Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• UNGANLAR DENEYİMİ

09.35 randevum için 09.10'da dördüncü katta üzerinde Dr. Mehmet Ungan yazan, dış kapı biçiminde kapısı olan odadaydık. Kalabalık değildi, sırada bizim dışımızda üç kişilik bir aile ve bir kadın vardı. Belgelerimizi teslim ettikten ve orada fotoğrafımız çekildikten sonra beşinci kata Düzen Laboratuvarı'na yönlendirildik. Orada bir tüp kan alındı ve ardından 3. kata akciğer röntgeni çekimine yönlendirildik. Bu işlemler için laboratuvara iki kişi adına 90 dolar ödedik. Ardından tekrar dördüncü kattaki bekleme odasına geçtik. Şimdilik işimizin bittiğini, 14.20'de tekrar gelmemizi söylediler.
    14.15'te aynı bekleme odasındaydık. Bekleyenleri sırayla aldılar. Yaklaşık yarım saatlik beklememin ardından muayene odalarına alındım. Asistan kadın arkadaş boyumu, kilomu ve tansiyonumu ölçtükten sonra perdeyle ayrılan bölüme geçmemi, kıyafetlerimi yalnızca iç çamaşırlarım kalacak şekilde çıkarmamı ve bana verdiği bez kıyafeti gösterildiği şekilde giyip doktoru beklememi söyledi. Dediklerini yaptıktan ve beş dakikalık beklemeden sonra Dr. Handan Ungan geldi. Halimi hatrımı sorup uzanmamı istedi. Rutin elle yapılan muayeneleri yaparken hızlı ve otomatik bir şekilde soruları sıraladı (ameliyat geçmişim, kalp, tansiyon, kanser, cinsel yolla bulaşan hastalık vb. hastalıklarım olup olmadığı, bunalımda depresyonda ya da agresif hissedip hissetmediğim, intihar girişimim, kendime ya da başkalarına zarar vermeyi düşünüp düşünmediğim, vücudumda yara/dövme/piercing olup olmadığı (bir piercing'im ve üç adet dövmem olduğunu söyleyip gösterdim) sordu. Bu esnada aşılarımı yaptı. Tüm sorulara "yok" cevabını verdikten sonra gözlük kullanıp kullanmadığımı sordu. Hayır dedikten sonra tek elimle sırayla gözlerimi kapattı ve karşıdaki harf panosundan rastgele yalnızca birer harf gösterip okumamı istedi. Aşılarımı yaparken elçilikteki mülakat tarihimin ne zaman olduğunu sordu. 10 haziran cevabını verince "daha epey zaman varmış" dedi. Ben de covid tedbiri olarak böyle bir süre koyduğumuzu söyledim. "Eşiniz covid olmuş, siz olmadınız mı" diye sordu. Ben de olduğumu söyledim. Diyaloğumuz bu kadardı. Ekstra hiçbir konuşma olmadı. Bu işlemler bitince de giyinip gidebileceğimi söyledi. Handan hanım geldikten sonra muayene beş dk sürdü yani. Tekrar bekleme salonuna geçtikten kısa bir süre sonra eşim ve benim muayenemiz için ödememizi yaptık (500 dolar tuttu). Ertesi gün 15.00'te sonucu almaya gelebileceğimiz söylendi ve çıktık.

Biraz önce kapalı zarfta sağlık raporu, aşı kartı çıktısı ve röntgen çekiminin olduğu CD yı aldık.

Başta adminlerimiz olmak üzere tecrübelerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler. Sanki ilk kez değil de 3. gelişimiz gibiydi 🙂

İnşallah 10 Haziran'da mülakat deneyimimizi de paylaşacağız.

• @mia Evet GC'yi arkadaşınız alabilir. Posta sürecinde sorun yaşamamak adına adresini verdiğiniz kişinin adının önüne "In care of" yazmanızı öneririm.
    Benim GC de arkadaşıma teslim edildi.

• @datanist evet. ama kişiye duruma göre eylül ayına kadar uzatabilirim de.. siz ne düşünüyordunuz?

• @mustafa-arar

-- Türkiye'de herhangi bir borcun ya da kredin var mı? sorusunu ben de ilk defa görüyorum. Bir çok kişi oradan buradan borç alarak veya kredi çekerek para gösteriyor.
    Böyle bir soru sorulursa hayır diyerek yalan söylememek gerekiyormuş 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sametbzks yalan söylemek? hem de vize görüşmesinde..
    hiç ama hiç tavsiye etmiyorum. kredi çekmek ve borcunuz olması bir suç değildir.
    tavsiyem hiçbir şekilde vize mülakatında yalan beyanda bulunmayın.
    doğru neyse onu söyleyin.

• kyk kredisini soylemeye gerek var mi acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zmnc4 kyk kredi borcunuz olması bir suç değil.
    sorulursa bundan bahsetmenizin hiçbir sakıncası yok.

• haklısınız mülakata gitmeden öderim tamamını

• @gucarslan evet çok doğru suç değildir, her şeyden korkar olduk 🙂

• Degerli arkadaslar buradan Montreal’de mulakata girmis ve dosyasi onaylanmis, Turk vatandasi olmayan bir talihlinin deneyimini olur da ilerde Montreal Konsoloslugunda mulakata girecekler olursa diyerek paylasiyorum.(Mulakat ingilizce gerceklestirilmistir)!

Arrived at 8:35 for appt. @8:45, at the gates/doors - security lady asked for Pasport that was used for appt. - verified and printed/glued sticker with our info behind each passport and gave us printed tickets with queue number, then regular security check up, scanner, belt, keys, cards, take off to run under scanner - then they directed to small lockers on the left side to turn off cellphone and close/keep the keys with us.

Then we were showed the elevator and told to take it one level up. At the first floor - there is waiting area with seats and other ppl waiting for their own different visa interviews and cases etc. there is also security at that floor as well, they’ll ask for ticket which was given downstairs and will tell us to take a seat and wait for your number to call from TV or intercom.

Wait was not very long (around 15 minutes) and then we were called to go to a certain window. We all went there, and lady greeted everyone and informed us kindly that others can go back to waiting area while I can only stay and hand over to her documents one by one per applicant.

Document handover process took almost an hour, and she was super kind, thorough and methodical. She even helped with copying a few documents that I forgot to make extra copies (for marriage certificate - I had included original and copies only for myself, but it turns out for your spouse’s applications we should make another copy and include it). After that fingerprints and I was further directed to another window to make the payment - visa credit card - US/CAD exchange rate was mentioned at 1.30 at the cashier window. Made payment and was handed a receipt which I took back to document collecting officer. She called my spouse for her fingerprints and kids were too small for fingerprints, (11&9yo), so we were thanked for everything and asked to go back to waiting room and wait for the call from TV which will indicate another window. We went back to waiting area and waited around another 15-20 minutes and were called for the interview to a different window.

Officer greeted everyone and asked whether we take an oath that whatever we had completed/submitted in our applications are true and correct, and then fingerprints again - for my and my wife only. And this time instead of kids, I was asked to scan extra time. Then questions: where we were born, what do I do here in Canada, what is my highest education degree, what field I studied, which country was it, name of university, what year did I graduate, when did we get married, were we married before or it is our first and only marriage, do we have other kids, adopted, etc, have we been before to the US, for what purposes, what was the longest stay in the US, what year, were we ever refused entry to the US, were we ever refused a US visa before? When, where? where are we going to go in the US, who lives in that address that we are planning to immigrate, what does he/she do in the US, their US status, whether were we arrested or convicted in the past, have we ever lived in any other counties in the past for more than 6 months, what other countries we have been in the last 5 years.

Each time when I was answering he was making notes on his computer, writing down and very kind and encouraging officer that would make the whole interaction human like conversation versus robotic interrogation. He would comment: “wonderful, great, amazing, etc after each responses which kind of makes you feel a bit at ease. And after all the questions, he initiated original document review which was handed to him by previous lady officer who collected documents from us. So each answer was double verified from his computer(notes from earlier conversation) back with original documents - he was making those review loudly, so we could hear. Like year of graduation - he read from his computer 2013 and referred back to original diploma and said to himself check, and so on…as far as one my police clearance certificates that was unobtainable from China - I had included letter of explanation - one pager with attachments - printout responses from Chinese embassy in Ottawa, consulates in Montreal and Toronto stating that I would need to appoint someone in China to obtain the document on my behalf - he read through - and I also instead of police certificate from that particular Chinese city had a letter from my employer attesting to my good conduct during my residence in that city - so officer said that employer letter would suffice.

Also, early in the interview Kids were also asked for their dates of birth and what grade they were in now and whether they’d prefer to be in school today or there - to which he got school response and we all had a good icebreaker laugh.

Upon detailed review & quick read thru - he said everything seems good and he would make recommendations for our visas to be approved. And handed us back all the originals with tracking instructions and said it might take 2-3 weeks to process and congratulated again and wished us luck in states!

PS:
    I had my bank statements printed out from two banks, my spouses bank statement, did appraisal for my car, letter from my employer stating my current salary, and even also krypto currency details as proof of funds :))) none of them were asked so I did not provide those - but had them with my just in case….

I also competed DS5535 supplementary form, with my details of travels for the 15 years - there were more than two pages of trips to a lot of places, my full list of relatives, address details for the last 20 years and also my detailed CV (not resume) I handed those to collecting officer lady - she handed them back to me saying that keep them with you and in case interviewing officer asks you - then you can provide those to him…so I took them back and was never asked for them during the interview.

Once all complete, we headed back to elevator down, took phones from locker and finito!

• merhaba bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum.
    Ben mart ayında vizemi aldım fakat henüz amerikaya giriş yapmadım vize görüşmesinde houston'a gideceğimi söyledim fakat planım değişti Los Angels'a gideceğim. Bu durum hava limanında pasaport kontrolünde herhangi problem yaratır mı acaba? Çünkü vize görüşmesinde farklı bir eyalet söylemiştim. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    Bir de aktarmalı uçuş alsam herhangi problem yaşar mıyım?
    şimdiden çok teşekkür ederim.

• @theasdfhjk hayır abd de istediğiniz yere gidebilirsiniz hiçbir sorun yaratmaz

• @theasdfhjk hayırlı olsun vizeniz. Aynı havaalanindan aktarma yapacaksanız problem olmaz. Şehir içinde farklı havaalanina geçeceksiniz şehre giriş yapacağınız için transit vize gerekir. Zaten öyle bir şey yapmayın, bazen ucuz diye farklı havaalanlari çıkabiliyor, dikkat edin. Aynı havaalani olsa da terminaller birbirine uzak oluyor. En az 5 saat bekleme süresi olmalı indikten sonra. Hele de çoluk çocuk varsa hareketiniz daha da yavaşlıyor. Terminalde çayınızı kahvenizi içerek beklemek, kan ter içinde terminalde koşturmaktan iyidir. İstanbul uçağının rötar yaptığını düşünürseniz hepten kabus. İndikten sonra 4-5 saat bekleme süresi olsun.

• UNGANLAR DENEYİMİ
    Merhaba arkadaşlar. Bugün eşimle sağlık muayenemizi sorunsuzca hallettik. 10.20 deki randevumuz için 9.45 te giriş yaptık. Bankodaki görevliler evraklarımızı (ds confirmation, covid aşı kartı, pasaport ve pcr sonucu) aldıktan sonra beklememizi söyledi. Kısa bir süre sonra sıra ile benim ve eşimin fotoğrafını çekip bir döküman imzalattı. Sonrasında sıra ile önce ben, sonra eşim Mehmet bey'e aynı katta muayene olduk. Hoca bana klasik sorularını sordu. Tek verebileceğim burada yazılanlardan faklı sayılabilecek bilgi belki şu olabilir; gözümde lens var dedim ve yazı falan okutmadı ve ok dedi, bir de 4 yıl önce bel fıtığı ameliyatı olduğumu söylediğimde hiç oralı bile olmadı:) başka ciddi ameliyatın var mı diye sordu. Bankoya ödemeyi yaptıktan sonra (kişi başı 310 dolar - 4 doz içeren aşılar & rapor & sağlık taraması ücreti) biz de sıra ile 3. ve 5. kattaki ciğer filmi ve kan tahliline gönderildik. Bunlar için de ek olarak kişi başı 47.5 dolar ödedik ve toplamda kişi başı 357.5 dolar ödeyerek süreci tamamlamış olduk. Sanırım yaşımız 25 üstü olduğu için bizden idrar almadılar. Sonuçlarımızı ptesi günü öğleden sonra alabileceğimizi belirttiler ancak biz 1 Haziran tarihinde gelip alacağımızı söyledik. Pazartesi günü öğlene kadar aramaz isek sorun yok demektir dediler. Teşekkür ettik ve salondan ayrıldık. Herkesin bu süreci yaşamasını ve sorunsuzca vizelerine kavuşmasını temenni ederim 🙏

• @Kryptonite teşekkür ederim.

• @denizci10 Hocam yoklama kaçağı olsanız bile gözaltına alınma gibi bir şey yok diye biliyorum ben sadece 15 gün içinde askerlik subeye gideceğim diye imza atıyorsunuz. Yurtdısına da cıkılabiliyor diye biliyorum emin olmamakla birlikte.

• ⭐⭐⭐⭐

@utkuuck bakayaya düşer düşmez sisteme giriliyor. Evet hemen girilmez ama 3-4 ay içinde girilir ve GBT de gözükür. GBT de gözükmesi demek trafik çevirmesinde bile göz altına alınması demektir.

• Bu ileti silindi!

• @denizci10 yok hocam gozaltilik durum cok eskidendi. Bakaya kalirsan para cezasi var sadece. Yurt disi yasagi dahi yok

• ⭐⭐⭐⭐

@onami olabilir. Benim askerler eskiden mükellefti şimdi sözleşmeli yani 6 yıldır mükellef askerlerle ilgilenmiyorum ondan ısrar edemem böyledir diye...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |