Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @yonca_2020 vukuatlı nüfus kayıt evrağını vatandaşlık dairesinden orjinalini aldım daha sonra gidip onların fotokopisini çektirdim

• @eminenurk edevlet ciktisini barkodlu olanini alin randevunuzdan once onuda goturun

• Merhaba

I130-I130A başvurumu ve gerekli evrakları sisteme yükleyeli tam 1 ayı geçti.2 hafta sonra evimize I797-C mektubu geldi. Anladığım kadarıyla birde mail gelmesi gerekiyor, herkese başvurularında 2-3 hafta sonra gelmiş ancak bize hala ulaşmadı mektup gelmesine rağmen. USCIS sitesinden yaptığım kontrolde aşağıdaki şekilde bir bilgi var case hakkında. Gelmemesinin bir sebebi var mıdır yoksa bu süreç normalmidir ? Ek olarak I797-C mektubunun Altında Nebraska servis merkezinin adresi görünüyor. Case burda takip edilecek gibi düşünebilir miyim yoksa gelecek maili mi beklemeliyim ?

Case Is Being Actively Reviewed By USCIS

As of February 3, 2022, we are actively reviewing your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number IOExxxxxxx. Our records show nothing is outstanding at this time. We will let you know if we need anything from you. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address.

• @iuz93, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba

I130-I130A başvurumu ve gerekli evrakları sisteme yükleyeli tam 1 ayı geçti.2 hafta sonra evimize I797-C mektubu geldi. Anladığım kadarıyla birde mail gelmesi gerekiyor, herkese başvurularında 2-3 hafta sonra gelmiş ancak bize hala ulaşmadı mektup gelmesine rağmen. USCIS sitesinden yaptığım kontrolde aşağıdaki şekilde bir bilgi var case hakkında. Gelmemesinin bir sebebi var mıdır yoksa bu süreç normalmidir ? Ek olarak I797-C mektubunun Altında Nebraska servis merkezinin adresi görünüyor. Case burda takip edilecek gibi düşünebilir miyim yoksa gelecek maili mi beklemeliyim ?

Case Is Being Actively Reviewed By USCIS

As of February 3, 2022, we are actively reviewing your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number IOExxxxxxx. Our records show nothing is outstanding at this time. We will let you know if we need anything from you. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address.

Genellikle bildirim maili daha önce geliyor. Eve geldiyse sorun değil. Mail de kısa sürede gelir.
    Genellikle orada yazan Service Center geçerli oluyor. İnşAllah dosyanız başka SC'ye transfer edilmeden kısa sürede onaylanır.

• @MYusuf çok teşekkürler cevap için umarım dediğiniz gibi olur Nebraska’nın daha hızlı işlediği söyleniyor 🙏🏻

• @Sedef-Özbay randevum 23 Mart da . Dq olduktan 15 gün sonra randevu tarihiyle ilgili mail attılar.

• @afrodit eger etiketinizde vize basvuru ve onay sureclerinin yazarsaniz daha saglikli cevaplar alabilirsiniz.

• @ekdodo Bizde Vermont'daydik. RFE gelmeseydi Mayis ta onaylanicakti. Yani 4 ay kadar suruyordu ve orda yazan tarihten cok daha cabuk ilerliyordu. Bence sizin dosya cok yakinda onaylanir.

• Merhabalar
    Benim bir sorum daha olacak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Geçtiğimiz ay eşimle Türkiye adresimizden başvurumuzu yaptık (sponsor eşim Amerikan vatandaşı). Tüm bilgileri Türkiye’deki ev adresimize göre oluşturuldu USCIS hesabımızda, NOA1 mektubu da buradaki ev adresimize geldi.
    Eşim işe başlayacağı için Amerika’ya gitti yeni evimize yerleşti. Bu durumda onun adres güncellemesi Amerika’da ki adresi eklemesi gerekecek mi ? USCIS’in yaptığı yönlendirmeden değiştirmeye çalıştık , eski adresini Türkiye’de ki ev adresimiz yeni adresini Amerika’da ki ev adresimiz yapmaya çalışıyor ancak sistem buna müsaade etmiyor. Türkiye seçeneği kutucuklarda yok sadece Amerika eyaletleri görünüyor. Yani eski-yeni sadece Amerika eyaletlerinden biri eklenebiliyor. USCİS e mail attık ve aradık ancak maalesef henüz bir geri dönüş alabilmiş değiliz. Bu durumu yaşayan oldu mu acaba?

• @iuz93 Yanlış bilgi vermek istemem ancak bizim Türkiye'deki adresimiz süreç boyunca pek bir önem taşımadı. Biz de I-130'u file ettikten sonra taşındık (Türkiye içinde), ancak adresi bir türlü değiştiremedik denesek de (muhtemelen benzer sebeplerle) ve en son pes ettik. Ancak sürecimizde bir sıkıntı oluşmadı bu durumdan kaynaklı. Tabi insanın içinde hep bir soru işareti bir gerginlik oluyor, sıkıntı olur mu diye, ancak bizde olmadı. İletişim zaten e-posta üzerinden yürüyor. en kötü bir mektup ile adreslerinizin ayrı olduğunu vb. belirtebilirsiniz belki NVC'ye belge yüklerken Other Documents kısmında.

• @iuz93 zaten hersey online. Sorun teskil etmez. NVC DS260 doldururken guncellersiniz

• @yonca_2020 @Sedef-Özbay çok teşekkür ederim, bizde öyle düşündük mail olarak bilgilendirme geçtik bir sonraki aşamada da ek olarak bildireceğiz gibi duruyor. Umarım sorunsuz bir şekilde atlatırız bu süreci.

• @yonca_2020 merhaba tekrardan, I-130 basvurusu esnasinda additional proof of marriage kismi var. Oraya joint ownership of property vs vs istiyor. Esimle beraber full aile evinde kaldiysak ne yapmamiz gerekiyor? Zaten 3 aylığına buraya geldi kendisi. Bu surecte ev tutmak vs vs mumkun degil ki kaldi ki adimiza kiralayalim daireyi.

Finansal olarak ortak banka hesabi soruyor. Bunu nasil halledicez? esimin adina banka hesabimi acicaz simdi.. daha sonra birlikte ayni adreste kaldiginizin kaniti vs vs diyor. Arkadaslar bu kismi sizler nasil hallettiniz deneyimi olan varsa paylasir mi? Bu additional proof of marriage kismini es gecsek sorun olur mu?

Ekranda bunlar yaziyor aşağıya birakiyorum;

Additional proof of marriage

You should also upload one or more of the following types of documentation that may prove you have a bona fide marriage: •

Documentation showing joint ownership of property
    • A lease showing joint tenancy of a common residence, meaning you both live at the same address together
    • Documentation showing that you and your spouse have combined your financial resources • Birth certificates of children born to you and your spouse together
    • Affidavits sworn to or affirmed by third parties having personal knowledge of the bona fides of the marital relationship. Each affidavit must contain the full name and address of the person making the affidavit; date and place of birth of the person making the affidavit; and complete information and details explaining how the person acquired his or her knowledge of your marriage
    • Any other relevant documentation to establish that there is an ongoing marital union NOTE You must submit clear and convincing evidence that you and your spouse entered into marriage in good faith and not for immigration purposes if you married your spouse while your spouse was the subject of an exclusion, deportation, removal, or rescission proceeding (including during the judicial review of any one of these proceedings); or your are a lawful permanent resident that obtained your permanent residence through a prior marriage that was not determined by the death of your spouse and you are filing your petition for your spouse that you were married within five years of obtaining your permanent residence.

Drag files here or choose a file Accepted file formats: JPG, JPEG, PDF, TIF, or TIFF Accepted file name characters: English letters, numbers, spaces, periods, hyphens, underscores, and parentheses No encrypted or password-protected files Maximum size : 6MB per file Upload no more than five documents at a tim

• @Berkan-Duru bu additional yani ek ..zorunlu degil cogu insan zaten yasamiyor bu surecte beraber. Ama ben ordayken Isbankasinda bir ortak hesap acip onun dokumunu koymustum. Yoksada cok muhim olmaz bence. 10 tane falan resim yuklemistim, nikah/dugun davetiyesi varsa bunlar yeterli oldu.

• @yonca_2020 tamam teşekkürler.. davetiye resmini Türkçe ingilizce olarak yukleriz o halde. Aramizda cekildigimiz resimleri yuklememize gerek var mi yoksa onlari nvc kismina gelince mi yukleyelim?.. ve ayrica bu 535 dolarin odemesi basvuran kisinin tarafından/kartindan mi odenmesi gerek illa ki? Yoksa ben veya bir yakinim da odese olur mu

• @Berkan-Duru hayir davetiye ingilizcesine gerek yok scan edip yukleyin. Ben resim yukledim evet 10 tane falan

• @Berkan-Duru odemeyi esiniz ABD kredi karti ile yapsin ben oyle yapmistim.

• Herkese merhaba. Normalde bu sitede üyeliğim yoktu, diğer insanların paylaşımlarını okuyordum kayıt olmadan. Bugün kendi mülakat deneyimimi anlatmak için kayıt oldum. Ben bu süreçten geçerken benimle aynı durumdan geçen birini bulamamıştım. Belki birine yardımı olur.

Biz Amerikalı eşimle Türkiye'de taşınıp evlendik. 2020 Kasım ayında da Amerika'daki avukatımızın yardımıyla I130 formunu doldurduk ve gönderdik diğer belgelerle beraber. Bu sırada eşimle Türkiye'de yaşıyorduk. Süreç içinde de bebeğimiz doğdu zaten. Avukatımız alamamamız için bir neden görmüyordu ama ben emin olamıyordum çünkü ergenlik zamanlarında intihar girişimim vardı ve vücudumda çizik izleri vardı. Aynı durumdan geçen pek fazla kişi yok dediğimde bahsettiğim bu kısımdı. Bu sorun olur mu diye düşünüyordum.

Ocak ayınında actively review aşamasına geçtik. 2020 Eylül ayında (Yani ilk başvurudan 10 ay sonra) onay aldık. (Texas service center) Hemen sonrasında NVC aşamasına geçtik. Ekim ayında ödenecek vergileri ödedik, istenen belgeleri siteye yükledik ve beklemeye başladık. 3 ay kadar sonra ocak ayında NVC onayımızı aldık. Sürpriz bir şekilde onaydan 8 gün sonra konsolosluk randevu tarihimiz geldi. 7 şubat randevu günümüzdü. Burada Yonca Hanımın yazdıklarını okuyordum, onun iki ay beklediğini bildiğim için pek ümidim yoktu. Kendisiyle aynı gün mail geldi bana da. İkimize de aynı güne tarih verildi.
    Randevudan bir hafta önce 31 Ocak için doktor randevusu aldım. Korona testi istediler öncesinde. Negatif korona testim ve istenen diğer evraklarla beraber muayeneye gittim. Doktorun ofisinde çalışan doktorlar çok iyiydi ve ilgiliydiler. Geçmişte olduğum aşılarla ilgili bir kayıt olmadığı için gerekli aşılar yapıldı. Handan Hanım sorması gereken soruları sordu. Sorulardan bir tanesi de "Kendine ya da başkasına zarar verdin mi?" Ben de durumu söyledim. Oradan sonra da psikiyatriste randevu aldılar benim için. İki gün sonra da yönlendirildiğim psikiyatriste gittim. Bülent Bey benimle bir saat kadar konuştu. Genel olarak günümüzle ilgili sorular sordu. Beni tanımaya çalıştı. Ergenlik zamanlarımla ilgili az soru sordu. Sanırım daha çok bugüne bakıyor yani kendinize ya da başkasına tehdit oluşturuyor musunuz diye. Gayet güzel ve hızlı geçti zaman. En sonunda da beni iyi gördüğünü ve raporunu böyle yazacağını söyledi. Bu raporların hepsini (sağlık raporu) Unganlar elektronik olarak konsolosluğa gönderdi.

Mülakatımın olduğu gün checklistte (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Supplements/Supplements_by_Post/ANK-Ankara.html) olan bütün belgelerle binaya giriş yaptım. Sıram gelince evrakları teslim ettim, birçoğunu almadılar çok şaşırdım. Sadece nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı ve biyometrik fotoğrafları aldılar diye hatırlıyorum. Bazı kişilerden tamamını almışlar o yüzden kesinlikle hazırlıklı olmak gerekiyor. Ben mülakat sıramı beklerken eksik evrak dolayısıyla sorun yaşayanları duydum. Buradan sonra tekrar sıra bekledim ve benim numaram yanınca vize memuru ile görüşmeye geçtim. Vize memurum gerçekten çok kibar ve güler yüzlüydü. Türkçe konuşmaya çalıştı, ben de ona ingilizce konuşabileceğimizi söyledim. Yanımda getirdiğim fotoğraflara bile bakmak istemedi. Zaten akıllarında bir cevap vardı onu anladım. Ben daha gitmeden ikna olmuşlardı evliliğin gerçek olduğuna muhtemelen. Bana formaliteden üç tane basit soru sordu. Nasıl tanıştınız, ne zaman evlendiniz gibi. Bebeğimin çok tatlı olduğunu söyledi. Sonunda da tebrik ederim dedi ve bana Amerika'daki haklarımla ilgili bir kağıt verdi. Mülakat üç dakika sürdü. Benden pasaportumu aldı. İnternette okumuştum zaten vize basıp göndereceklerini biliyordum zaten. İki gün sonra mail geldi, sonra da pttden kargomu teslim aldıklarına dair mesaj geldi. Eskiden pasaportla beraber sizin açmamanız gereken bir zarf gönderiyorlarmış. Amerika'ya girişte pasaport polisine veriyormuşsunuz. Artık elektronik yolla gönderiliyormuş bunu bildiren bir kağıt koymuşlardı pasaportumun yanına.

Pasaport geldikten sonra biletimizi aldık. Ülkeye girişte de hiç sorun yaşamadım. Pasaport polisi hiçbir şey sormadı sadece onayladı. Sonra beni biraz detaylı sorguya gönderdi. Eşimle kızım vatandaş oldukları için gelmek zorunda değillerdi ama yine de benimle gelmelerinde sorun yoktu. Detaylı sorguda sadece çantanda tohum ya da meyve var mı diye sordular. Hayır dedim. Bu kadar soru sordular sadece.

Şu an bu süreçten geçen herkese iyi şanslar diliyorum. Umarım benim tecrübemin yardımı dokunur 🙂

• @cantfindanything deneyiminizi paylastiginiz icin cok tesekkurler!!:) yeni hayatinizda bol sans

• Crazycell veya diger arkadaslar bu konuda guncel bilginiz olabilecegini tahmin ediyorum. Normal turist vize basvurulari icin halen gorusme yapmiyorlar elcilikte diye duymustum. Hatta normal turist vizesi icin en erken gelecek yil 2023 yilinin sonuna dogru randevu veriliyor diye duydum. Bu dogru mu acaba?

Benzer Başlıklar

• 3
  • 8
  • 974
  • 114
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |