Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Nevada, Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı, Dağlık Batı ve Güneybatı bölgelerinde bulunan bir eyaletidir. Komşuları batıda Kaliforniya, kuzeybatıda Oregon, kuzeydoğuda İdaho, doğuda Utah ve güneydoğuda Arizona eyaletleridir. Nevada ABD'de 7. en büyük, 35. en kalabalık ve 9. en düşük nüfus yoğunluğuna sahip eyalettir. Nüfusun üçte ikisi 3 büyük şehrin birleşiminden oluşan Las Vegas metropolitan bölgesinde yaşar. Başkenti Carson City'dir ve en büyük kenti Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın kumar merkezlerinden olan Las Vegas'tır.

Nevada'nın büyük kısmını Great Basin bölgesinin güney kısmında yer alan geniş çöl ve yarı kurak alanlar kapsamaktadır. Mojave çölü, Tahoe gölü ve Sierra Nevada dağları bu bölgede yer alırlar. Eyaletin yaklaşık %86'si çeşitli sebeplerle (askeri ve sivil olarak) Birleşik Devletler'in malıdır.

Eyalet ismini İspanyolca'da "karla kaplı dağlar" anlamına gelen Sierra Nevada Dağları'ndan almıştır. Bölgede daha önceleri yerli Paiute, Shoshone ve Washoe kabileleri yaşamaktaydı. İspanyollar bu bölgeyi İspanya adına kontrol altına aldılar ve Alta California ismiyle Meksika bağımsızlık savaşına kadar ellerinde tuttular. 1848 yılında Birleşik Devletler'in zaferiyle sonuçlanan Meksika-Amerika savaşı sonrasında Nevada, Birleşik Devletler'e geçti ve 1850 yılında Utah bölgesinin bir parçası oldu. 1859 yılında Comstock Lode'da keşfedilen gümüş madeni bölgede bir nüfus patlamasına yol açtı ve Utah bölgesinden ayrılması için bir neden oluşturdu. Nevada, 31 Ekim 1864 günü ABD'nin 36. eyaleti olmuştur.

20 yüzyılda yasal hale gelen kumar, gay evliliği ve boşanma kanunları Nevada'yı önemli bir turizm merkezi haline getirdi. Turizm sektörü ve dünyanın en büyük 4. altın üreticisi olan madencilik sektörü bölgenin en önemli iş kaynaklarını oluşturmaktadır.

Nevada, gümüş madeninin tarihi ve ekonomik değerinden ötürü "Gümüş Eyalet" (Silver State) olarak tanınır.

alt text

Bayrağı :

alt text

Kaynak: Wikipedia

• ⭐⭐⭐⭐⭐

hiç yazı yazılmayan bir eyalet fakat yine de yaşayanlar varsa forumda büyük geçmiş olsun

Amerika Birleşik Devletleri'nin Nevada eyaletinde 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Merkezinden (USGS) yapılan açıklamada, merkez üssü Tonopah'ın 57 kilometre kuzeybatısı olan depremin yerin 7,6 kilometre altında kaydedildiği bildirildi.

• FB_IMG_1615042079547.jpg

• Las Vegas

FB_IMG_1615131660174.jpg

• Selamlar, gerçi sanıyorum bölgede yaşayan forumdaş yok ancak bölgede bir şekilde yaşamış/vakit geçirmiş olanlar varsa diye birkaç soru sormak istedim:

Türkiye'de çalıştığım şirkette bir pozisyonda ABD'de çalışmaya devam edeceğim. Pozisyon remote, yalnızca Pasifik saat diliminde olmam gerekiyor. Dolayısıyla ilk etapta yaşam maliyeti/kalitesi anlamında insan kaynaklarının önerdiği yerlerden birisi Nevada içinde Las Vegas ve Reno oldu ve araştırmaya başladım.

Normalde düşüncem California içerisinde, görece düşük yaşam maliyetlerine sahip bir lokasyonda (gerçi pek yok sanırım ya da ben bulamadım henüz)
    ilk adaptasyon zamanlarını geçirmek, ancak maliyetler konusu göz korkutmuyor diyemem. Küçük çocuğumuz olduğundan, ilk etapta eşimin de hemen çalışmaya başlaması mümkün olmayacak.

Dolayısıyla, Las Vegas fiyat/fayda ekseninde, kağıt üzerinde iyi bir yere oturuyor araştırdığım kadarıyla fakat yaşam kalitesi ile ilgili olarak bilgisi veya düşüncesi olanları yorumlara beklerim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@boraozc

https://www.niche.com/places-to-live/las-vegas-clark-nv/

altta ki site de 2 şehir arasında ki tüm yaşam masraflarını kıyaslayabilirsin

?

• Sayın @ayvalik10 teşekkür ederim paylaşımınız için.

Yaşam maliyetlerini ve olası kiralık bölgeleri vs hepsini araştırdım, o yüzden kağıt üzerinde mantıklı duruyor ancak gerçek hayatta nasıldır diye de merak ettim 🙂

• @boraozc, içinde söyledi: Nevada

Selamlar, gerçi sanıyorum bölgede yaşayan forumdaş yok ancak bölgede bir şekilde yaşamış/vakit geçirmiş olanlar varsa diye birkaç soru sormak istedim:

Türkiye'de çalıştığım şirkette bir pozisyonda ABD'de çalışmaya devam edeceğim. Pozisyon remote, yalnızca Pasifik saat diliminde olmam gerekiyor. Dolayısıyla ilk etapta yaşam maliyeti/kalitesi anlamında insan kaynaklarının önerdiği yerlerden birisi Nevada içinde Las Vegas ve Reno oldu ve araştırmaya başladım.

Normalde düşüncem California içerisinde, görece düşük yaşam maliyetlerine sahip bir lokasyonda (gerçi pek yok sanırım ya da ben bulamadım henüz)
    ilk adaptasyon zamanlarını geçirmek, ancak maliyetler konusu göz korkutmuyor diyemem. Küçük çocuğumuz olduğundan, ilk etapta eşimin de hemen çalışmaya başlaması mümkün olmayacak.

Dolayısıyla, Las Vegas fiyat/fayda ekseninde, kağıt üzerinde iyi bir yere oturuyor araştırdığım kadarıyla fakat yaşam kalitesi ile ilgili olarak bilgisi veya düşüncesi olanları yorumlara beklerim 🙂

Pacific time a gore yasayacaksan ve maliyet hesabi yapiyorsan California'ya hic bulasma bence. Pacific coast'ta en uygun eyalet Oregon (Portland, Eugene,, Medford) sonra da Washington (Vancouver, Seattle). Buradaki sehirleri arastirabilirsin. Eger biraz daha kirsala ve iceri dogru gideyim dersen Boise (Idaho) olabilir. Nevada'da Las Vegas ve Reno disinda duzgun bir yerlesim yeri yok.

• Sayın @sigmoidalmammal teşekkürler yanıtınız için. Bahsettiğiniz şehirlere de bakıyorum ancak Portland ile ilgili son zamanlarda güvenlik ile ilgili çok fazla olumsuz şey okudum, o yüzden hazır sizi yakalamışken sorayım, gerçekten çok mu vahim durum?

WA ile CA arasında kağıt üzerinde maliyetler aynı gibi görünse de, Washington'da gelir vergisi olmaması büyük artı diye düşünüyorum. Kesinlikle listemde ilk sıralarda.

• @boraozc bu konuya Oregon basligindan devam edelim isterseniz. Boylelikle diger arkadaslarin takip etmesi daha uygun olur.

• Merhaba....aramızda Nevada'da Las Vegas Paradise Henderson yaşayan arkadaşlar var mı acaba....?? Fikir alışverişinde bulunabilecek için....teşekkürler

• Selamlar Las Vegas'tan burada hayat guzel 🙂 sicak

• Selamlar , yaz sonu Las vegas'a tasinmayi dusunuyorum. Orada olan bilgi verebilecek kisiler varsa bu konu altinda cok mutlu olurum : ) tesekkurler simdiden.

Benzer Başlıklar

• 152
  • 59
  • 46
  • 101
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |