Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@nevzatyildizz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Yanlışlarına ve eksiklerine rağmen olmalı dediğim ve desteklediğim kapanma ile şu anki durumun hiç alakası yok maalesef. 83 milyonluk ülkede yaklaşık 30 milyon insanın yasaklardan muaf olduğu söyleniyor. Sokaklar, marketler, trafik normalden daha kalabalık. Biz kapanmadık sadece küçük esnafın iş yerlerini kapattık. Teknesi olana denize açılmak serbest, 5 yıldızlı otelde kalana denize girmek serbest, turiste zaten her şey serbest, garibana her şey yasak. Yine, yeniden bir işi daha elimize yüzümüze bulaştırdık.

Bu kapanma degil insanlar icin ev hapsi. Baska bir aciklamasi yok. Akil ve mantik terk edileli cok uzun zaman oldu maalesef. Boyle bir kapaniyormus gibi ev hapsine sonuna karsiyim. Bulas riskini azaltmadigi gibi insanlarin psikolojisi ile de oynuyor.

@sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Turkiye'de yasayan birkac tane arkadasim var, su anda evde kapanmis olmalari lazimken dunden beri FB uzerinden sokak sokak, cadde cadde resimler paylasiyorlar. Gordugum kadariyla herkes disarida!

Isin garipligi o zaten kapanma varsa neden herkes disarida yoksa neden 65 yas ustu ve cocuklari eve kitliyorsunuz. Garip kararlar, daha da garip uygulamalar...

65 yaş üstü ve 20 yaş altı olmak üzere herkes dışarıda. Benim mahallemde kapanma falan yok, denetleyeni de görmedim. Turistler de rahat rahat geziyor. Ayrıca gerçek bir tam kapanma bulaş riskini tabiki azaltır, sağlıkçıların sırtına binen yükü de azaltır. Halkta tam kapanma istiyor, en azından İstanbul gibi bir yerde şart ama ekonomik meselelerden dolayı mümkün değil.

Ha Amerika gibi herkesin kendi aracının olduğu, şehir planlaması ve düzenin olduğu bir yerde dediğiniz gibi olabilir ama Türkiye için malesef böyle birşey mümkün değil. İnsanlar toplu taşımalarda birbirine yapışarak işe gidiyor. Metro, Metrobüs, Otobüs, Minibüs gibi toplu taşıma araçlarında binecek yer yok ama insanlar mecbur.

• $1 = 8.50 TL

• Bunlar iyi günler sene sonu beklentim $12 tarihe not olarak bırakayım.

• ⭐⭐⭐

@YollardakiAdam Dün Wells Fargo'nun dış borçluluğu referans alan bir makalesine denk geldim. Maalesef ki ülkemiz bu konuda Arjantin, Venezüela'yı bile geri bırakmış durumda.

Nelere gebe bu durum? Borç ödemek için kaynak yaratmamız gerekiyor. Örneğin vergi, ya da iç borçlanma senetleri. Ancak paranın değersizliği TL bazlı kaynakları anlamsız kılmaya başlıyor. Bu durumda dışarıya yöneliyoruz ve borcu borçla ödemeye kalkıyoruz, ama bu sefer de kredibilitemiz düştüğü için daha yüksekten borçlanıyoruz. Ve bu döngü kendini tekrar etmeye başlıyor maalesef ki.

Merak edenler için linki aşağı bırakıyorum:

alt metni

• @Sono kral sen kurtarmışsın yeni hayatında başarılar 😃 darısı bizim başımıza

• @Sono tek bir şeye bağlı değil elbette her şey benim ki bir analiz sonucu felan de değil tamamen duygusal yaklaşımımdır fakat tecrübe ederek gördüm daha kötü ne olabilir, nasıl yönetilebilir, ne çıkabilir dedikçe hep laf ağzımda kaldı.

• @Sono, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@YollardakiAdam Dün Wells Fargo'nun dış borçluluğu referans alan bir makalesine denk geldim. Maalesef ki ülkemiz bu konuda Arjantin, Venezüela'yı bile geri bırakmış durumda.

Nelere gebe bu durum? Borç ödemek için kaynak yaratmamız gerekiyor. Örneğin vergi, ya da iç borçlanma senetleri. Ancak paranın değersizliği TL bazlı kaynakları anlamsız kılmaya başlıyor. Bu durumda dışarıya yöneliyoruz ve borcu borçla ödemeye kalkıyoruz, ama bu sefer de kredibilitemiz düştüğü için daha yüksekten borçlanıyoruz. Ve bu döngü kendini tekrar etmeye başlıyor maalesef ki.

Merak edenler için linki aşağı bırakıyorum:

alt metni

Durum icler acisi olsa da Amerikanin en buyuk bankacilikdolandiriciligina imza atmis Wells Fargo da bana inandirici gelmiyor maalesef.

• @Rocky, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@nevzatyildizz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Yanlışlarına ve eksiklerine rağmen olmalı dediğim ve desteklediğim kapanma ile şu anki durumun hiç alakası yok maalesef. 83 milyonluk ülkede yaklaşık 30 milyon insanın yasaklardan muaf olduğu söyleniyor. Sokaklar, marketler, trafik normalden daha kalabalık. Biz kapanmadık sadece küçük esnafın iş yerlerini kapattık. Teknesi olana denize açılmak serbest, 5 yıldızlı otelde kalana denize girmek serbest, turiste zaten her şey serbest, garibana her şey yasak. Yine, yeniden bir işi daha elimize yüzümüze bulaştırdık.

Bu kapanma degil insanlar icin ev hapsi. Baska bir aciklamasi yok. Akil ve mantik terk edileli cok uzun zaman oldu maalesef. Boyle bir kapaniyormus gibi ev hapsine sonuna karsiyim. Bulas riskini azaltmadigi gibi insanlarin psikolojisi ile de oynuyor.

Turkiye'de yasayan birkac tane arkadasim var, su anda evde kapanmis olmalari lazimken dunden beri FB uzerinden sokak sokak, cadde cadde resimler paylasiyorlar. Gordugum kadariyla herkes disarida!

Isin garipligi o zaten kapanma varsa neden herkes disarida yoksa neden 65 yas ustu ve cocuklari eve kitliyorsunuz. Garip kararlar, daha da garip uygulamalar...

65 yaş üstü ve 20 yaş altı olmak üzere herkes dışarıda. Benim mahallemde kapanma falan yok, denetleyeni de görmedim. Turistler de rahat rahat geziyor. Ayrıca gerçek bir tam kapanma bulaş riskini tabiki azaltır, sağlıkçıların sırtına binen yükü de azaltır. Halkta tam kapanma istiyor, en azından İstanbul gibi bir yerde şart ama ekonomik meselelerden dolayı mümkün değil.

Ha Amerika gibi herkesin kendi aracının olduğu, şehir planlaması ve düzenin olduğu bir yerde dediğiniz gibi olabilir ama Türkiye için malesef böyle birşey mümkün değil. İnsanlar toplu taşımalarda birbirine yapışarak işe gidiyor. Metro, Metrobüs, Otobüs, Minibüs gibi toplu taşıma araçlarında binecek yer yok ama insanlar mecbur.

Tamam, tam kapanma olsun ama nereye kadar boyle kapanacagiz. Elinde asi olur 21 gun tam kapanma dersin nufusun 75% sini asilarsin anlarim. Ama neye hizmet ettigi belli olmayan bir kapanma ve ayin 17 sinden sonra eskiye donecek bir durum icin insanlar eve hapis etmek, olayi oyalamaktan baska birsey degil.

• @sigmoidalmammal Haklısınız ama kapanma olmayınca da yayılım artıyor, vakalar artıyor bu da kronik rahatsızlığı olan, bağışıklık sistemi düşük veya yüksek miktarda virüse maruz kalan insanları hasta ediyor. Ara ara böyle kapanmalar olmaz ise yataklar, yoğun bakımlar dolar. Sağlık sistemi çöker.

Tabi bizde kapanma zaten tam olarak uygulanmadığı için kimse eve hapis değil, herkes dışarda.

• @Rocky, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Haklısınız ama kapanma olmayınca da yayılım artıyor, vakalar artıyor bu da bağışıklık sistemi düşük veya yüksek miktarda virüse maruz kalan insanları hasta ediyor. Ara ara böyle kapanmalar olmaz ise yataklar, yoğun bakımlar dolar. Sağlık sistemi çöker.

Tabi bizde kapanma zaten tam olarak uygulanmadığı için "kimse eve hapis değil, herkes rahatça geziyor."

Kapanmaya nedenleri ve uygulama bicimi ile karsiyim. Bir ulkenin baskani cikip turizm icin kapanacagiz, turistler PCR yaptirmadan gelebilir ulkemize diyorsa, insanlar bunu dinler mi?
    Hastaligin kontrolunun saglanmasi ve saglik hizmetlerinin asiri yuklenme sonucu devre disi kalmamasi icin kapanma yapilmis olsa haklilardi. Ayrica, kapanma yapiyoruz diyip, insanlar para kazanmasin ama harcasin demek ne kadar dogru. Bunu yaninda uklenin yarisini istisna olarak kapanma disinda birakiyorsun. Ek olarak sampiyonluk kutlamasi serbest, tavuk almak 4000 tl cezaya tabii. Israil'i protesto etmek serbest, marketten pil almak yasak. Akla ve mantiga uygun olmadigi surece boyle kapatmalara karsiyim.

• Bu arada Sampiyonlar Ligi final macina evsahipligini de Turkiye'den almislar, Portekiz'e vermisler.

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bu arada Sampiyonlar Ligi final macina evsahipligini de Turkiye'den almislar, Portekiz'e vermisler.

Bizimkilerin isine gelmistir zaten. 12 000 seyirci icin ugrastigina deymez. Hep merak etmisimdir boyle bir organizasyon ne kadar kar ettirir diye. Abartildigi kadar karli birsey mi?

• ⭐⭐

Bu arada Sampiyonlar Ligi final macina evsahipligini de Turkiye'den almislar, Portekiz'e vermisler.

Bizimkilerin isine gelmistir zaten. 12 000 seyirci icin ugrastigina deymez. Hep merak etmisimdir boyle bir organizasyon ne kadar kar ettirir diye. Abartildigi kadar karli birsey mi?

..stadlarda seyircilerden alinan para takimlar icin findik fistik parasi gibi oluyor,esas gelir tv mac haklari yayinlarindan geliyor.12 bin seyirci gelecekse,ayni gun geri donmiyeceklerse belki oteler restaurantlar,birahaneler is yapar.ingiltere futbol federasyonu premier ligde her takima icin 3 yilligina asagi yukari 160 milyon para oduyor.yine ingiliz futbol federasyonu mac yayin haklarini dunyanin bir cok devletlerine satiyor ve buyuk gelir kazaniyor.
    ....turkiye halen avrupa devletleri icin virus bakimindan kirmizi listede.

• 12000 Ingiliz, mac oncesi kisi basina 2ser bira icselerdi,

12000*2=24000 bira yapardi.

Biranin tanesi 25 TL desek,

24000*25=600000 TL esnafa gelir olurdu.

Ama guess what?? Icki satisi yasak!

Bence Ingilizler sirf bu nedenle Turkiye'ye gitmek istemediler ve macin yerini bu yuzden degistirtdiler 😁

12000 Ingiliz, mac oncesi kisi basina 2ser bira icselerdi,

Bence Ingilizler sirf bu nedenle Turkiye'ye gitmek istemediler ve macin yerini bu yuzden degistirtdiler 😁

Organizasyon bizden alınmasaydı içki satışı da yapılırdı, diyanet işleri başkanı çıkıp turistlere içki satmak haram değil de derdi. 🙂

12000 Ingiliz, mac oncesi kisi basina 2ser bira icselerdi,

Yalniz hesaba itirazim var. Bira markette 25 tl. Bizim esnafiniz tanesini 10 pounddan asagi satmaz onlarin.
    Kucuk capli bir turizm geliri disinda bu tur organizasyonlarin getirisi nedir?

• ⭐⭐

Hep merak etmisimdir boyle bir organizasyon ne kadar kar ettirir diye. Abartildigi kadar karli birsey mi?

Dünya kupası Organizasyonu Ekonomiye Katkısı
    -2002'de Kore Cumhuriyeti ve Japonya'da düzenlenen Dünya Kupası’nın bu iki ülke ekonomisine katkıları yaklaşık 9 milyar dolar
    -2006'da Almanya’da düzenlenen Dünya Kupası ise 12 milyar dolar
    -2010'da Güney Afrika'da düzenlenen Dünya Kupası'nın ise Güney Afrika ekonomisine etkisi yaklaşık 5 milyar dolar
    -2014 Dünya Kupası'nın, ev sahibi Brezilya ekonomisine 14 milyar dolar

İstanbul'da daha önceden düzenlene Şampiyonlar Ligi Finali ve Formula 1 yarışı için onlarca taraftar Türkiye'ye geldi. İki organizasyonun ekonomiye katkısı 790 milyon Euro'yu buldu.

Bu iki organizasyon toplam 4 saat sürdü 4 saatin getirisi 790 milyon Euro

• @sigmoidalmammal Pardon, ben bira fiyatini sallamistim oyle. Tabii ki restaurant veya barda daha yuksektir.

• @sigmoidalmammal
    Haklısınız ben yalnızca gelişmiş ülkelerde uygulanma şeklini ve amacını söyledim. Diğer konular ile pek ilgilenmiyorum, yanlış anlamayın sadece düşüncemi söylüyorum Bizim düşüncelerimiz birşey değiştirmeyecek.

Edit

• @Ramazan, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Hep merak etmisimdir boyle bir organizasyon ne kadar kar ettirir diye. Abartildigi kadar karli birsey mi?

Dünya kupası Organizasyonu Ekonomiye Katkısı
    -2002'de Kore Cumhuriyeti ve Japonya'da düzenlenen Dünya Kupası’nın bu iki ülke ekonomisine katkıları yaklaşık 9 milyar dolar
    -2006'da Almanya’da düzenlenen Dünya Kupası ise 12 milyar dolar
    -2010'da Güney Afrika'da düzenlenen Dünya Kupası'nın ise Güney Afrika ekonomisine etkisi yaklaşık 5 milyar dolar
    -2014 Dünya Kupası'nın, ev sahibi Brezilya ekonomisine 14 milyar dolar

İstanbul'da daha önceden düzenlene Şampiyonlar Ligi Finali ve Formula 1 yarışı için onlarca taraftar Türkiye'ye geldi. İki organizasyonun ekonomiye katkısı 790 milyon Euro'yu buldu.

Bu iki organizasyon toplam 4 saat sürdü 4 saatin getirisi 790 milyon Euro

Bunlar getirisi ama maaliyetler cok yuksek genel itibari ile boyle buyuk organizasyonlar yapip da kar eden ulke ben hatirlamiyorum. Mesela 2014 Brezilya kupasinin maaliyeti 15 milyar $ olarak gozukuyor. Hatta olimpiyat duzneleyen ulkelerin daha sonra ekonomik olarak nasil zorluk cektikleri hakkinda yayinlar var.

Benzer Başlıklar

• 7
  • 8
  • 242
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |