Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• @uzaysan, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@murat-yılmaz, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

10-15 yillik muhendislere de bu tarz sorular soruluyor

Tecrübeden çok aslında başvurulan rol ile alakalı gibi benim gözlemlerime göre. 20 yıl da tecrübesi olsa eğer SDE rollerine başvuruyorsa bu soruların sorulması mantıklı çünkü o kişi yine kod yazacak. Ama SDE/SWE değil de örneğin Staff Engineer yada Engineering manager gibi artık kod yazılmayan ama işin mimarisini yürüten bir levele geçildiyse orada sorulmaz diye tahmin ediyorum.

.
    .
    .

@haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@murat-yılmaz Bence yeni mezunlar için de mantıklı değil, zira yeni mezunların kafasında iş ve sektöre dair bambaşka ve yanıltıcı bir algı oluşuyor. İşin ve hayatın Cracking The Coding Interview kitabında yazanlardan ibaret olduğunu düşünmeleri oldukça olası ve bu çok yanıltıcı. Yeni mezunlar için doğrudan alanlarıyla ilgili, yaptıkları projelerle ilgili, dille ilgili giriş seviyesi genel sorular sorulması bence daha makul.

Bence bu tür soruların sorulması daha iyi. Bu tür soruları çözmek başta zor geliyor ama 2 yada 3 aylık bir pratikten sonra aslında o kadar da zor olmadığını görüyorsunuz. Belli başlı veri yapılarını bilirseniz sorular bulmacaya dönüşüyor. Niye böyle diyorum? Alan bilgisi çok geniş. Birini bilsen birisi kalıyor. Yukarıdaki mülakat tecrübemde de yazdım. Algoritma sorularını çözdüm ama konu alan bilgisine (Multithreading) gelince çakıldım resmen. Keşke alan bilgisi yerine 2 tane daha algoritma sorusu sorsaydı belki geçerdim.

Bence alanla ilgili sorulması daha iyi. Bilemediğiniz konular olduğunda, bunlar alanla ilgili olduğu için, aktif kullanıldığı için ve işe yaradığı için, en azından hangi konularda eksik olduğunuzu görebilir ve o konuda kendinizi geliştirip, alanınızdaki uzmanlığınızı derinleştirebilirsiniz. Diğer türlü sadece mülakat geçmek için ezber yapmaca, vakit harcamaca oluyor.

• ⭐⭐

@uzaysan öncelikle azmini ve mülakat alabilme başarını tebrik ediyorum. Son 2 senesini mülakat masasının her 2 tarafından oturarak geçiren biriyim desem yalan olmaz. Türkiye'de Eximbank'ta yazılım geliştirme müdürlüğü yaptım. 23 senelik bir yazılım tecrübem var. İşe alım mülakatları yaptım. Hiç birinde algoritma sormadım. Özellikle 4 yıl ve üstü tecrübeli bir kişiyi işe alacaksanız iş yapış tarzı birinci plana çıkıyor. Yabancıların culture fit dedikleri kuruma uyum en aranan kriter olabiliyor. Kod mutlaka öğrenilir. Ben kariyerimin ilk yıllarında neredeyse her gün yazdığım bir kod bloğunu geçenlerde lazım olunca google'dan bakarak yazabildim. Belki çok üst düzey şirketlerde elemek için detay sorular sorulabilir. Çünkü onlara çok talep oluyor. Ama inanın bana piyasadaki şirketlerin %90 ından fazlasında o kitaplardaki algoritmalar kullanılmıyor.
    Bende ABD ye gelebilmek için burada bir çok mülakata girdim. Teklif aldığım bir elin parmakları kadardı. Ama bana hiç algoritma sorulmadı. Şu anda NY'de ABD çapında Microsoft kadar bilinmesede çoğu kişi tarafından 4000+ çalışanı (300+ IT) olan bilinen bir şirkette yazılımcı olarak çalışıyorum. Mülakatta bana bir kaç veritabanı sorusu sorduktan sonra bir konu hakkında bildiklerini anlat dediler ki o konu hakkında yaklaşık 20 senelik bir tecrübem vardı.
    Mülakatı yapan Direktör ve CTO bana bavulunu hazırlayıp geliyorsun seni bekliyoruz dedi.

Yani işin özü, bu işte tecrübe kazanınca sizde göreceksiniz, 8+ yıllık bir IT tecrübesine sahip birine algoritma pek sormazlar. Hatta mümkünse çok detaya da girmezler. Karşındaki seni alt edebilir. 🙂 İşi yapabilecekmisin, daha önce neleri nasıl yaptın anlatabiliyormusun yeter.
    Tekrar sizi azminiz ve bana göre başarınız için tebrik ederim.
    Selamlar,

• ⭐⭐

@murat-yılmaz, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan iste dediginiz gibi bu tarz sorular sadece interviewi gecmeye yonelik bir calismaya sizi itiyor, yapilan isle ilgili soru gelince kaldiginizi soylemissiniz.
    Bu tarz interviewleri gecmek icin calisan ve neticesinde bu konuda uzmanlasan kisiler, amerika icin konusmak gerekirse tum buyuk firmalarda calisabilir ama isin icine girince de zorluk yasayabilir.
    Ben yeni mezunlara sorulmasi ama belli bir tecrubeye ulasmis kisilere ise daha cok senaryo tabanli, best practicelerle ilgili sorularin sorulmasi taraftariyim.

1 saatlik data structures/algoritma code interviewi ile kisinin yetkinligi kesinlikle olculemez. Senelerdir kod yazarim ama bazen kullandigim veri yapisinin metodunu unutur, googledan bakarim. Onemli olan hangi veri yapisini nerede/ne zaman kullanmayi bilmektir.

.
    .

@haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

10-15 yillik muhendislere de bu tarz sorular soruluyor

Tecrübeden çok aslında başvurulan rol ile alakalı gibi benim gözlemlerime göre. 20 yıl da tecrübesi olsa eğer SDE rollerine başvuruyorsa bu soruların sorulması mantıklı çünkü o kişi yine kod yazacak. Ama SDE/SWE değil de örneğin Staff Engineer yada Engineering manager gibi artık kod yazılmayan ama işin mimarisini yürüten bir levele geçildiyse orada sorulmaz diye tahmin ediyorum.

.
    .
    .

@murat-yılmaz Bence yeni mezunlar için de mantıklı değil, zira yeni mezunların kafasında iş ve sektöre dair bambaşka ve yanıltıcı bir algı oluşuyor. İşin ve hayatın Cracking The Coding Interview kitabında yazanlardan ibaret olduğunu düşünmeleri oldukça olası ve bu çok yanıltıcı. Yeni mezunlar için doğrudan alanlarıyla ilgili, yaptıkları projelerle ilgili, dille ilgili giriş seviyesi genel sorular sorulması bence daha makul.

Bence bu tür soruların sorulması daha iyi. Bu tür soruları çözmek başta zor geliyor ama 2 yada 3 aylık bir pratikten sonra aslında o kadar da zor olmadığını görüyorsunuz. Belli başlı veri yapılarını bilirseniz sorular bulmacaya dönüşüyor. Niye böyle diyorum? Alan bilgisi çok geniş. Birini bilsen birisi kalıyor. Yukarıdaki mülakat tecrübemde de yazdım. Algoritma sorularını çözdüm ama konu alan bilgisine (Multithreading) gelince çakıldım resmen. Keşke alan bilgisi yerine 2 tane daha algoritma sorusu sorsaydı belki geçerdim.

Bence alanla ilgili sorulması daha iyi. Bilemediğiniz konular olduğunda, bunlar alanla ilgili olduğu için, aktif kullanıldığı için ve işe yaradığı için, en azından hangi konularda eksik olduğunuzu görebilir ve o konuda kendinizi geliştirip, alanınızdaki uzmanlığınızı derinleştirebilirsiniz. Diğer türlü sadece mülakat geçmek için ezber yapmaca, vakit harcamaca oluyor.

.
    .

@arnblt, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan öncelikle azmini ve mülakat alabilme başarını tebrik ediyorum. Son 2 senesini mülakat masasının her 2 tarafından oturarak geçiren biriyim desem yalan olmaz. Türkiye'de Eximbank'ta yazılım geliştirme müdürlüğü yaptım. 23 senelik bir yazılım tecrübem var. İşe alım mülakatları yaptım. Hiç birinde algoritma sormadım. Özellikle 4 yıl ve üstü tecrübeli bir kişiyi işe alacaksanız iş yapış tarzı birinci plana çıkıyor. Yabancıların culture fit dedikleri kuruma uyum en aranan kriter olabiliyor. Kod mutlaka öğrenilir. Ben kariyerimin ilk yıllarında neredeyse her gün yazdığım bir kod bloğunu geçenlerde lazım olunca google'dan bakarak yazabildim. Belki çok üst düzey şirketlerde elemek için detay sorular sorulabilir. Çünkü onlara çok talep oluyor. Ama inanın bana piyasadaki şirketlerin %90 ından fazlasında o kitaplardaki algoritmalar kullanılmıyor.
    Bende ABD ye gelebilmek için burada bir çok mülakata girdim. Teklif aldığım bir elin parmakları kadardı. Ama bana hiç algoritma sorulmadı. Şu anda NY'de ABD çapında Microsoft kadar bilinmesede çoğu kişi tarafından 4000+ çalışanı (300+ IT) olan bilinen bir şirkette yazılımcı olarak çalışıyorum. Mülakatta bana bir kaç veritabanı sorusu sorduktan sonra bir konu hakkında bildiklerini anlat dediler ki o konu hakkında yaklaşık 20 senelik bir tecrübem vardı.
    Mülakatı yapan Direktör ve CTO bana bavulunu hazırlayıp geliyorsun seni bekliyoruz dedi.

Yani işin özü, bu işte tecrübe kazanınca sizde göreceksiniz, 8+ yıllık bir IT tecrübesine sahip birine algoritma pek sormazlar. Hatta mümkünse çok detaya da girmezler. Karşındaki seni alt edebilir. 🙂 İşi yapabilecekmisin, daha önce neleri nasıl yaptın anlatabiliyormusun yeter.
    Tekrar sizi azminiz ve bana göre başarınız için tebrik ederim.
    Selamlar,

.
    .
    Hepinize teşekkür ederim cevabınız için. Bunun yanlış yada doğruluğuna girmeyeceğim. Benim demek istediğim şey bu benim kişisel tercihim. Dediğim gibi alan bilgisinin sonu yok ama algoritmanın var ve ben bana algoritma sorulmasını tercih ederim. Çünkü bana daha kolay geliyor. Yoksa dediğiniz doğru. Benim şimdi çalıştığım şirket de bana alan bilgisi sordu. Her şirket algoritma sormuyor. Bunun farkındayım.

• ⭐⭐

@uzaysan, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

Hatta yarın Microsoft gibi trilyon dolar değere sahip başka bir ABD şirketiyle de mülakatım var. Bunda da test aşamasını geçtim ve mühendis ile görüşeceğim. Şimdi yazmak istemiyorum ama olumlu olumsuz bir dönüş aldığım zaman o tecrübemi de yazacağım buraya.

Bu şirketle olan telefon mülakatı denilen aşamayı da geçtim arkadaşlar. Onsite denilen final mülakata davet aldım. İnşallah bunu da geçerim.

• ⭐⭐

Hatta yarın Microsoft gibi trilyon dolar değere sahip başka bir ABD şirketiyle de mülakatım var. Bunda da test aşamasını geçtim ve mühendis ile görüşeceğim. Şimdi yazmak istemiyorum ama olumlu olumsuz bir dönüş aldığım zaman o tecrübemi de yazacağım buraya.

Bu şirketle olan telefon mülakatı denilen aşamayı da geçtim arkadaşlar. Onsite denilen final mülakata davet aldım. İnşallah bunu da geçerim.

Onsite mülakatı da geçtim arkadaşlar. FAANG şirketinden teklif aldım. Çok mutluyum. Süreci biraz sindirdikten sonra mülakat deneyimini paylaşacağım.

• ⭐⭐

Amazon Mülakat Tecrübem.

Merhaba arkadaşlar bu konuya geçmiş mülakat tecrübelerimi yazıyorum ve bu sefer sizlere Amazon mülakat tecrübemi aktarmak istiyorum.

Daha önce iki adet daha mülakat tecrübesi yazısı yazmıştım. Onları da okumak isterseniz eğer;

Microsoft için -> https://yesilkartforum.com/forum/post/257355
    Bir başka küçük amerikan şirketi için -> https://yesilkartforum.com/forum/post/247584

Neyse gelelim Amazona. Başvuru için özel bir şey yapmadım. Amazonun websitesine girip kendime uygun gördüğüm bir kaç ilana başvuru yaptım. Bundan sonra yapmanız gereken şey beklemek. Başvurudan itibaren 3 hafta sonra bir mail aldım. Beni Online Assessment'a davet ettiler.

Online Assessment aşaması;

Online assessment aslında tarayıcıdan çözdüğünüz bir test. Size bir link gönderiyorlar. test içerisinde 2 yada 3 tane soru oluyor. Bunu çözmeniz lazım. Bu aşama aslında bir ön eleme aşaması. Çünkü amazon gibi devasa şirketler her gün belki de yüzbinlerce başvuru alıyor ve bu işe bir insan kaynağı ayırmadan önce adayları bir ön elemeye tabi tutuyorlar. Aynı süreci Microsoft mülakatımda da yaşamıştım.

Test içinde 2 yada 3 tane soru var. Değişiyor bu rakamlar. Ve süre sınırınız var. Soruları 90 dakika içinde çözmeniz lazım. Ayrıca yazdığınız kod test ediliyor. Yani yazdığınız kodun compile edilebilmesi lazım. Her soru için yaklaşık 25 test var. Bunları göremiyorsunuz. O yüzden eğer bazı testleri geçemiyorsa bunu koda bakıp nerede hata yaptım diye kendi kendinize düşünmeniz lazım. Bunun nedeni adayın edge case denilen nadir hataları düşünüp düşünmediğine bakılıyor.

Ben buna hazırlıklı olduğum için 30 dakikada iki soruyu da çözdüm ve bütün testler geçti.

Telefon Mülakatı Aşaması (Phone Screen Interview)

Online testi bitirdikten bir gün sonra diğer aşamaya geçtiğime dair bir mail aldım. Bu mailde benden telefon mülakatı aşaması için en az 5 adet tarih belirlememi istiyordu. Kendime uygun 5 tarih seçip beklemeye başladım. Bundan yaklaşık 4 gün sonra telefon mülakatı tarihinin kesinleştiğine dair mail aldım. Ve bu aşamaya da hazırlanmaya başladım. Genel olarak Algoritma ve Veri Yapılarına baktım.

Bu arada telefon mülakatı dediğime bakmayın. Telefon ile girmiyorsunuz. Zoom gibi bir video konferans uygulamasıyla giriyorsunuz mülakata.

Mülakat günü geldi ve mülakat da başladı. Karşı taraf iyi birisiydi. Yaklaşık 14 yıllık tecrübesi olan senior bir geliştiriciydi. Kendimizi tanıtarak başladık. Daha sonra bana sorular sormaya başladı. Geçmiş tecrübelerimle alakalı. Günlük olarak çalışırken işte hangi veri yapılarını kullandığımı sordu. Verdiğim cevaptan sonra bu veri yapılarını kendin yazacak olsan nasıl yazarsın gibi sorular sordu. Ben de cevapladım. Daha sonra bu işlemlerin time complexity sürelerini sordu ve Big O'ya göre cevapladım. Hatta bir süreyi yanlış hesaplamışım. Bana peki şöyle olsa nasıl olur gibisinden bir soru sorunca yaptığım hatayı anladım ve doğrusunu söyledim.

Bu teknik sorulardan sonra basit bir algoritma sorusu sordu bana. Soruyu recursive method kullanarak cevapladım. Daha sonra bu işlemin memory üzerindeki etkilerini falan konuştuk. Bu soru Online Assessment aşamasındakine benzer bir soruydu.

En son olarak behavioral denilen aşamaya geçtik. İşyerinde hiç zorlukla karşılaştın mı eğer karşılaştıysan nasıl davrandın gibisinden. Tecrübeniz varsa cevaplıyorsunuz. Yoksa eğer bu soruyu geçmek istiyorum deyip pass hakkınızı kullanabilirsiniz. Mülakatı yapan kişi böyle dedi bana. Ama ben hiç pass geçmedim zaten 2 soru soruldu. Daha sonra 1 saat dolunca birbirimize iyi günler dileyip ayrıldık.

Final Mülakat (Onsite Interview)

Telefon mülakatından 5 gün sonra recruiter beni telefonla aradı ve bu aşamayı da geçtiğimi söyledi. Sonra da final mülakat hakkında konuştuk. Bana nasıl hazırlanacağımı hangi konulardan sorular geleceğini falan anlattı. Gayet yardımsever geçti bu konuşma. Size de tavsiyem Recruiter ile iyi geçinin ve dedikleri dinleyin. Çünkü Recruiter olarak çalışanlar şirkete kattığı adam başına komisyon alır ve sizin işe girmenizi sizden daha çok isterler.

Final mülakat için de tarih belirlendi. Ben telefon mülakatından 1 bir buçuk ay sonrasına tarih verdim hazırlanmak adına.

Final mülakat 4 aşamadan oluşuyor. 1 saatlik 4 tane mülakata giriyorsunuz ardı ardına. Bunların durumu değişebiliyor. Bazı kişilerin bütün aşamaları teknik oluyor bazılarının olmuyor. Benim mülakatımda 3 aşama teknik 1 aşama behavioral yani davranışsal aşamaydı.

3 teknik aşama var dedik peki ne sordular? Bunlardan ikisi System design denilen aşamaydı.

System design iki çeşit.

Birisi High Level Design denilen, sistem içinde hangi komponentleri kullanırdın? Kaç tane servisin olurdu? Database olarak ne seçerdin? Database'e kaydedilen objelerin şeması nasıl olurdu gibi Bu High Level Design sorularında genellikle kod yazmanız beklenmez. Şunu şöyle yapardım bunu böyle yapardım dersiniz ve size neden diye sorulduğunda bunu savunursunuz. Buna örnek olabilecek bir soru şu olabilir mesela;
    "Eğer Youtube gibi bir video sitesi tasarlayacak olsan nasıl tasarlardın?"
    Bir diğer önemli konu şu yaptığınız design seçimlerinin scalable olması lazım? O yüzden mesela vertical scaling, Horizontal Scaling gibi metodolojileri bilmeniz lazım. Yada database nasıl scale edilir. Bunlar soruluyor. Sharding yada replication olabilir mesela. Örnek veriyorum.

İkinci çeşit System design konusu ise Low Level Design. Bunda artık kod yazmanız gerek. Size bir sorun veriliyor. Elimizde bu var ve biz bunu yapmak istiyoruz diyor. Bu kısımda OOP kullanıp extensible bir kod yazmanız lazım. Extensible derken kastım şu; Diğer takımlar bu kodu kendine göre düzenlesin ama senin kodun da bu değişikliklerden etkilenmeden çalışmaya devam etsin. Burada artık OOP kullanmazı lazım. Inheritence Polymorhism gibi OOP metodolojilerini kullanacaksınız.

Benim mülakatın iki aşaması bu system design kısmından geldi. Birisi High level diğer de low level design sorusuydu. Ben buna hazırlandığım için kolay geçti benim için. Ve yine bu kısımda da davranışsal sorular sormaya devam ettiler.

Diğer teknik aşama başka bir algoritma sorusuydu. Bu soruyu ben Depth First Search kullanarak çözdüm. Daha sonra bunun time ve memory complexity değerlerini konuştuk. Recursive method kullandığım için memory complexity şu olur falan dedim. Mülakatı yapan kişi bana bunu recursive kullanmadan çözebilir miyiz diye sordu. Ben de Depth First Search yerine Breadth First Search kullanabiliriz deyince onu da kod olarak yazmamı istedi. Bu çözümün de yine time ve memory complexity değerlerini ayrıca tartıştık. Yine bu aşamada da davranışsal sorular geldi.

Teknik olmayan aşamaya bir Manager girdi. Hiç teknik sormadı. 1 saat boyunca bana davranışsal sorular sordu. Örneğin hiç X zorluğunu yaşadın mı? Hiç yöneticin ile ters düştün mü? Hiç insiyatif aldın mı vs. Sanırım en yorucu aşama buydu. Sorular bitmek bilmedi bir türlü. Ama hepsini de nasıl olduysa cevaplamayı başardım. Bir daha yapabilir miyim emin değilim hehehe.

Sonuç

5 gün sonra recruiter bana mail attı konuşabilir miyiz diye ve videolu görüşme yaptık. Mülakatı geçtiğimi ve Amazonun bana iş teklif etmek istediğini söylediler. Bu kısımda hmm teşekkür ederim dedim sakince durdum ama içim kıpır kıpırdı. Bana işte maaş olsun, yan haklar olsun, vize konusu olsun genel bir bilgi verdi. Daha sonra bana şartların iyi olup olmadığını sordu. Ben kabul ettim ve 1 saat sonra Official Offer Letter geldi mailime ve kabul ettim. Şu an Vize işlemlerime başladık.

Mülakat tavsiyesi olarak şunu verebilirim. Güzel iletişim kurun. Güzel iletişimden kastım ingilizcenizin mükemmel olması değil tabiki. Karşınızdaki sizi anladığı sürece emin olun aksanınız falan hiç önemli değil. Güzel iletişimden kastım şu. Yaptığınız işi anlık olarak karşı tarafa aktarmak. Siz mükemmel kod yazarsınız ama karşınızdaki neden yaptığınızı anlamaz o zaman boşa gider emeğiniz. Ayrıca iletişimi erkenden sağlarsanız ve çözümde yanlış yoldaysanız sizi erkenden uyarabilir ve doğru yola vaktinizi harcamadan girersiniz. Mülakat sadece teknik değil. Karşınızdaki kişi sizin iletişim becerinize, verilen önerileri anlayıp anlamadığınıza, anladıysanız kafanızın dikine gidip gitmediğinize de bakıyor. Eğer siz kafanızın dikine giderseniz mülakatı yapan kişi size olumsuz yanıt verir. Niye? Çünkü kimse dik kafalı biriyle çalışmak istemez. O yüzden sağlıklı bir iletişim bence çok önemli.

Diğer vereceğim tavsiye de güler yüzlü olmanız. Ben mesela mülakat girişlerinde hep merhaba nasılsın hayat nasıl gidiyor tarzı sorular sordum buzları eritmek ve arayı yumuşatmak adına. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Teknik aşamalar için vereceğim tavsiye Algoritmalar, Veri Yapıları ve System Design çalışmanız.

Bunlar için YouTube'da bolca kaynak mevcut. Youtube'a bakabilirsiniz.

• @uzaysan Tebrikler. Başarınızdan çok; azminiz, inanmışlığınız ve adanmışlığınız için. Hayallerinizden de öte bir iş ortamı ve kariyeriniz olması dileğiyle!

• ⭐⭐

@Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Tebrikler. Başarınızdan çok; azminiz, inanmışlığınız ve adanmışlığınız için. Hayallerinizden de öte bir iş ortamı ve kariyeriniz olması dileğiyle!

Teşekkür ederim.

• @uzaysan Tebrikler! Bundan sonraki asamalarda bol sans ve kolayliklar dilerim! 👍

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Tebrikler! Bundan sonraki asamalarda bol sans ve kolayliklar dilerim! 👍

Çok teşekkürler.

• @uzaysan Helal, süpersin! Yolun acık olsun 🚀 Greencard olmadanmı tüm bunları başardın ve amerikada degil misin suan?

• ⭐⭐

@nicely, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Helal, süpersin! Yolun acık olsun 🚀 Greencard olmadanmı tüm bunları başardın ve amerikada degil misin suan?

Teşekkür ederim. İş amerikada değil avrupada. Daha vizeyi almadım ama 3 ay içinde tahminen alırım. Daha sonra da avrupaya taşınacağım.

• @uzaysan Süper! Paylaşımlarında inanılmaz yararlı hepsini kayıt ettim, soranlara paylasacagım. Teşekkürler zaman ayırdığın için, hepsi altın değerinde bilgiler.

• @uzaysan tebrikler. Cok buyuk bir is basarmissiniz, bundan sonraki kariyerinizde de basarilar.

• ⭐⭐

@nicely, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Süper! Paylaşımlarında inanılmaz yararlı hepsini kayıt ettim, soranlara paylasacagım. Teşekkürler zaman ayırdığın için, hepsi altın değerinde bilgiler.

@Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan tebrikler. Cok buyuk bir is basarmissiniz, bundan sonraki kariyerinizde de basarilar.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

• @uzaysan Hocam Tebrikler, bundan sonraki sürecinde istediğiniz gibi olması dileğiyle.

• ⭐⭐

@melcem, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Hocam Tebrikler, bundan sonraki sürecinde istediğiniz gibi olması dileğiyle.

Teşekkürler.

• @uzaysan Tebrik ederim, güzel iş başarmışsınız. Yazdıysanız kusura bakmayın göremedim, kaç senelik tecrübeniz vardı ve mülakatlara hazırlanmak için ne kadar vakit harcadınız? Bir de teklif pazarlığı imkanınız yok muydu? Yoksa teklif pazarlığa kapalı mıydı?

• ⭐⭐

@haleluja, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@uzaysan Tebrik ederim, güzel iş başarmışsınız. Yazdıysanız kusura bakmayın göremedim, kaç senelik tecrübeniz vardı ve mülakatlara hazırlanmak için ne kadar vakit harcadınız? Bir de teklif pazarlığı imkanınız yok muydu? Yoksa teklif pazarlığa kapalı mıydı?

Teşekkür ederim. Tecrübe olarak üniversiteden mezun olduktan sonra 4 ay tecrübem var. Ama üniversite okurken kendi startup şirketimi kurmuştum ben. Part time olarak bir buçuk sene de ona uğraştım. Full time diyemiyorum çünkü okuduğum bölüm alakasız olduğu için günün diğer yarısında da ders çalışmam gerekiyordu. Okurken yaptığım bir şey olduğu için onu tecrübeden saydılar mı bilmiyorum ama mülakatlarda da genelde onun üzerinden konuştuk. Pazarlık için bir counter offer elimde yoktu maalesef. O yüzden kabul ettim bana teklif edileni. Hazırlanma kısmında tam rakam veremem. Algoritma sorularına falan vaktim oldukça çok da üstüne düşmeden bakıyordum geçen seneden beridir. Ama şunu söyleyebilirim. Başvurudan sonuca kadar süreç 3 ay sürdü ve bu üç ay boyunca sürekli çalıştım.

• Teşekkürler cevabınız için. Pazarlık için aşağıdaki tweet'te güzel konulara değinilmiş, okumak isteyen olursa ekleyeyim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |