Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Hocam bu mahkeme süreci ne kadar uzun sürüyor, o süreçte nerede kaliyorum. İngilizcem pek iyi durumda değil çevirmen vs oluyor mu? Maddi herhangi bir yaptirimi oluyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vk2020, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@crazycells hocam haftalar sonra mahkeme beni çagiriyor demişsiniz. O süreçte nerede tutuyorlar beni. Ayrica ingilizcem pek iyi durumda değil çevirmen vs oluyor mu?

herhangi bir yerde tutmuyorlar, tutuklu degilsiniz... ABD'ye girisinize izin veriyorlar ama Green Card'inizi tutmak isterseniz, mahkemeye katilmaniz gerekiyor.

Dediginiz durumda bir avukatla calismaniz daha iyi olur diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vk2020, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Maddi herhangi bir yaptirimi oluyor mu?

Eger size belirtilen gun ve satte belirtilen yerde olmazsaniz buyuk ihtimal hakkinizda "sinir disi edilme" sureci baslatiyorlardir diye dusunuyorum, ama zaten Green Card'i tutmak istiyorsaniz her seyi artik kuralina gore yapmalisiniz.

• Bu ileti silindi!

• Merhaba, diğer forumlarda da yazmıştım ama esas yerinin bu başlık olduğu söylendiği için buraya da kopyalıyorum. Teşekkürler.

Merhaba, daha önce detaylı yazmıştım ama son olarak şöyle bir fikir aklımıza geldi, ben 1 seneyi geçirmeden tek başıma giriş çıkış yaparsam, eşim doğum (riskli gebelik) sebebi ile TR'de 1 seneyi geçirmiş olacak. Bebek doğduktan sonra eşim SB-1 vizesine başvurmadan hep beraber gidersek elimizdeki doktor belgeleri vs. ile girişte bir sorun çıkar mı, eşimin kartına el koyma ihtimalleri olur mu? Bebek için yapacağımız green card başvurusunu da gözönüne alıyorum.
    Teşekkürler,

@nevzemin, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhabalar,
    Ben ve eşim 3 yıldır greencard sahibiyiz ve şimdilik Türkiye'de ikamet ediyoruz. Normalde malum 1 senelik süreyi geçirmemek için en geç Ocak ayında Amerika'ya tekrar giriş yapmamız gerekiyor. Eşim şu anda hamile ve kısmetse Nisan ayında doğum olacak. Ocak ayında Amerika'ya gidersek, doğumu da dahil edince 4-5 ay kadar orada kalmamız gerekiyor, açıkçası pandemi & Türkiye'deki işlerim nedeni ile bu kadar uzun süreli gitmeye çekiniyoruz. Türkiye'de kalıp doğumu beklersek de 1 seneyi geçirdiğimiz için invalid duruma düşeceğiz. Bu durumda ileride pandemi ve doğumu gerekçe göstererek SB-1 Returning Resident vizesine başvursak greencard'ı geri alma şansımız olur mu? Diğer bir ihtimal de eşimi Türkiye'de bırakarak ben Ocak ayına kadar Amerika'ya gidip kendi adıma re-entry permit'e başvursam, eşimin doğum sonrası SB-1 doldurması geri kabul şansını arttırır mı? Biraz karışık bir durum ve bir an önce karar vermemiz gerekiyor, farklı önerilerinize de açığız. Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nevzemin, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba, diğer forumlarda da yazmıştım ama esas yerinin bu başlık olduğu söylendiği için buraya da kopyalıyorum. Teşekkürler.

Merhaba, daha önce detaylı yazmıştım ama son olarak şöyle bir fikir aklımıza geldi, ben 1 seneyi geçirmeden tek başıma giriş çıkış yaparsam, eşim doğum (riskli gebelik) sebebi ile TR'de 1 seneyi geçirmiş olacak. Bebek doğduktan sonra eşim SB-1 vizesine başvurmadan hep beraber gidersek elimizdeki doktor belgeleri vs. ile girişte bir sorun çıkar mı, eşimin kartına el koyma ihtimalleri olur mu? Bebek için yapacağımız green card başvurusunu da gözönüne alıyorum.
    Teşekkürler,

@nevzemin, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhabalar,
    Ben ve eşim 3 yıldır greencard sahibiyiz ve şimdilik Türkiye'de ikamet ediyoruz. Normalde malum 1 senelik süreyi geçirmemek için en geç Ocak ayında Amerika'ya tekrar giriş yapmamız gerekiyor. Eşim şu anda hamile ve kısmetse Nisan ayında doğum olacak. Ocak ayında Amerika'ya gidersek, doğumu da dahil edince 4-5 ay kadar orada kalmamız gerekiyor, açıkçası pandemi & Türkiye'deki işlerim nedeni ile bu kadar uzun süreli gitmeye çekiniyoruz. Türkiye'de kalıp doğumu beklersek de 1 seneyi geçirdiğimiz için invalid duruma düşeceğiz. Bu durumda ileride pandemi ve doğumu gerekçe göstererek SB-1 Returning Resident vizesine başvursak greencard'ı geri alma şansımız olur mu? Diğer bir ihtimal de eşimi Türkiye'de bırakarak ben Ocak ayına kadar Amerika'ya gidip kendi adıma re-entry permit'e başvursam, eşimin doğum sonrası SB-1 doldurması geri kabul şansını arttırır mı? Biraz karışık bir durum ve bir an önce karar vermemiz gerekiyor, farklı önerilerinize de açığız. Şimdiden teşekkürler.

3 yildir Green Card sahibi oldugunuz icin artik CBP memurlari sizin ABD'ye yerlesmis olmaniz gerektigini dusuneceklerdir bence, o nedenle artik giris-cikislarda sizi terletebilirler. Tabii, sansiniza da cok bagli... Bu basliktaki ve "Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri" basligindaki deneyimleri okursaniz, uzun sure ABD disinda kalanlarin rizikolu bir giris yaptigini gorursunuz. Bazilarina sadece birkac soru sorulup ABD'ye aliniyor, bazilari da gocmenlik mahkemesine yoneltiliyor. Cok fazla kisiye ise re-entry permit almasi icin baski yapiliyor... Benim de tavsiyem ne sizin ne de esinizin 1 yillik sureyi gecirmemesi yonunde olur.

Eger ABD'de yasamayi dusunmuyorsaniz Green Card'i teslim etmeniz en dogru secenek olur, eger ABD'de yasamayi dusunuyorsaniz en yakin zamanda ABD'ye yerlesme planlari yapmalisiniz, eger ABD'ye yerlesecek durumda degilseniz o durumda ABD'ye girip "re-entry permit" alip ABD disinda 2 yil kalabilirsiniz.

SB-1 alabilmek icin ABD'ye gercekten yerlesmek istediginizi ama elinizde olmayan nedenlerle ABD disinda uzun sure kaldiginizi konsolosa gostermeniz gerekecek, ama -en azindan su an icin- sizin ABD'de yasamak istediginizi cumlelerinizden ben cikaramiyorum. Bu dedigime cok dikkat edin, cunku ilerde olasi bir SB-1 basvurunuzun olumlu sonuclanmasi icin surece bakis acinizi bu yonde degistirmeniz gerekiyor.

Esinizi ve bebeginizi tehlikeye atmak istemiyorsaniz (esinizin 10 yillik Green Card'i kendisinde, degil mi?) o durumda en ideal olmasa da yine soyle bir taktik ise yarayabilir... Siz, en dogru sekilde hareket edin ve ABD'ye girip re-entry permit alip Turkiye'ye geri donun... Bir sonraki seferde de esiniz ve bebeginizle beraber giris yapin... ailece giris yaptiginiz ve siz en dogru sekilde hareket ettiginiz icin CBP gorevlisinin sorun cikarmayacagini dusunuyorum. Tabii ki, doguma dair tum belgeleri de yaninizda goturmelisiniz ki CBP gorevlisi daha anlayisli olsun... Bu durumda aklimdaki tek soru isareti, cocugunuzun vize almadan ABD'ye giris yapabilmesi yonunde... Cunku normalde kanunlarda "a child born during the temporary visit abroad of a mother who is a lawful permanent resident alien" diyor, fakat anne eger 2 yil boyunca ABD disinda kalirsa o durumda "temporary visit" saymayip CBP gorevlileri sorun cikarabilir mi diye dusunuyorum... Bunu engellemenin yolu, esinizin 1 yili doldurmadan ABD'ye gir-cik yapmasi olur diye dusunuyorum... Bunu baska avukatlara da sorabilecegimizden emin degilim, cunku hepsi 1 yili gecirince GC statunuzun resmen bitecegini soyleyeceklerdir kanimca. Ancak ayni durumu yasayan birine sormamiz gerekir ki, o kisiyi bulmak cok zor olur 🙂 Sizin dusunceleriniz nelerdir bu konuda? Cocugunuzu ABD'de dogurmayi dusunmuyorsunuz sanirim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lala, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Oyle yapmak en dogrusu olur haklısınız. Bu arada 2 saat once amerika da ki avukat ve arkadasım üçlü görüşme yaptık. Maryann a göre çok riskli red yeme ihtimalin çok yuksek dedi. Sanırım vazgeçiyorum. Bekleyip H1B ile şansımı denemek daha doğru olacak gibi. Teşekkürler yprumlarınız için.

süreçle alakalı son durumunuzu merak ettim. bir gelişme oldu mu acaba?

• Bu ileti silinmiştir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pistolstar, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba, Green Card'ımı ilk olarak 2019 yılında aldım. 6 ay önce ABD'de idim ve 3 hafta kalabildim, salgın dolayısıyla iş ve konaklama konularında çokça sıkıntı yaşadım, farkında olmadan tehlikeli insanlarla çalışıp yaşadım ve kötü deneyimler edindim. Son gidişimde tamamen yerleşmeyi düşünüyordum, diplomamı aldım, banka hesaplarımı boşalttım ve sadece gidiş biletim vardı ancak olaylar istediğim gibi gelişmedi. Dönünce eski iş verenimden pis mesajlar ve tehditler aldım, hepsi para mevzuları, oradayken de son ödememi istediğimde benimle tehditvari konuşmuştu. Adam bildiğiniz köle iş gücü olarak çalıştırmaya deniyordu beni. Bu yaşananların sonucu ABD'den soğudum ve yakın zamanda dönüş yapmayı düşünmüyorum, bundan dolayı tecili bozdum ve haftaya askere gidip dönüşte şansımı Türkiye'de iyi bir hayat kurmak için deneyeceğim. Şimdi sorum ise şu: Ben olurda ileride pişman olursam ve yeniden ABD'de hayat kurmak istersem, mesela askerden dönüp 3-5 ay şansımı Türkiye'de deneyip dönmeye karar verirsem, daha önce aldığım mesajları, kötü deneyimleri göstererek giriş yapmayı başarabilir miyim? En önemlisi olarak girişteki memurlara ya da SB-1 görevlilerine askerlik yaptığım için gelemedim dersem bana tecili kendin bozmuşsun deyebilirler mi yani hakimler mi bu konulara? 2 yıldır ABD'de vergilerimi ödüyorum ve banka hesaplarım var. Bizimkisi biraz şanssızlık...

Gecmis olsun, kotu bir deneyim olmus.

Dediginiz nedenler ne zaman ABD'ye doneceginize bagli. Cok kisa surede geri donus yapmak isterseniz (ki boyle bir durumda 10 yillik Green Card'i kullanmak daha dogru olabilir) o durumda pandeminin etkisiyle Turkiye'de kalma gereksinimiz ve askerlik sarti vs. gibi nedenlerle bir sansiniz olabilir, ama yillar gectikce bu nedenleri o kadar gercekci gormemeye baslayabilirler maalesef. ABD'de tanismis oldugunuz kisilerle iletisiminizin ise cok etkili olacagini sanmiyorum maalesef, ama tabii ki dosyaniza olumlu katki yapacagini dusunuyorsaniz bunlari da ekleyebilirsiniz.

• @pistolstar, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba, Green Card'ımı ilk olarak 2019 yılında aldım. 6 ay önce ABD'de idim ve 3 hafta kalabildim, salgın dolayısıyla iş ve konaklama konularında çokça sıkıntı yaşadım, farkında olmadan tehlikeli insanlarla çalışıp yaşadım ve kötü deneyimler edindim. Son gidişimde tamamen yerleşmeyi düşünüyordum, diplomamı aldım, banka hesaplarımı boşalttım ve sadece gidiş biletim vardı ancak olaylar istediğim gibi gelişmedi. Dönünce eski iş verenimden pis mesajlar ve tehditler aldım, hepsi para mevzuları, oradayken de son ödememi istediğimde benimle tehditvari konuşmuştu. Adam bildiğiniz köle iş gücü olarak çalıştırmaya deniyordu beni. Bu yaşananların sonucu ABD'den soğudum ve yakın zamanda dönüş yapmayı düşünmüyorum, bundan dolayı tecili bozdum ve haftaya askere gidip dönüşte şansımı Türkiye'de iyi bir hayat kurmak için deneyeceğim. Şimdi sorum ise şu: Ben olurda ileride pişman olursam ve yeniden ABD'de hayat kurmak istersem, mesela askerden dönüp 3-5 ay şansımı Türkiye'de deneyip dönmeye karar verirsem, daha önce aldığım mesajları, kötü deneyimleri göstererek giriş yapmayı başarabilir miyim? En önemlisi olarak girişteki memurlara ya da SB-1 görevlilerine askerlik yaptığım için gelemedim dersem bana tecili kendin bozmuşsun deyebilirler mi yani hakimler mi bu konulara? 2 yıldır ABD'de vergilerimi ödüyorum ve banka hesaplarım var. Bizimkisi biraz şanssızlık...

Askerden sonra duruma bakarsiniz. Donmek isterseniz, direkt giris yapmaya calismaniz daha mantikli. Amerika'dan cikali 1.5 yil olmus olur. Sorunsuz giris yapma ihtimaliniz olabilir.

• Merhaba, DV-2018 talihlisiyim. Şubat 2019’a kadar 3 kere Amerika’ya giriş yaptım. Okuldan Haziran 2020’da mezun oldum. Mart 2020-Aralık 2020 arasında annemin rahatsızlığı nedeniyle yanında olmak durumundaydım. Her yıl vergi formu doldurdum. Amerika’da bankada hesabım var ve düzenli para aktardım. SB-1 ile tekrar girişe mi başvurmalıyım yoksa kapıdaki görevliyi ikna edip gitmeye mi çalışmalıyım? Kız kardeşim eşiyle Amerika’da yaşıyor yani aile bağımda var. Son girişimden itibaren 2 yıl geçtiği için ne yapacağım konusunda kararsızım. Forumu okudum ama @crazycells sizin görüşlerine ihtiyacım var. Çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melis111, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba, DV-2018 talihlisiyim. Şubat 2019’a kadar 3 kere Amerika’ya giriş yaptım. Okuldan Haziran 2020’da mezun oldum. Mart 2020-Aralık 2020 arasında annemin rahatsızlığı nedeniyle yanında olmak durumundaydım. Her yıl vergi formu doldurdum. Amerika’da bankada hesabım var ve düzenli para aktardım. SB-1 ile tekrar girişe mi başvurmalıyım yoksa kapıdaki görevliyi ikna edip gitmeye mi çalışmalıyım? Kız kardeşim eşiyle Amerika’da yaşıyor yani aile bağımda var. Son girişimden itibaren 2 yıl geçtiği için ne yapacağım konusunda kararsızım. Forumu okudum ama @crazycells sizin görüşlerine ihtiyacım var. Çok teşekkür ederim.

Cok guclu olmasa da ABD ile hala iliskileriniz oldugu icin (banka hesabi, vergi bildirimleri vs.) direkt giris yapmaya calismanizi tavsiye ederim. Ozellikle okulunuzdan yeni mezuniyetiniz, ABD'ye giris izni almaniz icn mantikli bir neden. Eger cok ustelerlerse, "ABD'de okumak cok pahali, Turkiye'de ise bedava" o nedenle okulumu bitirip geldim dersiniz...

• Merhaba DV2020 talihlisiyiz mi demeliyiz bilmiyorum ama kazananlardaniz . Zor sartlar altinda giris yapip 10 gun kalarak donduk 2020 haziran ayinda. Bu sene de giris yapip cikmak istiyorduk ama artan sayilar tedirgin ediyor. Pandemi surecinde is birakip kesin gidis karari veremedigimiz icin bu sene de giris cikis yapmayi planliyorduk. Mayis ayi icin de biletlerimizi aldik ama oraya gittigimizdeki surecten de emin olamiyoruz. Is dolayisiyla 1 hafta kalabilecegiz ama karantina sureci dolayisiyla bu nasil olacak bilmiyoruz. Mayis ayinda sayilar iyice yukselirse gidemeyebiliriz. Yolda ya da orada virus kapilirsa1 haftada geri de donulemeyebilir . Tum bu konular tedirgin ediyor. Haziranda giris yapilamazsa da 1 seneyi disarda gecirmis olacagiz. Bu durumda sb-1 basvurusu mu yapilmali yoksa direkt giris yapmayi mi denemeliyiz . Mayista gitmezsek 2022 nisan mayis ayi gibingideriz diye dusunuyoruz . (En azindan pandemiden kurtulup normale dondugumuz bir donem olur umuduyla )19-20 ay disarda kalmis olacagiz bu durumda. tek bahanemiz pandemi . Sizce kapidan cevrilir miyiz. Kapidan cevrilme durumu nasil oluyor . Sonraki ucakla geri mi gonderiyorlar.? Cocuklu olarak o surec hakkinda nasil bilgi edinebiliriz @crazycells ?

• @Zorluyol6738 ABD'nin bircok eyaletinde covid sonrasi normallesme basladi. Su anda sanirim Turkiye'deki covid durumu goz onune alinirsa, ABD cok daha iyi bir durumda diye dusunmekteyim.

• @Zorluyol6738 Biletlerinizi almışken giriş çıkış yapmanızı tavsiye ederim. Sb-1 almanız çok çok zor. Zaten uçağa binecek kişiler negatif pcr testi almış oluyor. Amerika’da da sayılar iyi durumda. Siz gelene kadar daha çok kişi aşılanmış olacak. Amerika’da yaşama planınız varsa, alınmayacak bir risk değil gibi. Özellikle Türkiye’de markete falan gidiyorsanız zaten orada da risk altındasınız. Ama tabiki sizin sağlığınız, sizin kararınız.

• @Zorluyol6738 SB 1'in zorlu bir surec oldugu cok acik. Amerika disinda kalma sebeplerinizin cok guclu olmasi gerekiyor. Eger Amerikada yerlesik olmaya niyetiniz varsa, bu sene de, 1 seneyi gecirmeden Amerikaya giris yapmanizi , sonra Turkiyeye geri dondukten sonra iyi bir planlama yapmanizi oneririm. Amerikada artik herkes asilanabilecek, o nedenle Covid sebebi yakin zamanda gecersiz hale gelecek kanimca. Size simdiden bol sans diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Zorluyol6738, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba DV2020 talihlisiyiz mi demeliyiz bilmiyorum ama kazananlardaniz . Zor sartlar altinda giris yapip 10 gun kalarak donduk 2020 haziran ayinda. Bu sene de giris yapip cikmak istiyorduk ama artan sayilar tedirgin ediyor. Pandemi surecinde is birakip kesin gidis karari veremedigimiz icin bu sene de giris cikis yapmayi planliyorduk. Mayis ayi icin de biletlerimizi aldik ama oraya gittigimizdeki surecten de emin olamiyoruz. Is dolayisiyla 1 hafta kalabilecegiz ama karantina sureci dolayisiyla bu nasil olacak bilmiyoruz. Mayis ayinda sayilar iyice yukselirse gidemeyebiliriz. Yolda ya da orada virus kapilirsa1 haftada geri de donulemeyebilir . Tum bu konular tedirgin ediyor. Haziranda giris yapilamazsa da 1 seneyi disarda gecirmis olacagiz. Bu durumda sb-1 basvurusu mu yapilmali yoksa direkt giris yapmayi mi denemeliyiz . Mayista gitmezsek 2022 nisan mayis ayi gibingideriz diye dusunuyoruz . (En azindan pandemiden kurtulup normale dondugumuz bir donem olur umuduyla )19-20 ay disarda kalmis olacagiz bu durumda. tek bahanemiz pandemi . Sizce kapidan cevrilir miyiz. Kapidan cevrilme durumu nasil oluyor . Sonraki ucakla geri mi gonderiyorlar.? Cocuklu olarak o surec hakkinda nasil bilgi edinebiliriz @crazycells ?

Ben de sureci "SB-1"e birakmamanizi tavsiye ederim. Gecerli 10 yillik Green Card sahiplerini ucakla geri gonderemiyorlar, tek yapabilecekleri sey durumunuzu mahkemeye sevk etmek olur. ABD'ye giris yapip, 1 ay kalip, iki doz asi olup tamamen asilanabilirsiniz. Bu sekilde COVID nedeniyle yasadiginiz cekinceleri de minimuma indirmis olursunuz.

1 yildan daha uzun sure ABD disinda kalmanizi kesinlikle onermem.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Zorluyol6738 Türkiye'de işe, okula, alışverişe gidiyorsanız ABD'ye gelmekten çok daha büyük risk alıyorsunuz. Pandemiden endişe eden birinin şu anda ABD'de olması daha mantıklı. Sürecinizi hiç riske atmadan en kısa zamanda kalıcı olarak giriş yapmanızı öneririm.

• Hello @crazycells hope you having a good one, with great respect for your endless effort since 2017 engaging in helping your community and your folk, I appreciate and grateful to meet you. i’ve read all your reflections on LPR status and since I know Turkish, but I thought it would be more formal to speak in English, I wanted to ask a question. After we won lottery as a family with my mom, dad, sister and I, being as 17 years old holder, we moved to America and stayed for four months. we had relations there, my mom's cousins. We bought the car and rented a home. We have credit cards but we gave up our bank accounts. then we moved back to our nation staying here for almost 1.5 planning to get back in August2021. Shall we apply for an SB-1 visa or may we move directly to America?
    We don't have any re-entry permission but we were planning to get it nearly in August. hoping that these issues would go well, I was planning to get into college for fall 2022 in my major biology. I always have binding elements with America that always connected me vehemently and eloquently to assure myself that everything would go great for me.
    May you share your thoughts with me, I'll be so grateful and reassured to consult with such an perfect person
    Ilgin icin tessekur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia I understand it's only been a year and a half. I would recommend directly travelling to the US. Getting SB-1 is not easy and you need very strong reasons. It hasn't been too long since you left. At the entry, explain that your stay was delayed due to the pandemic and other reasons.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |