Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, vergi beyanı yapmak için güvenilir muhasebeci önerileriniz var mı acaba? İlk beyanımız olacak o yüzden muhasebeciyle çalışmak istedim.
    @crazycells @knnrn

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugayyayl, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhabalar, vergi beyanı yapmak için güvenilir muhasebeci önerileriniz var mı acaba? İlk beyanımız olacak o yüzden muhasebeciyle çalışmak istedim.
    @crazycells @knnrn

Hiç muhasebeci ile çalışmadım. Bilgisi olanlar paylaşacaktır.

Aslında ilk olması önemli değil. Beyanınız basit olacaksa kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Kabaca maaşlı çalışan herkes kendi yapabilir. Muhasebeci ile çalışmak işinizi garantiye almaz, muhasebeci ile beyan yapıp sonrasında ceza ödeyenler de biliyoruz. Ben ilk seferden beri Credit Karma kullanıyorum ve çok memnunum. Şurada geçen yılki beyanı nasıl yaptığımızı anlatmıştım: https://yesilkartforum.com/forum/post/117369

Bana göre muhasebeci ile çalışması gerekenler: İş yeri sahipleri/ortakları, çok sayıda taşınmazdan kira geliri olanlar, ABD dışında farklı türlerde (faiz, kira, kar payı vs) gelir elde edenler

• Merhaba,
    Aklıma takılan bir konu hakkında size danışmak istedim. Başlığı okudum fakat benim durumuma benzer bir case'e rastlayamadım.
    12 Aralık 2019'da ilk girişimi gerçekleştirdim. Türkiye'de çalışmaya devam ediyordum ve 15 gün sonra, 28 Aralık 2019'da Türkiye'ye döndüm.
    2020 yılı içerisinde Türkiye'de gelir elde etmeye devam ettim. Mart 2020'de Green Card'ım geldi fakat SSN'im gelmedi. (Gelmemesinin sebebi kayıp veya herhangi başka bir durum değil, girişte gümrük görevlisi tarafından application'ın yapılmamış olması)
    İkinci girişimi 6 Aralık 2020'de yaptım. Halen Amerika'dayım ve Pandemi sebebiyle SSN'imi 6 Mart 2021'de teslim alabildim.
    SSN'im olmadığı için 2019 ve 2020 yılları için herhangi bir vergi beyanında bulunmadım fakat bunun doğruluğundan emin olamadığım için size sormak istiyorum.
    2019 yılı, 2020 yılı ve 2021 Ocak ayı için Türkiye'de gelir elde ettim. (Maaşımdan doğan gelir dışında başka bir gelir elde etmedim). SSN'im Mart 2021'de geldi. Green Card'ım vardı fakat SSN'i olmayan biri gelir beyanında bulunmalı mı?
    Veya SSN'i henüz aldığım için öncesi için herhangi bir işlem yapmama gerek yok ve ilk beyanımı 2022 yılında yapmam yeterli olacak mıdır?
    Ek olarak, 2021 Ocak ayında Türkiye'deki işimden elde ettiğim 12 günlük kazancımı 2022'deki beyan sırasında yurt dışı geliri olarak göstermeli miyim?
    Bu zamana kadar pek ilgimin olmadığı bir konu ve karışık olabilir, vakit ayırdığınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

• ...........................

• @nicetosee, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,
    Aklıma takılan bir konu hakkında size danışmak istedim. Başlığı okudum fakat benim durumuma benzer bir case'e rastlayamadım.
    12 Aralık 2019'da ilk girişimi gerçekleştirdim. Türkiye'de çalışmaya devam ediyordum ve 15 gün sonra, 28 Aralık 2019'da Türkiye'ye döndüm.
    2020 yılı içerisinde Türkiye'de gelir elde etmeye devam ettim. Mart 2020'de Green Card'ım geldi fakat SSN'im gelmedi. (Gelmemesinin sebebi kayıp veya herhangi başka bir durum değil, girişte gümrük görevlisi tarafından application'ın yapılmamış olması)
    İkinci girişimi 6 Aralık 2020'de yaptım. Halen Amerika'dayım ve Pandemi sebebiyle SSN'imi 6 Mart 2021'de teslim alabildim.
    SSN'im olmadığı için 2019 ve 2020 yılları için herhangi bir vergi beyanında bulunmadım fakat bunun doğruluğundan emin olamadığım için size sormak istiyorum.
    2019 yılı, 2020 yılı ve 2021 Ocak ayı için Türkiye'de gelir elde ettim. (Maaşımdan doğan gelir dışında başka bir gelir elde etmedim). SSN'im Mart 2021'de geldi. Green Card'ım vardı fakat SSN'i olmayan biri gelir beyanında bulunmalı mı?
    Veya SSN'i henüz aldığım için öncesi için herhangi bir işlem yapmama gerek yok ve ilk beyanımı 2022 yılında yapmam yeterli olacak mıdır?
    Ek olarak, 2021 Ocak ayında Türkiye'deki işimden elde ettiğim 12 günlük kazancımı 2022'deki beyan sırasında yurt dışı geliri olarak göstermeli miyim?
    Bu zamana kadar pek ilgimin olmadığı bir konu ve karışık olabilir, vakit ayırdığınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

2019 yilinda zaten Aralik ayinda ilk giris yapmissiniz, o yuzden 2019 yili icin tax return yapmaniza bence gerek yok. Yaparsaniz da gecikmeden dolayi ceza odersiniz.

2020 yili icin su anda yapabilirsiniz. Gec kalmis degilsiniz. Turkiye'deki geliri (foreign income) olarak gosterin. Cok fazla bir miktar degilse, tax cikmaz zaten; ama bu arada stimulus yardimlarini geriye donuk belki alabilirsiniz.

• Vergi bildirimi için online kullanabileceğiniz IRS onaylı en ekonomik çözüm.

• ⭐⭐

gelir vergisini nasıl ödüyorsunuz beyanı yaptıkdan sonra bir tarihi varmıdır

• @yapay-zeka Eger tax return sonucu vergi borcunuz varsa, normal olarak tax return son tarihi (15 Nisan) da saat calismaya baslar. Ne kadar gec oderseniz, o kadar faiz eklenir.

• @yalta Cevapladığınız için teşekkür ederim öncelikle.

1. Sanıyorum değildi. Son kur oranlarından hesapladığımda 10.000 UDS'nin altında kalıyor.
    2. Hayır, gelir elde etmedim.
    3. Açıkçası Amerika değildim ve beyan yapıp burada olmadığım süre için yardım paketinden yararlanmak istemiyorum. Öğrenmeye çalıştığım şey eğer gelir beyanında bulunmaz isem daha sonra başıma bir iş gelip gelmeyeceği.
      SSN'im olmadığı için gelirim yok beyanında dahi bulunmadım. Bu beyanı 2020 yılı için yapmamak daha sonra bir soruna yol açar mı?
      Yapmamayı istememin tek sebebi beyan yaptığım takdirde geriye dönük yardımlardan faydalanmam söz konusu olacağı için.
      2021 sonunda beyanda bulunduğum takdirde bir sorun ile karşılaşmayacak ve sadece bu seneki yardım kapsamına girecek isem bu şekilde ilerlemeyi tercih ederim.
      Teşekkürler.

• @MySea Yani 2020 yılı için vergi beyanı yapmam gerekiyor diye anlıyorum. Ya da zaten vergi çıkmayacak ve beyanda da bulunmama gerek yok ise geçen seneki yardımı almayı tercih etmeyeceğim ve beyanda bulunmayacağım. Öğrenmeye çalıştığım şey, Mart 2021'de aldığım bir SSN'im var ve daha öncesinde Amerika'da gelir elde etmedim. Tek gelirim Türkiye'deki maaşımdı ve sanıyorum yıllık 10.000USD'nin altında kalıyor son kur oranları ile hesaplandığında. Bunun için gelir beyanında bulunmama gerek olup olmadığı. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

• @nicetosee Greencardli oldugunuz icin ben sizin yerininizde olsaydim, 2020 yili icin vergi beyani yapardim. Ileride vatandaslik basvurusunda vergi beyanlarini gormek isteyeceklerdir. "Henuz 2020'de daha yerlesip yasamaya baslamamistim" diye bir cevap verebilirsiniz tabii ki de ama ben yinede cok riske atmazdim.

Geriye donuk yardim paralarini alirsaniz bile, eger siz kullanmak istemezseniz, bir qualified charity (yardim kurumu) bulup receipt karsiliginda bagista bulunabilirsiniz. 2021 vergi beyani yaparken, bu bagisi ayrica deduct yapabilirsiniz.

• Ben de sunu sorayim ; 2019 Agustosta ilk giris yapildi. 2019 senesi icin FBAR yapmadik, su an 2020 icin yapacagiz. 2019 icin de bankalardaki farkli hesaplardaki birikim toplamlari 10000USD gecmistir bir donem. Bu ileride karsimiza problem olarak cikar mi acaba ?

• ...........................

• @cnpist, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Ben de sunu sorayim ; 2019 Agustosta ilk giris yapildi. 2019 senesi icin FBAR yapmadik, su an 2020 icin yapacagiz. 2019 icin de bankalardaki farkli hesaplardaki birikim toplamlari 10000USD gecmistir bir donem. Bu ileride karsimiza problem olarak cikar mi acaba ?

Problem olacagini sanmam.

• @cnpist Bu arada, FBAR ayri bir sekilde beyan ediliyor. Normal vergi beyani ile degil. Beyan etme tarihleri ayni ama. Son gun 15 Nisan.

• Merhaba arkadaslar. 2020'de hospital indemnity insurance'indan bir miktar para aldik. Bu volunteer benefit olarak geciyor, ve payslip'imde "Post Tax Deduction" kategorisinde yaziyor. Isverenimin odedigi insurance'lardan biri degil bu arada, odemeleri ben yaptim.

Bu yatan parayi tax return'de bildirmemiz gerekiyor mu kararsiz kaldik. Firma (belki de parayi alir almaz coverage'i bitirdigim icin) net bir cevap vermiyor soruma 🙂 Onlar IRS'e bildirmis olsalar bana tax ile ilgili bir belge atarlardi diye dusunuyorum ama adres degistirgimiz icin arada kaynamis olma ihtimali var.

Benzer bir durum yasayan oldu mu acaba?

• tesekkurler @yalta ve @MySea .

• @loki-boi "post tax deduction" sizin brut degil ama net maasinizdan premium odemeleri voluntary seklinde yapildi demektir. Saglik sigortasindan size yapilan odemeler taxable degildir.

Zaten normalde, property insurance ve medical insurance claims yani bunlar tarafindan sizin zararinizi telafi icin yapilan odemeler taxable degildir.

• Cok iyi oldu bu, o paranin vergisini vermek hic istemiyordum 🙂 @MySea cok tesekkurler

• @crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ipeke, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@crazycells merhaba , ben green cardliyim ve esim adina 2019 eylul ayinda F2A vizesine basvurduk su an hala dosya onayi beklemekteyiz. 2019 ekim ayinda Amerika da calismaya basladim ve halen devam etmekteyim. 2019 yili icin gelir vergisi beyani yapmak istiyorum ama sanirim esimin surecinden dolayi turbotax uzerinden beyan yapamiyorum acaba ben mi yanlis anliyorum .Esim icin tax id numarasina basvurmam mi gerekli, yoksa basvurmadan da gelir vergisi beyaninda bulunabiliyor muyum ? Bu formu doldurmamiz gerekiyor mu ?

https://www.reddit.com/r/personalfinance/comments/amhabd/filing_taxes_if_you_are_married_to_a_non_us/

Sanirim ilk yil bu gibi durumlarda tax id number olmadan da kabul ediyorlar, ama bu durumda ciktisini alip posta ile gondermeniz gerekecek diye dusunuyorum. O kismi bos birakip aciklama yazabilirsiniz...
    Ama kalici cozum icin W-7'yi doldurup gondermenizi de tavsiye ederim. Zaten 2019 sureci Temmuz'a kadar ertelendi.

Vergi beyanını doldurayım derken karşıma çıktı. Ben de eşim için F2A beklemedeyim. Bildiğim kadarıyla eş de green card olmadığı ve ABD dışında olduğu için bekar statüsünde giriş yapıyorduk. Şimdi ben 2020 için doldururken evli kısmını mı seçeceğim?
    Bir de bu stimulus çekleri nasıl beyan ediyoruz, forumda aradım da karşıma çıkmadı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |