Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Mayki Bence çok anlamsız bir şey bu 🙂

Şöyle ki bir insanın amacı - ki genelde sporcular uyarıcı olduğu için tercih ederler - yüksek miktarda kafein almaksa, bunun en kolay yolu konsantre formda kafein takviyesi alıp içmektir. Hap gibi satılır, antremanda 1 saat önce alsanız, fazlasıyla size geri dönüş sağlar.

Eğer ki insanın amacı kahve içmekse, çok yüksek kafeinli kahveler tercih edilecek en son kahvelerden olmalı.

Eğer bir insan, hem kahve içip hem de yüksek miktarda kafein almak isterse de, en azından kafein miktarı olağan sınırlarda, demlerken kafeini çok fazla ortaya çıkmamış, nitelikli bir kahve içip, yanına 1-2 kafein hapı yutması daha mantıklı 🙂

• @Sono Önceki yazımda belirttiğim gibi kahve kültürüm yok. İlgimi çektiği için paylaştım. Açıkçası yorumları merak ettim. 😁

• moka pot almanı tavsiye ederim. Nasıl kullanırım diye düşünürsen eğer https://caykahvepazari.com/blog/moka-pot-nedir/ okuyabilrsin

• Dunku %30 luk zamdan sonra (starbucks) TR de kahve icmenin bile artik bir lukse gireceginin adeta gostergesi olmustur 😕
    Halbuki ben sade filtresini alip sira dahi beklemeden cikan bir bireyken hic olmadi,hani laktozsuz desem yumusak icim felan desem sesimide cikarmiycagim 🙂

• @gokhanbagatur Nescafe Gold sade kahve için güzel bir alternatif olabilir. Starbuck için ise pakette toz halinde satılanları süt ile yaparsanız aslına yakın bir lezzet sunacaktır.

Fiyat konusunda bir şey diyemeyeceğim aynı zamlar bu ürünlere de gelecektir mutlaka ama bir nebze daha ucuza bu "lüksü" devam ettirme şansı verecektir bize. 🙂

• @crazycells Sayın Crazycells. Aslında Kenya kahvesi oldukça kaliteli bir kahvedir. İyi bir şekilde hazırlanmışsa dediğim geçerli tabii ki. Normalde Kenya kahvesi diye piyasada daha ucuz diye komşu ülke Uganda'nın kahvesinin de kaptırılıyor olabileceğini düşünüyorum ya da Kenya'da daha düşük rakımlardan elde edilen Arabica kalitesi daha düşük kahve çekirdeklerinin. Bunun yanında hakiki kaliteli Kenya kahvesi bile olsa içtiğiniz iyi bir şekilde kahve pişimine hazırlanmamışsa o da bir felaket olabilir. Çünkü Kenya kahvesi asiditik bir kahve türüdür ve işinin ehli kişilerce yıkanması gerekir kavrulmadan önce. Kavrulmasının ve öğütümünün yanında servise hazırlanmasının da titizlikle yapılması gerekir. Yani üretilmesinden tüketim aşamasına kadar hassasiyet ile işlemlerden geçmiş ise harika nodlar elde edebileceğiniz bir kahve çeşididir.

• @betu fikirler ve yonlendirmeleriniz adina sonsuz tskler .. etrafimda cokca arkadasim vardi termosu ile dolasan,ben ise miskinlik yapip nede olsa iki dk alip cikiyorum modundaydim.
    Sanirim bu kulturun yeni bir uyesi olacagim 🙂

• ⭐⭐⭐

@gokhanbagatur 3. nesil kahvecilerde durum daha da kötü. İstanbul’un en ünlü 3. Nesil Kahvecilerinden biri, Maalesef Aralık ayında bir zam yapmak zorunda kalmışlardı ama kendileriyle konuştuğumda hala kar marjlarının çok dusuk olduğunu ve Ocak Şubat gibi yeniden zam yapmak zorunda kalacaklarını söylediler.

Kahve fiyatları hem emtia bazında yukseliyor dolar cinsinden, hem de TR’deki enflasyon ve kur etkisiyle. Kısacası ortaya bir çarpan çıkıyor ve maalesef kahvecilerin bunun önüne geçebilmesi mümkün degil.

• ⭐⭐⭐

@betu Bence mümkünse instant denilen, bir çeşit orelet diyebileceğim, çözülebilir kahvelerden uzak durun. Evde taze demlenmiş bir kahvenin lezzeti fersah fersah ötededir.

• @sono buna katiliyorum soyleki yaklasik 8 senedir disardan siparis verip kendi kahvesini kendi demleyen bir dostum var ve son 3 senedir alis fiyatlarinin geldigi nokta ve aradaki farktan bahsediyordu,inanilir gibi degildi gercekten.

• ⭐⭐⭐

@sono, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

@gokhanbagatur 3. nesil kahvecilerde durum daha da kötü. İstanbul’un en ünlü 3. Nesil Kahvecilerinden biri, Maalesef Aralık ayında bir zam yapmak zorunda kalmışlardı ama kendileriyle konuştuğumda hala kar marjlarının çok dusuk olduğunu ve Ocak Şubat gibi yeniden zam yapmak zorunda kalacaklarını söylediler.

Kahve fiyatları hem emtia bazında yukseliyor dolar cinsinden, hem de TR’deki enflasyon ve kur etkisiyle. Kısacası ortaya bir çarpan çıkıyor ve maalesef kahvecilerin bunun önüne geçebilmesi mümkün degil.

Kasım ayında evde ciddi bir filtre kahve stoğu yaptım. Brezilya'daki kahve üretiminin dramtik düşüşü, uluslararası piyasada dolar bazında fiyatların tırmanmanaya başlaması, Türkiye'deki enflasyon ve dolar artışının kahve fiyatlarını astronomik fiyatlara çıkaracağı düşüncesiyle yığdık eve tadını, aromasını sevdiğimiz çeşitlerin.
    1 yıl kahve almasak yeter bize bu stok.

• @gokhanbagatur Dolar bazında bakarsak yine en ucuz Starbucks muhtemelen Türkiye'dedir 🙂

Ben evde Philips'in bir kahve makinesini kullanıyorum. Uzun zaman french press ile kahve içtim. Şirkette Starbucks otomatında 3,65 liraya içiyorduk. Evden çalışmaya geçince makine aldım. French Press ile boşu boşuna uğraşmışım. Makinede kokusu da lezzeti de çok fark etti. Lezzet olarak gurme değilim, beğendiğim kahveleri içiyorum. Bazen marketlerden Jacobs bile aldığım oluyor.

Dışarıda Nero'yu beğeniyorum ama bulunduğum bölgede yok. Caribou ve Starbucks arasından manzarası hangisinin daha iyiyse onu seçerim. Bazı kahvelerde Starbucks daha iyi, bazılarında Caribou. ABD'de kahvemi yudumlamak için Ankara'dan gelecek güzel haberi bekliyorum 😞

• @stiff caribou yu acikcasi sevemedim egerki canim cay istemisse orayi yercih ediyorum.. nero benim bulundugum lokasyonda da hic denk gelmedim. Gloria jeans coffee ler iyiydi ama onlarada bayadir hic denk gelmedim .. elde avucta kaliyor starbucks 🙂

• @sono size katılmakla beraber, fiyat performans açısından yaklaştım soruna. Tadının pek iyi olmadığı konusunda size katılıyorum, önerilerinize açığım. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elif-başargil, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

@crazycells Sayın Crazycells. Aslında Kenya kahvesi oldukça kaliteli bir kahvedir. İyi bir şekilde hazırlanmışsa dediğim geçerli tabii ki. Normalde Kenya kahvesi diye piyasada daha ucuz diye komşu ülke Uganda'nın kahvesinin de kaptırılıyor olabileceğini düşünüyorum ya da Kenya'da daha düşük rakımlardan elde edilen Arabica kalitesi daha düşük kahve çekirdeklerinin. Bunun yanında hakiki kaliteli Kenya kahvesi bile olsa içtiğiniz iyi bir şekilde kahve pişimine hazırlanmamışsa o da bir felaket olabilir. Çünkü Kenya kahvesi asiditik bir kahve türüdür ve işinin ehli kişilerce yıkanması gerekir kavrulmadan önce. Kavrulmasının ve öğütümünün yanında servise hazırlanmasının da titizlikle yapılması gerekir. Yani üretilmesinden tüketim aşamasına kadar hassasiyet ile işlemlerden geçmiş ise harika nodlar elde edebileceğiniz bir kahve çeşididir.

Evet Elif Hanim, detayli anlatim icin tesekkurler. size katiliyorum 👍 zaten sonradan ekleme de yapmistim, daha sonra ictigim Kenya kahvesini begendim; demek ki ilk ictigimde bir problem vardi 🙂

• @Amedh Eski sayfalar arasında bulup merak ettiğim bu kahve halen aynı kalitede ise bulup denemek isterim. Önerdiğiniz bir site var mı öğrenmek isterim 🙂

Benzer Başlıklar

• 9
  • 4
  • 2
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |