar bu yuzden dokumanlarina kavusamamis olabilir.

Ama zarfi birakmasa da SSN verilmis demektir, bu durumda yeni bir basvuru yapamazdiniz. Calisanlar oyle diyor ama SSN karti Green Card gibi "priority mail" zarfinda gelmiyor, dolayisiyla isminizi gordukleri zaman birakiyorlar zarfi genelde.

Eger SSN verilmis ama zarf size ulasmamis olsaydi, basvuru yaparken sizin SSN'nizi gorebilirdi ve yeni basvuru yapmasina gerek olmazdi, sadece adresinizi guncelleyip tekrar gonderilmesini saglardi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |