Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @vlknhouston Houston konusunda sana katılıyorum ama biraz sabır gerekiyor. Mart'a kadar kuzey ya da doğu eyaletlerini deneyebilirsin.

• ⭐⭐⭐

@arnblt neden insanlar o islere girmiyor? Kendime gore yaziyorum, o saatlik ucretler ile cocuklu aile gecindirilmez.

• ⭐⭐

@keysnambır çok haklısınız ama dönüş kararını en azından biraz geciktirebilir. O işlerle beraber dağıtım işleri de yapılabilir. Yorucu olur evet ama bu fırsatı bırakıp gelmek, geleni duymak üzücü oluyor.

• Arkadaşlar yazım Houston üzerine oldu haliyle fakat ABD de diğer eyaletleri de duyunca oralarda pek farklı değil gibi. Bir kaç istisna dışında. Örneğin ilkokul ortaokul ortamı güzel fakat liseler kötü gibi. Gece mekanlardan aldığımız çocukların ne halde olduğunu görünce insanın motivasyonu düşüyor. Ya tamam Türkiye kötü de burası da kötü yani. Ya da tek işle geçinmek iyi bir işiniz yoksa çok çok zor.

• ⭐⭐⭐

@vlknhouston, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Arkadaşlar yazım Houston üzerine oldu haliyle fakat ABD de diğer eyaletleri de duyunca oralarda pek farklı değil gibi. Bir kaç istisna dışında. Örneğin ilkokul ortaokul ortamı güzel fakat liseler kötü gibi. Gece mekanlardan aldığımız çocukların ne halde olduğunu görünce insanın motivasyonu düşüyor. Ya tamam Türkiye kötü de burası da kötü yani. Ya da tek işle geçinmek iyi bir işiniz yoksa çok çok zor. Ben 7 aydır ayak ayak üstüne atamadım. Iyi bir iş çok önemli. Kısa sürede bu zor. Bootcamp vs gerekli öncesinde dil lazım. Vs vs

Oralarda yaşamamış biri olarak pek haddim değil ama, Okuduğum ve aklımda yer etmiş bilgilere dayanarak, ilk 1-2 senenin pek hoş olmayacağı yöndeydi. Umarım güzel bir eyalet/şehirde güzel tatlı bir iş bulursun.

• @hadi-BE teşekkür ederim sağolun 👍

• @arnblt tebrikler, sizin adınıza cok sevindim . Hayırlı olsun yeni işiniz.

• ⭐⭐⭐

@arnblt evet, umudu kaybetmemek lazim. Pandemi yuzunden normal hayati yasayamiyoruz. @vlknhouston bence donus karariniz icin pandeminin etkilerinden arinmis bir hayati deneyimlemis olmanizi tavsiye ederim.

• Dönsem arayacağım hiçbir şey yok. 😁

• @vlknhouston Her sey gonlunuzce olsun. Huzur ve mutluluk neredeyse orada olmak lazim.

• ⭐⭐⭐

@keysnambır hocam memurum Mart'ta ücretsiz iznim bitiyor. O nedenle Mart diyorum. Pandemide işler daha iyiydi. Işin ilginç tarafı Amerika'da beni çeken hiçbir şey olmadığını farkettim. Dönsem arayacağım hiçbir şey yok. Bir tek ucuz et var o kadar. O nedenle gönül rahatlığıyla dönüyorum.

Kararınızı vermiş görünüyorsunuz, yolunuz açık olsun o durumda.
    Size sormak istediğim bir durum var eşim de ben de devlet memuruyuz aslında iş ortamlarımız da gayet güzel ama maalesef ki ülkemizdeki kuralsızlık, adaletsizlik ve insanların boşvermişliği vb durumlara artık dayanamıyoruz ve 2 kızımızın da geleceği için buralardan gitmeyi istiyoruz. Biz de greencard çıkarsa ilk süreçte ücretsiz izin alıp gitmeyi ve oradaki yaşamı görmeyi düşünüyoruz ama aklımıza takılan ücretsiz izinde olan devlet memuru başka işlerde çalışamaz durumundan dolayı Amerika'da iş bulmamız bir sorun yaratır mı? Siz anladığım kadarıyla ücretsiz izinde çeşitli işlerde çalışmışsınız herhangi bir soruna sebep oldu mu bu durum?
    Gerçi eşim Amerika'ya gitme durumunda geri dönmek istemeyeceğimiz konusunda çok emin, ben de bu fikre büyük oranda katılsam da yine de daha temkinli yaklaşıyorum hayat bu neler yaşayacağımız belli olmaz..
    Kusura bakmayın uzun oldu ama benzer durumda olduğunuz için sizi bulunca sormak istedim.

• .... .... ...

• ⭐⭐⭐

@dytmelek Slmlar Melek hanım. Eğer sıkıntı olursa biletimizi alır ABD'ye geri döneriz. Türkiye'de kamu dışında çalışmayı düşünmüyorum açıkçası.

Aslında sormak istediğim 'ücretsiz izindeyken Amerikada çalışmış olmanız memuriyet için bir sorun teşkil ediyor mu?' olacaktı

• @dytmelek tam bilemiyorum açıkçası. Ama bu 1 yıl zaten ayrılmak isteyenler 1 yıl çalıştığı yerde tutunursa istifa etsin tutunamazsa geri dönsün diye verilen bir hak.

• ⭐⭐⭐

@dytmelek tam bilemiyorum açıkçası. Ama bu 1 yıl zaten ayrılmak isteyenler 1 yıl çalıştığı yerde tutunursa istifa etsin tutunamazsa geri dönsün diye verilen bir hak.

Anladım ben ücretsiz izindeyken gelir getirici bir işte çalışmazlar diye biliyorum ama yurtdışı olunca başka bir durum oluyor mu diye merak etmiştim, araştırmaya devam edeceğim zaten şuan gitme durumu sadece bir hayalden ibaret. Sizin de yolunuz açık olsun.

• Teşekkür ederim. Umarım hayalinizi gerçeklestirirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@dytmelek tam bilemiyorum açıkçası. Ama bu 1 yıl zaten ayrılmak isteyenler 1 yıl çalıştığı yerde tutunursa istifa etsin tutunamazsa geri dönsün diye verilen bir hak.

İzin almadan direk memuriyetten istifa etseniz bile 5 yıl içinde geri dönme hakkınız var.

• ⭐⭐⭐

@smartcells, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

İzin almadan direk memuriyetten istifa etseniz bile 5 yıl içinde geri dönme hakkınız var.

Evet aslında o da aklımızda ama o durumda şuan bulunduğumuz şehir ve kurumdaki uygun kadro bulunması durumuna bakılıyor yoksa başka şehirlere yerleştirilebiliyoruz. Ama zaten Amerikaya gidebilirsek geri dönmeyi istemememiz çok küçük bir ihtimal diye düşünüyorum 🙃 İş oraya gidebilmekte 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Evet aslında o da aklımızda ama o durumda şuan bulunduğumuz şehir ve kurumdaki uygun kadro bulunması durumuna bakılıyor yoksa başka şehirlere yerleştirilebiliyoruz. Ama zaten Amerikaya gidebilirsek geri dönmeyi istemememiz çok küçük bir ihtimal diye düşünüyorum 🙃 İş oraya gidebilmekte 🙏🏻

Bu tamamen istifa ettiğiniz yerdeki amirlerinizle olan ilişkilere bağlı. Ben memuriyetten istifa ederken amirim benim dilekçemi yırtıp atıp oturup yeniden yazmıştı. Bu şekilde istifa edersen geri dönemezsin, ben sana usulüne uygun yazacağım ki geri dönme şansın olsun, hayat bu belli olmaz ileride kararın değişir görevine dönmek isteyebilirsin diye. Artı bütün ofis veda yemeği düzenlemişti.

Yani usulüne uygun ayrılırsanız ve amirlerinizle aranız iyise dönüş mümkündür. Boş kadro olması da önemli bir ayrıntı zaten.

Tabi ben 1990'ların başında istifa etmiştim, o zamandan bu yana bir değişiklik oldu mu bilmiyorum. 657'yi ve değişiklikleri okumak lazım.

• ⭐⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Bu tamamen istifa ettiğiniz yerdeki amirlerinizle olan ilişkilere bağlı. Ben memuriyetten istifa ederken amirim benim dilekçemi yırtıp atıp oturup yeniden yazmıştı. Bu şekilde istifa edersen geri dönemezsin, ben sana usulüne uygun yazacağım ki geri dönme şansın olsun, hayat bu belli olmaz ileride kararın değişir görevine dönmek isteyebilirsin diye. Artı bütün ofis veda yemeği düzenlemişti.

Yani usulüne uygun ayrılırsanız ve amirlerinizle aranız iyise dönüş mümkündür. Boş kadro olması da önemli bir ayrıntı zaten.

Tabi ben 1990'ların başında istifa etmiştim, o zamandan bu yana bir değişiklik oldu mu bilmiyorum. 657'yi ve değişiklikleri okumak lazım.

Evet doğru demişsiniz usulüne uygun ayrılmak gerekiyor (belli bir süre önce dilekçe yazmak ' tüm haklarım saklı kalarak' şeklinde ifadeler kullanmak gibi önemli noktalar var) Ama ben şehir hastanesinde çalışıyorum eşim de Büyükşehirde mühendis ve belirli bir kadro sayısı oluyor ve Mersin çok tercih edilen bir şehir olduğu için boş kadro bulmak epey zor olacaktır. Yine de Amerika'ya yerleşme ihtimali düşünülünce diğer herşey daha önemsiz kalıyor ☺️ yani gerekirse geri dönmemek üzere istifamızı da veririz yeter ki hayallerimiz gerçek olsun 🙏🏻 Tekrardan bilgilendirme için teşekkür ederim..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |