Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @goblis tabiki is onemli bir etken. is icin LinkedIn ve Indeed en popüler uygulamalar bunları incleyebilirisiniz. Bazen güzel firmalar satis elemanı arıyor mesela Toyota gibi. çok güzel komisyonlu is bu. özellikle Toyota da hiç yorulmadan araç satıyorsunuz. cunku burda peynir ekmek gibi gidiyor.
    IT isi icin ise uzaktan mülakat imkanınız olabilir ama amerikada çok yavaş is sureci. teklif gelmesi 1-2 ay buluyor. tabi 1. 2. görüşmeleri saymıyorum. sanliysaniz 2-3 ayda bitiyor. obur turlu 5-6 ay gibi sürebiliyor. en azından benim cevremdekiler hep öyle denk geldi. 🙂

• ⭐⭐⭐

Bir DV2022 talihlisi olarak şu anda yerleşmek için ilk tercihim olarak Colorado görünüyor.

• Öncelikle ben kış çocuğuyum. Serin havaları seviyorum. Güneşten ve yaz aylarından hazzetmiyorum. Sıcak, yapış yapış ter, toz, koku, böcek, sinek vs

• Doğayı, doğada gezmeyi, kamp yapmayı seviyorum. Çok uzun süredir off-road yapıyorum. İnsanların yürüyerek veya araçla gidemeyecekleri yerlere gidip kamp atıp orada arkadaş grubumla günler geçirmek çok keyif aldığım ve halen devam ettiğim bir aktivite. Bazen aile bireylerim de bana eşlik eder ve onlar da kamp yapmayı çok severler. Colorado doğası ve coğrafyası ile buna çok elverişli bir eyalet.

• Büyük ve kalabalık şehirleri sevmiyorum. Küçük ama aynı zamanda sosyal olarak da hareketli, canlı şehirleri seviyorum. NYC, LA, SF, Miami, Chicago vs gibi şehirler sadece kısa süreli gezmeler ve kalmalar için güzel. Büyük ve gösterişli şehirlerin tadını turistler çıkarır, orada yaşayanlar değil.

• Elektronik-Haberleşme mühendisiyim. 20 yılı aşkın bir tecrübem var. Mobile Communication ve IP/Routing alanında, özellikle Operation&Maintenance ve Integration kısmında uzmanım. Colorado IT alanındaki hareketliliği ve iş imkanlarıyla rahat iş bulabileceğim bir yer. En son çalıştığım şirkette Global Support'ta çalışıyordum ve Kuzey Amerika da (US-Canada) bizim sorumluluk alanımızdaydı ve sık sık buradan iş çıkıyordu. İş çıkıyor dediğim bu bölgedeki Telekom ve Internet servis sağlayıcıları bir problem yaşadığında (arıza-kesinti vs) biz buradan Türkiye'den bağlanıp sorunu çözüyorduk. Sürekli tele-konferans yapıyorduk. Bu alanda sayısını bilmediğim kadar, klasör dolusu eğitim ve sertifikalarım var.

• Lise 3'te okuyan bir oğlum var. Yani 2022 sonbaharda üniversiteye başlayacak. Colorado'da iyi üniversiteler olduğunu öğrendim. Mesala MSU Denver hem eğitim kalitesi hem de cost olarak çok iyi göründü gözüme. Halen araştırıyorum. Çok sayıda üniversite var burada. Oğlanı kaydedeceğimiz üniversite hangi şehire yerleşeceğimizi de belirleyecek büyük oranda. Şu anda Denver gibi gözüküyor.

• Pilot lisansım var (Hem Türk lisansı hem de Avrupa-EASA lisansı) ve ara ara uçarım. Ayrıca uçuş öğretmenliği lisansım ve tecrübem de var. Avrupa'da bir kaç okulda ve Türkiye'de bir uçuş okulunda uçuş öğretmenliği yapıp pilotlar yetiştirdim. Colorado havacılık aktivitelerinin de yoğun olduğu bir şehir olduğundan yine bana çok uyan bir eyalet. FAA lisans çevirimi işini kısa sürede halledebilirsem mühendislik yerine Uçuş öğretmenliği kariyerine devam edebilirim. Veya bir Cessna alıp ara ara keyfine oraya buraya uçarım 🙂

• Arabayla uzun yolculukları seven biriyim. Colorado neredeyse ülkenin ortasında olduğundan değişik yerlere gidip gelme açısından da elverişli. Hem batı hem doğu tarafına, kuzeye-güneye doğru yolculuklar yapılabilir. Bir gezi için ülkeyi boydan boya kat etmeye gerek kalmıyor.

Evet, sanırım Colorado'ya yerleşeceğim 🙂 Tabii ki her şey yolunda gider ve vizemizi alabilirsek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@smartcells bu kadar güzel hayallerin ve tecrübelerin boşa gitmemesini dilerim.
    umarım önümüzdeki yıl colorado tecrübelerinizi okumak nasip olur 🙂

DV2022 sürecinizde başarılar ve bol şans.

• ⭐⭐⭐

@gucarslan, çok teşekkürler.
    Herkesin gönlüne göre bir yaşama kavuşmasını, hayellerini gerçekleştirmesini dilerim.

• @smartcells, içinde söyledi: Colorado

Bir DV2022 talihlisi olarak şu anda yerleşmek için ilk tercihim olarak Colorado görünüyor.

• Öncelikle ben kış çocuğuyum. Serin havaları seviyorum. Güneşten ve yaz aylarından hazzetmiyorum. Sıcak, yapış yapış ter, toz, koku, böcek, sinek vs

• Doğayı, doğada gezmeyi, kamp yapmayı seviyorum. Çok uzun süredir off-road yapıyorum. İnsanların yürüyerek veya araçla gidemeyecekleri yerlere gidip kamp atıp orada arkadaş grubumla günler geçirmek çok keyif aldığım ve halen devam ettiğim bir aktivite. Bazen aile bireylerim de bana eşlik eder ve onlarda kamp yapmayı çok severler. Colorado doğası ve coğrafyası ile buna çok elverişli bir eyalet.

• Büyük ve kalabalık şehirleri sevmiyorum. Küçük ama aynı zamanda sosyal olarak da hareketli, canlı şehirleri seviyorum. NYC, LA, SF, Miami, Chicago vs gibi şehirler sadece kısa süreli gezmeler ve kalmalar için güzel. Büyük ve gösterişli şehirlerin tadını turistler çıkarır, orada yaşayanlar değil.

• Elektronik-Haberleşme mühendisiyim. 20 yılı aşkın bir tecrübem var. IP/Routing alanında, özellikle Operation&Maintenance ve Integration kısmında uzmanım. Colorado IT alanındaki hareketliliği ve iş imkanlarıyla rahat iş bulabileceğim bir yer. En son çalıştığım şirkette Global Support'ta çalışıyordum ve Kuzey Amerika da (US-Canada) bizim sorumluluk alanımızdaydı ve sık sık buradan iş çıkıyordu. İş çıkıyor dediğim bu bölgedeki Telekom ve Internet servis sağlayıcıları bir problem yaşadığında (arıza-kesinti vs) biz buradan Türkiye'den bağlanıp sorunu çözüyorduk. Sürekli tele-konferans yapıyorduk. Bu alanda sayısını bilmediğim kadar, klasör dolusu eğitim ve sertifikalarım var.

• Lise 3'te okuyan bir oğlum var. Yani 2022 sonbaharda üniversiteye başlayacak. Colorado'da iyi üniversiteler olduğunu öğrendim. Mesala MSU Denver hem eğitim kalitesi hem de cost olarak çok iyi göründü gözüme. Halen araştırıyorum. Çok sayıda üniversite var burada. Oğlanı kaydedeceğimiz üniversite hangi şehire yerleşeceğimizi de belirleyecek büyük oranda. Şu anda Denver gibi gözüküyor.

• Pilot lisansım var (Hem Türk lisansı hem de Avrupa-EASA lisansı) ve ara ara uçarım. Ayrıca uçuş öğretmenliği lisansım ve tecrübem de var. Avrupa'da bir kaç okulda ve Türkiye'de bir uçuş okulunda uçuş öğretmenliği yapıp pilotlar yetiştirdim. Colorado havacılık aktivitelerinin de yoğun olduğu bir şehir olduğundan yine bana çok uyan bir eyalet. FAA lisans çevirimi işini kısa sürede halledebilirsem mühendislik yerine Uçuş öğretmenliği kariyerine devam edebilirim. Veya bir Cessna alıp ara ara keyfine oraya buraya uçarım 🙂

• Arabayla uzun yolculukları seven biriyim. Colorado neredeyse ülkenin ortasında olduğundan değişik yerlere gidip gelme açısından da elverişli. Hem batı hem doğu tarafına, kuzeye-güneye doğru yolculuklar yapılabilir. Bir gezi için ülkeyi boydan boya kat etmeye gerek kalmıyor.

Evet, sanırım Colorado'ya yerleşeceğim 🙂 Tabii ki her şey yolunda gider ve vizemizi alabilirsek.

@smartcells iyi bir on arastirma yapmissiniz. Colorado benim yasadigim bir eyalet degil ama genel olarak bir-iki ekbilgi vermek istiyorum. Konum itibari ile Amerikanin ic kesimleri karasal iklime sahiptir. Kislari sert gecer. Kamping ve doga aktiviteleri cok populer ama Turkiyeden farki vahsi hayvanlar zira ayi ve dag aslanlari cok yaygin.

Teknoloji sirketleri operasyonlarini vergi orani yuksek eyaletlerden daha avantajli eyaletlere kaydiriyor. Colorado da bunlardan biri, ayrica Idaho da teknoloji sirketlerinin yeni gozdelerinden.

Her eyalette iyi universiteler mevcut, universitelere bakarken in-state olma kosullarini arastirin. Cok daha ucuza gelebilir.

Son olarak, Amerikada araba ile seyahat etmek konsunda mesafelr cok fazla. Bu nedenle yakin yerle disinda araba ile cok vakit kaybedebilirsiniz. Iyi bir planlama gerektirir.

• @smartcells direk Coloroda da yaşamı tarif etmişsiniz . bir de kis sporlarını seviyorsanız. sizin icin baska alternatif yok zaten :). umarım hersey gönlünüzce olur.

• ⭐⭐⭐

@ss_ayhan ,
    Siz Denver'da yaşıyorsunuz. Eğer olur da planlarda bir değişiklik olmaz ve oraya yerleşmek de kısmet olursa sizinle Denver'da tanışıp görüşmekten memnuniyet duyarım. Ve belki öncesinde size bazı şeyleri sormamız, bilgiler almamız gerekecek.

Ülke değiştirmek konusunda bir sıkıntım yok. 20 yıl kadar önce ABD'de bulunmuştum, Chicago ve Detroit'te. Oralara da Toronto'dan gelmiştim. O zamanlar Kanada "Permanent Residence"'im vardı, Yani Kanada'nın green card'ı. Ailemin bana ihtiyacı nedeniyle Türkiye'ye dönmem gerekmişti. Bir daha da dönemedim ve göçmen statümü kaybettim Kanada'da.

• @smartcells tabiki de ben de tanışmaktan memnuniyet duyarım. Ne zaman isterseniz sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ben Denver dan kolay kolay çıkmayı düşünmüyorum. Tabiki şartlar ne gösterir bilmiyorum.

Bu arada Denver ın kötü bir yanını paylaşayım maalesef tek uçuş yok arkadaşlar. 🙂

• @ss_ayhan Tek uçuş derken kastınız Türkiye'den aktarmasız uçuş seferi olmaması mı? Bu arada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Texas'a yerleşmeyi düşünüyorum ama Colorado'da ciddi anlamda gönlümü çelmeye başladı :)) Türkiye'de mali müşavirlik yapıyorum. Sanırım cpa konusunda denklik alınabilecek en kolay eyalet Colorado imiş. Dolayısıyla seçeneklerim arasında artık Colorado'da var 🙂

• @Bahadır17 Aktarmasız gelinmiyor maalesef buraya. Müşavirlik sistemini bilmiyorum maalesef biraz değişik burada. İnşallah gönlünüzce olur herşey…

• @Bahadır17 bu arada duymuşsunuzdur Teksas çok soğuk vb. Haberleri bu sene. Colorado için o sıcaklıklar kışın normal günleridir hatta bir nebze sıcak günleri diyebiliriz 🙂

• @ss_ayhan Teşekkür ederim. 🙂

• ⭐⭐⭐

@ss_ayhan , THY Denver seferlerine başlıyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@smartcells sanırım THY sizin sesinizi duydu, gözünüz aydın 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@smartcells gözünüz aydın 😃

• @smartcells, içinde söyledi: Colorado

@ss_ayhan , THY Denver seferlerine başlıyor 🙂

Of çok kıskandım. Biz de Seattle a direk uçuş bekliyoruz yıllardır 😢

• ⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Colorado

Of çok kıskandım. Biz de Seattle a direk uçuş bekliyoruz yıllardır 😢

😆
    Burasıyla ilgili en büyük sıkıntı direk uçuş olmamasıydı. Uçuşlar da başlarsa benim nazarımda rakip bir eyalet kalmadı yerleşmek için.

Ama THY planlama yaparken o şehirdeki Türklerin yoğunluğundan çok uluslararası uçuşlardan aktarmalı gelecek yolcuların gitmek istedikleri son destinasyon isteğinin yoğunluğuna bakıyor. Demek ki Colorado'ya uçan çok aktarma yolcusu varmış.

• @smartcells evet öyle bir bilgi aldım ben de. teyit icin bir kaç kisi ye sordurdum umarım seneye diyorlar. Lokasyon acmak kolay değilmiş bir de pandamiden dolayı biraz daha yavaş işliyormuş. ama insallah kısa surede olur. inanin büyük sorun burdan gitmek. sorun demeyelimde, çok üşeniyor insan o bavullarla sagdan soldan aktarma yapmaya 🙂 ben Aralik gibi yetişecegini düşünüyorum bir degisikilik olmazsa. tek uçuşta olsa sanırım 12-14 arası bir uçuş suresi olur Denver in 🙂

• @ss_ayhan 2016 yılında gitmiştim Denver’a. İzmir-İstanbul-Paris-Minneapolis-Denver olarak uçmuştuk. En son vardığımda gün ve saat kavramı tamamiyle gitmişti haliyle 🙂 Şu an en kısa İstanbul’dan direk uçup gitmek sanırım ama direk uçuşlarla baya işiniz kolaylaşır.

• ⭐⭐⭐

@ss_ayhan, içinde söyledi: Colorado

@smartcells evet öyle bir bilgi aldım ben de. teyit icin bir kaç kisi ye sordurdum umarım seneye diyorlar. Lokasyon acmak kolay değilmiş bir de pandamiden dolayı biraz daha yavaş işliyormuş. ama insallah kısa surede olur. inanin büyük sorun burdan gitmek. sorun demeyelimde, çok üşeniyor insan o bavullarla sagdan soldan aktarma yapmaya 🙂 ben Aralik gibi yetişecegini düşünüyorum bir degisikilik olmazsa. tek uçuşta olsa sanırım 12-14 arası bir uçuş suresi olur Denver in 🙂

THY, United Airlines ile code sharing olarak Denver'a uçuş yapıyor aslında, Avrupa'da tek aktarma ve bavulu direkt Denver'den teslim alıyorsun. THY çok transit yolcu taşıyor son zamanlarda. ABD'nin en işlek hava alanlarından biri olan Denver'a özellikle ortadoğu ve asya'dan çok yolcu var. THY artık UA ile paylaşmaktansa direk uçuşla kendisi taşımak istiyor. Yani ortadoğu, asya yolcuları İsatnbul havalimanında aktarma yaparak direk Denver ve Dallas'a uçabilecekler artık. Biz de sebepleneceğiz arada işte 🙂

Örnek bir uçuş mesela:
    image_2021-07-26_120929.png

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |