Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar ben amerikaya E2 yatırımcı vizesiyle yerleşmeyi düşünüyorum.
    Fakat aynı zamanda eşimin iyi bir şirkette çalışmasını istiyorum. Burada sorun E2 vizesi sahibinin eşi normal çalışma iznine sahip oluyor mu ? Büyük firmalar(Google, Windows vb.) işe alım süreçlerinde bu kişileri normal çalışma iznine sahip kişilerden ayrı tutuyor mu?
    Teşekkürler

• @mehmet__ Merhaba. E vizesi sahiplerinin esleri calisma izni alabilir ve her turlu yasal hakka sahip olarak istedigi yere is basvurusunda bulunabilir. Sirket politikalari geregi E vizesi sahiplerine ayrimcilik yapip yapmadiklarini bilmiyorum. Kanunen boyle bir haklari yok zira....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmet__ E2 Dependant Çalışma İzni içinde söyledi:

Merhabalar ben amerikaya E2 yatırımcı vizesiyle yerleşmeyi düşünüyorum.
    Fakat aynı zamanda eşimin iyi bir şirkette çalışmasını istiyorum. Burada sorun E2 vizesi sahibinin eşi normal çalışma iznine sahip oluyor mu ? Büyük firmalar(Google, Windows vb.) işe alım süreçlerinde bu kişileri normal çalışma iznine sahip kişilerden ayrı tutuyor mu?
    Teşekkürler

hayir, sirketler calisma izni oldukca vize turune gore ayrimcilik yapmiyorlardir, ne pozitif, ne de negatif...

• Cevaplarınız için teşekkür ederim. 🙂

• E2 Vize sahibi kişinin eşi Amerikada çalışabilmesi için hangi yolları izlemeli ?

• merhaba @Eda-0 bir bilgi paylasayim sizinle. son yapilan guncellemeye gore EAD karta ihtiyac duyulmadan calisma hakkina sahip oluyor.

• @btek14, içinde söyledi: E2 vizesi alan kişinin eşi için çalışma izni (E2 dependent EAD)

merhaba @Eda-0 bir bilgi paylasayim sizinle. son yapilan guncellemeye gore EAD karta ihtiyac duyulmadan calisma hakkina sahip oluyor.

Ead karta ihtiyaç yok ise,
    Ssn verilmiyor mu eşe?

• @mexido ssn veriliyor ama "Employment Authorization Document"'a ihtiyac duyulmadan calisabiliyor.

• Çok teşekkürler paylaşımlar için 😊

• @btek14

Anladım hcam teşekkürler.
    Siz E2 mi aldınız? Ne iş yapıyorsunuz yani şirketi ne üzerine ve ne kadar a actiniz? İşveren vasitasiyla nasıl gc aldınız acaba?

• @mexido evet dogrudur pandemi oncesi gelip yeni acilmis bir cafeye (bakery ama turk-amerikan karisik urunler) ortak olmak suretiyle E2 aldik.
    sonraki surecte ben ayri bir is buldum ve devam eden zamanda isveren sponsor olmayi kabul etti, islemlere baslanildi ama daha yolun basindayiz 2-3 senelik bir surec gozukuyor.

• @btek14, içinde söyledi: E2 vizesi alan kişinin eşi için çalışma izni (E2 dependent EAD)

@mexido evet dogrudur pandemi oncesi gelip yeni acilmis bir cafeye (bakery ama turk-amerikan karisik urunler) ortak olmak suretiyle E2 aldik.
    sonraki surecte ben ayri bir is buldum ve devam eden zamanda isveren sponsor olmayi kabul etti, islemlere baslanildi ama daha yolun basindayiz 2-3 senelik bir surec gozukuyor.

Süper hcam peki ortak olma ile de E2 vizesi alınabiliyor mu? Sıkıntı yoksa ne kadar a mal oldu E2 vizesi 50bin$ yeterli gelir mi?
    Bir başka sorum E2 ortakliktan ayrıldığınizda E2 iptal olmuyor mu? Kendi mesleğiniz nedir acaba? Kendi mesleğiniz ile mi bir iş buldunuz?
    2-3 sene göz açıp kapayıncaya kadar geçer hcam :))

• @mexido %50 ortaklik ile de E-2 alinabiliyor. yerine ve cafenin buyuklugune gore degisebiliyor, 50ye de alinip 150ye de alinamayabiliyor acikcasi. ilk zamanlarda cepten yeme durumu cok olabiliyor onu goz ardi etmemek lazim.
    ben insaat muhendisiyim, cafe zaten esimin isi ben sadece yardimci idim.
    ortaklik bitince, cafe kapaninca vs gibi aksi durumlarda statu (E2 vize statu karisabiliyor anlatirken) iptal oluyor maalesef. bu vize turunun en dezavantajli kismi bu, surekli yenilemeniz gerekiyor ve simdilik sonu green carda baglanmiyor.
    2-3 sene olayi da evet 🙂 zaman geciyor bir sekilde. arada bazi detaylar var, sansa bagli olarak 2 seneyi bulmadan da alan var ama 3.5 senedir bekleyen de.

@mexido %50 ortaklik ile de E-2 alinabiliyor. yerine ve cafenin buyuklugune gore degisebiliyor, 50ye de alinip 150ye de alinamayabiliyor acikcasi. ilk zamanlarda cepten yeme durumu cok olabiliyor onu goz ardi etmemek lazim.
    ben insaat muhendisiyim, cafe zaten esimin isi ben sadece yardimci idim.
    ortaklik bitince, cafe kapaninca vs gibi aksi durumlarda statu (E2 vize statu karisabiliyor anlatirken) iptal oluyor maalesef. bu vize turunun en dezavantajli kismi bu, surekli yenilemeniz gerekiyor ve simdilik sonu green carda baglanmiyor.
    2-3 sene olayi da evet 🙂 zaman geciyor bir sekilde. arada bazi detaylar var, sansa bagli olarak 2 seneyi bulmadan da alan var ama 3.5 senedir bekleyen de.

Teşekkürler bilgi için.:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Eda-0, içinde söyledi: E2 vizesi alan kişinin eşi için çalışma izni (E2 dependent EAD)

E2 Vize sahibi kişinin eşi Amerikada çalışabilmesi için hangi yolları izlemeli ?

Vizenizle beraber en yakin SSA ofisten basvuru yapip SSN almalisiniz, o SSN ile calisabilirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/165/social-security-number-ssn-ve-basvurusu

• @crazycells tsk ederim 🙏😊

• @btek14 merhaba sponsor olan firma için green card aldıktan sonra çalışmak zorundamısınız yoksa sponsorluk sadece formalite gibi birşey mi biraz detay verirmisiniz bizde aynı süreçlere giriyoruz amerikaya bu ay geliyoruz

• @muglaliasci merhaba oncelikle hayirli olsun.

sponsorluk tabiki de formalite degil, sonucta firma x kisisini kendi firmasinda calistirmak icin bu islemlere girisiyor. green card alindiktan sonra belirli bir sure ayni firmada devam etmek gerekliligi var ama yasa olarak su kadar sure diye bir ibare var mi acikcasi bilemiyorum, etik olarak dusunursek mutlaka bir sure calismak dogru olacaktir.

bunun yaninda bir keresinde green cardi aldiktan 1 gun sonra istifa eden bir kisiyi duymustum ama ne yasandi sonraki surecte bilemiyorum.

bunlardan baska legal ve etik olmayan sponsorluk yapanlar mutlaka vardir ama inanin hic bilgim yok bu konularda.

• Merhaba,umarım doğru başlık altında soruyorumdur sorumu..
    Nişanlım turist vizesi ile Florida ya gidip e2 statüsüne geçecek.Her şey hazır durumda.E2 statüsüne geçtikten sonra beni nişanlısı olarak götürme olasılığı var mı? Daha doğruru onun statüsü üzerinden ben de form doldurup e2 talep edebilir miyim? İkinci sorum ise..Nişanlım konsolosluktan nikah randevusu alıp ben buradan turist vizesiyle nikah sebebiyle gidebilir miyim?Ya da bize öneriniz ne olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim..İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ediyorum…

• @ebru07 Oncelikle "statu" ve "vize" kavramini anlamaniz lazim. Nisanlinizin "vizesi" turist vizesi. ABDde ""statu" degisikligi yapmasi ona "E Vizesi" alma hakki tanimaz. Statu degistirerek (turistten yatirimciya gecerek) ABDde max 2 yillik oturma ve calisma iznine sahip olmus olur. Bu durumda nisanlinizin "E Vizesi" olamayacagindan dolayi sizin de faydalanabileceginiz bir hak olmaz. Nisanliniz, yatirimci "statusune" gectiginde TR`ye gelip, konsolosluktan E vizesine basvurmali. E vizesi aldiginda siz de (resmi nikahinizin oldugunu varsayiyorum) es durumunda E vizesi sahibi olabilirsiniz.
    Turist vizesi basvurularinda "nikah sebebi" diye bir tanimlama yok. Bunu somut bir sebep olarak gosterebilirsiniz ama gecerli bir sebep olarak konsolosluk nezdinde bir onemi olmaz.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 3
  • 197
  • 49
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |