Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells evet aynn 551 damgası ve na3 damgası vuruldu fakat ı 181 fotokopisini veya farklı bir belge verilmedi birde 551 damgasında kaç haneli numara bizim A number oluyor teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Recep-Toraman, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@crazycells evet aynn 551 damgası ve na3 damgası vuruldu fakat ı 181 fotokopisini veya farklı bir belge verilmedi birde 551 damgasında kaç haneli numara bizim A number oluyor teşekkür ederim

8 veya 9 haneli oluyor A numarasi... eger 8 haneliyse en basa 0 koyarak 9 haneli yapin...

I-181'i zaten size vermiyorlar; ama forumda yazildigi gibi fotokopisini isteseydiniz iyi olurdu, sizde de kaydi olurdu.

Hicbir sey yapmasaniz da USCIS'in I-181 basvurusunu onaylayip size Green Card'i gonderme ihtimali var; ama garantiye almak icin isterseniz 30 gun bekleyip USCIS'i arayin, eger USCIS'ten bir bilgi edinemezseniz en yakin USCIS ofisinden randevu alin ve randevuya bebeginizi goturun. Eger o zamana kadar dosya olusturulmamis olursa, randevuda dosyayi olusturup size Green Card'i gonderirler.

Daha sonra surecinizi foruma aktarmayi unutmayin 👍

• @crazycells çok teşekkür ederim gerçekten bu bilgiler çok önemli benim için bugün eşim uscis aradığında kendisine receipt number sormuş görevli bizimde yok ve randevu veriliyormuş bu olmadan onun için de bı Forum doldurmamız gerekiyormuş baktığımızda ise 530 dolarlık bir ücreti var bu sizce para koparmak için mi yoksa memurun bizi yanlış yönlendirmesimidir

• @Recep-Toraman Ah Recep bey ah eski günlerim geldi aklıma, receipt numberim yok nasıl götürücem süreci, receipt number nasıl alıcam diye kara kara düşünüp araştıra araştıra bir hal olmuştum. Şimdi hemen size durumu aktarayım.
    Bizim Amerika dışında doğan bebelerimiz için yapılan bu greencard başvurusu ekstrem bir durum, yani bu işi ve işlemi imigrationdaki her memur bilmiyor. Bana memur demişti ki This is special baby 🙂
    Herneyse receipt number dediğimiz şey ise başvuru yaptığımız HERHANGİ BİR dosya için ödeme yaptığımızda bize verilen fiş numarası. Ama bizim yaptığımız işlem tamamen ücretsiz.
    Şimdi biz Amerikaya girerken bebeğimizin green card işlemlerini şanslıysak girişteki memur bu işi biliyorsa girişte yaptırıyoruz. Ve herhangi bir receipt number almıyoruz çünkü ortada bir dosya yok. Direk işleme alınmış oluyor normalde. Ama benimki gibi 10 senedir burdayım böyle bişey duymadım diyip bizi 4 saat sorgu odasına çeken angutyos gibiler denk gelirse iş biraz değişiyor.
    Şimdi biz bu işlemi yaparken bize bi receipt number verilmiyor. E verilmesi gereken A number barındıran evrakı da vermemişler. Bu durumda siz ben şimdi nasıl durumu izlicem diye tekrar başvurduğunuzda oradaki memur receipt number soruyor. sizde benim gibi sanırım ben bişeyleri eksik yaptım sanıyorsunuz ama öyle değil 🙂 İmigarationa gidip yeniden dosya açıp sizin dosyanızın akıbetini soruşturmak için bir süreç başlatıyorlar. Bu dosyayı oluşturduktan sonra ödeme aşaması geliyor ama Bu special durum için ödeme 0 dolar çıkıyor. Ve sanırım ödeme yapmadan receipt number almanın tek istisnası da buymuş memur öyle dedi. Sonra da siz receipt numberdan süreci takip ediyorsunuz. Ve fakat receipt number ile her kontrolde dosyanız incelemede yazısı green kart gelmesine rağmen yazmaya devam ediyor. Yani çok efektif çalışan ve lazım bişey değil benim kanaatim. Bi de şöyle bir durum oldu, ben ilk başvurumun ardından 1 sene geçmesine rağmen gc gelmediği için 2. sene tekrar başvuru yapıp receipt number aldığım için imigration servislerden biri 2 kez başvuru yaptığım için kartı alma hakkımı kaybettiğimi yazan bir mektup gönderdiler, diğer servis ise kartı basıp gönderdiler. yani kendi aralarında da bir kopukluk var. uzun oldu ama benim deneyimim bu şekildeydi.

• @cilemaya çok güzel açıklayıcı oldu gerçekten ama işte ANumber da mührün altına yazılmadığı için tedirginim ve bunu nasıl öğreneceğimizi bilmiyorum 😄

• @Recep-Toraman giriş yaptığınız havalimanı imigrationa gidip randevu alamadığınızı bildirin bence. Muhtemelen işleminiz tamamlandı sadece evrakı size vermediler ama yine de garantiye almak için gidin ve talep edin. Çocuğun işlemini yapıp evrağı vermeyen imigration servisi ile sorunu daha kolay çözersiniz. Diğerleri tek tek başka işlemler yapabilir tekrar giriş açabilir bu durumda farklı sorunlar çıkabilir bence.

• merhabalar. doğum belgesi amacıyla alınan vukuatlı nüfus kayıt örneğinin e-devlet üzerinden alınmış olması bir problem yaratır mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onoki hayır, zaten türkiye'de ilgili belge vukuatlı nüfus kayıt örneği olarak geçiyor.

• @gucarslan anladım. Bir arkadaş özellikle e-devlet çıktısı değil de Türkiye Cumhuriyeti resmi kurumları tarafından mühürlü olması gerek diye bahsetmiş. Üzerinde mühür olması şart mı diye sormuştum? E-devlet çıktısında mühür değil de doğrulama için QR kodu bulunuyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onoki zaten onlar da qr kod ile kontrol ediyor.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba . Amerikan vatandaşı olup toplamda 5yıl Amerika’da yaşamamış fakat Türkiye’de doğum yapmışsakta süreç aynı şekilde mi işler ?

• Merhabalar. Başvuranlara misal teşkil etmesi açısından kendi tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bu post vasıtasıyla belgeleri hazırladım emeği geçen tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşların da bildiği gibi bu süreç çok bilindik değil bazen Thy görevlileri bazen gümrüktekiler bilgi sahibi olmayabiliyor. Böyle durumlarda kendinizden emin bir tavır sergilemek, belgelerinizin tam olması ve yasa çıktısını sunmak gerçekten işe yarıyor. Doğum belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve uluslarası doğum belgesini apostilli olarak hazırlamak ve bir fotoğraf sunmak bizim için yeterli oldu. 15 eylülde newarktan giriş yaptık gümrükte işlemler halledildi başvurunun yapıldığına dair bir belge verildi ve pasaportumuza bir yıl geçerli mühür basıldı. Ancak görevli ısrarla A ile başlayan hiçbir numara vermedi. Böylece süreci beklemeye başladık. Bugün itibari ile de oğlumuzun green cardı elimize ulaştı. Süreç tamamlandı

• Öncelikle iyi günler ,

Biz 2021 yılında Aralık 19 da greencard talihlisi olarak abd ye giriş yaptık. Grencard sürecinde eşim henüz hamile olduğu için çocuğumuzu kayıt ettiremedik. Bize herhangi bir sorun olmadığını birt certificate ile giriş yapabileceğinizi söylediler. Daha sonra zaman içerisinde benim ve eşimin kimlikleri geldi ancak oğlumun gelmedi . 6 ay kadar covid süreçler uzun vs. Haziran ayına kadar bekledikten sonra tekrar birilerine sorarak ona yeni bir başvuru yaptık . Bu defa I-130 Petition for Alien relative e başvuru yaptık. ,june 22 de ," IOE9770713982 " Bu başvurumuza da hazirandan bu yana herhangi bir yanıt gelmedi hala Case is Being actively reviewed by USCIS olarak gözüküyor.

Pasaportunda 17 aralıkta biten class xr3 mühürü vardı ancak süresi bitti.

Eşimin babası biraz önce beyin kanaması geçirdi zaten annesini de biz gelmeden önce 2021 yazında gene beyin kanaması yüzünden aynı şekilde kaybetmiştik . Şimdi perişan oldu gitmek istiyoruz ancak nasıl geri döneriz sonrasında polisle sınırda sorun yaşar mıyız ne yapmamız gerek diye birde burdan sizlere danışmak istedik. Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür. Lütfen acil dönüşlerinizi bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cagatay-Akyazı, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Öncelikle iyi günler ,

Biz 2021 yılında Aralık 19 da greencard talihlisi olarak abd ye giriş yaptık. Grencard sürecinde eşim henüz hamile olduğu için çocuğumuzu kayıt ettiremedik. Bize herhangi bir sorun olmadığını birt certificate ile giriş yapabileceğinizi söylediler. Daha sonra zaman içerisinde benim ve eşimin kimlikleri geldi ancak oğlumun gelmedi . 6 ay kadar covid süreçler uzun vs. Haziran ayına kadar bekledikten sonra tekrar birilerine sorarak ona yeni bir başvuru yaptık . Bu defa I-130 Petition for Alien relative e başvuru yaptık. ,june 22 de ," IOE9770713982 " Bu başvurumuza da hazirandan bu yana herhangi bir yanıt gelmedi hala Case is Being actively reviewed by USCIS olarak gözüküyor.

Pasaportunda 17 aralıkta biten class xr3 mühürü vardı ancak süresi bitti.

Eşimin babası biraz önce beyin kanaması geçirdi zaten annesini de biz gelmeden önce 2021 yazında gene beyin kanaması yüzünden aynı şekilde kaybetmiştik . Şimdi perişan oldu gitmek istiyoruz ancak nasıl geri döneriz sonrasında polisle sınırda sorun yaşar mıyız ne yapmamız gerek diye birde burdan sizlere danışmak istedik. Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür. Lütfen acil dönüşlerinizi bekliyorum.

Gecmis olsun, bu tur durumlarda ABD'ye yeniden girebilmek icin USCIS ofisten "I-551 stamp" bastirmaniz gerekiyor. Bebeginizin pasaportuna vurulacak bu damgayi 1 yil boyunca GC yerine kullanabilirsiniz.

Ilgili bilgileri surada bulabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/post/4065

Dilerseniz size en yakin USCIS ofisi arayip durumunuzu anlatin ve randevu verilmesini talep edin; maalesef artik bu konularda eskisi kadar hizli hareket etmiyorlar. Ozellikle de su an tatil doneminde randevu bulmakta daha da zorlanabilirsiniz.

• Daha önce vardı I 551 ancak tarihi geçti. Uscis aradık 3 kere 3 memur da farklı birşey söyledi. Biri I -485 doldurun dedi, biri I90 dedi diğeri I-131 dedi. Ne yapacagimizi bilmiyoruz. Babamiz olmek üzere yoğun bakimda ama biz gidemiyoruz gerçekten cok zor durumdayiz. Bunu cozebilecek kimse yok mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cagatay-Akyazı, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Daha önce vardı I 551 ancak tarihi geçti. Uscis aradık 3 kere 3 memur da farklı birşey söyledi. Biri I -485 doldurun dedi, biri I90 dedi diğeri I-131 dedi. Ne yapacagimizi bilmiyoruz. Babamiz olmek üzere yoğun bakimda ama biz gidemiyoruz gerçekten cok zor durumdayiz. Bunu cozebilecek kimse yok mu ?

Sayin @Cagatay-Akyazı , bu arada bu basligin onceki iletilerini okudunuz mu? Sizin cocugunuz 2 yasindan kucukken ABD'ye girdi, degil mi? Yani sizin cocugunuza giriste I-181 doldurmalari gerekiyordu, yani su anda cocugunuza verilmis bir "Alien Registration Number" olmasi gerekiyor. Bu "A number"i biliyor musunuz?

Sizin neden I-130 doldurdugunuzu anlayamadim, sizin cocugunuzun NA3 ile ABD'ye giris yapmis olmasi lazim. Islemleri karistirmis olabilir misiniz?

Green Card sahipleri bu dediklerime alternatif olarak Turkiye'den geri gelebilmek icin "boarding foil" alabilirler, yani cocugunuzun pasaportuna (eger siz ABD'ye girdiginizde dogru islemler yapilmissa ve cocugunuzun bir LPR oldugu kayitlarda gorunuyorsa) ABD'ye girmesi icin ayri bir vize almis olacaksiniz.

Boarding foil ile ilgili bilgiler surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/post/4065

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cilemaya, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@Recep-Toraman Ah Recep bey ah eski günlerim geldi aklıma, receipt numberim yok nasıl götürücem süreci, receipt number nasıl alıcam diye kara kara düşünüp araştıra araştıra bir hal olmuştum. Şimdi hemen size durumu aktarayım.
    Bizim Amerika dışında doğan bebelerimiz için yapılan bu greencard başvurusu ekstrem bir durum, yani bu işi ve işlemi imigrationdaki her memur bilmiyor. Bana memur demişti ki This is special baby 🙂
    Herneyse receipt number dediğimiz şey ise başvuru yaptığımız HERHANGİ BİR dosya için ödeme yaptığımızda bize verilen fiş numarası. Ama bizim yaptığımız işlem tamamen ücretsiz.
    Şimdi biz Amerikaya girerken bebeğimizin green card işlemlerini şanslıysak girişteki memur bu işi biliyorsa girişte yaptırıyoruz. Ve herhangi bir receipt number almıyoruz çünkü ortada bir dosya yok. Direk işleme alınmış oluyor normalde. Ama benimki gibi 10 senedir burdayım böyle bişey duymadım diyip bizi 4 saat sorgu odasına çeken angutyos gibiler denk gelirse iş biraz değişiyor.
    Şimdi biz bu işlemi yaparken bize bi receipt number verilmiyor. E verilmesi gereken A number barındıran evrakı da vermemişler. Bu durumda siz ben şimdi nasıl durumu izlicem diye tekrar başvurduğunuzda oradaki memur receipt number soruyor. sizde benim gibi sanırım ben bişeyleri eksik yaptım sanıyorsunuz ama öyle değil 🙂 İmigarationa gidip yeniden dosya açıp sizin dosyanızın akıbetini soruşturmak için bir süreç başlatıyorlar. Bu dosyayı oluşturduktan sonra ödeme aşaması geliyor ama Bu special durum için ödeme 0 dolar çıkıyor. Ve sanırım ödeme yapmadan receipt number almanın tek istisnası da buymuş memur öyle dedi. Sonra da siz receipt numberdan süreci takip ediyorsunuz. Ve fakat receipt number ile her kontrolde dosyanız incelemede yazısı green kart gelmesine rağmen yazmaya devam ediyor. Yani çok efektif çalışan ve lazım bişey değil benim kanaatim. Bi de şöyle bir durum oldu, ben ilk başvurumun ardından 1 sene geçmesine rağmen gc gelmediği için 2. sene tekrar başvuru yapıp receipt number aldığım için imigration servislerden biri 2 kez başvuru yaptığım için kartı alma hakkımı kaybettiğimi yazan bir mektup gönderdiler, diğer servis ise kartı basıp gönderdiler. yani kendi aralarında da bir kopukluk var. uzun oldu ama benim deneyimim bu şekildeydi.

bilgilendirme icin tesekkurler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onoki, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

merhabalar. doğum belgesi amacıyla alınan vukuatlı nüfus kayıt örneğinin e-devlet üzerinden alınmış olması bir problem yaratır mı ?

sorun olmaz, ingilizce cevirisini de yaninizda bulundurmayi unutmayin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sull, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhaba . Amerikan vatandaşı olup toplamda 5yıl Amerika’da yaşamamış fakat Türkiye’de doğum yapmışsakta süreç aynı şekilde mi işler ?

Bu durumda gerekli sartlari sagliyorsaniz cocugunuz ABD vatandasi oluyor zaten, GC sahibi degil. Cocugunuza Turkiye'deki konsolosluktan nasil ABD pasaportu cikartacagini ogrenmek icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3630/türkiye-de-doğan-çocuğun-abd-vatandaşlık-belgesi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nihalozcan, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhabalar. Başvuranlara misal teşkil etmesi açısından kendi tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bu post vasıtasıyla belgeleri hazırladım emeği geçen tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşların da bildiği gibi bu süreç çok bilindik değil bazen Thy görevlileri bazen gümrüktekiler bilgi sahibi olmayabiliyor. Böyle durumlarda kendinizden emin bir tavır sergilemek, belgelerinizin tam olması ve yasa çıktısını sunmak gerçekten işe yarıyor. Doğum belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve uluslarası doğum belgesini apostilli olarak hazırlamak ve bir fotoğraf sunmak bizim için yeterli oldu. 15 eylülde newarktan giriş yaptık gümrükte işlemler halledildi başvurunun yapıldığına dair bir belge verildi ve pasaportumuza bir yıl geçerli mühür basıldı. Ancak görevli ısrarla A ile başlayan hiçbir numara vermedi. Böylece süreci beklemeye başladık. Bugün itibari ile de oğlumuzun green cardı elimize ulaştı. Süreç tamamlandı

gozunuz aydin, bilgilendirme icin tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |