Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

AOS basvurusu yapan arkadaslarin dikkatine!

USCIS, son birkac aydir I-485 AOS basvurusuyla gonderilen I-765 calisma izni ve I-131 seyahat izni basvurularini birbirinden ayirarak isleyebiliyor.

Yani eskiden hem calisma izni hem de seyahat izni combo card olarak tek bir kart ile gonderilirken, bu siralarda basvuru yapan kisiler ilk olarak EAD kartinizi alabilirsiniz, ve advance parole belgeniz ise daha sonra gelebilir.

Eger size gonderilen ilk kart ile seyahat etmeyi planliyorsaniz, lutfen ustunde "serves as i-512 advance parole" yazili olduguna emin olun. Eger EAD'nin ustunde boyle bir ifade yazmiyorsa bu karti seyahat belgesi olarak kullanamazsiniz!

Screen Shot 2022-05-25 at 11.15.38 PM.png

ilgili notu su sayfadaki ilk kutucuktan okuyabilirsiniz: https://www.uscis.gov/i-765

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @crazycells Merhaba cevabiniz icin tesekkur ederim. Suanda F-1 vizesinde OPT ile calisiyorum ve Temmuz'un 20'sinde OPT'im bitiyor. Bu sene H-1B kurasindan secildim ve sirketimle basvurumu yapiyoruz, sanirim 1 Ekim gibi sonuclari belli olucak. Eger red gelir ya da "Request for further evidence" gelirse gecerli bir US vizem olmayacak. Bu yuzden "Consular processing" yolunu da elemek istemiyorum.

Fakat dedigim gibi, DS-260'i doldururken "Adjustment of Status" secenegini sectigim icin Kentucky beni "Consular processing"e basvurmamis mi sayiyor, ondan emin olamadim. Yapilmasi gereken birsey varsa yapmak istiyorum. Tekrar tesekkur ederim.

• @crazycells Bu arada telegram grubuna girmek icin istek yolladim. Ne zaman kabulum gelir? Tesekkurler

• @crazycells selamlar, hocam bende cok kararsiz kaldim. Mulakat gelmedi zaman daraldi. Cn:16 binler, Ds from:26/07/21 Avukatlara yazdim birkac abd den haber bekliyorum aos dusunuyorum.
    Gecerli abd turist vizem var. 4 ay var simdiden yetisirmi bilmiyorum?
    Bir taraftan ankarada mulakat sayilari artarmi.. bilemiyoruz? Gelmezse kaciriyoruz. Bir taraftan aos surecini baslatip ankaradan mulakat gelirse atlaip ankarada mulakata girebiliyormuyuz?
    Ne sis yansin ne kebap oluyormu:)
    Dogrumu anladim. Peki ben sunun konusuldgunu hatirliyorum: mulakata girecegin yer ankara aos baslatinca uscis yapacan yani randevu lokasyonunu degistiryorsun ya sonra..?
    Sana gene randevu gelme sansi Ankaradan varmi hala?
    -Birde turist vizesiyle abd ye gidipte greencard basvurusu yapmis ve greencardini almis bir arkadas yada bu isi sureci bilen ve basariyla tamamlamis bir avukat varmidir:) olursa iyi olurdu?
    Cok Tesekkurler.. kafamda deli sorular:) umarim herkes kavusut kartina🙏🤚

• @Mevlut-Yilmaz Dostum öncelikle sana söyleyecekleri, yasal oturumun olması lazım. Bence bu soruyu ayrıca avukata da sor, turist vizesiyle gelen birine daha evvel aos yaptın mı, bu kadar kısa sürede diye. Ben de avukat yasin akalın dı galiba, onunla geçen sene görüşmüştüm. En geç tammuzun 15'ine kadar başvuru yaparsak aos alabiliriz diye bana söylemişti. Bir de turist vizesi ile giriş yapman da sorun olmaz gibi bir şeyler söylemişti. Yasal oturum işini iyi araştır ve bu hususu avukata muhakkak sor...

• @sanaldeniz aynen dostum. Sorularimi hazirladim en bastada o var:) en cok dusundurende o zaten.
    Iyi bir avukat isini bilen ve bu isi daha once cozmus biri olmasi lazim!!! Yapariz hallederiz deyip de inanip ortada kalmayak.. buldugum avukatlar eski baya yillanmis, tecrubeliler bakalim cevap ne olacak…
    Saglicakla..

• @Mevlut-Yilmaz, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@sanaldeniz aynen dostum. Sorularimi hazirladim en bastada o var:) en cok dusundurende o zaten.
    Iyi bir avukat isini bilen ve bu isi daha once cozmus biri olmasi lazim!!! Yapariz hallederiz deyip de inanip ortada kalmayak.. buldugum avukatlar eski baya yillanmis, tecrubeliler bakalim cevap ne olacak…
    Saglicakla..

Gelişmelerden bilgi verirsen sevinirim

• @sanaldeniz yazicam..

• @Mevlut-Yilmaz Çok büyük bir kumar oynamış olursunuz. Nedenlerini sıralıyorum.
    1- Turist vizesi ile AOS yapmak mevzuata aykırı yapamazsınız. AOS yapma kurallarının başında yazıyor. Yasal oturum izni olmalı, yoksa AOS'a başvuramaz diye. Yapan örnekler olduğu konusunda haklısınız. Onlar tamamen FO(Federal officer)nun gözünden kaçmış olanlar. FO'nun gözünden kaçar belki diye bir ihtimal için bu kadar büyük bir risk alınmaz.

2-Ben yıllardır ABD'de yaşıyorum. AOS dosyam 1-Nisan'da USCIS'in eline geçti ve birçok aşamayı tamamladım. Şu an hesabım 'interview was scheduled' şeklinde gösteriyor. na rağmen yetişmeme olasılığı var. AOS randevularını çok geçe verebiliyorlar. Fiscal yearın bitme olasılığını biliyorlar ama background check uzun sürüyor ve bu saatten sonra yetişmeme olasılığı çok yüksek.

3-AOS yaptıktan sonra CP'ye dönmeniz için şu anda zaman yeterli değil. Aynı anda ikisi yürütülemiyor. Mutlaka belli bazı işlemler yapılmalı. Avukatlar size hayır demezler. Sebebi tahmin edebilirsiniz. Elinize bir şey geçmediği gibi CP hakkınızı kaybedip binlerce dolar harcadığınızla kalırsınız. Ben birçok avukatla görüştüm ama en güncel bilgileri Simon'ın bloğundan aldım. Oraya bir göz atın isterseniz.

• Birkac avukatla gorustum bu AOS basvuru sureciyle alakali:

1. 4 ay makul bir sure gelin basvurunuzu yapalim eger bu arada turkiyeden konsolosluk randevu verirse gitmeyi degerlendirirsin.
    2. Ben sadece formlarini doldurmana yardim ederim diyor. Visa fraud riski var ben girmem o topa dedi:)
      Ama alanlar oldu gectigimiz sene dedi bu sekilde.
    3. Reddedilme olasiligi var, ama ordaki memurun takdiri birazda dedi.
      Durumlar boyle:) sec secebilirsen

• Herkese selamlar. Subat ayının basından buyana dosyamız ilk defa hareket gördü. Gerçi USCIS online hesabımızda değişiklik görülmüyor ama gelen mektubu ekliyorum. Bundan sonraki aşamalar hakkında tahmin ve zamanlama yorumlarınızı yazabilirmisiniz? Tesekkurler.
    Case act4.JPG

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dilozs, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Merhaba cevabiniz icin tesekkur ederim. Suanda F-1 vizesinde OPT ile calisiyorum ve Temmuz'un 20'sinde OPT'im bitiyor. Bu sene H-1B kurasindan secildim ve sirketimle basvurumu yapiyoruz, sanirim 1 Ekim gibi sonuclari belli olucak. Eger red gelir ya da "Request for further evidence" gelirse gecerli bir US vizem olmayacak. Bu yuzden "Consular processing" yolunu da elemek istemiyorum.

Fakat dedigim gibi, DS-260'i doldururken "Adjustment of Status" secenegini sectigim icin Kentucky beni "Consular processing"e basvurmamis mi sayiyor, ondan emin olamadim. Yapilmasi gereken birsey varsa yapmak istiyorum. Tekrar tesekkur ederim.

H1-B cekilisi icin de tebrikler 👍 ben bir sorun olacagini sanmiyorum, ama dilerseniz su an icin KCC'ye yazip Turkiye'de mulakata girmek istediginizi belirtip sureci Consular Processing'e cevirebilirsiniz.

Zaten dosya numaraniz kucuk oldugundan hizlica AOS'ye baslayabileceksiniz; AOS'ya baslarsaniz dosyanin USCIS'e gonderilmesi icin yeteri kadar zaman olacak. H1B de gocmenlik surecine olumsuz etki edebilecek bir basvuru olmadigindan hem H1B hem de Green Card basvurunuzu ayni anda devam ettirebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mevlut-Yilmaz, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells selamlar, hocam bende cok kararsiz kaldim. Mulakat gelmedi zaman daraldi. Cn:16 binler, Ds from:26/07/21 Avukatlara yazdim birkac abd den haber bekliyorum aos dusunuyorum.
    Gecerli abd turist vizem var. 4 ay var simdiden yetisirmi bilmiyorum?
    Bir taraftan ankarada mulakat sayilari artarmi.. bilemiyoruz? Gelmezse kaciriyoruz. Bir taraftan aos surecini baslatip ankaradan mulakat gelirse atlaip ankarada mulakata girebiliyormuyuz?
    Ne sis yansin ne kebap oluyormu:)
    Dogrumu anladim. Peki ben sunun konusuldgunu hatirliyorum: mulakata girecegin yer ankara aos baslatinca uscis yapacan yani randevu lokasyonunu degistiryorsun ya sonra..?
    Sana gene randevu gelme sansi Ankaradan varmi hala?
    -Birde turist vizesiyle abd ye gidipte greencard basvurusu yapmis ve greencardini almis bir arkadas yada bu isi sureci bilen ve basariyla tamamlamis bir avukat varmidir:) olursa iyi olurdu?
    Cok Tesekkurler.. kafamda deli sorular:) umarim herkes kavusut kartina🙏🤚

Bence de zaman kaybetmeden @Yasin-B-Akalan Bey'e ya da @Claudia-J-Muslu Hanim'a yazin; Turkiye'deki surecin verimli ya da verimsiz gececegini maalesef hic kimse garanti edemez; o nedenle AOS gibi bir dusunceniz varsa hizli sekilde hareket etmelisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Platon59, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Herkese selamlar. Subat ayının basından buyana dosyamız ilk defa hareket gördü. Gerçi USCIS online hesabımızda değişiklik görülmüyor ama gelen mektubu ekliyorum. Bundan sonraki aşamalar hakkında tahmin ve zamanlama yorumlarınızı yazabilirmisiniz? Tesekkurler.
    Case act4.JPG

Gozunuz aydin, saglik raporunu mulakata goturmeniz yeterli; posta ile yollamayin.

Suradan ilgili USCIS ofisteki bekleme suresini ogrenip kalan zamanin tahminini yapabilirsiniz:

• Merhaba. Dv2023 cekilisini kazandim ve ayni zamanda bu ay L1 vizesi ile Amerikaya tasiniyorum. AOS ve CP arasinda kaldim. Her ihtimale karsi DS 260 doldursam daha sonra AOS icin bir dezavantaj yaratir mi?

• @Boran-Simsek gelecek ilk soru kacinci sirada kazandiginiz olacak, buna mukabil genel soru ve istek su olacak; "lutfen surecinizi imzaya tasir misiniz?" bu sekilde alacaginiz yardimlar daha dogruya yakin olacaktir.

• @Boran-Simsek Büyük şans, resmen seçilmiş kişisiniz. Tebrik ederim hayırlı olsun 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Boran-Simsek, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba. Dv2023 cekilisini kazandim ve ayni zamanda bu ay L1 vizesi ile Amerikaya tasiniyorum. AOS ve CP arasinda kaldim. Her ihtimale karsi DS 260 doldursam daha sonra AOS icin bir dezavantaj yaratir mi?

sayin @btek14 'e katiliyorum 🙂 sorunuza net cevap verebilmemiz icin vize surecinizi imzaniza tasimalisiniz.

L vizesi "dual intent visa" oldugundan gocmenlik islemlerine izin veren bir vize, o nedenle statunuzden dolayi sorun yasamazsiniz.

• @crazycells Hizli donus icin cok tesekkurler. Imzami guncelledim.

Aslinda bir diger sorum da AOS veya CP seciminden bagimsiz DS260 i her halukarda doldurmam gerekiyor mu?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |