Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @yenihayaletadam ucmayi kacmayi cok seviyoruz diger ulkeler de kimmis 😎 😎 😎 😎

• 1$=16.07₺
    İnşallah hızlıca yükselişe devam etmez. Green card çıkan arkadaşlara Allah yardımcısı olsun durum büyük sıkıntı seneye daha da kötü olacak maalesef:(
    Demin 5 yıllık bir grafiğe baktım 1 Haziran 2017 de 1$=3.50₺ 5 yılda nasıl değer kaybetmiş yazık çok yazık. Üzülüyorum ülkem için bir şey elimden gelmiyor inşallah artık birileri artık farkına varır.

• maalesef seçime kadar gidebildiği yere kadar gidecek. bu "zihniyet" ile artık ülke ekonomisinden olumlu birşey kesinlikle beklemeyin. deniz bitti. 100 yıllık cumhuriyetin maddi-manevi değerlerini sata sata bitirdiler. yozlaştırdılar. tükettiler.

• Bu ileti silindi!

• Turkiyedeki enflasyona gore dolarin bu seviyede kalabilmesi gene iyi bence. Trdeki fiyatlari dolarla hesaplayinca bile bircok urunun fiyati inanilmaz yuksek.
    Cozulmesi gereken esas problem, enflasyon sorunu bence. Ancak bu sorunun cozumu o kadar kolay degil, orta vadede enflasyonla mucadele icin gerekli planlari yapip, o olcude adimlar atmak gerek.

• $1 = 16.38 TL

• @Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Turkiyedeki enflasyona gore dolarin bu seviyede kalabilmesi gene iyi bence. Trdeki fiyatlari dolarla hesaplayinca bile bircok urunun fiyati inanilmaz yuksek.
    Cozulmesi gereken esas problem, enflasyon sorunu bence. Ancak bu sorunun cozumu o kadar kolay degil, orta vadede enflasyonla mucadele icin gerekli planlari yapip, o olcude adimlar atmak gerek.

gerekli plan?

koca ülke kendilerine göre dizayn ettikleri "başkanlık sistemi " denen çağdışı bir yönetim şekli ile sınırsız yetkilerle donatılmış imam hatip lisesi mezunu, üniversite diploması şaibeli, dini öngörüler ile ekonomi filan yorumlamaya çalışan birinin ağzına bakıyor.

bu ülke bunları haketmedi ama bu insanlar bunu sonuna kadar haketti. sonuçta bu adam gökten zembille gelip 20 yıldan beri bizi yönetmiyor. menfaatine düşkün, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetine sahip, karakteri sıkıntılı, dinin afyon kısmını nemalanan tiplerin başımıza musallat ettiği "anadolu irfanlarının" eseri.

kamyonun freni patlamış. bayır aşağı gidiyoruz. bizler kamyonun kasasında bekleyen mülteciler olduk.

sonumuz hayrolsun diyeceğim ama. bu ülke en az 15 sene kendini zor toparlar. sosyolojik ve manevi olarak ise onarılmayacak hasarlar verildi topluma.

• @nicky her toplum hak ettigi sekilde yonetilir. Toplum nasilsa yoneticileri de o sekilde oluyor. Maalesef ulkenin insan kalitesi yerlerde. Bu problemin de kisa surede duzelecegine inanmiyorum.

• @Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Turkiyedeki enflasyona gore dolarin bu seviyede kalabilmesi gene iyi bence. Trdeki fiyatlari dolarla hesaplayinca bile bircok urunun fiyati inanilmaz yuksek.

Gerekli adım atılacak olsaydı durum buralara gelmezdi. Şahsi düşüncem artık neredeyse son viraji kaçırıyoruz eğer 2023 yılında gerçekten makamı değilde ülkesini seven birisi gelirse bir umudum olur (bence gelen olmayacak böyle devam edecek) şayet bu devam ederse tüm imkanlarımı kullanır giderim evet vatanımı çok seviyorum ama ben bu hayata bir kere geliyorum ve burada kendime zindan edeme bir dakika durmam giderim. Eminim ki benim gibi düşünen binler vardır.

• 4 saat fazladan mesaiye kalarak 3 dilim karpuz parami cikartabilecegim oh be sukurler olsun bunu da sukur
    alt text

• $1 = 16.75 TL

• @celica Haftasonunda aldim, butun karpuz $6.

• @MySea Amerikada da hissediyormusunuz fiyat artışını, rahatsız ediyor mu? Mesela benzin fiyatları epey arttı, insanlar huzursuz oluyor mu?

• @vartorian Bazi urunlerde hissediliyor. Mesela et ve tavuk fiyatlari, restaurant menu fiyatlari ve un/seker fiyatlari biraz arttilar. Benzin su an icin Delaware'de $4.80 per gallon. Daha once hic bu kadar yukselmemisti. O yuzden zaten Delaware eyaleti tum yetiskin Delawarelilere kisi basi $300 check gonderdi. Ben onceden 2-3 haftaya bir, depoyu $35-40 full dolduruyordum, gecen hafta $65 odedim.

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@vartorian Bazi urunlerde hissediliyor. Mesela et ve tavuk fiyatlari, restaurant menu fiyatlari ve un/seker fiyatlari biraz arttilar. Benzin su an icin Delaware'de $4.80 per gallon. Daha once hic bu kadar yukselmemisti. O yuzden zaten Delaware eyaleti tum yetiskin Delawarelilere kisi basi $300 check gonderdi. Ben onceden 2-3 haftaya bir, depoyu $35-40 full dolduruyordum, gecen hafta $65 odedim.

Ek olarak, kira ve ev fiyatlari ile 2. el arac fiyatlari da artmis durumda. Biz ev sahibi oldugumuz icin bizi etkilemedi ama kirada olan veya yeni ev alacak/kiralayacak olanlari cok etkiliyor. Buyuk ihtimalle bu yil emlak vergileri de (property tax) location'a bagli olarak biraz yukselebilir.

• @MySea Biz Ekimde geleceğiz, 2 ay şirketin evinde kalacağız Ocak gibi ev kiralarız, desenize yandık biz... Vallahi bir cehennemden kurtulacağız diye seviniyoruz öbürü de yanıyor 🙂

• @vartorian Duzenli bir isiniz ve geliriniz oldugu surece sorun olmaz. 🙂 Ekonomik acidan Turkiye ile kiyaslama yapmak dogru bir degerlendirme olmaz diye dusunuyorum.

• Şu an Savannahta fiyat artışı özellikle gıda jet hızı ile artıyor. 1-2 dolarlık ürünler 4-5 dolar civarına fırladı . En ucuz ürün 4 doların altında değil . Buda eskiden 45 dolarlık harcama 100 -120 doların altında değil .

• @MySea Tabiki, mutlaka Türkiyenin standartlarımızın çok üzerinde yaşayacağız ancak henüz durumu kestirmediğimiz için biraz endişe ediyoruz 🙂

• @redsat2000 ABD bitmiş durulmaz artık

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |