Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea KBB verilerine su piyasada cok guvenmemek gerek aslinda...

Mesela gecen haftalarda 2007 Pontiac Grandprix sattim. 97binde ve full paketti. KBB 3 gosteriyor, ben 6ya verdim...

2004 BMW x3 100binde oda temizdi oda 6ya gitti... halbuki 9a nissan versa vardi 2017 model ayni mileage ta... Kiz onu begendi.

Yine ayni fiyata 2005 model ford freestyle sattim, 146binde ve oda cok cok temizdi...

KBB bazen 20 gosteriyor , o araci 15e zor satiyoruz. bazen 800 usd gosteriyor araci 5e almak icin millet siraya giriyor...

Bizde de benzer bir sistem var, kbb carfax gibi yerlerden cekiop birlestiriyor verileri... O sistemde de bazen tutmuyor... Mesela Carfaxte 45 gorunen bir aracim var, 37 verseler baya mutlu olurum 🙂

• @semavi Cok haklisiniz! KBB fiyatlari genel olarak ortalamayi veriyor aslinda. Gercekteki alim-satim fiyatlari cok daha farkli olabilir.

Bana yinede o arkadasin almayi dusundugu arac icin $12k fazla gorundu ama tabii ki araci gormeden kesin konusmak olmaz.

• ⭐⭐⭐

youtubeda denk geldiğim bir videoda amerikada ekspertiz diye bir şeyin olmadığını hatta orada 2. el aracı ustaya bile götürsen bunu bir kontrol et dediğinde daha önce böyle bir işlemler yapılmadığı için sadece dışardan bakıp lastiklerine bakıp geçtiğini herhangi bir motor vs incelemesi olmadığını söylüyordu. Cidden işler bu şekilde mi yoksa biraz abartmış mı acaba merak ettim

• @Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

youtubeda denk geldiğim bir videoda amerikada ekspertiz diye bir şeyin olmadığını hatta orada 2. el aracı ustaya bile götürsen bunu bir kontrol et dediğinde daha önce böyle bir işlemler yapılmadığı için sadece dışardan bakıp lastiklerine bakıp geçtiğini herhangi bir motor vs incelemesi olmadığını söylüyordu. Cidden işler bu şekilde mi yoksa biraz abartmış mı acaba merak ettim

Goturecegin araca gore degisir...

5binlik araci expertize yada servise goturecegim diyene bir cok galeri (Bende) disariya arac vermiyoruz der geceriz....

Ortalama bir Amerikali boyle bir aracin expertiz edilmeyecegini ve as is alinacagini bilir. Kimsenin bu kadar vakti ve boyle bir arabaya ayiracak exper ucreti yoktur genelde...

Eger ucuz bir araci 'illa expere goturecegim' diyen kisi ya genelde yeni gocmendir yada sikintili bir tip...

Turkiye'den bakica cok sacma gelebilir yada hani musteri memnuniyeti diyebilirsiniz, ama burada isler farkli...

5binlik bir aracta ben yada herhangi biri istedikten sonra 5 bin dolarlik masraf cikarir...

Ustaya araba gotursen, o ustanin illaki elinde o fiyatli araba vardir... vs vs vs...

Velhasil, kimse bu islerle zaman kaybetmek istemez, zaman paradan daha degerli bazen burada...

Cok yeni bir arac aliyorsaniz elbette isler biraz daha fakli ilerler...

Ama Turkiye'de ki gibi expertiz firmalari heryerde degildir... Cunku arac burada bir ihtiyac ve hizli alinmasi gereken bir seydir... Turkiye'de ise yatirim gibi...

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi Cok haklisiniz! KBB fiyatlari genel olarak ortalamayi veriyor aslinda. Gercekteki alim-satim fiyatlari cok daha farkli olabilir.

Bana yinede o arkadasin almayi dusundugu arac icin $12k fazla gorundu ama tabii ki araci gormeden kesin konusmak olmaz.

Fazla gibi gorunse de aracin durumunu bilemedigim icin yorum yapamadim. 10bin altinda temiz arac bulmak gercekten zor bir hale geldi... hem bizler hem de kullanicilar icin...

• ⭐⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Goturecegin araca gore degisir...

5binlik araci expertize yada servise goturecegim diyene bir cok galeri (Bende) disariya arac vermiyoruz der geceriz....

Ortalama bir Amerikali boyle bir aracin expertiz edilmeyecegini ve as is alinacagini bilir. Kimsenin bu kadar vakti ve boyle bir arabaya ayiracak exper ucreti yoktur genelde...

Eger ucuz bir araci 'illa expere goturecegim' diyen kisi ya genelde yeni gocmendir yada sikintili bir tip...

Turkiye'den bakica cok sacma gelebilir yada hani musteri memnuniyeti diyebilirsiniz, ama burada isler farkli...

5binlik bir aracta ben yada herhangi biri istedikten sonra 5 bin dolarlik masraf cikarir...

Ustaya araba gotursen, o ustanin illaki elinde o fiyatli araba vardir... vs vs vs...

Velhasil, kimse bu islerle zaman kaybetmek istemez, zaman paradan daha degerli bazen burada...

Cok yeni bir arac aliyorsaniz elbette isler biraz daha fakli ilerler...

Ama Turkiye'de ki gibi expertiz firmalari heryerde degildir... Cunku arac burada bir ihtiyac ve hizli alinmasi gereken bir seydir... Turkiye'de ise yatirim gibi...

o zaman en iyisi sizin başlıkta yazdığınız noktalara dikkat ederek alınacak arabaya karar vermek çok teşekkür ederim cevabınız için

• Manuel Jetta 2013 alırım diyen varsa en ucuz ve temiz araçlar bunlar şuan.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhabalar, kelime uzerinden arama yapmaya calistim ama bir turlu sorumun cevabini bulamadigim icin sizlere sormak istedim. Amerikan ve Turk ehliyetim var.2 yildir greencard sahibiyim yaklasik 11 ay kadar amerikada bulundum bu sure icerisinde. Suanda da calisiyorum. Araba alacagim ancak finance etmek istiyorum. Kredi skorumu merak ettigim icin internet uzerinden creditkarma gibi sitelerden ogrenmeye calistim ama surekli bilgiler uyusmuyor tarzinda hatalar aldim. Dealer' a gittigim arabayi finance etmek icin SSN den baska ne tur bilgiler vermem gerekecek? Acikcasi biraz uzakta kaliyor dealer gittigimde size kredi skoru cikmiyor gibi bir sey ile karsilasir miyim diye korkuyorum. Yardimlariniz icin tesekkurler simdiden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ist-to-NY
    bu siteyi denediniz mi
    www.myfico.com

• @ayvalik10 Ucretsiz olmadigi icin hic denemeyi dusunmemistim acikcasi bu siteyi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ist-to-NY @semavi özelden mesaj yazarsanız sistemden belki kontrol edebilir size yol gösterir sonuçta kendisi de dealer.

• @ayvalik10 Tesekkur ederim rahatsiz edelim semavi beyi o zaman mecburen

• @Ist-to-NY discover card yada citi credit card varsa amerikada o kredi kartlarindan skorunu gorebilirsin

• Tesekkur ederim Ismail bey yardiminiz icin

Bugun onemli bir sey ile karsilastim buyuk ihtimalle ilk defa Amerikaya gelenlerin basina gelebilecek bir durum. 10.ooo dolar civarinda bir araba begenmistim 133k mil de. Bugun dealere gittim. Ilk defa kredi borclanacagim icin 100k milin uzerinde bir araba icin financing yapma sansimin olmadigini soyleyip 15.000 dolar olan 70k mil de bir araba icin financing teklifi sundular. @semavi Sizce dogru mu soyluyorlar yoksa yalan mi soylediler ?

• @Ist-to-NY Bildigim kadariyla genelde bankalar ve dealerlar 100k uzeri mileage olan arabaya finance yapmak, kredi vermek istemezler. Yapan da buyuk ihtimalle normalden daha yuksek faiz ile yapar.

• @MySea Oyleymis deneyimlemis oldum direkt 🙂 peki 14.500 dolar olan arabadan 2.000 dolar service contract ucreti cikarmasi normal mi ?

• @Ist-to-NY ssn numaraniz geldigi zaman bankaya gidip hesaplariniza islettiniz mi? Ssn isletimi sonrasi belirli bir sure sonra size bir credit score cikiyor ve bunun uzerinden devam ediyorsunuz. Credit carma da henuz bir sey cikmiyorsa ya ssn nonuzu isletmemis olabilirsiniz , islettiyseniz de henuz gecmisiniz daha olusmadigi icin bilgi veremiyor olabilir. Calistiginiz bankanin app i uzerinden de bakabilirsiniz.

• @Ist-to-NY O konuda bilgim yok malesef.

• @Ist-to-NY, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Tesekkur ederim Ismail bey yardiminiz icin

Bugun onemli bir sey ile karsilastim buyuk ihtimalle ilk defa Amerikaya gelenlerin basina gelebilecek bir durum. 10.ooo dolar civarinda bir araba begenmistim 133k mil de. Bugun dealere gittim. Ilk defa kredi borclanacagim icin 100k milin uzerinde bir araba icin financing yapma sansimin olmadigini soyleyip 15.000 dolar olan 70k mil de bir araba icin financing teklifi sundular. @semavi Sizce dogru mu soyluyorlar yoksa yalan mi soylediler ?

Boyle bir seyi etik bulmuyorum ve yapmiyorum ama bir cok dealer maalesef 'baliklari bir havuza toplamak icin' ucuz ilanlar cikip sonra baska araca yonlendiriyor. Kredi firmasina gore 130bindeki arac icin risklisiniz ama %50 daha pahali arac icin riskli degilsiniz, garipmis bu durum 🙂

baska bir postta 2000 dolar ciktigini yazmissiniz. Bu yuksek bir rakam, ya gercekten kotu bir skorunuz var yada biraz daha ekstra almaya calisiyorlar...

Maalesef bu gercekleri anlattigim 10 kisiden 8i bana inanmiyor ve hala sacma sapan rakamdaki araclara (parasi olmasina ragmen) kredi cekmeye, garanti vs satinalmaya devam ediyor...

Finans ve garanti olaylari gercekten firmalara az kazandiran ama musteriye cok faydali seyler olsaydi, gun icerisinde 10 tane scam arama almazdiniz, emin olun 🙂

Velhasil,

Finans yaparken kendi sartlarinizi ve alacaginiz aracin sartlarini iyi gozden gecirin... 10luk bir araca finans kullanirsiniz odemesi kolay diye... 2-3 fazla verirsiniz... Sonra hesap gelip garanti vs derken fatura siser ama siz hala 'aylik 350 oduyorum' koymaz bana' dersiniz...

1 sene sonra bir bakarsiniz aracin fiyati finans miktarinizin yarisini bile karsilamiyor... Atsan atilmaz satsan satilmaz bir durum olur... Cevremde boyle olan cok kisi oldu... Aracinin sanzimani bozuk ve kullanamiyor ama borcu bitirmeden satamadigi icin kullanmadigi araca birde kasko odemek zorunda...

Butce yoksa eyvallah, ama parasi olup finans yapip sonra ev vs alirken o finansi kapatmak zorunda olup zarar eden 'abartmiyorum' onlarca insan var cevremde... Gecen bir emlakci arkadas "keske herkes seninle tanissa" dedi... dedim emin ol, bir cogu yine de dinlemeyecek... Sadece bu hafta 5ten fazla kisiye araba kredisini kapattirmak zorunda kaldim demisti....

Geliriniz yuksektir, 3e 5e bakmaya gerek yok ise yapip gecin iyi bir arabaya finans... Ama finans yapmak karli bir is gibi anlatan onlarca insan var... Aslinda guduleri 'bak gordunmu yeni geldim ama finans yaptim, USA sistemine gol attim yada kendimi kabul ettirdim' tonunda bir is bitirmislik edasi...

Gecen bir arkadas aradi... 2 ay kullanmis sifir aldigi arabayi, vermek zorundayim dedi... Toplam cikan masraf 15bin dolar arabayi geri vermek icin....

Sonuc olarak, bir galeri sizi illa finansa yonlendiriyorsa 'genellikle' daha cok kazandigi icindir....

Bir galeri sizi illa Garantiye yonlendiriyorsa, ya daha cok kazandigi yada arabaya bir sey oldugunda 'abi garanti firmasi ile konusman gerekiyor bizim dokunmamiz yassah' diyerek , korktugu arabayi bir sekilde okutmak icindir 🙂

benden baskasi hic bir galeride yazmaz bunlari... forum takip edenlere guzellik olsun, youtubcilara yagmurlu gunde su yok 🙂

• @semavi Cok guzel yazi olmus gercekten. Konu ilerledikce bu yazi orta sayfalarda kalacak ve benim gibi arayanlar yine bulamayacak. Ilk sayfaya en azindan bir link koysak iyi olabilir sanirim sizler daha iyi bilirsiniz tabiki

Araba konusunda da houston dan bulundugum yer 16 saat suruyormus arabayla , biraz yakin olsa mesela 10 saatlik mesafe olsa gercekten yaniniza gelecektim illallah ettirdiler bana 🙂

Benzer Başlıklar

• 8
  • 3
  • 20
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

168

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.4k

| | | |